Vācu žurnālists un politologs Aleksandrs Sosnovskis

Vācu žurnālists ar anekdotes palīdzību izskaidroja rietumu preses brīvības standartus

94
(atjaunots 13:02 25.01.2019)
Par to, kāpēc tika slēgtas Sputnik lapas sociālajā tīklā Facebook un kā tiek filtrēta patiesība rietumu medijos, viedokli paudis vācu žurnālists un politologs Aleksandrs Sosnovskis.

RĪGA, 25. janvāris – Sputnik. Īstam žurnālistam katrs notikums jāatspoguļo tā, kā tas notiek, bez interpretācijas vēlamajā gaismā – tas bieži sastopams mūsdienu medijos, uzsvēra vācu žurnālists un politologs Aleksandrs Sosnovskis. Šādu viedokli viņš pauda jautājumā par Sputnik lapu Facebook masveida bloķēšanu, vēsta Sputnik Igaunija.

"Es atbalstu sarunu ar visiem. Kad rakstīju par karu Čečenijā un mēģināju savulaik intervēt Šamilu Basajevu, vācieši vaicāja, vai es intervētu Usamu ben Ladenu. Tolaik atbildēju, ka sagatavotu interviju un publicētu tādu, kāda tā ir," – teica Sosnovskis un piebilda, ka nav nekādas jēgas rīkoties citādi.

Turklāt jāpublicē arī alternatīvais viedoklis jebkurā strīdīgā jautājumā, ja to iespējams saņemt. Situācija, kas izveidojusies ap Sputnik – masveidā tika slēgtas portāla lapas Facebook un Instagram, pie tam citi mediji pat necentās saņem paša Sputnik vadības komentārus, ilustrē tipisku Rietumu pieeju preses brīvības un godīguma izpratnei.

"Tāpēc nesaskatu neko jaunu Facebook rīcībā," – atzīmēja žurnālists. Kā piemēru viņš minēja vārda brīvību Vācijā – tā ir brīva tiktāl, cik ļauj redakcijas politika.

"Pieņemsim, runa ir par Krieviju un dopinga skandālu. Redaktors publicēs tikai to fragmentu, kas skars Krievijas vainu dopinga skandālā, bet Krievijas darbības izlaidīs. Viņiem nevar pārmest melus. Viņi ir pateikuši patiesību. Taču viņi nav pateikuši visu patiesību," – paskaidroja Sosnovskis un uzsvēra, ka tieši tā tiek veidots sabiedriskais viedoklis.

Pēc žurnālista domām, tas, kas noticis ar Sputnik ir tipiski centieni "apgraizīt" viedokli, informāciju – tā tiek publicēta kontekstā, kā tas nepieciešams ideologiem, kuri to interpretē.

Kā piemēru žurnālists minēja skandalozo žurnālista ētikas pārkāpumu vācu izdevumā Spiegel, kura žurnālists ilgus gadus saņēmis prēmijas par reportāžām no Sīrijas. Viņš tajās atainoja cilvēku ciešanas redakcijai nepieciešamajā gaismā. Vēlāk noskaidrojās, ka tie bija meli, un Spiegel sīā šriftā atvainojās lasītājiem.

Vienlaikus, žurnālists atzīmēja, iespējams, tiek publicēti neviena nepierādīti materiāli par "Kremļa aģentiem". Un par to neviens neatvainojas.

Aleksandram Sosnovskim tamlīdzīgas situācijas atgādina veco anekdoti par sinagogu, kurā viens ebrejs saka otram:

Ziņu aģentūras Sputnik, telekanāla RT un Rossija segodņa galvenā redaktore Margarita Simoņana
© AP Photo / Alexander Zemlianichenko

— Vai jūs zināt, ka Rabinoviča meita ir prostitūta?

— Viņam taču nav meitas.

— To es nezinu. Manā ziņā bija pateikt.

Iepriekš vēstīts, ka 17. janvārī tika dzēstas 364 lapas Facebook, jo tās bijušas saistītas ar Sputnik. Pazuda arī vairāk nekā simt lapas Instagram, jo tās bijušas saistītas ar Krieviju.

"Lēmums neapšaubāmi ir tīri politisks, faktiski tā ir cenzūta – bloķētas septiņas redakciju lapas tuvākajās ārvalstīs. Sputnik redakcija laiž klajā ziņas un dara to labi. Ja bloķēšana ir Facebook vienīgā reakcija uz kvalitatīvu mediju darbu, jautājumu nav – viss ir skaidrs. Taču ir arī cerība, ka veselais saprāts gūs virsroku. Lasiet Sputnik," — paziņoja Sputnik preses dienests, atbildot uz Facebook vadības naidīgajām darbībām.

94
Pēc temata
Sputnik: spiediens uz žurnālistiem kļuvis par normu Baltijas valstīs
Kiseļovs paskaidrojis, kāpēc Krievija uzvar informācijas cīņā ar Rietumiem
Francijā televīzijas raidījums bērniem uzbrūk Krievijai
Tālbraucēja amatu apgūst ne tikai zēni, bet arī meitenes, foto no arhīva

Eirodeputāti nobalsoja par Baltijas tālbraucēju diskrimināciju

11
(atjaunots 12:42 10.07.2020)
Eiropas Parlamenta pieņemtā noteikumu pakete var atstāt bez darba desmitiem tūkstošiem cilvēku Baltijas valstīs.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Eiropas Parlaments apstiprināja jauno noteikumu paketi, kuri regulē kravu autopārvadājumus ES teritorijā, tiek ziņots EP mājaslapā.

Kompānijām liek organizēt grafiku tādā veidā, lai tālbraucēji varētu regulāri atgriezties mājās – reizi 3-4 nedēļās. Turklāt obligāto iknedēļas atpūtu vairs nevar pavadīt savas kravas mašīnas kabīnē.

Pēc noteikumu stāšanās spēkā transporta kompānijai, kura ir reģistrēta jebkurā no ES valstīm, juridiski būs jāapliecina ievērojama pārvadājumu apjoma esamība tieši šajā valstī, turklāt katrai tās mašīnai jāatgriežas valstī, kur ir reģistrēts kompānijas operatīvais centrs, ne retāk par vienu reizi divos mēnešos.

Kravas mašīnās par obligātiem kļūs tahogrāfi, kuri reģistrē robežas šķērsošanu starp ES valstīm. Noteikumi tiks attiecināti arī uz nelieliem transportlīdzekļiem, kuru svars pārsniedz 2,5 tonnas.

Izmaiņām ir jāuzlabo šoferu darba apstākļi un jānovērš konkurences kropļošana nozarē, jālikvidē pieeju atšķirība dažādās valstīs un jānodrošina taisnīgāks atalgojums. Tāpat normu mērķis ir apkarot dažādas transporta kompāniju nodokļu maksas izvairīšanās shēmas, kuras reģistrējas ES valstīs ar atvieglotāko nodokļu likumdošanu.

Taču Austrumeiropas valstis, tai skaitā Baltijas valstis, uzskata šo pasākumu paketi par diskriminējošu. Saskaņā ar Lietuvas Autopārvadātāju asociācijas "Linava" aprēķiniem, Mobilitātes paketes pieņemšanas gadījumā tā esošajā redakcijā Baltijas valstu transporta sektors cietīs milzīgus zaudējumus. Lietuvā vien darbu var zaudēt gandrīz 35 tūkstoši cilvēku.

Pēc Baltijas transporta sektora pārstāvju domām, ar Mobilitātes paketes palīdzību rietumu konkurenti izstumj viņus no tirgus, atņemot cenas priekšrocības. Rietumeiropas valstu pārstāvji, tieši pretēji, ir pārliecināti, ka tikai ar jauno noteikumu palīdzību iespējams likvidēt "sociālo dempingu" un aizstāvēt darbinieku no Centrāleiropas un Austrumeiropas tiesības.

Pirms balsojuma Eiropas Parlamentā Lietuva, Latvija, Polija un vēl dažas valstis aicināja atlikt Mobilitātes paketes izskatīšanu un pieņemšanu, kamēr nebūs beigusies koronavīrusa Covid-19 pandēmija un netiks sniegts vērtējums tās ietekmei uz transporta sektoru.

11
Tagi:
Eiropas Parlaments
Pēc temata
Politologs: Baltijas autopārvadātāji nesagaidīs ES izpratni – liekas naudas nav
Latvijā tālbraucēju šoferu algas aprēķinās pa jaunam
Ne miera, ne atpūtas: tālbraucēji pārkāpj ES tiesiskās normas
Pārnakšņo kabīnē: tālbraucēji organizējuši neparastu akciju Palangā
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Politologs izskaidroja, kāpēc Tramps nolēma lauzt attiecības ar PVO

23
(atjaunots 12:19 09.07.2020)
Trampam neciešas pasludināt PVO par vainīgo Covid-19 katastrofā ASV, lai gan organizācija noteikti izdzīvos pēc attiecību izbeigšanas ar Ameriku, turklāt nav zināms, kā tas ietekmēs pašas Savienotās Valstis.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Amerikas līderis Donalds Tramps iepriekš oficiāli informēja ASV Kongresu par izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijas. Nesen viņš apsūdzēja PVO par koronavīrusa pandēmijas mēroga slēpšanu Ķīnas interesēs un par atteikšanos rīkot "pieprasītās reformas".

Tramps uzņēmis kursu uz starptautisko attiecību sagraušanu, un tas itin nemaz nenes labumu ASV, paziņoja radio Sputnik ēterā Maskavas Valsts universitātes Rūzvelta ASV pētījumu fonda direktors Jurijs Roguļevs.

"Kā mēs redzam, notiek nevis pārbūve un nevis darba principu izmaiņas – notiek izveidoto sistēmu sagraušana veselā virknē nozaru, sākot no starptautiskajām tiesībām līdz pat PVO. Pasaules Veselības organizācija nav pirmā, ar kuru Vašingtonai ir radušās nopietnas pretrunas: iepriekš ASV izstājās no UNESCO sastāva," atgādināja Roguļevs.

Pēc viņa sacītā, šobrīd ir acīmredzama ASV tieksme lauzt starptautiskas vienošanās, atteikties no sadarbības ar sabiedrotajiem.

"Diez vai šādas darbības nesīs labumu Amerikai. Eiropā jau apšauba ASV pasaules līdera lomu un sāk domāt par jaunām pieejām, turklāt dara to augstākajā līmenī. Šāda ASV uzvedība darbojas pret tām," uzsvēra Roguļevs.

Eksperts norādīja, ka, nebūdams speciālists veselības aprūpes jomā, neņemas spriest par PVO darba efektivitāti.

"Nezinu, cik lielā mērā organizācija ir attaisnojusi savu finansējumu, taču nedomāju, ka uz tās darbības ir jāliek krusts. Pēc ASV izstāšanās tā noteikti izdzīvos, bet nav zināms, kā tas ietekmēs pašas Savienotās Valstis," atzīmēja Roguļevs.

Trampa rīcība liecina par to, ka viņš meklē vainīgo situācijā, kas izveidojusies ASV koronavīrusa dēļ, pārliecināts eksperts.

"Pēc ASV domām, PVO kopā ar Ķīnu der šādu vainīgo lomai: Ķīna – tāpēc, ka tur šī pandēmija parādījās, PVO – tāpēc, ka it kā laicīgi nesignalizēja," paskaidroja Roguļevs.

Aprīļa vidū Tramps paziņoja par PVO finansēšanas apturēšanu, savukārt maija beigās paziņoja par ASV izstāšanos no organizācijas. Pēc Amerikas līdera domām, PVO neizmeklēja ziņas no Uhaņas un savlaicīgi nesniedza pasaulei informāciju par koronavīrusu, par ko tā būtu jāsauc pie atbildības. PVO vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss noraidīja Trampa apsūdzības, uzsverot, ka organizācija neko neslēpj no ASV un citām valstīm saistībā ar Covid-19 apkarošanu.

PVO martā pasludināja koronavīrusa uzliesmojumu, kurš gada sākuma aizsākās Ķīnā, par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 12,1 miljons Covid-19 gadījumu, no tiem vairāk nekā 552 tūkstoši beidzās ar nāvi, vairāk nekā 7 miljoni – ar izveseļošanos. ASV ir vairāk nekā ceturtā daļa no visiem saslimušajiem un gandrīz ceturtā daļa no visiem mirušajiem Covid-19 dēļ. Otrdien, 7. jūlijā, PVO paziņoja, ka koronavīrusa izplatības tempi pieaug, savukārt pandēmijas pīķis vēl nav sasniegts.

23
Tagi:
koronavīruss, ASV, Pasaules Veselības organizācija, Tramps
Pēc temata
PVO: mēs neko neesam slēpuši no ASV
Tramps paziņoja par PVO finansēšanas apturēšanu
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Tramps informējis, ka ASV izmeklēs versijas par koronavīrusa izcelsmi
Covid-19 tests, foto no arhīva

Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi

0
(atjaunots 18:58 10.07.2020)
SPKC jau zina, ka viens no inficētajiem atvedis koronavīrusu no ārzemēm, savukārt vēl pieci kontaktējuši ar inficēto. Speciālisti noskaidro, kā tika inficēti vēl pieci cilvēki.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika veikts 1841 Covid-19 tests un atklāti 11 jauni inficēšanās gadījumi.

SPKC paskaidroja, ka, saskaņā ar viņu rīcībā esošajiem datiem, viens inficētais atvedis koronavīrusu no ārzemēm. Vēl pieci cilvēki kontaktēja ar saslimušo. Saistībā ar atlikušajiem pieciem jauniem gadījumiem speciālisti veic izmeklēšanu.

Toties aizritējušajā diennaktī neviens ar Covid-19 diagnozi nav nonācis slimnīcā. Pašlaik stacionāros ārstējas trīs ar koronavīrusu inficētie. Viens no viņiem atrodas smagā stāvoklī. Visā pandēmijas laikā no slimnīcām ir izrakstīti 183 pacienti.

Ir veikti 165 610 testi. Kopējais inficēto skaits ir 1165. 30 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši.

SPKC izmeklē visus jaunos inficēšanās gadījumus. Tas draudēja pastiprināt ierobežojumus, ja neizdosies atrast koronavīrusa izplatības avotu Latvijā.

Tikmēr Valsts policijā atzīmēja, ka gadījumā ar braucieniem Eiropas Savienības robežās, inficētos atsekot nav iespējams. Robežas ir atvērtas un cilvēki brīvi pārvietojas.

Turklāt ne visi atceras, ka ierodoties Latvijā no valstīm, kur saslimstība ar koronavīrusu pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedza 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir jādodas divu nedēļu pašizolācijā.

0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits