ASV JKS kuģi

Par cenu nospļauties. tiks nostiprināta ASV krastu aizsardzība

82
(atjaunots 10:32 21.03.2019)
Vairāk nekā puse jauno kuģu jau pēc pirmajiem reisiem devās uz remontu. Sērijas USS Freedom galvenais kuģis trīs gadu laikā remontēts 640 reizes – laboti tā mezgli un iekārtas. Pie tam kuģis izrādījies "trausls" – pēc brauciena lielā ātrumā kuģa apšuvumā tika kostatēts liels skaits plaisu.

RĪGA, 21. marts — Sputnik. Vadāmās raķetes, bezpilota sistēmas, paplašinātas cīņasspējas un investīcijas miljadiem dolāru apmērā – dažu gadu laikā ASV JKS saņems jaunas piekrastes zonas fregates. Plānots, ka no elektronikas viedokļa tie būs gandrīz vai visattīstītākie kuģi pasaulē. Tiesa, dārga un elektroniska militārā tehnika bieži sagādā neērtības. Problemātiski izrādījušies eskadras kuģi Zumwolt, aviācijas bāzes kuģis Gerald R.Fort, piektās paaudzes iznīcinātāji F-35. Par ASV aizsardzības rūpniecības kompleksa iecerēm portālā RIA Novosti pastāstīja Nikolajs Protopopovs.

Piekrastes sargi

ASV valsts iepirkumu vietnē publicētā informācija liecina, ka Jūras kara spēki jau 2019. gada nogalē izvēlēsies jaunās fregates izstrādātāju un ražotāju programmā FFG (X). Kuģu būves darbus plānots sākt 2020. gadā. Pie tam armija īpašu uzmanību pievērš izdevumiem: viena sērijveida kuģa cena nevar pārsniegt 950 miljonus dolāru.

Jaunie kuģi tiks aprīkoti ar 57 mm artilērijas iekārtu, vertikālā starta raķešu sistēmu SM-2 Block IIIC ar 32 raķetēm, pretkuģu raķetēm, pretzemūdeņu bruņojumu, spēcīgu pretgaisa aizsardzības sistēmu Aegis, kas ļauj identificēt mērķus un notēmēt pret tiem raķetes vairāk nekā simt jūdžu attālumā.

Saskaņā ar amerikāņu admirāļu ieceri, programmas FFG (X) daudzfunkcionālajām fregatēm jāpilda operatīvie uzdevumi, patrulēšana, cīņa ar pretinieka virsūdens un zemūdens spēkiem, jāaizsargā krasti no bezpilota lidaparātiem, jāveic izlūkošana un pat jāsniedz atbalsts aviācijas bāzes grupām. Plānots, ka fregates atbrīvos eskadras kuģus un kreiserus no tiem neraksturīgiem uzdevumiem krasta tuvumā.

Dārgi un bezjēdzīgi

Darbu pie nelielu un veiklu kuģu Littoral combat ship (LCS) flotes izveides, kas stātos USS Oliver Hazard Perry tipa norakstīto fregašu vietā, ASV JKS komandieri sāka 2000. gadu sākumā. Līdz 2030. gadam bija plānots uzbūvēt gandrīz sešdesmit jaunas fregates ar atšķirīgu koncepciju. Pirmais variants – klasisks monokorpusa kuģis, kurā izmantotas stealth tehnoloģijas. Otrs – trimarāns ar alumīnija korpusu. Abu variantu parametri ir aptuveni vienādi: tonnāža – aptuveni trīs tūkstoši tonnu, ekipāža – aptuveni 50 cilvēki, helikopteru un bezpilota lidaparātu pacelšanās un nosēšanās laukums. Taču pēc pirmo peldlīdzekļu ekspluatācijas sākšanas programma saskārās ar ekspertu kritiku.

Pirmkārt, projektu izmaksas pieauga divarpus reizes. Otrkārt, kuģu iespējas ir būtiski ierobežotas vājā bruņojuma dēļ: viena pašaizsardzības zenītraķešu iekārta SeaRAM, 57 mm lielgabals un četri 12,7 mm ložmetēji. Kuģu ātrums ir iespaidīgs – aptuveni 45 mezgli, taču tiem diezin vai izdosies stāties pretī vairāk vai mazāk nopietni bruņotam pretiniekam – "aizbēgt" no torpēdas vai raķetes nebūs iespējams.

Ievērības cienīgs fakts: vairāk nekā puse jauno kuģu jau pēc pirmajiem reisiem devās uz remontu. Problēmas sagādāja arī trimarānu apkalpe, kam konstrukcijas īpatnību dēļ vajadzīgs sausais doks.

Pie tam fregates neizceļas ar īpašu drošību. Sērijas USS Freedom galvenais kuģis trīs gadu laikā remontēts 640 reizes – laboti tā mezgli un iekārtas. Pie tam kuģis izrādījies "trausls" – pēc brauciena lielā ātrumā kuģa apšuvumā tika kostatēts liels skaits plaisu. Cita fregate — USS Milwaukee — pilnībā zaudēja pārvietošanās spējas pirmajā reisā: no ierindas izgāja dzinējs. Savukārt USS Coronado pārbaudes laikā aizdegās spēkstacija.

Sevi nav attaisnojusi arī fregašu moduļu shēma, kas ļauj mainīt bruņojuma blokus atbilstoši uzdevumam. Šāds risinājums padara sarežģītāku konstrukciju un mazina korpusa izturību. Turklāt nav nemaz tik vienkārši ātri nomainīt vienu bloku pret otru – izrādījās, ka procedūra ir visai darbietilpīga, kuģi nākas izslēgt no dežūras. Rezultātā nolemts programmu samazināt gandrīz divkārt – ASV JKS saņems tikai 32 fregates.

Nākas slīcināt ne tikai pirmos kucēnus vien

Arī agrāk ASV nācies "apdedzināties" ar dārgu un modernu projektu īstenošanu bruņoto spēku vajadzībām. Atliek tikai atsaukt atmiņā Zumvalt tipa eskadras kuģus. Tiem bija jābūt universāliem, lielākajiem savā klasē. "Neredzamie" kuģi būvēti saskaņā ar jaunākajām tehnoloģijām un ir ļoti dārgi pat no amerikāņu viedokļa – gandrīz 4,5 miljardi dolāru gabalā.

Zumwalt  īpatnība ir enerģētiskā iekārta, kas ļauj kuģim izmantot tikai elektrības vilkmi. Lielākā daļa operāciju un sistēmu ir automatizētas – milzīgo kuģi ar 15 tūkst. tonnu tonnāžu vada tikai 140 cilvēku ekipāža. Taču visas amerikāņu inženieru inovācijas un izgudrojumi nav izturējuši karadienesta skarbo ikdienu. Jau pirmajā pārgājienā Zumwalt apstājās Panamas līcī, jo jūras ūdens pārpludināja borta dzinējus.

Sākotnēji ASV JKS pasūtīja 32 tādus kuģus, taču galu galā armija saņems tikai trijus.

Visai apšaubām izstrādājums ir arī zemūdenes Seawol, kas radītas, kad PSRS parādījās atomzemūdenes "Ščuka-B". No pašreizējām zemūdenēm Seawol atšķiras ar ūdensmetēja dzinēju, uz kura rēķina izdevies palielināt maksimālo ātrumu un samazināt troksni. Taču kuģu cena ir pārspējusi visas aplēses – viena Seawol izmaksā vismaz 3 miljardus dolāru. Ducis tādu zemūdeņu ASV budžetam izmaksātu pārāk dārgi, tāpēc pieņemts lēmums no projekta atteikties, aprobežojoties ar trim zemūdenēm.

No pirmā acu uzmetiena ar īpašu racionalitāti neizceļas arī stratēģisko stealth bumbvedēju B-2 Spirit programma. Pasaulē dārgāko lidmašīnu (katrs lidaparāts maksā 2 miljardus dolāru) ražošana sākās 1989. gadā. Desmit gadu laikā uzbūvēta tikai 21 lidmašīna no ieplānotajām 132. Šo bumbvedēju amerikāņi pielietoja Dienvidslāvijā, Irākā un Lībijā. Plānots, ka jau līdz 2030. gadam visas B-2 tiks norakstītas nepamatoti dārgās ražošanas, ekspluatācijas un apkalpošanas dēļ.

Vēl viens amerikāņu aizsardzības rūpniecības kompleksa "grūtais bērns" ir piektās paaudzes iznīcinātājs F-35. Kopš izstrādes perioda programmas budžets pastāvīgi pieaug un pārkāpis jau viena triljona dolāru slieksni. Pie tam par ikdienu kļuvuši lidmašīnu regulārie bojājumi – pastāvīgi atsakās strādāt F-35 dzinēji, elektronika un programmatūra pieļauj kļūdas. Viceadmirālis Mets Vinters iepriekš paziņoja, ka tikai puse no gandrīz trim simtiem iznīcinātāju, ko saņēmuši ASV Bruņotie spēki un sabiedrotie, ir darba stāvoklī un gatavi tūlītējai ekspluatācijai.

Pie tam speciālistiem rodas jautājumi par iznīcinātāju efektivitāti un "neredzamību" – pārbaudes apliecinājušas, ka lidmašīna nemaz nav tik nemanāma, kā apgalvo ražotājs. Tomēr pagaidām amerikāņiem izdodas veiksmīgi pārdot F-35 partneriem visā pasaulē. Neslēpjot trūkumus.

82
Pēc temata
Pentagons sapratis, ko sastrādājis: ķīnieši nospieduši uz ceļiem ASV armiju
National Interest paskaidroja, kādēļ ASV armijai ir "nopietnas problēmas"
Latvijas Aizsardzības ministrija par pusmiljonu eiro iegādāsies robotu atmīnēšanas darbiem
"Īsta katastrofa": mediji vērtē Eiropas kopīgās armijas izveidi
ASV Finanšu ministrijas ēka

Jaunajā sastāvā: ASV Finanšu ministrija ir gatava sagraut dolāru

34
(atjaunots 09:59 26.01.2021)
Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik, Natālija Dembinska. Amerikāņu valūta ir nokritusi līdz divu gadu minimumam, spiediens pret to vēŗšas no vairākām pusēm. Finansisti uzskata, ka galu galā dolārs zaudēs pusi savas vērtības. Daudzējādā ziņā tas ir amerikāņu Finanšu ministrijas nopelns, kuru drīz vien vadīs bijusī Federālās rezervju sistēmas vadītāja Džaneta Jelena. Cik dziļš var būt kritums, lasiet RIA Novosti materiālā.

Zems ienesīgums

Decembra beigās dolāra indekss samazinājās par piecarpus procentiem. Investoriem dara raizes milzīgi ieguldījumi ASV ekonomikā tikko izdrukāto un ne ar ko nenodrošināto dolāru veidā.

Kopš jūnija naudas masas izaugsmes tempi ne reizi nav samazinājušies zem 22 procentiem gadā. tas ir visaugstākais rādītājs vēsturē.

Drukāšanas mašīna stimulēs inflāciju, bet FRS jau ir mainījusi mērķa vērtību: "vidēji divi procenti" (iepriekšējo "divu procentu" vietā). Tas ir izdarīts, lai nepaceltu bāzes likmi, ja inflācija pārsniegs prognozes. Tas nozīmē, ka regulators ir nodomājis saglabāt procentus tuvu nullei. Tas atbalstīs ekonomiku, bet negatīvi ietekmēs dolāru.

Zaudējot ienesīgumu no ieguldījumiem dolāru aktīvos, investori meklē citus, lai arī riskantākus variantus, uzrādīja Reuters valūtas stratēģu aptauja.

"Dolārs joprojām ir ievērojami pārvērtēts praktiski pēc visiem rādītājiem, un FRS naudas un kredītu politika to novērsīs," norāda Kits Džukss, Societe Generale valūtas stratēģijas vadītājs.

Jau novembrī eksperti brīdināja: ar jauno prezidentu Džo Baidenu amerikāņu valūtu gaida neizbēgams kritums. Demokrātu plānos ir papildu fiskālie stimuli un jaunā palīdzības pakete gandrīz trīs triljonu dolāru apjomā. Ilgtermiņā tas samazinās dolāru, jo pārvērtīsies par budžeta deficīta palielināšanos un to segšanai nepieciešamo ārējo aizņēmumu pieaugumu.

Arī vakcīnas izplatīšana negatīvi ietekmēs amerikāņu valūtu, jo, respektīvi, tā veicinās ekonomisko aktivitāti, tādējādi sagraujot argumentus par labu "drošākajam investoru patvērumam". Gada nogalē ziņu par vakcinācijām fonā dolārs uzrādīja lielāko gada lejupslīdi kopš 2017. gada.

Par piecdesmit procentiem

Ekonomistu prognozes nepriecē. Pēc bankas Citigroup vērtējumiem, demokrātu nākšana pie varas "nopietni palielinās" varbūtību kā 2021. gadā dolārs vājināsies par 20 procentiem. Līdzīgu scenāriju pareģo bijušais Morgan Stanley Asia padomes priekšsēdētājs Stīvens Ročs, norādot uz pieaugošo ASV budžeta deficītu un FRS politiku turēt tuvu nullei bāzes procentu likmes.

Jaungada vilciens Maskavas metropolitēnā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Майшев

Vēl drūmāku nākotni prognozē pazīstamais finansists Džims Rikards. Viņš norāda, ka ASV galu galā būs jāķeras klāt parāda problēmai, un tās lēmums prasīs dolāra devalvāciju par 50 procentiem.

Tajā pašā laikā, prognozē ekonomists, zelts sadārdzināsies līdz 15 tūkstošiem dolāru par unci, sudrabs - līdz 100 dolāriem. Viņš skaidro, ka ASV ir pakļautas vairāku valstu spiedienam, kas metušas izaicinājumu amerikāņu virskundzībai starptautiskajā finanšu sistēmā. Pirmkārt, runa ir par Krieviju un Ķīnu. Maskava un Pekina iepērk daudz zelta, izspiežot dolāru no rezervēm.

