Donbasa

Ukrainas vēstniecība pieprasījusi labot Times rakstu par Donbasu

88
(atjaunots 12:35 10.02.2019)
Ukrainas vēstniecība Lielbritānijā pieprasīja nekavējoties labot rakstu Times, kurā konflikts valsts austrumos tika nosaukts par pilsoņu karu.

RĪGA, 10. februāris — Sputnik. Britu avīzes The Times žurnālisti izlabojuši materiālu par situāciju Donbasu, pēc Ukrainas vēstniecības Lielbritānijā paustā sašutuma, vēsta RIA Novosti.

Ukrainas diplomātiem šķita nepieļaujams tas, ka materiāla autori konfliktu valsts austrumos nosauca par pilsoņu karu. diplomāti paziņoja, ka Ukrainas Bruņotie spēki Donbasā cīnoties nevis ar saviem līdzpilsoņiem, bet gan ar "četrdesmit tūkstošiem Krievijas armijas karavīru".

"Nekavējoties izlabojies rakstu!" – teikts Ukrainas vēstniecības paziņojumā Twitter.

Izdevuma redakcija atbildēja uz diplomātu sašutumu, mainot formulējumu rakstā pret "konflikts Ukrainā", taču ignorēja vēstniecības tālākos komentārus.

Operācija Donbasā

2014. gada aprīlī Kijevas valdība sāka militāru operāciju pret Luganskas un Doņeckas tautas republikām, kas pasludināja neatkarību pēc valsts apvērsuma Ukrainā. ANO jaunākie dati liecina, ka konflikta upuru skaits sasniedzis 10 tūkstošus cilvēku.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko tikšanās laikā ar ASV prezidentu Donaldu Trampu
Nikolay Lazarenko/President of the Ukraine Press-Service

Jautājums par situācijas noregulēšanu Donbasā tiek apspriests, piemēram, kontaktu grupas sēdēs Minskā, taču arī pēc vienošanās par pamieru konflikta pušu starpā turpinās apšaudes.

Kijeva uzskata, ka Krievija ir "agresors" un pastāvīgi apsūdz par iejaukšanos tās iekšējās lietās. Maskava visas apsūdzības atspēko un uzskata par nepieļaujamām – tā norāda, ka nav iejaukta Ukrainas iekšējā konfliktā un vēlas, lai Ukraina pārvarētu politisko un ekonomisko krīzi.

88
Pēc temata
Donbasā ieradušies instruktori no Baltijas, vēsta Luganska
Ukrainas BS apšaudēs pret Lugansku izmantojuši vairāk nekā 360 mīnas
Krievijas ĀM brīdināja par iespējamām kaujas darbībām Donbasā no Ukrainas BS puses

Zinātnieks nonācis pie negaidīta slēdziena par koronavīrusa izcelsmi

18
(atjaunots 17:36 06.07.2020)
Oksfordas zinātnieks uzskata, ka vīruss jau pirms pandēmijas atradies vairākās valstīs un to aktivizējuši apkārtējās vides apstākļi.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Koronavīruss SARS-CoV-2 bijis miera stāvoklī jau pilgu laiku pirms uzliesmojuma Uhaņā ziemā. Tas parādījies dabisku faktoru sakritības rezultātā. Pie šāda slēdziena nonācis Oksfordas Universitātes Pierādījumu balstītas medicīnas centra (Centre for Evidence-based Medicine, CEBM) vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Toms Džefersons, vēsta RIA Novosti.

Balstoties uz datiem no visas pasaules, zinātnieks pauda pārliecību, ka vīruss jau zināmu laiku atradies dažādās valstīs. piemēram, iepriekš koronavīrusa pēdas atrastas notekūdeņos Barselonā, paraugos, kas ņemti 2019. gada martā – deviņus mēnešus pirms Covid-19 pirmajiem gadījumiem Ķīnā. Pozitīvu rezultātu deva arī Turīnā un Milānā decembrī ņemtie paraugi.

© Sputnik / Максим Богодвид

"Es domāju, vīruss jau bija šeit, un ar "šeit" es domāju "visur". Pilnīgi iespējams, mums ir darīšana ar gulošu vīrusu, ko aktivizēja apkārtējās vides apstākļi," zintātnieka teikto citēja avīze The Daily Telegraph.

Viņš minēja koronavīrusa infekcijas gadījumu uz kruīzu lainera, kas devās no Dienviddžordžijas uz Buenosairesu.

"Astotajā dienā, kad pasažieri šķērsoja Vedella jūru, tika fiksēts pirmais gadījums. Vai vīruss atradās pagatavotajos ēdienos un aktivizējās pēc atsaldēšānas?" zinātnieks vaicāja.

Džefersons vilka paralēles ar "spāņu gripas" pandēmiju pagājušā gadsimta sākumā. No 1918. līdz 1920. gadam tās rezultātā gāja bojā aptuveni simt miljoni cilvēku, inficēts bija katrs trešais Zemes iedzīvotājs. Cita starpā zinātnieks pievērsa uzmanību tam, ka aptuveni 30% Rietumu Samoa iedzīvotāju nomira ar gripu, lai arī viņiem nebija kontaktu ar ārpasauli.

Speciālists uzskata, ka tas skaidrojams tikai viennozīmīgi: vīrusa ierosinātāji nenāk no nekurienes un nekur nepazūd.

"Tie vienmēr ir šeit, un reizēm kaut kas tos aktivizē, - iespējams, pasaules iedzīvotāju blīvums vai apkārtējās vides apstākļi. Tieši tas mums ir jāizpēta," paskaidroja zinātnieks.

Pēc viņa domām, vīruss var izplatīties ne tikai starp cilvēkiem gaisa pilienu ceļā, bet arī ar notekūdeņiem.

Koronavīrusa pandēmija patlaban aptvērusi gandrīz visu pasauli. Fiksēti vairāk nekā 11,1 miljonis infekcijas gadījumu, vīruss aiznesis 528 tūkstošu cilvēku dzīvības.

 

18
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 apdraud visu cilvēka nervu sistēmu, uzskata zinātnieki
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi
Eiro

Eiropā parādīsies banknotes ar jaunu parakstu

9
(atjaunots 17:19 06.07.2020)
Banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu tagad rotās Eiropas Centrālās bankas tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Eiropas Centrālā banka (ECB) savā lapā Twitter informēja, ka tiek laistas klajā jaunas eiro banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu. Uz jauno banknošu partijas parādīsies ECB tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

​Jaunās banknotes plānots laist apgrozījumā visā Eiropā jau šonedēļ. Patlaban eirozonā apgrozījumā ir banknotes ar Lagardas priekšgājēju – Vima Duizenberga, Žana Kloda Trišē un Mario Dragi parakstiem.

Kristīne Lagarda ieņēma ECB vadītāja posteni 2019. gadā. No 2007. līdz 2011. gadam viņa ieņēma Francijas finanšu ministra vietu un izpelnījās plašu starptautisku atzinību par sekmīgu valsts ekonomikas pārvaldi globālās finanšu krīzes laikā. No 2011. gada viņa vadīja Starptautisko valūtas fondu.

Uzsvērt, ka vecās banknotes nezaudēs likumīga maksājumu līdzekļa statusu pēc jauno banknošu laišanas klajā.

9
Tagi:
eiro, Eiropas Savienība
Pēc temata
Jo garākas, jo lielāks nomināls: ECB iepazīstina ar jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm
ES izbeigta 500 eiro banknotes izlaišana
Jaunās 100 un 200 eiro banknotes nonāks apgrozībā 28.maijā
Gada laikā iedzīvotāji saņēmuši vairāk nekā 2 miljonus eiro par latiem – apmaiņa turpinās