Planēta Zeme

Laika atskaite ir sākusies: zinātnieki nosaukuši jaunu pasaules gala datumu

282
(atjaunots 12:42 25.02.2019)
Cilvēcei atlikuši daži gadi, eksperti nosaukuši virkni iemeslu, kuru dēļ civilizācija var iet bojā.

RĪGA, 25. februāris - Sputnik. Cilvēce var iet bojā, ja Zeme sadursies ar kādu kosmisko ķermeni, dabas vai tehnogēnu katastrofu rezultātā. Tās nav mediju vai Holivudas scenāristu izdomas, tāds ir zinātnieku viedoklis, vēsta Sputnik Moldova, atspaucoties uz RIA Novosti.

Asteroīds un 2029. gads

2007. gada oktobrī kāda ciema iedzīvotāji Penzas apgabalā Krievijā paslēpās alā – viņi gaidīja pasaules galu. Pēc viņu domām, 2008. gada maijā Zemei bija jāiet bojā pēc sadursmes ar komētu. Kosmiskā katastrofa nenotika, tāpēc Penzas vientuļnieki pamazām pameta patvērumu.

Mācība par pasaules galu sastopama dažādās reliģijās. Kristietībā Armagedonu prognozēja 1000. gadā, pēc tam – 2000. gadā. Maiju kalendārā pasaules gals bija prognozēts 2012. gadā.

Draudi tika sagaidīti no debesīm. Mūsdienās astronomi ir atklājuši visus vairāk vai mazāk lielos kosmiskos objektus, kas var bīstami pietuvoties Zemei. Trajektorijas aprēķinu precizitāte vienmēr ir ierobežota, tāpēc dažos gadījumos sadursme tiek pieļauta.

Zinātniekus visvairāk satrauc asteroīds Apofiss. Tas atgriezīsies 2029. gadā un 13. aprīlī paies garām tikai 38 tūkstošu kilometru attālumā no Zemes centra. Pastāv neliela iespēja, ka tas nokļūs 600 metrus platā zonā, kurā planētas gravitācijas lauks mainīs tā trajektoriju. Tad, atgriežoties nākamreiz 2036. gadā, Apofiss skars Zemi.

Keldiša vārdā nosauktā Lietišķās matemātikas institūta un Baumana vārdā nosauktās Maskavas Valsts tehniskās universitātes speciālisti aprēķināja, ka sadursmes riska zonā 2036. gadā ir arī Krievijas Tālie Austrumi, Centrālamerikas valstis un Rietumāfrika.

Par trim gadiem agrāk?

Vairāk nekā pirms 50 gadiem amerikāņu matemātiķis Haincs fon Fersters ar kolēģiem publicēja rakstu izdevumā Science, kurā minēja precīzu pasaules gala datumu – 2026. gada 13. novembris. Šajā dienā Zemes iedzīvotāju skaits pārtrauks augt eksponentē un tieksies pretī bezgalībai.

Aprēķiniem Fersters izmantoja divus parametrus, kas nosaka jebkuras dzīvu būtņu populācijas likteni: fertilitāti un dzīves ilgumu. 1975. gadā vācu astrofiziķis Sebastjans fon Horners ņēma vērā arī citus ar cilvēku darbību saistītus parametrus un pieļāva, ka Pastardiena iestāsies aptuveni starp 2020. un 2050. gadu

Šajā periodā Zemes iedzīvotāju skaits pieaugs tiktāl, ka nespēs sevi pabarot, un rūpniecisko izmešu dēļ planēta sasils līdz dzīvībai nepiemērotam lielumam.

Fon Hornera aprēķinos amerikāņu zinātnieki iekļāva jaunus lielumus, kas mainījušies triju gadu desmitu laikā. Izrādījās, ka pasaules gals cilvēka darbību radītas globālās sasilšanas un planētas pārkaršanas rezultātā nav gaidāms pirms 2300.-2400. gada, ja vispār notiks.

XXI gadsimts

1972. gadā Romas klubs – neformāla intelektuāļu, zinātnieku, futurologu apvienība – iepazīstināja ar pārskatu par civilizācijas attīstības robežām. Autori izanalizēja iedzīvotāju un industrijas pieaugumu, neatjaunojamo resursu patēriņu, ekoloģijas pasliktināšanos un secināja, ka kolapsa risks XXI gadsimtā ir liels. Tomēr no tā var izvairīties, mainot darbības, politiku un tehnoloģisko attīstību.

80. gadu sākumā vairāki matemātiķi ziņoja, ka, zinot cilvēces pastāvēšanas laiku, iespējams prognozēt tās nākotni. To dēvē par pasaules gala teorēmu (Doomsday argument).

Matemātiķu aprēķinu pamatā ir doma: ja mēs nolemsim nejauši pavērot kaut kādu procesu, domājams, mēs to sāksim procesa vidus posmā, nevis sākumā vai noslēgumā. Tātad mūsu civilizācija atrodas pusceļā un tai vēl ir vairāki gadsimti vai gadu tūkstoši. Futurologs Aleksejs Turčins grāmatā "Globālās katastrofas struktūra" aprakstijis dažādas pieejas Pastardienas datuma aprēķinam, un lielākā daļa norāda, ka pasaules gala iespējamība XXI gadsimtā ir ļoti liela.

282
Pēc temata
Būt vai nebūt: kur un kā varētu notikt Armagedons
Kārtējais pasaules gals: pasaulei atlicis dzīvot vien dažas dienas
Stīvens Hokings prognozē pasaules galu
Larnakas lidosta Kiprā, foto no arhīva

Kipras varasiestādes atlīdzinās atpūtas izdevumus tūristiem, kuri saslims ar koronavīrusu

5
(atjaunots 14:19 30.05.2020)
Valsts atver robežas ārzemju ceļotājiem 9. jūnijā. Atsevišķiem ieceļotājiem veiks Covid-19 analīzes.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Kipras varasiestādes atlīdzinās atpūtas izdevumus tūristiem, kuri saslims ar koronavīrusu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Mirror.

