Eiropas Parlamenta ēka Strasbūrā

Eiroparlaments izskatīs rezolūciju par attiecībām ar Krieviju

50
(atjaunots 10:56 11.03.2019)
Eiropas Savienība vēlētos atgriezties pie labām attiecībām ar Krieviju, taču var nobalsot par jaunām sankcijām pret to.

RĪGA, 11. marts – Sputnik. Plenārsēdes laikā Strasbūrā Eiroparlaments (EP) nobalsos par eirodeputātes no Latvijas Sandras Kalnietes rezolūcijas projektu par ES un Krievijas politiskajām attiecībām, vēsta EP mājaslapa.

Ar grozījumiem papildinātais rezolūcijas teksts tiks apspriests pirmdien, otrdien tiek plānots balsojums.

Rezolūcijā ir piedāvājumi apturēt projektu "Ziemeļu straume 2", paredzēt iespēju paplašināt personificētas sankcijas un KF piekļuves ierobežošanas iespējas finansēm un tehnoloģijām, kā arī vairs neizskatīt Maskavu kā stratēģisko partneri.

Tāpat rezolūcijas projektā ir atrodams formulējums par to, ka "ES jābūt gatavai pieņemt sekojošas sankcijas, tostarp personificētas sankcijas un piekļuves ierobežojumus finansēm un tehnoloģijām, ja Krievija turpinās pārkāpt starptautiskos likumus" un aicinājums Eirokomisijai un Eiropas diplomātijas dienestam izstrādāt likumdošanas piedāvājumus par ES vienotu "Magņitska likumu", kuri ļautu ieviestu vīzas aizliegumus un mērķa sankcijas", piemēram, "īpašuma un īpašumu interešu bloķēšanu ES jurisdikcijas robežās attiecībā pret atsevišķām personām", kā arī sastādīt attiecīgu "sankciju sarakstu".

Tekstā saglabājies arī apgalvojums, ka "Ziemeļu straume 2" pastiprina ES atkarību no Krievijas gāzes piegādēm, apdraud ES iekšējo tirgu un neatbilst ES enerģētikas politikai vai tās stratēģiskajām interesēm, un tāpēc tas ir jāaptur".

Turklāt, dokumentā tiek minēts piedāvājums pārbaudīt Eiropas kompāniju attiecībā pret KF ieviesto sankciju izpildi un organizēt informācijas apmaiņu par krimināllietām to pārkāpumu gadījumos, kā arī teikts par pret Krieviju vērsto "sankciju vājināšanas draudiem", kamēr tā nenodemonstrēs "skaidras darbības, ne tikai mutiski, ka ciena Eiropas robežas".

"EP uzsver, ka ES nevar paredzēt pakāpenisku atgriešanos pie "ierastās lietu kārtības" līdz brīdim, kamēr Krievija pilnībā neizpildīs Minskas vienošanās un neatjaunos Ukrainas teritoriālo integritāti; šajā sakarā aicina pie kritiskas, visaptverošas ES tās attiecību ar Krieviju pārvērtēšanas," teikts dokumentā.

Tāpat tajā tiek apgalvots, ka "esošajos apstākļos Krievija vairs nevar tikt uzskatīta par "stratēģisko partneri", un tā kā partnerības un sadarbības vienošanās iekļautie principi "vairs netiek ievēroti", vienošanās "ieteicams pārskatīt". Eirodeputātiem piedāvāts piefiksēt aicinājumu ES valstīm to ārpolitikas attiecībā uz Krieviju "turpmākai koordinēšanai un saskaņošanai".

Līdzās ar iepriekš minētajam dokumentā tiek atzīmēts, ka ES "joprojām ir atvērta attiecību un dialoga stiprināšanai un vēlētos atgriezties pie sadarbības ar Krieviju, kad Krievijas varasiestādes izpildīs savas juridiskās un starptautiskās saistības", jo "konstruktīvas un paredzamas attiecības būs abu pušu interesēs".

"Esošās ES un Krievijas domstarpības un konfrontācija neatbilst nevienas puses interesēm; sakaru kanāliem jāpaliek atvērtiem, neskatoties uz vilšanās rezultātiem; jauna kontinenta iedalīšana apdraud ES un Krievijas drošību," tostarp teikts projektā.

50
Pēc temata
Latvija kūda ES saraut attiecības ar Krieviju
Maskavā nosaukta valsts, kura pirmā atcels sankcijas pret Krieviju
Maskava apkopojusi bilanci: noskaidroti sankciju nodarītie zaudējumi
Divas trešdaļas iedzīvotāju iebilst pret jaunām sankcijām pret Krieviju
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

8
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

8
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

20
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

20
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"