ASV Aizsardzības ministrijas galvenā mītne. Foto no arhīva

No Aļaskas līdz kosmosam: kas teikts Pentagona ziņojumā par PRA paplašināšanu

73
(atjaunots 13:34 18.01.2019)
Pretraķešu aizsardzības sistēmas paplašināšanu plānots sākt 2023. gadā, turklāt tiks pilnveidoti identifikācijas līdzekļi.

RĪGA, 18. janvāris — Sputnik. Pentagons nācis klajā ar jaunu ziņojumu, kas veltīts ASV politikai pretraķešu aizsardzības jomā. Dokuments satur ASV PRA sistēmas ekspansijas plānus, kā arī virkni pret Krieviju vērstu apsūdzību, vēsta RIA Novosti.

PRA paplašināšana Aļaskā

Viens no galvenajiem dokumenta punktiem – plāni izvietot 20 jaunas iekārtas Aegis Aļaskā. Patlaban šajā rajonā uzstādītas 44 tamlīdzīgas sistēmas.

Pretraķešu aizsardzības sistēmas paplašināšanu plānots sākt 2023. gadā, teikts dokumentā, turklāt tiks pilnveidoti identifikācijas līdzekļi.

"Visi šie pasākumi nodrošinās (PRA sistēmu – red.) atdeves, drošības un letalitāte," – pauž ziņojums.

Ekspansija kosmosā

Pentagons paziņojis, ka no jauna izvērtēs raķešu pārtveršanas sistēmu izvietošanas iespējas kosmosā.

"Tuvākajā laikā Aizsardzības ministrija no jauna izvērtēs aizsardzības koncepcijas un tehnoloģijas kosmosā, lai novērtētu tamlīdzīgas dislokācijas tehnoloģisko un operatīvo potenciālu mainīgajā drošības vidē," – apgalvoja ziņojuma autori.

Pentagons plāno novērtēt perspektīvās tehnoloģijas un mākslīgo pavadoņu grupas izveides termiņus un izmaksas raķešu likvidācijai starta posmā. Identifikācijas sistēmu dislokācija kosmosā ļaus stāties pretī hiperskaņas raķetēm, uzskata Pentagons.

Jauni ieroči

ASV nevēlas aprobežoties ar esošo PRA sistēmu paplašināšanu. Vašingtona gatavojas izstrādāt jaunas raķešu pārtveršanas sistēmas visos to lidojuma posmos. Ziņojumā teikts, ka ASV PRA sistēmām jāapvieno "gan aizsardzības, gan uzbrukuma iespējas draudu apturēšanai, jāietver aktīva iespēja pārtvert raķetes visos lidojuma posmos pēc starta, kā arī pasīva aizsardzība raķešu trieciena seku mazināšanai un uzbrukuma iespēja konflikta gaitā raķešu draudu neitralizācijai pirms to palaišanas".

Pentagons pastāstīja arī par saviem plāniem modernizēt esošo bruņojumu. Piemēram, piektās paaudzes lidmašīnu F-35 Lightning plānots pielāgot ballistisko raķešu pārtveršanai sākuma stadijā.

"Krievijas draudi"

Kā jau bija sagaidāms, dokumentā pieminēta Krievija. Maskavas jaunās izstrādes bruņojuma jomā ziņojuma autori dēvē par "izaicinājumu un draudiem".

"Krievija un Ķīna izstrādā modernas spārnotās raķetes un hiperskaņas raķetes, kas spēj sasniegt milzīgu ātrumu un pārvietoties pa neprognozējamu trajektoriju. Tas met izaicinājumu esošajām aizsardzības sistēmām," – apliecināja ziņojuma autori.

Maskava un Pekina apsūdzētas par tehnoloģiju izstrādi, kas apdraud Savienoto Valstu kosmiskos resursus.

Ziņojumā iekļautas arī citas pret Krieviju vērstas, vēl absurdākas apsūdzības. Piemēram, Pentagons apgalvo, ka KTDR iegādājusies Krievijas tehnoloģijas un uz to pamata izstrādā mobilo PRA sistēmu.

"Lai arī sistēma tiek izstrādāta pašu spēkiem, tās identifikācijas līdzekļiem un radiolokācijas sistēmai ir Krievijas sistēmām līdzīgi elementi," – apgalvo dokumenta autori.

Pentagona jaunās prioritātes

Dokumentu komentēja ASV prezidents Donalds Tramps. Viņš norādīja, ka Vašingtona vēlas izstrādāt PRA programmu, kas varēs aizsargāt jebkuru pilsētu valsts teritorijā.

"Mēs nekad neatteiksimies no savām tiesībām uz to," – teica Baltā nama vadītājs.

Viņš uzsvēra, ka sabiedroto pienākums ir kopā ar Vašingtonu dalīt izdevumus par PRA.

"Mēs nevaram būt muļķi, mēs nevēlamies, lai mūs tā dēvētu. Atklāšu jums, ka ilgus gadus viņi mūs tā saukāja aiz muguras, taču tas mainīsies," – atzīmēja ASV vadītājs.

ASV PRA sistēmu un ar to saistīto tehnoloģiju pārdošanai uz ārzemēm jākļūst par vienu no Pentagona prioritātēm, secināja D.Tramps.

Reakcija uz ASV plāniem

Pentagona ziņojumu komentēja Krievijas parlamenta abu palātu pārstāvji. Piemēram, Aizsardzības komitejas loceklis Ivans Teterins paziņoja RIA Novosti, ka tamlīdzīgi ASV plāni veicina turpmāku saasināšanos attiecībās ar Krieviju, un piebilda, ka Krievijā sāktā jauno spārnoto raķešu un hiperskaņas bruņojuma izstrāde ir Maskavas aizsardzības pasākums.

Savukārt senators Vladimirs Džabarovs atzīmēja, ka ASV grūž Krieviju pretī bruņošanās sacīkstēm, taču Maskavai izdevies radīt bruņojumu, kas spēj dot pretsparu.

Viņš norādīja, ka ar paziņojumiem par "bezprecedenta bruņojumu" Vašingtona pūlas aizbildināt izstāšanos no Līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidāciju.

73
Pēc temata
Krievijas hiperskaņas ieroči un Pentagona kosmiskais uzbudinājums
Gruško: NATO aktivitāte pie Krievijas robežām ved pie bruņošanās drudža
Krievijas Federācijā pastāstīja par Pentagona biolaboratorijām bijušās PSRS teritorijā
Gorbačovs atzīmējis visas aukstā kara pazīmes pasaulē un bruņošanās sacīkstes
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

17
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

17
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

23
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

23
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

0
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

0
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē