Sagatavošana ķirurģiskai operācijai. Foto no arhīva

Onkologs nosaucis labāko iespēju izvairīties no vēža

367
(atjaunots 11:53 04.02.2019)
2018. gadā Krievijā reģistrēti 617 tūkstoši jaunu vēža slimnieku – par 20 tūkstošiem vairāk nekā 2017. gadā.

RĪGA, 4. februāris - Sputnik. Atteikšanās no smēķēšanas ir labākais pasākums, kas ļauj pasargāties no vēža, svarīgs ir arī pareizs uzturs un fiziskā aktivitāte, aģentūrai RIA Novosti pastāstīja Vācijas Zinātniski pētnieciskā onkoloģijas centra (Das Deutsche Krebsforschungszentrum, Heidelberga) vadītājs profesors Mihaels Baumans.

"Ar saprātīgu uzturu un pietiekamām kustībām jūs varat stāties pretī vēzim. Labākais piesardzības pasākums – nesmēķēt! Aptuveni 30% visu veidu vēža ir saistīti ar smēķēšanu," – apgalvoja speciālists.

Pasaules vēža diena tiek atzīmēta 4. februārī. Tās mērķis – pēc iespējas plašāk sniegt informāciju par vēzi – vienu no briesmīgākajām slimībām, ar ko saskārusies mūsdienu civilizācija. Vācijas Zinātniski pētnieciskā onkoloģijas centra Heidelbergā informācijas dienests iesaka tādus aizsardzības pasākumus kā veselīgs dzīvesveids un agrīna diagnostika.

Aizvadītajā gadā pasaulē diagnosticēti vairāk nekā 18 miljoni jaunu vēža saslimšanas gadījumu. No šīs slimības miruši gandrīz 10 miljoni cilvēku.

Krievijā 2018. gadā reģistrēti 617 tūkstoši jaunu vēža slimnieku – par 20 tūkstošiem vairāk nekā gadu iepriekš. Onkoloģisko slimību uzskaitē ņemti 3,63 miljoni cilvēku.

"Situācijas maiņai nepieciešamas kvalitatīvas un kvantitatīvas izmaiņas onkoloģiskā dienesta darbā – onkoloģiskā dienesta efektīvas struktūras modeļa izstrāde un tās ātra integrācija vienotajā informācijas laukā," – aģentūrai RIA Novosti pastāstīja Krievijas Klīniskās onkoloģijas biedrības valdes loceklis, KF Nopelniem bagātais ārsts Vladimirs Moisejenko.

Viņš atgādināja, ka pēdējo gadu laikā vairākkārt pieaudzis vēža agrīnas stadijas diagnostikas gadījumu skaits.

"Vairāk nekā puse ļaundabīgo audzēju gadījumu diagnosticēti agrīnā slimības stadijā... pirms 10 gadiem onkoloģija agrīnā stadijā tika diagnosticēta 15% gadījumu," – atzīmēja Moisejenko.

Krievijas Veselības aizsardzības ministrija izstrādājusi un sākusi īstenot nacionālo projektu "Veselības aprūpe", kura ietvaros rit darbs arī pie federālā projekta "Cīņa ar onkoloģiskajām slimībām".

Federālajam projektam 6 gadu laikā tiks atvēlēts vairāk nekā 1 miljards rubļu (apmēram 13,5 miljoni eiro).

Līdz 2024. gadam projekta ietvaros plānots uzcelt divus onkoloģijas dispanserus Tomskas un Kostromas apgabalos, kā arī piecus onkoloģisko nodaļu korpusus Mordovijā, Hakasijā, Baškortostānā, Volgogradas un Ļipeckas apgabalos.

367
Pēc temata
Saldumi, kas var izraisīt vēzi
Zinātnieki pierādījuši aspirīna pozitīvu efektu vēža apkarošanā
Eurostat: katru piekto nāvi Latvijā nes vēzis
Vakcīnas, vēža ārstēšana, aknu pārstādīšana: kam tiks atvēlēti papildu miljoni
Singapūrā izstrādātas zāles pret aknu vēzi
Onkologs: agrīnai vēža diagnosticēšanai onkoloģija ir jāzina visiem ārstiem
Ārsts: kopš 90. gadiem Latvijā dubultojusies mirstība no vēža
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

8
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

8
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

20
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

20
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"