Elektroniskās un sadzīves tehnikas sagatavošana pārstrādei. Foto no arhīva

Atkritumi, jeb vērtīgs resurss: Eiropā vāc elektroiekārtu atkritumus

66
(atjaunots 15:30 26.03.2019)
Katrs Latvijas iedzīvotājs ražo vairāk nekā 400 kilogramus atkritumu gadā, taču vāc tikai 2,5 kilogramus elektronisko atkritumu.

RĪGA, 26. marts – Sputnik. Izmestā sadzīves tehnika Latvijā piesārņo apkārtējo vidi, tā vietā, lai nestu labumu, vēsta Eurostat.

Elektroiekārtu atkritumi ir sarežģīts komponentu maisījums. Tos pārstrādājot iespējams iegūt vērā ņemamu izdevību (piemēram, 2020. gada Vasaras olimpisko spēļu medaļas Tokijā tiks izgatavotas no dārgmetāliem, kuri iegūti no veciem viedtālruņiem), taču tie spēj arī piesārņot apkārtējo vidi un kaitēt cilvēka veselībai. Tāpēc šādu atkritumu savākšanai un pārstrādei tiek veltīta īpaša uzmanība.

2016. gadā ES tika savākti 8,9 kg elektroiekārtu atkritumu uz katru iedzīvotāju – par 25% vairāk nekā 2011. gadā. Par čempionu kļuva Zviedrija, kur tika savākti 16,5 kg atkritumu uz vienu cilvēku, savukārt vissliktāk klājās Rumānijā – vien 1,6 kg uz vienu cilvēku.

Latvija izrādījās otrajā vietā no gala – valstī savāc tikai 2,5 kg elektroiekārtu atkritumu uz vienu cilvēku, mazāk nekā Lietuvā (4,5 kg) un Igaunijā (9,9 kg). Tiesa, kā atzīmē pētījuma autori, gala rezultāts ir atkarīgs gan no tā, kādas atkritumu savākšanas metodes darbojas valstī, gan arī no tā, cik aktīvi iedzīvotāji pērk un izmanto elektrotehniku.

Vairāk nekā pusi (55,6%) no visiem 2016. gadā Eiropā savāktajiem elektroiekārtu atkritumiem bija lielā sadzīves tehnika. Telekomunikācijas un datoru iekārtas sastādīja 14,8%, fotoelektriskie paneļi – 13,5%, savukārt mazā sadzīves tehnika – 9%. Pārējie 7,2% ir daudzveidīgas elektroiekārtas, tostarp instrumenti, rotaļlietas, gaismas iekārtas un sporta aprīkojums.

Pētījumi parādīja, ka no 2004. līdz 2012. gadam lielās sadzīves tehnikas skaits, kura nenovēršami lūza piecu gadu garumā, pieauga no 3,5% līdz 8,3%. Izmesto veļas mazgājamo mašīnu vidū vairāk nekā 10% nokalpoja mazāk nekā piecus gadus. Eiropā arvien biežāk tiek sastaptas gaismas iekārtas, kurās nav iespējams nomainīt spuldzi – nākas izmest visu lampu un jāpērk jauna.

Saskaņā ar VARAM informāciju par 2018. gadu, šodien Latvijā tiek šķiroti mazāk nekā 30% atkritumu. Lai gan iedzīvotāju skaits Latvijā pastāvīgi samazinās, ražoto atkritumu skaits pieaug: ja pirms pieciem gadiem viens Latvijas iedzīvotājs ražoja 312 kilogramus atkritumu, pērn šis apjoms pieauga līdz 412 kilogramiem gadā. Un dažkārt šie atkritumi pat nenonāk izgāztuvē, bet gan ceļmalā vai mežā.

66
Pēc temata
Rīgas daudzstāvu namu iedzīvotājiem grib aizliegt izmantot atkritumu stāvvadus
Pētījums: katrs otrais Latvijas iedzīvotājs šķiro atkritumus
Kas atstājis visus atkritumus Latvijas pludmalēs
Kurš jums lika pirkt jaunas mēbeles: Pūce atradis atkritumu problēmas iemeslu
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

10
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

10
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību
Gaisa uzraudzības lidmašīna Tu-214 (Atvērtās debesis)

Militārais eksperts: Krievija kompensēs izlūkošanas iespējas bez ADL

10
(atjaunots 12:41 12.05.2021)
Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma denonsāciju. Militārais eksperts atklāja, kādu iemeslu dēļ Krievijas dalība līgumā kļuvusi bezjēdzīga.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma (ADL) denonsāciju. Par to liecina parlamenta apakšpalātas datu bāze.

Aprīlī Krievijas delegācijas vadītājs pārrunās Vīnē militārās drošības un bruņojuma kontroles jautājumos Konstantīns Gavrilovs paziņoja, ka Krievija līdz maija beigām noslēgs visas procedūras, kas paredzētas pirms izstāšanās no ADL.

Žurnāla "Nacionalnaja oborona" galvenais redaktors, militārais eksperts Igors Korotčenko radio Sputnik ēterā uzsvēra, ka pēc ASV lēmuma izstāties no līguma Krievijas tālāka dalība tajā kļuvusi bezjēdzīga.

"Atklāto debesu līgums bija ārkārtīgi svarīgs, tam bija stabilizējoša loma starptautiskajā militāri politiskajā situācijā. Taču diemžēl Vašingtonas politika, kas ņem vērā šauri egoistiskas intereses, novedusi tiktāl, ka šis līgums zaudējis spēku – tas nav dzīvotspējīgs. Un Krievija tikai konstatēja šo situāciju. Pamatojoties uz mūsu valsts interesēm, tālāka dalība šajā līgumā bez ASV ir vienkārši bezjēdzīga.

Mūsu izlūkošanas iespējas tiks kompensētas uz satelītu un radioelektroniskās izlūkošanas līdzekļu rēķina," konstatēja militārais eksperts.

Atvērto debesu līgums bija parakstīts 1992. gadā un stājās spēkā no 2002. gada. Tas bija viens no pasākumiem ar mērķi stiprināt uzticību militārajā jomā pēc aukstā kara beigām. Līguma dalībvalstis saņēma tiesības aplidot viena otras teritoriju, izmantojot noteiktām prasībām atbilstošu aparatūru. Līgumam pievienojās 34 valstis, taču 2020. gada 22. novembrī ASV no tā izstājās. 2021. gada janvāra vidū Krievija informēja, ka iniciēta analoģiska procedūra.

10
Tagi:
Krievija, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Lidojumu vairs nebūs: Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma
Atbilde ASV: politologi komentēja KF izstāšanos no Atvērto debesu līguma
ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie kā tas novedīs
Ieroču kontroles sistēma ir apdraudēta: ASV izstājās no Atvērto debesu līguma