Tramvajs Briselē. Foto no arhīva

Bezmaksas transports: Brisele nolēmusi sekot Tallinas piemēram

65
(atjaunots 12:44 03.02.2019)
Janvāra nogalē Beļģijas galvaspilsētā bija grūti elpot gaisā vērojamā augstā putekļu satura dēļ, tādēļ vietējās varasiestādes sāka nopietni runāt par bezmaksas sabiedrisko pilsētas transportu.

RĪGA, 3. februāris — Sputnik. Eiropas Savienības neoficiālā galvaspilsēta Brisele ir gatava sekot Tallinas piemēram un ieviest bezmaksas sabiedrisko transportu pilsētas iedzīvotājiem, portālā Sputnik Igaunija pastāstīja autors Aleksejs Toms.

Jāpiebilst, ka Tallinā maksa sabiedriskajā transportā tika atcelta citu iemeslu dēļ – to paveica Igaunijas galvaspilsētas kreisi centriskā vadība, lai atslogotu ielas no personīgajām automašīnām, pamudinātu piepilsētu iedzīvotājus reģistrēt dzīvesvietu pilsētā un palielinātu nodokļu ieņēmumus, kā arī atvieglotu dzīvi mazturīgajiem pilsētniekiem.

Briselei vienkārši nav citas izejas – izputēs gāzu piesārņojums pilsētā sasniedzis tādu līmeni, ka Beļģijas galvaspilsētai nav ne mazāko izredžu panākt atbilstību ES prasībām no ekoloģijas viedokļa, izvairīties no soda naudām un iedzīvotāju neapmierinātības.

Beļģu un ES iestāžu daudzo darbinieku masveida atteikšanās no automašīnām un lēmums izvēlēties metro varētu palīdzēt daļēji atrisināt piesārņotā gaisa problēmu, janvāra beigās vietējie ekologi vairākas dienas reģistrēja suspendēto daļiņu paaugstinātu līmeni atmosfērā – aptuveni 70 mikrogramus kubikmetrā (salīdzinājumam: Igaunijā šis rādītājs sasniedz apmēram 10 mikrogramus).

Nākas braukt ar atvērtām durvīm

Saskaņā ar Briseles mērijas jaunajiem noteikumiem, vēsta britu izdevums Guardian tāda gaisa piesārņojuma apstākļos privātajām automašīnām jāpārvietojas lēnām, malkas kamīnu un krāšņu lietošana ir aizliegta, visiem virszemes sabiedriskā transporta līdzekļiem jāpārvietojas ar atvērtām durvīm, lai veicinātu salona ventilāciju.

Protams, Briselē ziemā ir siltāk nekā Tallinā, taču braukt autobusā ar atvērtām durvīm janvārī nav īpaši komfortabli.

Jāpiebilst, ka beļģu jaunieši aktīvi piedalās sabiedriskajā dzīvē, piemēram, organizē masveida protesta akcijas pret apkārtējās vides piesārņošanu. Janvāra nogalē Briseles ielās izgāja (tik un tā autobusos un tramvajos sasildīties neizdevās) aptuveni 35 tūkstoši skolēnu un studentu – viņi protestēja pret varasiestāžu, viņuprāt, nepietiekami aktīvo cīņu ar klimata pārmaiņu sekām. Tā nebija vienīgā masveida protesta akcija, ko "zaļie" organizējuši šoziem.

Visu šo apstākļu un notikumu rezultātā nesen Briseles sabiedriskā transporta pašvaldības uzņēmuma (STIB) padomes viceprezidents Lotfijs Mostefa ierosināja atcelt maksu par biļetēm visiem galvaspilsētas iedzīvotājiem. Tamlīdzīgi ierosinājumi izskanējuši arī iepriekš, taču līdz šim tie neieguva konkrētas aprises.

"Mēs esam nokļuvuši situācijā, ko diktē apkārtējās vides piesārņojuma problēmu augošā nozīme," – norādīja Mostefa.

Iepriekš Brisele dāvāja bezmaksas braucienus sabiedriskajā transportā iedzīvotājiem vai atsevišķām to kategorijām brīvdienās vai vakaros. Taču tas bagātajai pilsētai ar augstajām cenām neizmaksāja īpaši dārgi. Provizoriskas aplēses liecina, ka bezmaksas braucieni gandrīz visa veida transportā tai izmaksās aptuveni 200 miljonus eiro gadā. Šo summu pilsēta nespēs segt pilnībā, un tai būs nepieciešama palīdzība no valsts budžeta, ko tā, domājams, saņems.

65
Pēc temata
Rēzeknes mērs norāda, ka bezmaksas sabiedriskais transports ļaus nopelnīt
Rīgā nosaukts ārvalstu pensionāru skaits, kuri izmanto bezmaksas transportu
Rēzekne vēlēšanu priekšvakarā: bezmaksas transports un nekādu intrigu
Klaipēdas deputāts sašutis par bezmaksas transportu NATO karavīriem
Vladimirs Zeļenskis

Zeļenskis uzskata par nepieņemamām Krievijas prasības Ukrainai

3
(atjaunots 07:28 05.07.2020)
Vācu mediji informēja, ka Maskava pieprasa no Kijevas iesniegt kontaktu grupai Konstitūcijas grozījumu projektu un aktivizēt centienus, lai īstenotu "Štainmeiera formulu" Donbasā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis paziņopja, ka neviens nevar pieprasīt no Kijevas likumu par Donbasa statusu, vēsta RIA Novosti.

Savu viedokli viņš pauda sarunā ar presi darba vizītes laikā Odesas apgabalā sestdien.

Piektdien izdevums Spiegel, atsaucoties uz Krievijas delegācijas neoficiālu darba dokumentu, informēja, ka Maskava pieprasa no Kijevas līdz 6. jūlijam iesniegt Minskas kontaktu grupā Ukrainas Konstitūcijas grozījumu projektu, kā arī aktivizēt centienus, lai īstenotu "Štainmeiera formulu" Donbasā. Vēlāk Krievijas prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks Dmitrijs Kozaks paziņoja, ka Ukrainas delegācija "Normandijas četrinieka" valstu politisko padomnieku pārrunās nav informējusi, kad būs gatavs Konstitūcijas grozījumu projekts decentralizācijas jautājumos. Maskava pieprasa to paveikt tuvākajā laikā.

"Pirmkārt, neviens neko nevar pieprasīt no Ukrainas, mēs esam neatkarīga valsts. Man šķiet, ka šeit visiem jāpiestrādā pie retorikas. Turklāt tā jau ir starptautiskā retorika," teica Zeļenskis, atbildot uz jautājumu, vai patiešām Krievija pieprasa pieņemt likumu par Donbasa īpašo statusu līdz 6. jūliju. Translācija tika publicēta prezidenta ofisa lapā Facebook.

Tāpat Zeļenskis paziņoja, ka pagaidām nav gatavs komentēt "Normandijas četrinieka" līderu padomnieku pārrunas. Pie tam valsts vadītājs piebilda: viņš informēts, ka pārrunas noritējušas labi.

Padomnieku pārrunās Berlīnē piedalījās: no Krievijas – Dmitrijs Kozaks, no Vācijas – Jans Hekkers, no Francijas – Emanuels Bons, no Ukrainas – Andrejs Jermals.

Rostovas AES, foto no arhīva
© Sputnik / Григорий Сысоев

Likumu par Donbasa īpašo statusu Augstākā rada pieņēma 2014. gadā, taču tas joprojām nav stājies spējā. Pērnā gada beigās Ukrainas parlaments to pagarināja līdz 2020. gada beigām. Dokumens paredz, ka reģiona īpašais statuss stāsies spēkā pēc vairāku noteikumu izpildes, piemēram, pēc "nelikumīgu formējumu" izvešanas no šīm teritorijām.

2014. gada aprīlī Kijeva sāka militāru operāciju pret pašpasludinātajām Luganskas un Doņeckas tautas republikām, kas deklarēja neatkarību pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014. gada februāri. ANO dati liecina, ka konfliktā dzīvības zaudējuši aptuveni 13 tūkstoši cilvēku.

Ukrainas krīzes noregulēšanas problēma tiek apspriesta dažādos formātos, tostarp arī "Normandijas formātā". Varšava ierosināja sākt pārrunas "Ženēvas formātā", tas ir, iesaistīt tajās ASV un Poliju kā Krievijas un Ukrainas kaimiņvalsti. Tomēr vienošanos par uguns pārtraukšanu izdevies panākt tikai Minskā, kontaktu grupu sarunās ar Krievijas un EDSO starpniecību.

3
Tagi:
Vladimirs Zeļenskis, Donbass, Ukraina, Krievija
Pēc temata
Savčenko pastāstīja, kā Porošenko meloja par karu Donbasā
"Veče" Kijevā beigusies ar draudiem: ko sola Zeļenskim
Doņeckas republikas vadītājs: diez vai Kijeva izpildīs "Šteinmeiera formulas" prasības
Višinskis uzņēmis dokumentālu seriālu "Donbasa ļaudis"
Eiropas Parlaments

Mediji: pandēmijas laikā tika aplaupīti Eiropas Parlamenta biroji Briselē

34
(atjaunots 17:35 04.07.2020)
Pēc Vācijas deputāta sacītā, notikušais ir "liels skandāls", par kuru nezināma iemesla dēļ visi klusē.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Vismaz pussimts Eiropas Parlamenta deputātu, atgriežoties savos birojos Briselē pēc ilgstošās prombūtnes marta vidū ieviestās karantīnas dēļ, atklāja, ka kāds ir rakņājies viņu kabinetos un papīros, daudziem ir pazuduši datori, planšetes un citas vērtīgas lietas, vēsta RIA Novosti ar atsauci uz avīzi Politico.

Pēc deputāta no Vācijas Niko Semsrota sacītā, karantīnas laikā no viņa Briseles biroja ir iznesti divi klēpjdatori.

"Tas ir liels skandāls, un es nesaprotu, kādēļ visi par to klusē," paziņoja parlamentārietis, paužot sašutumu par EP drošības dienesta darbu.

"Mēs esam absolūti pārliecināti, ka zagļi mūsu prombūtnes laikā parakņājušies visās mūsu mantās, jo birojos ir liela nekārtība," piebilda viņš.

Politico raksta, ka EP preses dienesta pārstāvji apgalvo, ka ir informējuši parlamentāriešus par zādzību faktiem Briseles birojos jau aprīlī, ēkas iekšpusē un ārpusē tika pastiprināta apsardze, savukārt drošības dienests veic izmeklēšanu sadarbībā ar Beļģijas varasiestādēm.

Izdevums precizē, ka 2020. gadā Eiropas Parlaments plāno iztērēt savu biroju apsardzei vairāk nekā 23 miljonus eiro.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti jau vairāk nekā 11,2 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 529 tūkstoši cilvēku ir miruši un vairāk nekā 6,3 miljoni izveseļojās.

34
Tagi:
Eiropas Parlaments