"Pēdējo gadu laikā Krievija ir ievērojami palielinājusi zelta valūtas rezerves. Turklāt Maskavai ir ļoti neliels ārējais parāds. Krievu likme uz dārgmetāliem jau sen nav noslēpums, rublis ir ar zeltu nodrošinātāka valūta pasaulē," skaidro analītiķis.

Savām rokām

Baidena komanda ķeras pie darba. Tiek nomainīti visu ministriju vadītāji. Tā, Finanšu ministrijas krēslu uzticēs Federālās rezerves sistēmas bijušajai vadītājai Džanetai Jelenai, kura, Bloomberg atgādina, vairākkārt "reklamēja vājā dolāra priekšrocības amerikāņu eksportā".

Tas dara raizes ekonomistiem. "Būtu neprātīgi izlikties par aktīvu devalvacionistu, kuram nerūp dolāra liktenis," saka Lerijs Samerss, finanšu ministrs Klintona laikā un Nacionālās ekonomiskās padomes vadītājs Baraka Obamas prezidentūras laikā. Pēc Samersa vārdiem, "dolāra dominējošā loma pasaules finanšu sistēmā uzliek Valsts kasei atbildību par pienākumu rūpīgu izpildi".

Ieteikumu Jelenai deva arī Henks Polsons, bijušais ASV finanšu ministrs un bijušais Goldman Sachs ģenerāldirektors. "Procentu likmes sasniegušas vēsturisko minimumu, bet federālais parāds ir lielāks nekā jebkad pēc Otrā pasaules kara," uzsver ekonomists. Citādi dolārs agri vai vēlu pazaudēs savu vērtību. Vašingtona nespēs apkalpot savas saistības.

"Savienotās Valstis netiecas pēc vājākas valūtas, lai iegūtu konkurences priekšrocības, un mums ir jāpretojas citu valstu centieniem to izdarīt," apliecināja Finanšu ministrijas vadītājas amata kandidāte, uzstājoties Senāta Finanšu komitejā.

Tomēr nākamā finanšu ministre jau ir nākusi klajā ar skaļu paziņojumu, kas nesola neko labu amerikāņu valūtai: aicinājusi vērienīgai likviditātes ieplūdei ekonomikā. Investoriem tas ir signāls dolāra lejupslīdes tendencei ilgtermiņā, uzskata Bloomberg.

Jebkurā gadījumā ASV būs "jānomet" dolārs: tas ir svarīgi tirdzniecības deficīta samazināšanai. Un tas, iespējams, Baidenam ir vienīgais veids, kā atjaunot ekonomiku.

34
Tagi:
dolārs, Finanses, ASV
Pēc temata
Trumpis piedurknē: Ķīna gatava izpārdot ASV valsts parādu
Smags gadījums: ASV vēlas aizliegt pirkt Krievijas naftu
Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums
Lielā izpārdošana: Krievija novērsusies no ASV valsts parāda
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs paziņoja par smagāko ekonomisko krīzi pēdējā simtgadē

24
(atjaunots 08:20 26.01.2021)
Pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņoja, ka koronavīrusa pandēmijas rezultātā pasaulē iestājusies smagākā ekonomiskā krīze pēdējā simtgadē, vēsta RIA Novosti. Viņa uzstāšanās pasākumā "Davosas darba kārtība" publicēta organizācijas oficiālajā mājaslapā.

ANO vadītājs atzīmēja, ka mūsdienu pasauli var aprakstīt ar vienu vārdu – "trauslums".

Vairāk nekā divi miljoni cilvēku miruši (pandēmijas dēļ. – red. piez.), un mēs atrodamies smagākajā ekonomiskajā krīzē pēdējo simt gadu laikā.

Diplomāts uzskata, ka pandēmija ir atklājusi tādas pasaules problēmas kā nevienlīdzība starp cilvēkiem un valstīm, "klimata un bioloģiskās daudzveidības krīžu" nestabilitāte. Pēc viņa vārdiem, "karš ar dabu" noved pie tā, ka "tā dod atbildes triecienu". Gutērrešs aicina pasauli dialogam un sadarbībai.

"Valdībām, starptautiskajām organizācijām, privātajam sektoram un pilsoniskajai sabiedrībai, pilsētām ir jāstrādā kopā."

ANO ģenerālsekretārs uzsvēra, ka 2021. gadā pasaulei ir unikāla iespēja atjaunošanos no pandēmijas izmantot "pārejai no trausluma uz noturību".

24
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekonomiskā krīze, ANO
Pēc temata
Kas gaida Latviju nākamajā gadā: Dānijas bankas "šokējošas prognozes"
ANO ģenerālsekretārs prognozē spēcīgāko lejupslīdi ekonomikā 80 gadu laikā
ANO prognozē katastrofālu 2021. gadu
Covid-19, ASV un krīzes: ko mums gatavo nākamais gads?
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

0
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

0
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās