Roņu mazulis. Foto no arhīva

The Local: kāpēc Baltijas roņi pārstājuši vairoties

67
(atjaunots 15:40 12.02.2019)
Lai roņi varētu izaudzināt mazuļus, viņiem nepieciešama ledus sega piecu nedēļu garumā februārī un martā.

RĪGA, 12. februāris — Sputnik. Ledus segas krasā samazināšanās Baltijas jūrā nedod iespēju pelēkajiem roņiem laist pasaulē mazuļus, vēsta The Local.

Somijas Vides institūta pētījuma rezultāti liecina, ka laika posmā no XX gs. 60. gadiem ledus sega Baltijas jūrā sarukusi par 35%.

"Baltijas roņi ir atkarīgi no ledus, jo uz tā viņi laiž pasaulē baltos mazuļus un veido sev patvērumu kupenās uz ledus," – pastāstīja zinātnieks Henriks Nūgords.

Lai roņi varētu izaudzināt mazuļus, viņiem nepieciešama ledus sega piecu nedēļu garumā februārī un martā.

Ledus pazušana var ietekmēt arī sīgas – to ikrus var aiznest straume, kā arī novest pie zilaļģu ziedēšanas, kas savukārt ietekmēs visu barības ķēdi.

Iepriekš Baltijas roņa draugu fonda direktors Vjačeslavs Aleksejevs pastāstīja radio Sputnik, ka roņiem tiks izbūvēti īpaši sniega patvērumi, kur viņi varēs paslēpties no plēsoņām un mierīgi laist pasaulē pēcnācējus.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā ik gadus ierodas pelēko un pogaino roņu mazuļi, nokļuvuši Latvijas piekrastē. Dažu gadu Zooloģiskais dārzs saņēmis 12-16 mazuļus. Liela daļa no tiem bija novārguši, daži – ievainoti. Pateicoties Zooloģiskā dārza darbinieku pūlēm lielāko daļu atradeņu izdodas izbarot mākslīgi. Daļa pieaugušo roņu dodas uz citiem zooloģiskajiem dārziem vai okeanārijiem, citi tiek palaisti brīvībā Baltijas jūrā.

67
Pēc temata
Zinātnieki atraduši Kamčatkā ļoti nobarotu balto roni
Rīgas Zooloģiskais dārzs aicina apmeklēt roņu valstību
Vladivostokā brīvībā palaisti pieci izglābtie roņi
Apburošie mazuļi: roņu mazulīši gozējas Baltijas krastā