Lielbritānijas un ES karogi

New York Times: kuras ES valstis gūs vislielākos zaudējumus Brexit rezultātā

116
(atjaunots 16:35 08.02.2019)
Katrai ES valstij ir savas īpašās attiecības ar Lielbritāniju lietās, kuras skar preču, pakalpojumu, cilvēku un kapitāla plūsmu.

RĪGA, 8. februāris – Sputnik. Līdz gaidāmajai Lielbritānijas iziešanai no Eiropas Savienības atlikušas 50 dienas, pārrunas par vienošanos nonākušas strupceļā, savukārt raizes par ekonomiskajiem zaudējumiem pieaug, raksta New York Times.

Brexit gadījumā bez vienošanās noslēgšanas, britu ekonomika nebūs apskaužama: pēc vispesimistiskākajām prognozēm tā pazaudēs 9,3% no IKP, nekustamā īpašuma cenas pazemināsies par 30%, savukārt britu mārciņa maksās 1,1 ASV dolāru (šobrīd tā maksā 1,29 dolārus).

Taču slikti klāsies arī 27 atlikušajām ES valstīm. Neskatoties uz bloka vienoto tirgu, katrai valstij ir savas īpašās attiecības ar Lielbritāniju lietās, kuras skar preču, pakalpojumu, cilvēku un kapitāla plūsmu. Brexit gadījumā bez vienošanās, daudzus sagaida traucējumi tirdzniecībā, tarifu kāpums, pārvadājumu traucējumi un pakalpojumu ierobežošana.

Politiskajās pārrunās ES ir stiprāka pozīcija, taču eksperti piekrīt, ka Brexit gadījumā bez vienošanās ieguvējs nebūs neviens, savukārt dažas valstis var gūt ievērojamus zaudējumus.

Tarifi

Brexit bez vienošanās riskē atstāt Lielbritāniju un Eiropas Savienību bez tirdzniecības vienošanās, liekot tām izmantot Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) noteiktos tarifus. Atsevišķām precēm, tādām kā gaļa, piena produkti un tabakas izstrādājumi, tarifi palielināsies par 15%, un cenu kāpums ietekmēs patērētājus.

Visstiprāk no tarifu izmaiņām cietīs Īrija: gandrīz 14% tās eksporta iet pa tiešo uz Lielbritāniju, savukārt vairums atlikušo preču tā vai savādāk iet tai cauri. Turklāt divi galvenie īru eksporta priekšmeti – gaļa un piena produkti – tiek aplikti ar visaugstākajiem tarifiem.

Vācija eksportē uz Lielbritāniju veselu virkni rūpniecības preču, tostarp 800 tūkstošus automobiļu gadā, jeb 14% no visām valstī saražotām automašīnām.

Nīderlandes un Lielbritānijas tirdzniecība ir vērā ņemama, taču tikai daļēji ir atkarīga no tā dēvētā Roterdamas efekta – preces nonāk Eiropas lielākajā ostā, kura atrodas Roterdamā, kaut gan pēc tam var aiziet uz citām valstīm.

Darba migranti

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja iedrošināja eiropiešus, kuri dzīvo un strādā valstī, ka viņi varēs palikt pat pēc Brexit bez vienošanās, taču ierobežojumi jauniem darba migrantiem var tikt ieviesti agrāk, nekā plānots.

Tas var ietekmēt ES valstis, kuras ir atkarīgas no naudas, kuru darba migranti sūta uz mājām. Lielbritānija ir trešā ES valstu vidū pēc no tās izejošo naudas pārvedumu skaita. 2017. gadā tur strādājošie eiropieši nosūtījuši uz mājām 7,94 miljardus eiro.

Lielbritānijā dzīvo un strādā gandrīz miljons poļu, kuri 2017. gadā nosūtīja uz mājām gandrīz miljardu eiro. Tik pat daudz uz mājām nosūtīja Francijas un Vācijas pilsoņi.

Vislielākā daļa ārzemēs dzīvojošo lietuviešu atrodas tieši Lielbritānijā – to ir gandrīz 8%. daudzi ieradās uzreiz pēc 2004. gada, kad Lietuva iestājās ES.

Ungārijas varasiestādes paziņoja, ka cer uz savu darba migrantu atgriešanos no Lielbritānijas.

Finanses

Lielbritānija ir visattīstītākais ES finanšu centrs, šeit izsniedz aizdevumus, tirgo valūtu, noslēdz apdrošināšanas līgumus un vada ieguldījumus.

Britu finanšu firmas atver filiāles ES, lai sniegtu savus pakalpojumus pat pēc Brexit. Savukārt britu likumdevēji iepriekš pacentušies mīkstināt Brexit bez vienošanās sekas: tika ieviests pagaidu atļauju režīms, kurš dos ES firmām piekļuvi Eiropas tirgum, un noslēgta vienošanās ar Šveici, kura sniedz valstīm piekļuvi viens otra apdrošināšanas tirgiem.

Taču visi šie pasākumi diez vai atlīdzinās zaudējumus no tā dēvēto pasu tiesību pazaudēšanas, kuras ļauj Lielbritānijā strādājošām finanšu iestādēm sniegt visplašāko pakalpojumu klāstu. Piemēram, britu bankām bija nozīmīga loma aizdevumu izsniegšanā visā ES, taču pēc Brexit šie pakalpojumi varētu sadārdzināties.

Bet Brexit var izrādīties labvēlīgs ES valstīm, kuras spēs atgriezt mājās savas kompānijas, kuras šobrīd strādā Lielbritānijā. Tādas pilsētas kā Frankfurte, Dublina, Parīze un Amsterdama iegūs tūkstošiem darbavietu pateicoties finanšu iestāžu pārvākšanās. Taču pārcelšanās izmaksas un neizbēgamais efektivitātes zaudējums, visticamāk, būs lielāks, nekā iespējamais izdevīgums, un pacels finanšu pakalpojumu cenas.

116
Temats:
Atvadas angļu stilā (130)
Pēc temata
Lielbritānija tuvojas haosam un "cietajam" Brexit: kā Terēza Meja iegājusi vēsturē
Atpakaļceļa nav: kā Brisele reaģēja pēc Terēzas Mejas sakāves

ASV uzfilmētā video putns aiznes nagos haizivi

14
(atjaunots 18:34 05.07.2020)
Kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivi nagos.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivij līdzīgu zivi nagos, vēsta Movieweb.

​Ieraksts izplatījies zibenīgi, stāsta RIA Novosti.

Soociālajos tīklos izskanējuši pieņēmumi par to, ka mednieks ir zivjērglis, liels plēsīgs putns, kura spārnu vēziens var sasniegt 1,7 metrus.

Par zivi sākās strīdi. Lasītājiem šķita, ka putns nomedījis nelielu haizivi, taču, iespējams, tā varētu būt spāņu makrele.

14
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Sociālie tīkli, foto no arhīva

Eksperte pastāstīja, un kāpēc mūs izseko sociālie tīkli

68
(atjaunots 10:43 05.07.2020)
Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Tas nav šķitums.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Jebkuru lietotāja darbību tīmeklī iespējams aprakstīt ar mērķētās reklāmas iestatījumu algoritmiem. Par to, kā tas darbojas, radio Sputnik ēterā pastāstīja sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Ja draudzenei nosūtīta sarkanas kleitas fotogrāfija, jūs nekavējoties uzdursieties tieši tādas kleitas reklāmai Instagram?

Tas nav šķitums. Tieši tā darbojas reklāma sociālajos tīklos, lai arī neviens to atklāti nestāsta, uzskata Maskavas blogeru apvienības dibinātāja,  sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

"Skaļi neviens par to nerunā, lai arī daudzi to ir ievērojuši un par pārbaudījuši, tomēr serviss nesniedz nekādus oficiālus paziņojumus, viņi to viseim spēkiem noliedz. Tomēr eksperimenti rāda: ja, piemēram, esat noskatījušies kādus stories par to vai citu kosmētiku, teju vai nākamajā reklāmas publikācijā jums parādīsies šī pati vai konkurējošās firmas kosmētija. Nesen blogere Katja Konosova izdomāja ekspetimentu. Viņa vairākos stories pēc kārtas stāstīja par kaut kādu kosmētiku un palūdza savus lasītājus, nesakot ne vārda, nosūtīt viņai Telegram ekrānuzņēmumus – kāda reklāma viņiem parādīsies. Viņa saņēma milzum daudz ekrānuzņēmumu, kuros redzams: cilvēkiem parādījās tās pašas vai konkurējošās kosmētikas reklāma," Kuliša teikto publicēja RIA Novosti.

Viņa atzīmēja, ka ar to nenodarbojas ne paši blogeri, ne reklamējamā veikala īpašnieki – tas ir vispārējs algoritms. Tiesa, tas, kurš vēlas izplatīt savu reklāmu, var nospraust pietiekami detalizētus iestatījumus, kuri noteiks, kas tieši redzēs reklāmu. Iespējas ir atkarīgas no budžeta.

Facebook
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Ir pietiekami detalizēti mērķētās reklāmas iestatījumi. Reklāmai Instagram ir noteikti iestatījumi Facebook, tie variējas atbilstoši budžetam: jo vairāk naudas jūs paredzat reklāmai, jo precīzākus iestatījumus varat nospraust. Var par izstrādāt iestatījumus tā, lai, piemēram, reklāmu redzētu puiši ar stabilām attiecībām, kuri pie tam patlaban ir tālu no mīļotās meitenes. Tas ir vienreizējs iestatījumus ziedu salonam, kad saki: "Mīļotā ir tālu? Nosūti viņai ziedus." Vai cits variants. Var iestatījumos noteikt, ka tā jāparāda meitenēm, kas interesējas par kosmētiku. Ja meitene pie tam aizraujas ar stories par kosmētiku, šī reklāma mērķēta viņai. Jebkura jūsu darbība jebkurā sociālajā tīklā un visur tīmeklī tai vai citādi ir aprakstīta ar konkrētiem mērķa iestatījumiem atbilstošiem algoritmiem," paskaidroja Kuliša.

Pēc viņas vārdiem, tas ir universāls algoritms reklāmas izplatīšanai visos sociālajos tīklos un platformās.

"Reklāma visur strādā saskaņā ar tādu principu. Ir liels skaits visādu stāstu, kuru autori apgalvo, ka Alisa, Siri un visi pārējie noklausās, par ko runā lietotāji. Reiz es ar vīru WhatsApp apspriedos, ka vajadzētu nopirkt GoPro pašiņu nūju, taču iepriekš nekur to nemeklēju un neskatījos. Tūlīt pēc tam man Yandex Direct no visām šķirbām sāka līst GoPro aksesuāru reklāma," radio Sputnik ēterā atcerējās Kuliša.

68
Tagi:
sociālie tīkli
Pēc temata
WhatsApp sniegs specdienestiem piekļuvi lietotāju čatiem
Priekšvēlēšanu slaktiņš ar motorzāģi: Ingūna Sudraba pārsteidz ar savu aģitāciju
"Ārkārtīgi uzbāzīgi": iedzīvotājus kaitina sociālā reklāma piepilsētas vilcienos

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis