Minhenes konference

Mediji: SS zviedru veterāni saņem dāsnas "Hitlera pensijas"

149
(atjaunots 16:41 13.03.2019)
Żviedrijā veiktā žurnālistu izmeklēšana apliecinājusi, ka valstī dzīvo 15 cilvēki, kuri Otrā pasaules kara gados cīnījušies nacistiskās Vācijas pusē un līdz šim saņem no Berlīnes tā saucamās "Hitlera pensijas", kuru summa var sasniegt tūkstoti eiro.

RĪGA, 13. marts — Sputnik. Zviedrijā dzīvo 15 cilvēki, kuri līdz šim no Vācijas budžeta saņem kara pensijas par brīvprātīgo dienestu Trešā  reiha bruņotajos spēkos. Šie cilvēki ir 82-101 gadu veci. Par to liecina žurnālistiskā izmeklēšana, ko veica zviedru preses izdevums Dagens Nyheter.

Tā saucamo "Hitlera pensiju" precīza summa nav zināma, taču vēstīts, ka tā var sasniegt līdz 950 eiro mēnesī. Zviedru žurnālisti noskaidroja, ka kompensācijas vēl joprojām saņem arī divi Waffen SS veterāni. Izdevumā publicēti viņu vārdi – Karls fon Ceipels un Jans Duvs. Mediji informēja, ka viņi abi dienējuši tanku divīzijā "Viking", kurā tika uzņemti arī citi ārzemnieki, "no rases viedokļa pieņemamu tautu" pārstāvji, tostarp arī norvēģi un somi.

Jans Duvs piedalījies Norvēģijas okupācijā, bet pēc Trešā reiha sakāves uzsācis juridisko praksi. Savukārt viņa dienesta biedres Ceipels pēc kara slēpies Spānijā, taču vēlāk atgriezies dzimtenē. Pie tam Dagens Nyheter žurnālisti uzsvēra, ka nav tiešu pierādījumu, kas apliecinātu abu vīriešu līdzdalību SS spēku pastrādātajos kara noziegumos.

"Hitlera pensijas" tiek piešķirtas saskaņā ar 1941. gadā parakstīto Ādolfa Hitlera dekrētu, vēsta Sputnik Igaunija. Mūsdienu Vācija kā Trešā reiha tiesību parņēmēja pēc tā sakāves karā uzņēmusies visas bijušās valsts saistības, tostarp arī pensijas izmaksas, tāpēc Berlīne vēl joprojām izmaksā "Hitlera pensijas" bijušajiem nacistiem.

Šo praksi ne vienu reizi vien kritizējuši gan Eiropas valstu politiķi, gan žurnālisti. Iepriekš skandāls izcēlās šī gada februārī, kad beļģu avīze noskaidroja: Beļģijā "Hitlera pensiju" saņem 27 cilvēki. Par šo faktu ļoti sašutuši bija Beļģijas parlamenta deputāti.

Iepriekš Sputnik Igaunija publicēja ārpolitikas maģistres,  juristes Olgas Suharevskas viedokli. Viņa uzsvēra, ka Nirnbergas tribunāls atzinis SS par noziedzīgu organizāciju, savukārt koncentrācijas nometņu izveidi, kuru organizācijā piedalījās arī SS spēki, - par noziegumu pret cilvēci.

Viņa atgādināja, ka Nirnbergas tribunāla lēmumam ir augstākais juridiskais spēks, tas nav pārskatāms, noziegumiem pret mieru un cilvēci nav noilguma, un jebkuras darbības, kas vērstas uz noziedznieku aizsardzību, pašas ir noziegums.

Krievijas Ārlietu ministrija jau vairākkārt pievērsusi Eiropas uzmanību vairāku valstu mēģinājumiem "pievērt acis uz augošajām neonacistiskajām tendencēm, sistemātiskiem vandālisma aktiem pret Otrā pasaules kara laiku pieminekļiem un apbedījumu vietām".

149
Pēc temata
"Labie puiši" SS formastērpos: kā veidojies somu leģionāru tēls
Vēsturnieks atgādināja par Baltijas kolaboracionistu dalību Ļeņingradas blokādē
Sergejs Lavrovs: nacisma glorifikācija Latvijā kļūst atbaidoša
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

11
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

11
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē
Dienvidosetija, foto no arhīva

Krievijas politiķis pamatoja Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarības atzīšanas motīvus

10
(atjaunots 18:59 08.08.2020)
2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Maskava atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību, jo nevarēja pieļaut, ka Aizkaukāzs pārvērstos par pulvera mucu, konstatēja Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, kurš 2008. gadā bija Krievijas prezidents, vēsta RIA Novosti.

"Šodien aprit 12 gadi kopš brīža, kad mūsu valsts atbildēja uz Gruzijas toreizējā prezidenta noziedzīgo rīcību. (..) Tieši tāpēc es toreiz pieņēmu grūtu, tomēr vienīgo pareizo lēmumu – aizsargāt Abhāziju un Dienvidosetiju, vispirms pasargājot tās no agresijas, pēc tam, saskaņā ar pilsoņu lūgumu, atzīstot to pilnīgu neatkarību. Pretējā gadījumā Aizkaukāzs būtu pārvērties par pulvera mucu, un tas Krievijai, kas vienmēr atbalstījusi stabilu mieru kaimiņvalstīs, bija absolūti nepieņemami," viņš pastāstīja savā lapā sociālajā tīklā VKontakte.

Politiķis uzsvēra, ka Krievija vienmēr ir atbalstījusi stabilitāti kaimiņvalstīs un pie tam nekad nepieļaus uzbrukumu saviem pilsoņiem.

"Mūsu atbilde vienmēr būs absolūti adekvāta situācijai ar mērķi uzturēt stabilitāti un drošību gan mūsu valstī, gan visā pasaulē," atgādināja Medvedevs.

Abhāzijas Republikas karogs
© Sputnik / Алексей Никольский

2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu. Krievija, aizsargājot Dienvidosetijas iedzīvotājus, kuru vidū daudzi pieņēma Krievijas pilsonību, ieveda karaspēkus un pēc piecas dienas ilgas karadarbības padzina Gruzijas kareivjus no reģiona.

2008. gada 26. augustā Krievija atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas suverenitāti. Krievijas valdība norādīja, ka šis lēmums atbilst pašreizējai realitātei un nav pārskatām. Tomēr Tbilisi atsakās atzīt republiku neatkarību.

 

10
Tagi:
Dienvidosetija, Abhāzija