Ēdiena pagatavošana. Foto no arhīva

Pasaules Bankas ziņojums: Latvijā vīrieši un sievietes ir vienlīdzīgi

72
(atjaunots 12:32 01.03.2019)
Vidēji pasaulē sievietēm ir tikai trīs ceturtdaļas no vīriešu tiesībām.

RĪGA, 1. marts – Sputnik. Latvija ietilpst sešu pasaules valstu skaitā, kurās sasniegta vīriešu un sieviešu vienlīdzība, teikts Pasaules Bankas ziņojumā.

Saskaņā ar Pasaules Bankas datiem, vidēji pasaulē sievietēm ir tikai trīs ceturtdaļas no vīriešu tiesībām, kas ierobežo tās darba meklējumos, savas uzņēmējdarbības uzsākšanā un ekonomisku lēmumu pieņemšanā.

Pasaules Banka desmit gadu garumā veikusi pētījumus 187 pasaules valstīs pēc septiņiem parametriem: tiesības pārvietoties, iespēja atrast darbu, algu vienlīdzība, laulība un maternitāte, uzņēmējdarbības iespējas un iespēja pārvaldīt īpašumu, pensijas tiesības. Tikai sešas valstis – Beļģija, Dānija, Francija, Latvija, Luksemburga un Zviedrija – saņēma teicamus vērtējumus (100 balles no 100 iespējamiem visos parametros). Pirms desmit gadiem ar to nevarēja palielīties neviena valsts.

Desmit gadu laikā daudzām valstīm izdevās panākt ievērojamus sasniegumus: 131 valstī tika pieņemti likumi, kuri uzlabo sieviešu iesaisti ekonomikā, 35 valstīs aizliedza uzmākšanos darbavietā, tādējādi pasargājot vairāk nekā 2 miljardus sieviešu. Divdesmit divās valstīs atcelti darba ierobežojumi sievietēm, savukārt 13 valstīs pieņemti likumi par vienādu darba atalgojumu.

Tostarp Latvijā un Lietuvā pieņemti vairāki likumi cīņai pret vardarbību ģimenē, savukārt Igaunijā pensijas vecumu un pensijas aprēķina formulu apvienoja ar vidējo mūža ilgumu.

Taču lielākajā daļā pasaules valstu sievietes savā nodarbinātībā tā vai savādāk saskaras ar diskrimināciju, un 56 valstīs pēdējo 10 gadu laikā nekas nav mainījies. Vislēnāk lietu kārtība mainās sieviešu īpašumtiesību izmantošanas nozarē.

Vislabāk lietām klājas Austrumāzijā un Klusā okeāna reģionā: 9 valstis pieņēmušas likumus par cīņu ar vardarbību ģimenē, savukārt 8 valstis, tostarp Ķīna, Singapūra un Vjetnama, – ieviesa apmaksātus bērna kopšanas atvaļinājumus. Sešas Dienvidāzijas valstis, tostarp Indija, Bangladeša un Nepāla, aizliegušas uzmākšanos darbavietā.

Vairums izmaiņu Eiropā un Centrālāzijā bija saistītas ar pensijām. Deviņas valstis, tostarp Ukraina un Kazahstāna, ieviesa vienādu pensionēšanās vecumu vīriešiem un sievietēm. Latīņamerikā lielākā daļa reformu skara apmaksājamus bērna kopšanas atvaļinājumus, Meksikā aizliedza grūtnieču atlaišanu no darba, savukārt Bolīvijā izlīdzināja vīriešu un sieviešu darba tiesības.

Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā sieviešu stāvoklis paliek vissliktākais, taču arī šeit notikušas izmaiņas: Alžīrā, Bahreinā, Libānā un Saūda Arābijā pieņemti likumi par cīņu ar vardarbību ģimenē, savukārt Jordānijā darba stāžā iekļauts bērna kopšanas atvaļinājuma laiks.

Igaunija izrādījās tuvu ideālam, iegūstot 97,5 balles, līdzīgi Austrijai, Kanādai, Somijai, Grieķijai, Īrijai, Portugālei, Spānijai un Lielbritānijai. Lietuva ieguva 93,75 balles, savukārt Krievija – vien 73,13 balles: Pasaules Bankā uzskata, ka valstī slikti klājas lietām ar vienādu darba algu.

72
Pēc temata
Latvijas juristi uzskata, ka sieviešu aizsardzība iet pretrunā ar Satversmi
Saūda Arābijā sievietēm atļauj vadīt auto
Lielākā daļa Latvijas valsts struktūrās strādājošo sieviešu nodarbinātas tiesu sfērā
Somija neatbalsta sieviešu vispārējo karaklausību
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

1
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

1
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

6
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
6
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa