Gāzesvads. Foto no arhīva

Ukrainas prezidenta kandidāts pārrunājis gāzes tranzītu ar Krievijas premjerministru

81
(atjaunots 22:43 22.03.2019)
Koncerns "Gazprom" ir gatavs piegādāt gāzi Ukrainai un pagarināt tranzīta līgumu, kā arī piedalīties gāzes transporta konsorcijā, ja tiks izvirzīts šāds piedāvājums.

RĪGA, 23. marts — Sputnik. Koncerns "Gazprom" ir gatavs pagarināt līgumu par gāzes tranzītu cauri Ukrainai, pamatojoties uz pašreizējo līgumu, kā arī sākt pārrunas par gāzes tiešo piegādi Ukrainai, paziņoja Krievijas holdinga vadītājs Aleksejs Millers, vēsta RIA Novosti.

Премьер-министр РФ Д. Медведев встретился с кандидатом в президенты Украины Ю. Бойко и украинском политиком В. Медведчуком
© Sputnik / Екатерина Штукина
Krievijas premjerministra Dmitrija Medvedeva tikšanās ar politiskās padomes "Opozīcijas platforma – par dzīvi" priekšsēdētāju Viktoru Medvedčuku un Ukrainas prezidenta kandidātu Juriju Boiko

22. martā Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs tikās ar politiskās padomes "Opozīcijas platforma – par dzīvi" priekšsēdētāju Viktoru Medvedčuku, Ukrainas prezidenta kandidātu Juriju Boiko un "Gazprom" vadītāju Alekseju Milleru.

Gāzes tranzīts

Tikšanās laikā Medvedčuks paziņoja, ka Ukraina vēlas saglabāt Krievijas gāzes tranzītu cauri valstij, izveidojot gāzes transporta konsorciju.

"Tā ir mūsu ar Juriju (Boiko – red.) pozīcija un tas ir "Opozīcijas platforma – par dzīvi" viedoklis – vajadzīgs gāzes transporta konsorcijs, lai, no vienas puses ieinteresētu "Gazprom" (..), ieinteresētu patērētājus Eiropā un ieinteresētu Ukrainu, kas veiks tranzītu," – konstatēja Medvedčuks.

"Gazprom" vadītājs A.Millers paziņoja, ka Krievija neiebilstu pret iespēju piedalīties tādā projektā.

"Jums ir zināms, ka mēs vienmēr esam atbalstījuši, esam piekrituši tādam projektam. Ja no Ukrainas puses nāks ierosinājums sākt pārrunas, mēs apspriedīsimies un kļūsim par gāzes transporta konsorcija dalībniekiem Ukrainā," – apliecināja Millers.

Viņš piebilda, ka "Gazprom" ir gatavs turpināt gāzes tranzītu cauri Ukrainas teritorijai uz Eiropas valstīm, pagarinot pašreizējo kontraktu, kura darbības termiņš beidzas 2019. gada 31. decembrī.

Janvārī Briselē notika Krievijas, Ukrainas un Eiropas Komisijas trīspusējā tikšanās. Tika apspriests gāzes tranzīts pēc 2019. gada, kad beigsies "Gazprom" un Ukrainas "Naftogaz" pašreizējais līgums. Nekādas konkrētas vienošanās netika panāktas, taču EK iesniedza pusēm piedāvājumu līguma jautājumā. Tā nianses netiek atklātas, EK sniedza informāciju tikai par dažiem parametriem: līgums jānoslēdz uz laiku, kas ilgāks par 10 gadiem, apjomiem jābūt pievilcīgiem arī investoriem, kuri tiks pieaicināti Ukrainas GTS modernizācijai.

Maijā plānots turpināt apspriedi par Krievijas gāzes tranzītu cauri Ukrainai ministru līmenī.

Krievijas Ārlietu ministrija informēja, ka Krievija ir gatava turpināt gāzes tranzītu cauri Ukrainai, taču par to jāvienojas saskaņā ar Maskavas noteikumiem, paziņoja Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Pankins.

Kijeva nevēlas pieņemt Krievijas noteikumus tālākajam gāzes tranzītam, iebilda "Naftogaz" izpilddirektors Jurijs Vitrenko. Viņš skaidroja, ka viens no noteikumiem ir līdzsvara atjaunošana "Naftogaz" un "Gazprom" attiecībās, atceļot Stokholmas šķīrējtiesas lēmumus apelācijas tiesā Zviedrijā vai mierlīguma noslēgšana, kurā "Naftogaz" atteiksies no prasībām pret "Gazprom".

Vitrenko ziņoja, ka tāpat "Gazprom" pieprasa pārrunas par "Naftogaz" un "Gazprom" pašreizējā līguma pagarināšanu, jo Krievija to uzskata par Eiropas un Ukrainas noteikumiem atbilstošu un tas nesatur nekādas "Gazprom" saistības tranzīta apjoma aspektā.

Vitrenko uzsvēra, ka "Naftogaz" neplāno atteikties no tiesas prasībām un pašreizējā tranzīta līguma pagarināšana nav iespējama.

Ukraina ir nobažījusies par Krievijas gāzes tranzīta pārtraukšanu pēc gāzesvada "Ziemeļu straume 2" būvdarbu noslēguma, jo tādā gadījumā valsts budžets zaudēs vērā ņemamus līdzekļus. Jaunais cauruļvads tiek būvēts līdzās pašreizējai "Ziemeļu straumei". Tas ir par diviem tūkstošiem kilometru īsāks nekā GTS cauri Ukrainai, tāpēc gāzes piegādes cena samazināsies.

Iepriekš "Gazprom" vadītājs A.Millers paziņoja, ka pēc "Ziemeļu straumes 2" ekspluatācijas sākuma tranzīts caur Ukrainu varētu saglabāties 10-15 miljardu kubikmetru apjomā gadā, bet "Naftogaz" vēlas lielāku apjomu, aptuveni 40 miljardus kubikmetru – pretējā gadījumā pustukšās "caurules" uzturēšana ir nerentabla.

Jauns līgums par piegādi

D.Medvedeva un Ukrainas politiķu tikšanās laikā A.Millers norādīja, ka "Gazprom" ir gatavs pārrunām par jaunu līgumu gāzes tiešajai piegādei Ukrainā.

"Šodien būtu pāragri runāt par maksimālo cenu saskaņā ar šo kontraktu, taču, zinot fantastiski, ārkārtīgi augstās cenas gala patērētājiem, kas patlaban noteiktas Ukrainas tirgū, iespējams pilnīgi droši pateikt, ka saskaņā ar jauno līgumu par Krievijas gāzes tiešajām piegādēm Ukrainas tirgū cena gala patērētājam Ukrainā būs aptuveni par ceturto daļu zemāka nekā pašreizējās cenas," – viņš piebilda.

J.Boiko uzsvēra, ka tiešais kontrakts ar "Gazprom" ļaus samazināt komunālo pakalpojumu tarifus Ukrainā.

"Mēs uzskatām, ka tiešie līgumi ar "Gazprom" par gāzes iegādi pie austrumu robežas, nevis gāze no Eiropas, ļaus būtiski samazināt komunālos tarifus mūsu valstī un produkcijas cenas," – Boiko paziņoja pēc tikšanās.

Ukraina pātrauca gāzes iegādes Krievijā 2015. gada novembrī, bet 2016. gadā pirmo reizi izmantoja Krievijas gāzi, gatavojoties apkures sezonai, iesūknējot glabātavās gāzi, ko iegādājās Eiropā pēc reversa noteikumiem. Patlaban lielāko daļu gāzes Kijeva saņem reversā no Slovākijas.

81
Temats:
Ziemeļu straume 2 (185)
Pēc temata
Kijevā pastāstīja par "kolosāliem" gāzes krājumiem Ukrainā
Naftogaz pastāstīja, par cik samazinājies gāzes tranzīts caur Ukrainu
Lietuva taisās cīnīties ar Gazprom par Ukrainas gāzes tirgu
Draudi, gāze un vara trubas: Ukrainas GTS gatavojas ļaunākajam
Ukrainā piedāvā piegādāt gāzi Eiropai Krievijas vietā
Andžejs Duda

Andžejs Duda uzvarējis prezidenta vēlēšanās Polijā, liecina aptauja

5
(atjaunots 12:39 13.07.2020)
Otrajā prezidenta vēlēšanu kārtā svētdien valdošās partijas "Likums un taisnība" kandidāts Andžejs Duda saņēmis 50,8% vēlētāju balsu, liecina socioloģiskās laboratorijas pētījums.

RĪGA, 13. jūlijs - Sputnik. Socioloģiskās laboratorijas Ipsos pētījums late poll apstiprina, ka uzvaru prezidenta vēlēšanās izclīnījis pašreizējais Polijas valsts vadītājs Andžejs Duda, vēsta RIA Novosti.

Late poll  pētījums ir aptauja, ko veic vēlēšanu dienā pēc balsojuma beigām, tā pamatā ir komisiju protokolu rezultāti, ar ko strādāja sociologi.

Saskaņā ar tās datiem, otrajā prezidenta vēlēšanu kārtā svētdien valdošās partijas "Likums un taisnība" kandidāts Andžejs Duda saņēmis 50,8% vēlētāju balsu un apsteidzis opozīcijas apvienības "Pilsoniskā koalīcija" kandidātu Rafalu Tšaskovski, ko atbalstījuši 49,2% vēlētāju.

Pie tam, saskaņā ar tās pašas socioloģiskās laboratorijas Ipsos veiktās exit poll datiem, Duda saņēmis 50,4% balsu, apsteidzot savu sāncensi par 0,8% balsy.

Polijas Valsts vēlēšanu komisija plāno šodien paziņot oficiālos vēlēšanu rezultātus.

5
Tagi:
Andžejs Duda, Polija
Pēc temata
Bijušais Polijas prezidents nožēlo, ka nespēja uzlabot attiecības ar Krieviju
Ar pašnāvniecisku baudu: Polija padara sevi par iespējamo cīņas lauku
"Sitiens zem jostasvietas". Poļu žurnālists nokauninājis prezidentu
Polijas TV darbinieks tika atlaists Dudas fotogrāfijas dēļ ar Trampu
Pentagons

Pentagona vadītājs atskaitījās par Krievijas sekmīgu "savaldīšanu"

13
(atjaunots 09:18 13.07.2020)
Marks Espers atskaitījās par Pentagona sekmīgo darbu, kopš viņš ieņem aizsardzības ministra posteni.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Pentagona vadītājs Marks Espers atskaitījies par sekmīgu Krievijas "savaldīšanu" gada laikā, kopš viņš ieņēmis šo amatu, vēsta RIA Novosti.

Pentagona ēka, Vašingtona. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Агарышев

"Aizvadītajā gadā (aizsardzības – red.) ministrija (...) apturējusi agresīvās darbības, ko veic atstumtās valstis, tādas kā Ziemeļkoreja un Irāna, kā arī tuvie konkurenti – Krievija un Ķīna," viņš paziņoja video ierakstā, ko publicēja resors.

Lai ilustrētu gūtos panākumus, viņš minēja kontrteroristisko operāciju organizāciju vai atbalstu, kuru rezultātā "no cīņas lauka aizvākti desmitiem svarīgu teroristu", kā arī kuģošanas un tirdzniecības brīvības saglabāšanu strīdīgos ūdeņos – Persijas līcī un Dienvidķīnas jūrā.

Marks Espers ieņēma aizsardzības ministra posteni pērnā gada 23. jūlijā. Iepriekš viņš ieņēma ASV armijas ministra posteni.

13
Tagi:
Krievija, Pentagons, ASV
Pēc temata
Donalds Tramps nomainījis Pentagona vadītāju
ASV nodeva zvērestu jaunais Pentagona vadītājs: kas par viņu ir zināms
Pentagons uzskata, ka zaudējis militāro pārākumu pār Krieviju
Ak tie krievi: ASV cenšas panākt Krieviju hiperskaņas ieroču izstrādē
Zinību diena Rīgas 88. vidusskolā

Līdz galam skrūves nepievilks: skolas Latvijā sāks darbu 1. septembrī

0
(atjaunots 17:43 13.07.2020)
Skolēni Latvijā varēs 1. septembrī doties uz skolu, neskatoties uz Covid-19 nesenajiem uzliesmojumiem, uzskata Ilze Viņķele.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Latvijas varasiestādes pagaidām nepārskata plānus par mācībām klātienē skolās no 1. septembra, informēja veselības ministre Ilze Viņķele Latvijas televīzijas ēterā.

Politiķe konstatēja, ka aizvadītajā nedēļā reģistrētie Covid-19 saslimstības uzliesmojumi ir lokāli un nerada nepieciešamību atcelt skolēnu atgriešanos klasēs septembrī. Viņķele atzīmēja, ka visi cer – septembrī bērni varēs atkal apmeklēt skolu.

Izglītības ministrija plāno jūlija beigās sagatavot detalizētāku mācību procesa organizācijas plānu.

Ministre pastāstīja, ka Covid-19 reģistrēto gadījumu skaita pieaugums liecina: vīruss vēl aizvien cirkulē un līdz vakcīnas parādīšanās brīdim varasiestādes turpinās darbu līdzšinējā režīmā: vājinās ierobežojumus, skatīsies uz rezultātu un nepieciešamības gadījumā atkal ieviesīs ierobežojumus.

Politiķe atzīmēja, ka pagājušajā nedēļā reģistrētie gadījumi saistīti ar sabiedriskās ēdināšanas vietām – divām Rīgā un vienu Liepājā. Tāpēc šajā sfērā pieņemti stingrāki ierobežojumi.

Atgādināsim, ka aizvadītajā nedēļā divas dienas pēc kārtas tika fiksēti septiņi jauni saslimšanas gadījumi di4enā, pēc tam jaunu gadījumu skaits sasniedza 13 un 11 dienā.

11. martā Pasaules veselības organizācija izsludināja koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. PVO dati liecina, ka pasaulē fiksēti vairāk nekā 12,5 miljoni gadījumu, vairāk nekā 561 tūkstotis cilvēku ir miruši.

0
Tagi:
Ilze Viņķele, skola
Pēc temata
Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid