Nabadzīgi un sasaluši: ne visiem ES pietiek naudas apkurei

98
(atjaunots 10:39 12.03.2019)
Eiropas Savienības valstis nevar atrast vienotu definīciju "enerģētiskajai nabadzībai", tajā pašā laikā cilvēki turpina sasalt.

RĪGA, 12. marts — Sputnik. Eiropas Savienībā nekādi nevar vienoties par to, kā palīdzēt cilvēkiem, kuri ir pārāk nabadzīgi, lai atļauties apkuri, raksta Politico.

Vienīgais siltuma avots Jeļenas Lambrū mājā ir keramiska malkas krāsns. Malku krājums ziemai izmaksā četras reizes vairāk nekā viņas pensija 800 lejas (170 eiro). Dažreiz, lai ietaupītu, sieviete dedzina kukurūzas vālītes malkas vietā. Mazā ciematiņa Rumānijas dienvidos iedzīvotāja neietilpst to cilvēku skaitā, kuriem pienākas valsts subsīdija.

Aptuveni ceturtdaļa rumāņu mājsaimniecību nesaņem pietiekamu piekļuvi energonesējiem vai nu tā dēļ, ka nespēj to atļauties, vai nu tā dēļ, ka viņu mājokļi nav pieslēgti elektrotīklam vai gāzes apgādes tīklam. Valsts palīdzību apkures vajadzībām saņem mazāk par 5% mājsaimniecību.

No tā cieš nabadzīgie un vecākā gadagājuma cilvēki visā Eiropas Savienībā, un ES valdības cenšas izvairīties no "enerģētiskās nabadzības" definēšanas.

Rumānijā darbojas divpakāpju sistēma: papildus valsts subsīdijām apkurei (tie ir 125 miljoni leju jeb 0,33% no darba ministrijas budžeta 2017. gadā) valsts regulē arī energonesēju cenas. Tomēr Eiropas Komisija pieprasa no ES valstīm liberalizēt cenas. Turklāt cenu regulēšana palīdz visiem - gan nabadzīgajiem, gan bagātajiem.

Lai mainītu situāciju, ir jāsaprot, kas ir tie nabadzīgie, bet tieši to Rumānijas valdība, pēc tās kritiķu vārdiem, nav izdarījusi. 2016. gadā Rumānijā tika pieņemts likums, kas nosaka, kurš varētu tikt uzskatīts par "ievainojamu patērētāju", taču tas līdz šim nav stājies spēkā - iespējams, ka tas varētu palielināt subsīdiju saņēmēju skaitu. Valdība plāno uzsākt šā likuma piemērošanu 2021. gadā, bet pagaidām pagājušā gada decembrī uz trim gadiem iesaldēja gāzes un elektrības vairumcenas.

Pagājušajā nedēļā enerģētikas ministrs Antons Antons vēstulē Eiropas Komisijai paskaidroja, ka cenu iesaldēšana bija nepieciešama, jo Rumānijā ir viens no augstākajiem enerģētiskās nabadzības līmeņiem ES, un nav likumīgu veidu, kā palīdzēt ievainojamiem patērētājiem.

Tomēr Eiropas Komisija viņam neticēja un paziņoja, ka Rumānija pārkāpj ES likumus un turklāt nepieņem adekvātus pasākumus savu pilsoņu aizsardzībai pret pārmērīgu cenu pieaugumu.

Tāpat decembrī valdība paaugstināja ienākumu līmeni subsīdijas piešķiršanai, jo pērn tika paaugstināta minimālā alga un pensijas. Taču Jeļena Lambrū dzīvo fermā ar dēlu un viņa ģimene apsilda māju ar malku, kā to dara aptuveni 80% Rumānijas lauku iedzīvotāju. Kad viņa pieteicās subsīdijai, viņai atteica un piedāvāja pārdot daļu zemes apkures izdevumu segšanai.

"Enerģētiskā nabadzība" ir ES izplatīta problēma. Saskaņā ar 2017. gadā veikto aptauju 8% ES iedzīvotāju nevarēja atļauties apkuri. Rumānijā tie bija 11,3%, Lietuvā 29%, bet Bulgārijā - 37%.

2017. gadā Eiropas Komisija piedāvāja vienotu "enerģētiskās nabadzības" definīciju, bet ES un Eiropas Parlamenta valstis nevarēja vienoties. Tika nolemts, ka katra valsts izveidos savu definīciju un izstrādās savas problēmas risināšanas metodes.

98
Pēc temata
Apkure ir apdraudēta: Rīgas siltums atlaiž no darba atslēdzniekus un santehniķus
Pavisam aptrakuši: iedzīvotājus šokējuši rēķini par elektrību
Apkure no atkritumiem: veids kā novērst tarifu kāpumu vai problēmu cēlonis
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

12
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

12
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē
Dienvidosetija, foto no arhīva

Krievijas politiķis pamatoja Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarības atzīšanas motīvus

10
(atjaunots 18:59 08.08.2020)
2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Maskava atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību, jo nevarēja pieļaut, ka Aizkaukāzs pārvērstos par pulvera mucu, konstatēja Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, kurš 2008. gadā bija Krievijas prezidents, vēsta RIA Novosti.

"Šodien aprit 12 gadi kopš brīža, kad mūsu valsts atbildēja uz Gruzijas toreizējā prezidenta noziedzīgo rīcību. (..) Tieši tāpēc es toreiz pieņēmu grūtu, tomēr vienīgo pareizo lēmumu – aizsargāt Abhāziju un Dienvidosetiju, vispirms pasargājot tās no agresijas, pēc tam, saskaņā ar pilsoņu lūgumu, atzīstot to pilnīgu neatkarību. Pretējā gadījumā Aizkaukāzs būtu pārvērties par pulvera mucu, un tas Krievijai, kas vienmēr atbalstījusi stabilu mieru kaimiņvalstīs, bija absolūti nepieņemami," viņš pastāstīja savā lapā sociālajā tīklā VKontakte.

Politiķis uzsvēra, ka Krievija vienmēr ir atbalstījusi stabilitāti kaimiņvalstīs un pie tam nekad nepieļaus uzbrukumu saviem pilsoņiem.

"Mūsu atbilde vienmēr būs absolūti adekvāta situācijai ar mērķi uzturēt stabilitāti un drošību gan mūsu valstī, gan visā pasaulē," atgādināja Medvedevs.

Abhāzijas Republikas karogs
© Sputnik / Алексей Никольский

2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu. Krievija, aizsargājot Dienvidosetijas iedzīvotājus, kuru vidū daudzi pieņēma Krievijas pilsonību, ieveda karaspēkus un pēc piecas dienas ilgas karadarbības padzina Gruzijas kareivjus no reģiona.

2008. gada 26. augustā Krievija atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas suverenitāti. Krievijas valdība norādīja, ka šis lēmums atbilst pašreizējai realitātei un nav pārskatām. Tomēr Tbilisi atsakās atzīt republiku neatkarību.

 

10
Tagi:
Dienvidosetija, Abhāzija