Lielbritānijas premjerministre Tereza Meja

Brexit būs "ciets": Brisele atteikusies palīdzēt Mejai

91
(atjaunots 09:33 13.03.2019)
Brisele gatavojas visiem iespējamiem Lielbritānijas izstāšanās variantiem, taču tagad būtiski pieaugušas "cietā" scenārija izredzes.

RĪGA, 13. marts – Sputnik. Eiropas Savienība ir darījusi visu iespējamo, lai palīdzētu Lielbritānijas premjerministrei Terēzai Mejai ar mērķi sekmēt Brexit darījuma ratifikāciju, taču "cietās" izstāšanās variants kļūst aizvien ticamāks, aģentūrai RIA Novosti pastāstīja Eiropas Komisijā.

Otrdienas vakarā Lielbritānijas parlamenta deputāti no jauna ar nospiedošu vairākumu noraidīja vienošanos ar ES Brexit jautājumā. Pret dokumentu iebilda 391 politiķis, atbalstīja – 242. Šodien parlaments balsos par izstāšanos no ES 29. martā bez jebkādas vienošanās. Ja parlaments iebildīs arī pret šo variantu, ceturtdien tiks izvērtēta iespēja atlikt Brexit par diviem mēnešiem.

EK pārstāvis pauda nožēlu sakarā ar balsojuma rezultātiem. Viņš paziņoja, ka ES vadība ir darījusi visu iespējamo, lai palīdzētu Mejai ratificēt ar Briseli saskaņoto darījumu.

"Ņemot vērā papildu garantijas, ko ES sniedza decembrī, janvārī un vakar, mēs vairs neko nevaram izdarīt. Ja ir izeja no pašreizējā strupceļa, tā jāmeklē Londonā," – teica EK pārstāvis.  

Viņš piezīmēja, ka tagad būtiski pieaugušas "cietā" Brexit scenārija izredzes.

"Tikai 17 dienas pirms 29. marta – tagadējais rezultāts ir būtiski palielinājis Brexit iespēju bez vienošanās (no-deal Brexit) vai atteikšanos no Brexit (no-Brexit)," – uzsvēra EK pārstāvis.

Viņš piebilda, ka Eiropas Savienība no savas puses turpinās gatavoties "cietajam" Brexit un nodrošinās gatavību "visiem scenārijiem".

Eiroparlamenta vadītājs Antonio Tajani
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Gada sākumā Lielbritānijas parlaments jau noraidīja valdības ierosināto darījumu Brexit jautājumā un pieprasīja ieviest grozījumus sadaļā par Īrijas robežu. Meja saskaņoja grozījumus ar EK prezidentu Žanu Klodu Junkeru, taču Lielbritānijas ģenerālprokurors Džefrijs Kokss paziņoja, ka no ES saņemtās garantijas ir nepietiekamas.

Pašreizējā vienošanās ar ES paredz "rezerves variantu" Ziemeļīrijas īpašā statusa saglabāšanai. Ja netiks panākta labāka vienošanās, Ziemeļīrija kļūs par īpašo teritoriju gan Apvienotās Karalistes, gan ES muitas teritoriju sastāvā.

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības paredzēta 2019. gada 29. martā. Ja netiks panākta ratificēta vienošanās par Brexit noteikumiem, abām pusēm draud negatīvas ekonomiskās sekas.

91
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
Atpakaļceļa nav: kā Brisele reaģēja pēc Terēzas Mejas sakāves
Gasparjans: britu parlaments parādījis Terēzai Mejai pigu Brexit vietā
Lielbritānijā atvērta Eiropas Savienības pilsoņu reģistrācijas programma
"Mazā Latvija" pastāstījusi par savu vēlmi izstāties no ES
Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs

Austrijā mīkstinās ar koronavīrusu saistītos ierobežojumus

0
(atjaunots 14:06 30.05.2020)
Situācija ar infekcijas izplatību valstī tiek kontrolēta, jaunu inficēšanās gadījumu ir ļoti maz, tādēļ valdība nolēmusi sākt mīkstināt profilakses pasākumus.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Austrijas varasiestādes no 15. jūnija mīkstinās koronavīrusa izplatības novēršanas profilakses pasākumus, tai skaitā obligāto sejas masku nēsāšanas režīmu, paziņoja piektdien Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs, vēsta RIA Novosti.

Kurcs atzīmēja, ka situācija ar infekcijas izplatību valstī tiek kontrolēta, jaunu inficēšanās gadījumu ir ļoti maz, tādēļ valdība nolēmusi sākt mīkstināt profilakses pasākumus dažās jomās.

"No 15. jūnija deguna un mutes aizsegi būs jānēsā tikai trīs gadījumos: sabiedriskajā transportā, veselības aprūpes nozarē, tai skaitā aptiekās, un pakalpojumu nozares uzņēmumos, kur nav iespējams ievērot minimālo distanci. Piemēram, frizieriem un sabiedriskās ēdināšanas nozares darbiniekiem. Skolās, tirdzniecības nozarē, sabiedriskās ēdināšanas un tūrisma iestāžu klientiem sejas maska nebūs jānēsā," paziņoja preses konferencē Kurcs.

Kopš 14. aprīļa Austrija sākusi mīkstināt koronavīrusa dēļ ieviestos ierobežojošos pasākumus ar divu nedēļu soli. Kārtējais posms iestājies 29. maijā, kad kopā ar viesnīcām atļauts atvērt fitnesa centrus un citus sporta klubus, kā arī tiek pieļauta pasākumu rīkošana ar dalībnieku skaitu līdz 100 cilvēkiem.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6 miljoni saslimšanas gadījumu, vairāk nekā 367 tūkstoši ir miruši, izveseļojušies, vairāk nekā 2,6 miljoni cilvēku.

0
Tagi:
Austrija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem
Apgāzts mīts par koronavīrusu, kas varētu novest pie katastrofas
Stokholma, foto no arhīva

Politico: Zviedrija vēlas iekļūt "skandināvu burbulī"

6
(atjaunots 14:00 30.05.2020)
Eiropas Komisija iesaka valstīm ar līdzīgu Covid-19 izplatības līmeni sākumā atvērt robežas savā starpā, un Zviedriju var nepaņemt "skandināvu klubā".

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Zviedrija nevēlas palikt malā, kamēr tās kaimiņi atver robežas, raksta Politico.

"Es uzskatu par absolūti nepieciešamu, lai mēs atvērtu robežas koordinētā kārtībā," paziņoja Ziemeļu valstu sadarbības ministre Anna Hālberga. "Mēs rīkojam intensīvas diskusijas šajā sakarā ar mūsu skandināvu kaimiņiem."

Kad šī gada martā koronavīruss nokļuva Skandināvijā, Dānija un Somija ieviesa stingrus karantīnas pasākumus: slēdza robežas, skolas un lielāko daļu iestāžu. Zviedrija izturējās pret situāciju vienkāršāk: tās robežas palika atvērtas, bizness turpināja darbu, savukārt bērni turpināja apmeklēt skolas.

Covid-19 izraisītais mirstības līmenis Zviedrijā ir astoņas reizes augstāks, nekā pie kaimiņiem.

Tagad, kad Dānijas, Somijas un Norvēģijas varasiestādes apspriež iespēju atvērt robežas, daudzi uzskata, ka ierobežojumu atcelšanai nav jāskar Zviedrija.

Somijas IeM vadītāja Marija Ohisalo preses konferencē pauda uztraukumu saistībā ar situāciju Zviedrijā. Viņas padomnieks Jarno Jappalainens paskaidroja, ka lēmums par pierobežas režīmu ar Zviedriju tiks pieņemts līdz 15. jūnijam, vadoties pēc "epidemioloģiskās situācijas", kā arī ekonomiskajiem un sociālajiem faktoriem un Eiropas Komisijas rekomendācijām.

Opozīcijas deputāti Dānijā uzstāj, lai valdība neatver robežas ar Zviedriju. Dānijas Ministru kabinets solīja pieņemt lēmumu līdz 1. jūnijam.

"No veselības aprūpes viedokļa robežu atvēršana ar Zviedriju ir nepamatota," paziņoja lielākās opozīcijas liberālās partijas līderis Jakobs Ellemans-Jensens parlamenta debašu laikā.

Īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs
© Foto : из архива Жемчугова Владислава

Eiropas Komisija iesaka valstīm ar līdzīgu Covid-19 izplatības līmeni sākumā atvērt savstarpējās robežas, pirms tiek atjaunota brīva pārvietošanās Šengenas zonā. Un situācija Skandināvijā atspoguļo grūtības, kuras ES valstis var sastapt šajā ceļā.

Baltijas valstis viegli atvēra savstarpējās robežas. Citviet situācija ir sarežģītāka: piemēram, Spānija un Grieķija ar nepacietību gaida tūristus, taču valstīs, no kurām uz tām brauc visbiežāk, tai skaitā Lielbritānija, inficēšanās līmenis joprojām ir augsts.

Pēc Hālbergas sacītā, Zviedrija cer uz robežu atvēršanu visā Skandināvijā ekonomisku un sociālu iemeslu dēļ.

"Abās robežas pusēs jūtama frustrācija gan no biznesa, gan no parasto pilsoņu puses," saka viņa. "Viņi ir pieraduši apciemot draugus un radus un braukt uz darbu un pēc pirkumiem uz citu valsti."

Stokholmas prāmju terminālī īpaši manāmas robežu slēgšanas sekas. Prāmju operatora Viking Line centrs ir slēgts, paziņojums uz durvīm vēsta, ka organizācija atvērsies uz stundu no rīta un vakarā. Stāvvietā nav nevienas mašīnas.

Viking Line vadītājs Jans Hansens pastāstīja, ka pasažieru skaits samazinājies līdz 10% no ierastā skaita, un kompānija izdzīvo tikai uz kravas prāmju rēķina. Viking Line gaida 15. jūniju, kad Somijas valdība paziņos par savu lēmumu, cerot uz to, ka tiks atļauti pasažieru pārvadājumi uz Zviedriju.

"Skaidrs, ka viss būs atkarīgs no situācijas ar vīrusu Zviedrijā," saka viņš.

Zviedrijas Veselības departaments ceturtdien paziņoja, ka valstī no Covid-19 ir miruši 4 266 cilvēki, taču mirstības un ārstēšanās ar MPV skaita kritums liecina, ka situācija uzlabojas.

Somijā no koronavīrusa miruši 313 cilvēki.

Pēc Hālbergas sacītā, viņa uztur pastāvīgus sakarus ar saviem skandināvu kolēģiem un optimistiski cer, ka Zviedrijas tradicionāli ciešās attiecības ar kaimiņiem palīdzēs vienoties par kontroles mīkstināšanu uz robežām.

6
Tagi:
koronavīruss, Zviedrija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē