Ledājs

Planēta izcepsies vai noslīks? Klimatologi gatavi atklāt patiesību

172
(atjaunots 22:14 01.01.2019)
Pirms trim gadiem ANO pārrunās par klimata jautājumiem Parīzes konvencijas dalībnieki vienojās darīt visu iespējamo, lai nepieļautu atmosfēras sasilšanu par pusotru grādu salīdzinājumā ar pirmsindustrijas perioda līmeni.

RĪGA, 2. janvāris – Sputnik. Kā planēta mainīsies, ja atmosfēra sasils par pusotru grādu līdz 2100. gadam? ANO Starpvaldību ekspertu grupa klimata pārmaiņu jautājumos secinājusi: tuvākajos gadu desmitos vairākas salu valstis pazudīs zem ūdens, Arktika turpināsies atbrīvoties no ledājiem – ekspertu secinājumus portālā RIA Novosti apkopojusi Tatjana Pičugina.

Salu šantāža

Pirms trim gadiem ANO pārrunās par klimata jautājumiem Parīzes konvencijas dalībnieki vienojās darīt visu iespējamo, lai nepieļautu atmosfēras sasilšanu par pusotru grādu salīdzinājumā ar pirmsindustrijas perioda līmeni.

Atskaite rit kopš XIX gs. vidus, kad, pēc zinātnieku domām, rūpniecība vēl nebija tiktāl attīstīta, lai ietekmētu Zemes klimatu. Kopš tā laika gaida temperatūra augusi par 0,8-1,2 grādiem. Ar to tiek skaidrota ledāju kušana un Pasaules okeāna līmeņa celšanās. Tās rezultātā jau patlaban cieš salu valstis – Kiribati, Nauru, Tuvalu, Māršala salas Klusajā okeānā.

Pasaules meteoroloģijas organizācija prognozē, ka jau pēc 30-60 gadiem zem ūdens pazudīs Kiribati.

Mazās salu valstis pieprasīja iekļaut Parīzes konvencijā punktu par pretošanos temperatūras pieaugumam par 1,5 grādu. Vai to ir iespējams panākt? Kā? Ja tas nav iespējams, kas notiks ar planētu un tās iedzīvotājiem? Uz šiem jautājumiem atbildējis Starpvaldību ekspertu grupas (IPCC) pārskats.

"Šef, nu ir beigas"

Pārskata sagatavošanas posmā, oktobra sākumā, mediji, atsaucoties uz IPCC tuviem ekspertiem, ziņoja, ka tas būs sensacionāls, radīs pretrunīgas jūtas, asu kritiku. Situāciju pasliktināja intervijas, kurās atklājās, ka valstīm ieteiks pilnībā pārtraukt rūpniecisko siltumnīcas gāzu izmešus atmosfērā, kardināli mainīt dzīves veidu. Vārdu sakot, "pasaule nekad vairs nebūs tāda, kā agrāk".

"Mediji daudz rakstīja par to, ka pārskats ir informācijas bumba, stāstīja, ka viss ir pagalam, 1,5 grāda mērķi sasniegt neizdosies, pasaulei draud globāla klimatiskā katastrofa. Viss ir ļoti ļauni. Tagad situācija ir neatgriezeniska. Sensacionāli katastrofiska retorika, taču publika to neuztvēra un nereaģēja," – atgādināja Aleksejs Kokorins, Pasaules Dabas fonda programmas "Klimats un enerģētika" direktors ekologiem paredzētajā vebinārā.

Viņaprāt, tamlīdzīgi paziņojumi ir principiāli nepareizi. Iespējams, Kiribati acīs situācija ir neatgriezeniska, taču ir vietas, kur klimata pārmaiņu ietekme nav liela. Tās ir tālu no laikapstākļu centriem, un būtu pāragri runāt par nopietnu klimatisko zaudējumu tur. Arī no cilvēka – bioloģiskas sugas pārstāvja – viedokļa atmosfēras sasilšanu par 1,5 grādiem nevar uzskatīt par neatgriezenisku kaitējumu.

"Situācija ir sarežģītāka," — atzīmēja eksperts.

Pēc viņa domām, pati grupa IPCC izvairās no trača celšanas un pūlas domāt praktiski: kāds scenārijs mums jāizvēlas un kā mums pielāgoties klimata pārmaiņām?

Tikai fakti

IPCC pārskats ir ļoti kvalitatīvs zinātniskās literatūras pārskats ar aptuveni 700 lappušu apjomu. To izpildījuši IPCC dalībnieki no daudzām pasaules valstīm (vairāk nekā divsimt autori). Krieviju organizācijā pārstāv akadēmiķa J.A.Izraēla vārdā nosauktā Globālā klimata un ekoloģijas institūta zinātniskais vadītājs Sergejs Semjonovs.

IPCC neveic patstāvīgus zinātniskos pētījumus, grupas dalībnieki analizē jau publicētus datus un pazīstamu ekspertu viedokļus. Pārskata melnraksti tika izsūtīti speciālistiem, pat to tika saņemti aptuveni 42 tūkstoši piezīmju, un tās visas autoriem bija jāņem vērā.

"Tas ir zinātnisks pārskats, sastādīts saskaņā ar stingriem noteikumiem. Tika izskatītas tikai publikācijas zinātniskajos žurnālos. Netika izmantoti nekādi materiāli no organizācijām, kas popularizē biznesa, politiķu, ekologu intereses. Tas ir sauss zinātnisks izklāsts, fakti, kas jāpieņem zināšanai," – uzsvēra Kokorins.

Viņš atgādināja, ka pārskats par "pusotru grādu" apstiprina secinājumi par spēcīgu antropogēno ietekmi, kas bija iekļauti arī agrākajos IPCC vērtējumos.

No dokumenta izriet, ka jautājums par cilvēka ietekmi uz klimatu ir jāizvērtē nopietni. Uzsvērta klimata pārmaiņu radīto zaudējumu starpība dažādos planētas reģionos. Vieglāk ievainojamie ir Rietumu un Dienvidu Āfrika, Dienvidaustrumāzija, dažas teritorijas Centrālajā un Dienvidamerikā. Pie nelabvēlīgajiem pieder arī Vidusjūras reģions.

Klimatiskais kaitējums kopumā nav atkarīgs no valsts labklājības, taču valstis ar vāju ekonomiku un nabadzīgiem iedzīvotājiem cietīs vairāk, - iespējams saldūdens un pārtikas trūkums.

Pusotra ir labāk, nekā divi

Lai uzskatāmi demonstrētu situāciju, pārskata autori izanalizēja starpību – kas notiks ar klimatu, ja līdz XXI gs. beigām atmosfēra sasils par pusotru un diviem grādiem. Otrajā gadījumā ekstremālās klimatiskās parādības – sausums, siltuma viļņi, plūdi – var būt spēcīgāki un biežāki. Taču precīzu prognozi sniegt grūti.

Temperatūrai pieaugot par pusotru grādu, izmirs divreiz mazāk augu sugu, nekā gaisam iesilstot par diviem grādiem. Veselības apdraudējums, pārtikas un ūdens apgādes, drošības, infrastruktūras apdraudējums būs mazāks.

Pat optimistiskākā varianta gadījumā gadsimta beigās gaidāma Antarktīdas un Grenlandes ledāju kušana, kā rezultātā Pasaules okeāna līmenis pieaugs par vairākiem metriem. Noslīks vairākas salu valstis, zem ūdens pazudīs piekrastes teritorijas, cietīs lauksaimniecības valstis un arktiskās piekrastes pamatiedzīvotāji.

Zemei tuvējā gaisa slāņa globālās gada vidējās temperatūras pieaugums par 1,5% notiks jau līdz 2040. gadam, ja saglabāsies pašreizējais rūpniecisko siltumnīcas gāzu izmešu apjoms. Tāds scenārijs aprakstīts pārskata apkopojumā, kas "nejauši" nokļuva mediju rīcībā šī gada jūnijā.

Viens no gaidāmajiem scenārijiem – atmosfēras temperatūras pieaugums par 2,7 grādiem līdz 2100. gadam.

Īpaši norādīts, ka pārskatā minētajiem vērtējumiem un slēdzieniem ir dažāda ticamības pakāpe.

172
Pēc temata
ES metusi izaicinājumu visai pasaulei ogļskābās gāzes izmešu ziņā
Sinoptiķi novērtējuši laikapstākļus 2018. gadā un snieguši prognozi nākamajam gadam
Latvijas prezidents uzstāsies ANO klimata konferencē
Polijā aizritēja "Maršs par klimatu"
Piemiņas akcija Parīzē, foto no arhīva

Pēc skolotāja slepkavības Francijā izdos reliģisku karikatūru grāmatu

0
(atjaunots 22:59 19.10.2020)
Mediji vēsta, ka izlasē tiks apkopoti nozīmīgākie karikatūru žanra zīmējumi, kas iepriekš publicēti reģionālajā un nacionālajā presē.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Pēc skolotāja nežēlīgās slepkavības Parīzes apkaimē vairāku Francijas reģionu vadītāji ierosinājuši izdot politisko un reliģisko karikatūru izlasi, informēja Provansas, Alpu un Azūra krasta reģiona padomes priekšsēdētājs Reno Muzeljē, vēsta RIA Novosti.

Aģentūra France Press pastāstīja, ka izlasē tiks apkopoti nozīmīgākie karikatūru žanra zīmējumi, kas iepriekš publicēti reģionālajā un nacionālajā presē. Grāmatu plānots nodrošināt visu liceju audzēkņiem.

Eiropas Parlamenta loceklis un Provansas, Alpu un Azūra krasta reģiona padomes priekšsēdētājs Muzeljē atklāja, ka valsts izglītības ministrs Žans Mišels Blankers jau atbalstījis šo ierosinājumu.

Piektdien Konflānas-Sentonorīnas komūnā 18 gadus vecs vīrietis nocirtis galvu skolotājam. Mediji vēstīja, ka vēstures skolotājs 5. oktobrī nodarbībā apsprieda vārda brīvību un demonstrēja karikatūras par pravieti Muhamedu no žurnāla Charlie Hebdo.

Uzbrucēju, kurš, pēc Francijas prokuratūras antiterorisma nodaļas vadītāja Žana Fransuā Rikāra informācijas, ir čečenu izcelsmes jaunietis, saņēmis bēgļa statusu Francijā, nošāva policisti. Krimināllietas ietvaros aizturēti jau 11 cilvēki.

Francijas prezidents Emanuels Makrons nosauca notikušo par teroristisku aktu. Eiropas čečenu asambleja nosodīja skolotāja slepkavību, Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs izteica līdzjūtību bojāgājušā tuviniekiem un piezīmēja, ka republika kategoriski iebilst pret terorismu jebkurās tā izpausmēs.

Nogalinātā pedagoga piemiņai Parīzes centrā un citās Francijas pilsētās notika akcijas. Manifestāciju dalībnieki izgāja akcijās ar lozungiem par vārda brīvību, republikāniskajām brīvībām un atbalstu pasniedzējiem. Trešdien notiks nacionālā atvadu ceremonija.

 

0
Tagi:
teroristi, islams, Francija
Pēc temata
Ramzans Kadirovs pauda viedokli par skolotāja slepkavību Francijā
Džo Baidens, foto no arhīva

"Izskatās, mēs esam muļķi." Amerikāņi komentēja kompromātu pret Baidenu

5
(atjaunots 22:45 19.10.2020)
Fox News lasītāji sašutuši par mediju vājo reakciju pēc ziņām par kompromitējošo video, fotogrāfijām un saraksti no Džo Baidena klēpjdatora.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Fox News vietnes lasītāji bija sašutuši par mediju vājo reakciju pēc ziņām par kompromitējošo video, fotogrāfijām un saraksti, kas saņemta no Džo Baidena klēpjdatora, vēsta RIA Novosti.

Tieslietu profesors un kriminālists Džonatans Tērlijs publicēja rakstu Fox News par to, ka pēc Hanteru Baidenu un viņa tēvu kompromitējošās informācijas parādīšanās presē nesekoja demokrātu štābam tipiskā atbilde, kurā politiķi noliegtu pierādījumu patiesīgumu.

Pēc raksta  sākās diskusija, kurā lasītāji konstatēja, ka nav manāma rietumvalstu liderālo mediju reakcija pēc šī notikuma. .

"Vai esat kādreiz pamanījuši, ka mediji siekalojas un bez apstājas publicē materiālus pret Trampu, kas ņemto no anonīmiem avotiem, taču, ja rakstā runa ir par Baidenu un skan konkrētu avotu nosaukumi, tam vienkārši nepievērš uzmanību vai aktīvi cenšas piesegt?" uzrakstīja viens no lasītājiem ar lietotājvārdu Concerning4US.

Cits komentētājs apšaubīja FIB kompetenci, kas jau veselu gadu nespēj konstatēt, vai klēpjdators pieder Hanteram Baidenam.

"Ja FIB tuvākajā laikā neuzrādīs savus slēdzienus, tas nekad nespēs atjaunot savu autoritāti," uzskata fulano_de_tal027.

"Ar to ir grūti samierināties, tomēr vienīgais slēdziens visā šajā situācijā ir tāds, ka mēs, vienkāršie pilsoņi, esam pusmuļķi. Mēs pakļaujamies paši savai pašaudzētajai aristokrātijai, tādiem korumpētiem politikāņiem kā Baidens, kuri slauc mūs sava labuma dēļ. (..) Viņi darīs visu iespējamo, lai paliktu pie varas un turētu mūs, vienkāršos cilvēkus neziņā par to, ko viņi dara. Viņi neliekuļoti tic, ka dzimuši, lai valdītu un mums viņiem ir jāseko," bija sašutis ANGPilot.

Baidens
© Sputnik / Григорий Василенко

Iepriekš avīze New York Post publicēja elektronisko vēstuli, kā apgalvots – Džo Baidena dēlam Hanteram no Ukrainas energokompānijas Burisma darbinieka Vadima Požarska, kurš pateicās viņam par tikšanos ar Baidenu, senioru. Citā vēstulē Požarskis palūdza Hanteru izmantot sava tēva ietekmi, lai palīdzētu kompānijai. Šīs vēstules neatbilst Džo Baidena vārdiem par to, ka viņam nav bijis sakara ar dēla darbu Ukrainas kompānijas labā.

Sarakste glabājās klēpjdatorā, kas tika atrasts remontdarbnīcā Delaveras štatā. Darbnīcas īpašnieks nokopēja informāciju no cietā diska. Vēlāk tā nokļuva pie Rūdija Džuliani, bijušā Ņujorkas mēra, Donalda Trampa personīgā advokāta. Ziņots, ka FIB jau ir izņēmis klēpjdatoru un cieto disku.

Hanters Baidens ieņēma vadošā menedžera amatu kompānijā Burisma un pelnīja līdz 50 tūkstošus dolāru mēnesī. Trampa sekotājiem ir aizdomas, ka Baidens, juniors, izmantojis tēva ietekmi lobētāja darbībām. Pie tam viņi uzskata, ka Baidens, seniors piespiedis Ukrainas vadību atlaist valsts ģenerālprokuroru Viktoru Šokinu, kurš izmeklēja lietu pret Burisma. Pats Džo Baidens to visu noliedz.

5
Tagi:
prezidenta vēlēšanas, ASV, Džo Baidens
Pēc temata
Trampa un Baidena debates: kurš tajās patiesībā uzvarējis
ASV gatavo krāsaino revolūciju. Baidenu grib pataisīt par Tihanovsku
"Ķīnas flote tiks iznīcināta 72 stundu laikā": Baidena komandas plāni
Krievijas Valsts dome uzskata Baidena apsūdzības pret Krieviju par ieganstu agresijai