Enerģētiskie objekti

Euronews: katru gadu netīra gaisa dēļ mirst pusmiljons eiropiešu

82
(atjaunots 12:46 21.02.2019)
Četrdesmit miljoni cilvēku Eiropas Savienības lielākajās pilsētās elpo piesārņotu gaisu gan ielās, gan savos dzīvokļos.

RĪGA, 21. februāris – Sputnik. Deviņi no desmit cilvēkiem pasaulē katru dienu elpo piesārņotu gaisu, vēsta Euronews, atsaucoties uz Pasaules veselības organizācijas (PVO) datiem.

Gaisa piesārņojums skaitās tiešs iemesls 7 miljonu cilvēku nāvēm gadā, ar to ir saistīti 25% sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanu, 24% insultu un 43% plaušu slimību, tostarp plaušu vēzis. Sevišķi asa šī problēma ir Āzijā un Āfrikā, savukārt par galvenajiem atmosfēras piesārņojuma vaininiekiem tiek uzskatītas Indijas un Ķīnas pilsētas, taču piesārņotā gaisa dēļ cieš arī eiropieši.

Medicīnas darbiniece. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Saskaņā ar Eiropas Apkārtējās vides aģentūras (EEA) datiem gaisa piesārņojums ir 500 tūkstošu priekšlaicīgu nāvju iemesls Eiropā. Suspendētās vielas gaisā par gadu samazinājušas katra eiropieša paredzamo mūža garumu, lielākoties paaugstināta sirds un asinsvadu un elpceļu saslimšanas, kā arī plaušu vēža riska dēļ. Ja gaisa kvalitāti Eiropas pilsētās izdotos uzlabot, cilvēki dzīvotu ilgāk, atsevišķos gadījumos – par diviem gadiem ilgāk.

Apmēram 40 miljoni 115 ES lielākajās pilsētās elpo gaisu, kurš neatbilst PVO kvalitātes kritērijiem vismaz pēc viena rādītāja. Sevišķi stipri cieš bērni – dzīvošana pie lielas mašīnu plūsmas maģistrālēm dubulto elpceļu saslimšanu skaitu. Dzīvot dzīvoklī pie lielceļa – tas pats, kas atrasties blakus cilvēkam, kurš izsmēķē desmit cigaretes dienā.

Palikt mājās – tā nav izeja. Kaut arī 4,2 miljoni nāvju gadā ir saistīti ar gaisa piesārņojumu ielās, 3,8 miljoni nāvju gadā bija saistīti ar dūmiem no plītīm un apkures. Katru dienu 3 miljardi cilvēku visā pasaulē paši piesārņo gaisu savās mājās.

Kur ir visnetīrākais gaiss

Visnetīrākais Eiropas reģions ir Austrumeiropa, sevišķi Balkāni. Tā iemesli – brūnogļu iegūšana, kā arī vecu automobiļu īpatsvars uz ceļiem.

Eiropas valsts ar vispiesārņotāko gaisu ir Ziemeļmaķedonija, savukārt vispiesārņotākā pilsētas teritorija ir maķedoniešu pilsēta Tetova. Otrajā vietā pēc gaisa piesārņojuma izrādījusies Ziemeļmaķedonijas galvaspilsēta Skopje. Trīsdesmit piesārņotāko sarakastā izrādījušās arī Bosnijas un Hercegovinas, Bulgārijas, Rumānijas un Albānijas pilsētas.

Polijā gaisa piesārņojums ik gadu izraisa apmēram 50 tūkstošu cilvēku priekšlaicīgu nāvi. Valstī atrodas apmēram puse no 30 Eiropas pilsētām ar vispiesārņotāko gaisu. Galvenais iemesls – valsts ogļu iegūšanas rūpniecība.

Prognozētais mūža ilgums Austrumeiropā ir zemāks, nekā Rietumeiropā: vīriešiem tas sastāda 69 gadus (pret 79 rietumos), savukārt sievietēm – 78 gadus (Rietumeiropā – 84 gadi).

82
Pēc temata
Atpūta populārākajās Eiropas pilsētās apdraud veselību
Latvija sašutusi par bagātās Eiropas "atmestajām" lietotajām automašīnām
Rūdas kausēšana pie dzīvojamām mājām un 10 darbavietas: Liepāja pret atkritumu pārstrādi
Bezmaksas transports: Brisele nolēmusi sekot Tallinas piemēram
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

1
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

1
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Pludmale Turcijā, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par atpūtas īpatnībām Turcijā šajā sezonā

6
(atjaunots 18:36 01.07.2020)
Turcija paziņojusi, ka ir gatava tūristu pieņemšanai, neskatoties uz to, ka katru dienu valstī tiek atklāts vairāk nekā tūkstotis jaunu Covid-19 gadījumu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Krievija pandēmijas apstākļos neatjaunos aviācijas satiksmi ar Turciju no 15. jūlija, kā iepriekš par to ziņoja atsevišķi mediji, paziņoja KF transporta ministrs Jevgēņijs Dītrihs. Turklāt varasiestādes nesniedz prognozes attiecībā uz starptautiskās aviosatiksmes atjaunošanu kopumā: viss būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas, uzvēra ministrs.

Turcija jau jūnijā paziņoja, ka ir gatava pieņemt tūristus, atgādināja radio Sputnik ēterā KF Tūrisma aģentūru alianses prezidija loceklis Aleksans Mkrtčans.

Viņš pastāstīja, ka valsts sagatavojusies tūristu pieņemšanai pandēmijas apstākļos.

"Koronavīrusa testi tiek veikti visās Turcijas lidostās, kur ierodas tūristi, – Stambulā, Antālijā, Marmarisā un Bodrumā. Visi pasažieri ar negatīvu rezultātu tiek pielaisti kūrortiem. Gandrīz visas viesnīcas jau ir atvērtas, ūdens temperatūra ir patīkama. Tātad Turcija ir gatava tūristu pieņemšanai," sacīja Mkrtčans.

Turcijas tūrisma un kultūras ministrs Mehmets Ersojs iepriekš paziņoja ka izziņa par neslimošanu ar Covid-19 atpūtai Turcijā nav nepieciešama. Tāpat tūristiem nav jāievēro divu nedēļu karantīna.

Mkrtčans atzīmēja, ka uz Turciju jau ir devušies pirmie reisi ar tūristiem no Kazahstānas, startam gatavojas Baltkrievijas un Ukraina. Taču Krievija atjaunos gaisa satiksmi ar Turciju ne ātrāk kā augusta beigās, piebilda Mkrtčans.

Kemeras pludmale, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Krievijas vēstnieks Ankarā Aleksejs Jerhovs aizritējušajā nedēļā paziņoja, ka Turcija izdarījusi ļoti daudz, lai nodrošinātu tūrisma objektu drošību koronavīrusa apstākļos, atsevišķi atzīmējot nacionālo droša tūrisma sertifikācijas sistēmu. Jūra un saule Turcijā joprojām ir maiga un viesmīlīga, piebilda diplomāts.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, Turcijā ir atklāti 199 906 Covid-19 gadījumi, no tiem 5131 letāls, 173 111 cilvēks izveseļojies. Pēdējo dienu laikā vidējais saslimušo skaita pieaugums dienā svārstās 1,2-1,4 tūkstošu cilvēku robežās. Varasiestādes atzīmē, ka vairums gadījumu tiek reģistrēts rajonos, kas nav tradicionāli tūristu galamērķi. Tā, Antālijā ar 2,4 miljoniem iedzīvotāju saslimuši vien 472.

Saskaņā ar Turcijas Tūrisma un kultūras ministrijas informāciju, maijā valstī iebrauca aptuveni 30 tūkstoši atpūtnieku pret četriem miljoniem viesu pērn. To vidū visvairāk tūristu ieradās no Bulgārijas, Gruzijas, Ukrainas, Rumānijas un Serbijas.

6
Tagi:
tūrisms, Turcija
Pēc temata
Rīga – viena no drošākajām Eiropas pilsētām pēc pandēmijas
Visi uz Jūrmalu: Latvijas kūrorts iekļuvis labāko atpūtas vietu desmitniekā pēc pandēmijas
Uzmanies ārzemēs! Jauni noteikumi un aizliegumi dažādās valstīs
Covid-19 testi, foto no arhīva

Covid-19 joprojām paliek Latvijā: atklāts jauns inficēšanās gadījums

0
(atjaunots 13:36 02.07.2020)
Visā pandēmijas laikā Latvijā ir atklāti 1122 Covid-19 inficēšanās gadījumi: 988 pacienti izveseļojušies, 30 cilvēki ir miruši.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, Latvijā diennakts laikā ir atklāts viens jauns inficēšanās gadījums. Pēdējo 24 stundu laikā ir veikti 1716 koronavīrusa testi.

Toties Latvijas slimnīcās nav nonācis neviens pacients ar Covid-19. Pašlaik stacionāros atrodas 4 pacienti. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 154 494 koronavīrusa testi. Pozitīvi izrādījušies 1122 cilvēku testi. 988 pacienti ir izveseļojušies, 30 cilvēki nomira. No slimnīcām ir izrakstīts 181 pacients.

Trešdien, 1. jūlijā, Latvijā tika atklāti trīs ar Covid-19 inficēti cilvēki.

Slimību profilakses un kontroles centrs palūdza visus, kas 26. jūnija brauca ar autobusiem maršrutā Valka-Rīga-Valmiera-Valka, sazināties ar epidemiologiem.

Noskaidrojies, ka viens no cilvēkiem, kam 28. jūnijā tika atklāts Covid-19, pārvietojās ar sabiedrisko transportu un varēja inficēt apkārtējos.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
Ārstus atkal piemānīja: piemaksas no valsts viņi tā arī nesaņēma
PVO informē, ka koronavīrusa pandēmijas izplatība pasaulē paātrinās
Pandēmija nav atnākusi viena: kādi pārbaudījumi vēl gaida šogad