Valsts atver robežas ārzemju ceļotājiem 9. jūnijā. Atsevišķiem ieceļotājiem veiks Covid-19 analīzes.

Grieķija
© Sputnik / Алексей Даничев

Viesus, kuriem būs pozitīvs rezultāts, ārstēs par brīvu. Viņi kopā ar saviem atlidojušajiem ģimenes locekļiem tiks ievietoti speciālās karantīnas viesnīcās. Maksāt par dzīvošanu, zālēm un ēdienu tur nenāksies. Tūristiem būs jāapmaksā tikai transfēra cena no lidostas un repatriācijas reiss.

Atpūtnieku ārstēšanai uz salas ir atvēlēta speciāla slimnīca ar 100 gultasvietām, 112 intensīvās terapijas palātas un divi simti mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas.

Varasiestādes cer, ka šādas garantijas piesaistīs tūristus uz salu, kur, saskaņā ar Džona Hopkinsa universitātes datiem, saslima mazāk, nekā 1000 cilvēku. Izglābt nav izdevies vien 17 no tiem. Viesmīlības industrijas ienākumi sasniedz 15% no valsts IKP.

5
Tagi:
Kipra, tūristi, tūrisms, koronavīruss
Pēc temata
Tūrisma glābšanai Latvijā ir nepieciešamas oriģinālas idejas
Eksperts pastāstīja, kādas valstis pirmās atvērs robežas tūristiem
Tūristi pastāstīja, kādas negaidītas lietas nopirkuši atrodoties pašizolācijā
Eiropas Savienība var atjaunot tūrismu tikai daļēji
Sikspārnis, foto no arhīva

"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi

15
(atjaunots 14:16 30.05.2020)
Ķīnas zinātnieki noskaidroja, ka tirgus Uhaņā nevarēja kļūt par Covid-19 inficēšanās avotu, taču tur vīruss guva plašu izplatību.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Ķīnas Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra zinātnieki izpētīja paraugus no Huanaņas tirgus Uhaņā, kurš tiek uzskatīts par pirmo koronavīrusa izplatības punktu, vēsta RIA Novosti.

Министерство обороны РФ

Speciālisti izpētīja dzīvnieku paraugus, kas tika pārdoti Huanaņas tirgū. Taču viņu Covid-19 testi uzrādīja negatīvus rezultātus.

Pētnieki skaidro, ka šie dzīvnieki nevarēja inficēt pircējus. Tātad, inficēšanās avots atradās nevis tirgū, bet kaut kur citur.

Nacionālā slimību profilakses un kontroles centra vadītājs Gao Fu publicēja speciālistu slēdzienu: "Tirgus bija viens no inficēšanās upuriem."

Taču zinātnieki apstiprināja, ka inficēšanās pirmavots bija sikspārņi, kā jau iepriekš ziņots. Pēc tam caur "starpdzīvnieku" Covid-19 tika nodots cilvēkiem. Savukārt tirgus Uhaņā kļuva par vīrusa masveida izplatības vietu.

Cilvēki Huanaņas tirgū jau inficējās nevis no dzīvnieka, bet gan viens no otra.

Kā viss sākās

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja Pasaules veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā valsts centrālajā daļā. Speciālisti identificēja patogēnu – tas bija jauns koronavīruss.

PVO atzina uzliesmojumu par starptautiska mēroga ārkārtas situāciju un piešķīra slimībai oficiālu nosaukumu – Covid-19. Vēlāk slimības izplatība pasaulē tika atzīta par pandēmiju.

Slimība izplatījusies visā pasaulē. Eiropas Savienība slēgusi robežas. Daudzās valstīs noteikta stingra karantīna. Savukārt Ķīna jau informēja, ka vīrusu valstī izdevies apturēt.

Uhaņa, no kurienes izplatījās slimība, bija slēgta gandrīz 76 dienas – no 23. janvāra. Bija aizliegts iebraukt pilsētā un pamest to, tikai ar īpašu atļauju.

Septītā aprīļa naktī varasiestādes atvēra ceļus, kas ved no pilsētas, un atļāva cilvēkiem izbraukt savās automašīnās.

Taču Covid-19 izplatījies praktiski visā pasaulē. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, kopumā ir vairāk nekā 6 miljoni inficēto, vairāk nekā 367 tūkstoši no tiem ir miruši.

15
Tagi:
Ķīna, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ne tikai koronavīruss. Ar ko var inficēties no savvaļas dzīvnieku gaļas
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Koronavīruss un citas kaites. Ar kādām slimībām cilvēki inficējušies no dzīvniekiem
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi

Zem kupola: Francijā izdomāja, apmeklēt restorānu un neinficēties ar Covid-19

0
(atjaunots 14:54 30.05.2020)
Franču dizaineris visai radoši piegāja Covid-19 ierobežojumiem un izdomāja pakārt virs restorāna apmeklētājiem īpašus kupolus.

Dizaineris Kristofs Gērions izgatavoja no organiskā stikla kupolus, lai aizsargātu restorānu apmeklētājus.

Jūs varat apmeklēt restorānu, nebaidoties no riska inficēties ar koronavīrusu, jo jūs nosēdinās pie galda ar speciālu kupolu.

Vai vēlaties uzzināt, kā tas izskatās? Skatieties video!

0
Tagi:
koronavīruss, sabiedriskā ēdināšana, Francija