Флаг Великобритании на фоне часов Биг Бен в Лондоне

Šķiršanās tiek atlikta: ES līderi atlikuši Brexit uz dažām nedēļām

57
(atjaunots 13:42 22.03.2019)
Lielbritānijas izstāšanās no ES tiek atlikta vismaz līdz 12. aprīlim.

RĪGA, 22. marts – Sputnik. Eiropas Savienības valstu līderi vienojušies atlikt uz dažām nedēļām Lielbritānijas izstāšanos no ES, vēsta RIA Novosti.

Jautājums par to, kad, un galvenais, kā notiks šis process, paliek atklāts, turklāt ES joprojām pieļauj arī Brexit atcelšanu.

Sākotnēji plānots, ka Brexit notiks 29. martā. Taču Lielbritānijā radās grūtības ar līguma ratifikāciju, jo tajā ir iekļauti nosacījumi par Īrijas robežu, ko Eiropas Savienība atteikusies grozīt. Valsts parlaments divas reizes noraidīja pērnā gada vienošanos.

Lielbritānijas premjerministre Tereza Meja
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Svarīgs jautājums lēmumā par Brexit atlikšanu bija Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas paredzētas šī gada maija beigās – nebija skaidrs, vai tajās būtu jāpiedalās Lielbritānijai. Tāpēc ES iestādes negatīvi novērtēja piedāvāto atlikšanas termiņu. Eiropas Padomes priekšsēdētājs Donalds Tusks šajā kontekstā norādīja, ka Mejas piedāvājums radījis sēriju "juridiska un politiska rakstura jautājumu", savukārt Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers ieteica pabeigt valsts izstāšanos no Savienības līdz EP vēlēšanām.

Lēmumu par izstāšanās termiņa atlikšanu pieņēma 27 ES valstu līderi - viņi nolēma sniegt Lielbritānijai Brexit termiņa pagarināšanu līdz 22. maijam, ja līgumu apstiprinās britu parlaments. Pretējā gadījumā termiņš tiks pagarināts tikai līdz 12. aprīlim.

Taču pati Eiropas Savienība joprojām ir gatava dažādiem Brexit attīstības scenārijiem. Tusks norādīja, ka līdz 12. aprīlim "visas opcijas paliks atvērtas": Lielbritānijas valdībai joprojām būs iespēja izvēlēties starp valsts izstāšanos no ES ar ratificētu "šķiršanās" līgumu, bez šāda līguma – iespēja palūgt ilgstošāku Brexit datuma atlikšanu, kā arī atsaukt 50. pantu, jeb, būtībā, atcelt izstāšanos no ES.

57
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
Rinkēvičs: Latvijas piederīgo statuss Lielbritānijā netiks mainīts
"Mazā Latvija" pastāstījusi par savu vēlmi izstāties no ES
Francijas ES lietu ministre: nosaucu savu kaķi par Brexit
Sikspārnis, foto no arhīva

"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi

2
(atjaunots 14:16 30.05.2020)
Ķīnas zinātnieki noskaidroja, ka tirgus Uhaņā nevarēja kļūt par Covid-19 inficēšanās avotu, taču tur vīruss guva plašu izplatību.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Ķīnas Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra zinātnieki izpētīja paraugus no Huanaņas tirgus Uhaņā, kurš tiek uzskatīts par pirmo koronavīrusa izplatības punktu, vēsta RIA Novosti.

Министерство обороны РФ

Speciālisti izpētīja dzīvnieku paraugus, kas tika pārdoti Huanaņas tirgū. Taču viņu Covid-19 testi uzrādīja negatīvus rezultātus.

Pētnieki skaidro, ka šie dzīvnieki nevarēja inficēt pircējus. Tātad, inficēšanās avots atradās nevis tirgū, bet kaut kur citur.

Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra vadītājs Gao Fu publicēja speciālistu slēdzienu: "Tirgus bija viens no inficēšanās upuriem."

Taču zinātnieki apstiprināja, ka inficēšanās pirmavots bija sikspārņi, kā jau iepriekš ziņots. Pēc tam caur "starpdzīvnieku" Covid-19 tika nodots cilvēkiem. Savukārt tirgus Uhaņā kļuva par vīrusa masveida izplatības vietu.

Cilvēki Huanaņas tirgū jau inficējās nevis no dzīvnieka, bet gan viens no otra.

Kā viss sākās

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja Pasaules veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā valsts centrālajā daļā. Speciālisti identificēja patogēnu – tas bija jauns koronavīruss.

PVO atzina uzliesmojumu par starptautiska mēroga ārkārtas situāciju un piešķīra slimībai oficiālu nosaukumu – Covid-19. Vēlāk slimības izplatība pasaulē tika atzīta par pandēmiju.

Slimība izplatījusies visā pasaulē. Eiropas Savienība slēgusi robežas. Daudzās valstīs noteikta stingra karantīna. Savukārt Ķīna jau informēja, ka vīrusu valstī izdevies apturēt.

Uhaņa, no kurienes izplatījās slimība, bija slēgta gandrīz 76 dienas – no 23. janvāra. Bija aizliegts iebraukt pilsētā un pamest to, tikai ar īpašu atļauju.

Septītā aprīļa naktī varasiestādes atvēra ceļus, kas ved no pilsētas, un atļāva cilvēkiem izbraukt savās automašīnās.

Taču Covid-19 izplatījies praktiski visā pasaulē. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, kopumā ir vairāk nekā 6 miljoni inficēto, vairāk nekā 367 tūkstoši no tiem ir miruši.

2
Tagi:
Ķīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ne tikai koronavīruss. Ar ko var inficēties no savvaļas dzīvnieku gaļas
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi
Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs

Austrijā mīkstinās ar koronavīrusu saistītos ierobežojumus

1
(atjaunots 14:06 30.05.2020)
Situācija ar infekcijas izplatību valstī tiek kontrolēta, jaunu inficēšanās gadījumu ir ļoti maz, tādēļ valdība nolēmusi sākt mīkstināt profilakses pasākumus.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Austrijas varasiestādes no 15. jūnija mīkstinās koronavīrusa izplatības novēršanas profilakses pasākumus, tai skaitā obligāto sejas masku nēsāšanas režīmu, paziņoja piektdien Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs, vēsta RIA Novosti.

Kurcs atzīmēja, ka situācija ar infekcijas izplatību valstī tiek kontrolēta, jaunu inficēšanās gadījumu ir ļoti maz, tādēļ valdība nolēmusi sākt mīkstināt profilakses pasākumus dažās jomās.

"No 15. jūnija deguna un mutes aizsegi būs jānēsā tikai trīs gadījumos: sabiedriskajā transportā, veselības aprūpes nozarē, tai skaitā aptiekās, un pakalpojumu nozares uzņēmumos, kur nav iespējams ievērot minimālo distanci. Piemēram, frizieriem un sabiedriskās ēdināšanas nozares darbiniekiem. Skolās, tirdzniecības nozarē, sabiedriskās ēdināšanas un tūrisma iestāžu klientiem sejas maska nebūs jānēsā," paziņoja preses konferencē Kurcs.

Kopš 14. aprīļa Austrija sākusi mīkstināt koronavīrusa dēļ ieviestos ierobežojošos pasākumus ar divu nedēļu soli. Kārtējais posms iestājies 29. maijā, kad kopā ar viesnīcām atļauts atvērt fitnesa centrus un citus sporta klubus, kā arī tiek pieļauta pasākumu rīkošana ar dalībnieku skaitu līdz 100 cilvēkiem.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6 miljoni saslimšanas gadījumu, vairāk nekā 367 tūkstoši ir miruši, izveseļojušies, vairāk nekā 2,6 miljoni cilvēku.

1
Tagi:
Austrija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem
Apgāzts mīts par koronavīrusu, kas varētu novest pie katastrofas