Virus de hepatitis

Inficētais okeāns: vīrusu armija apdraud planētu

148
(atjaunots 21:58 01.01.2019)
Bergenes universitātes zinātnieki 1989. gadā nolēma izpētīt transmisijas elektronu mikroskopā no jūras ūdens nogulsnētu materiālu. Rezultāts bija satriecošs: noskaidrojās, ka vienā mililitrā materiāla mīt aptuveni 250 miljoni vīrusu.

RĪGA, 2. janvāris – Sputnik. Piliens jūras ūdens satur vairākus miljonus mikroorganismu. Lielāko daļu no tiem grūti nodēvēt par dzīviem, taču tie spēj ietekmēt klimata pārmaiņas uz Zemes. Alfija Jeņikejeva portālā RIA Novosti centās noskaidrot, kādu risku nes jūrā esošie vīrusi un vai ir vērts ar tiem cīnīties.

Mikroorganismi, kuru izmērs sasniedz 60 galaktikas

Bergenes universitātes zinātnieki 1989. gadā nolēma izpētīt transmisijas elektronu mikroskopā no jūras ūdens nogulsnētu materiālu. Rezultāts bija satriecošs: noskaidrojās, ka vienā mililitrā materiāla mīt aptuveni 250 miljoni vīrusu – simtreiz vairāk nekā tika uzskatīts iepriekš, kad vīrusu daļiņas tika pētītas mākslīgi kultivētu baktēriju barotnē.

"Tālākais darbs deva vēl pārsteidzošāku rezultātu. Izrādījās, ka starp Pasaules okeānā mītošajiem organismiem visbiežāk sastopami vīrusi – to skaits mērāms kvintiljonos (1030). Ja visas jūrā esošās vīrusu daļiņas savirknēt ķēdītē, tā izstiepsies pa 60 galaktikām," – stāsta bioloģijas zinātņu doktore Jeļena Lihošvaja, Krievijas Zinātņu akadēmijas Sibīrijas nodaļas Limnoloģijas institūta Šūnu ultrastruktūras nodaļas vadītāja.

Mūsdienu DNS atšifrēšanas metodes vēl vairāk mainījušas priekšstatus par pasaulē atrodamo vīrusu skaitu un dažādību. 2016. gadā zinātnieki no Apvienotā genoma institūta Kalifornijā un Lourensa Nacionālās laboratorijas Bērklijā izanalizēja milzīgu datu apjomu, kas saņemts pēc paraugu metagenomu sekvencēšanas no trim tūkstošiem ģeogrāfisko vietu – jūras, saldūdens un sauszemes ekosistēmām. Pētnieki konstatēja vairāk nekā 125 tūkstošus vīrusu DNS iecirkņu, un pazīstamo vīrusu gēnu skaits pieauga 16 reizes.

Pieticīgi un ļoti izturīgi

Mikroorganismu Pasaules okeānā ir daudz vairāk nekā zivju un jūras zīdītāju. Daži dati liecina, ka tiem pieder līdz 98% visas biomasas okeānā, kuru starpā vislielākais ir vīrusu skaits. Ik sekundi tie inficē triljardiem (1023) jūras jūras iemītnieku un tādējādi ik dienas iznīcina līdz 20% okeāna biomasas.

Pie tam vīrusi ir ļoti pieticīgi un izturīgi. Tie spēj eksistēt plašā temperatūras diapazonā un nelabvēlīgākajos apstākļos. Piemēram, jūras diatomejas vīruss (Chaetoceros debilis CdebDNAV) inficē pat pie -1960C. Cianofāgi saglabājas nogulsnēs līdz simt gadus, bet gigantiskais amēbas vīruss Pithovirus sibericum, kura vecums mērāms 30 tūkstošos gadu un nesen tika atrasts mūžīgajā sasalumā, vēl joprojām spēja inficēt mikroorganismus.

Ilgu laiku valdīja uzskats, ka katrs vīruss orientēts uz šauru grupu mikrobu "sabiedrībā" – konkrēta veida baktērijām. Taču amerikāņu zinātnieki pierādīja, ka jūras vīrusi nav tik prasīgi ēdienkartes jautājumos un spēj inficēt dažādas dzimtes mikroorganismus.

Nevienam neizbēgt no infekcijas

Šie skaitļi un fakti nebūt neliecina, ka atvaļinājums pludmalē ir savdabīgs pašnāvības veids. Cilvēkam bīstama ir tikai sešdesmitā daļa visu ūdenī mītošo vīrusu daļiņu. No dažiem cieš zivis un jūras zīdītāji, taču viņu galvenais laupījums ir mikrobi, kam ir liela nozīme klimata izveidē uz Zemes.

"Zināms, ka pēc vīrusa uzbrukuma baktērijas genomā saglabājas CRISPR – nelieli atkārtoti genoma fragmenti, ko atdala neatšifrējami DNS fragmenti, kas aizlienēti no svešiem ģenētiskajiem elementiem. Tie nodrošina "imunitāti" pret atkārtotu infekciju, taču, ņemot vērā to esamību baktērijas genomā, iespējams secināt, ka to jau inficējis konkrētais fāgs. CRISPR konstatēti 40% baktēriju un 90% arheju," – stāstīja Jeļena Lihošvaja.

Noteikti dati liecina, ka ciānobaktērijas, pateicoties kurām uz Zemes reiz parādījās skābeklis, un citi mikroskopiskie fotosintētiķi jūrā mūsdienās patērē aptuveni pusi visas atmosfērā izmestās ogļskābās gāzes. Tāpēc bakteriofāgiem, kuri uzbrūk šīm baktērijām un iznīcina tās, var būt liela nozīme globālās sasilšanas procesos. Tiesa, pagaidām zinātnieku aprindās nav vienprātības par to, kā šī ietekme vērtējama – pozitīvi vai negatīvi.

Jūras sanitāri

Pētnieki no Vorikas universitātes noskaidrojuši, ka vīrusu infekcija patiešām ietekmē ciānobaktēriju fotosintēzes īpatnības – ogļskābās gāzes fiksācija (tas ir, gāzes pārvēršana par oglekļa savienojumiem) pēc bakteriofāgu uzbrukuma baktēriju kultūrā palēninās gandrīz pieckārt. Aptuvenas aplēses rāda, ka mikroorganismu inficēšanās rezultātā atmosfērā saglabājas līdz pieci miljardi tonnu oglekļa – 10% visa oglekļa, ko fiksē Pasaules okeāns.

Tiesa, daži zinātnieki norāda, ka pēc tam, kad vīrusi iznīcinājuši baktērijas, mikroorganismu atliekas nogrimst dzīlēs, kur ogļskābās gāzes izdalīšanas procesi ir būtiski palēnināti. Tur tās izdala dzelzi, fosforu un dažus citus fitoplanktona uzturam nepieciešamos elementus. Fitoplanktons savairojas un absorbē vēl lielāku daudzumu ogļskābās gāzes.

"Saskaņā ar organisko vielu un ūdens ekosistēmu biogēno elementu globālā riņķojuma jauno shēmu, virioplanktons (visi Pasaules okeānā mītošie vīrusi) ietekmē lielu skaitu bioģeoķīmisko un ekoloģisko procesu, tostarp arī barošanās, elpošanas un vielu sadalījuma ciklus dažādos ekosistēmas posmos. Oglekļa un slāpekļa riņķojuma vērtējumos jāņem vērā vīrusu loma, jo tas ir svarīgs barības ķēdīšu elements, kas regulē globālos bioģeoķīmiskos ciklus," – secināja profesore Jeļena Lihošvaja.

148
ES karogi pie Eiropas Komisijas ēkas, foto no arhīva

ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas

35
(atjaunots 22:45 24.09.2020)
Krievija paplašinājusi ES amatpersonu sarakstu, kam liegta iebraukšana valstī, ņemot vērā nesenos ES nedraudzīgus soļus attiecībā uz Krieviju un Krievijas pilsoņiem.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Eiropas Savienība noraida Krievijas izsludinātās atbildes sankcijas. Savienība uzskata tās par nepamatotām paziņoja ES oficiālais pārstāvis Pīters Sano, vēsta RIA Novosti.

Trešdien Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova informēja, ka Krievijas puse pieņēmusi lēmumu paplašināt atbildes sarakstu ar ES dalībvalstu un institūciju pārstāvjiem, kuriem aizliegta iebraukšana Krievijā, atbildot uz Eiropas Savienības darbībām.

Viņa norādīja: "Krievijas saraksta figurantu skaits palielināts līdz paritātei ar esošo Eiropas Savienības sarakstu."

Norādītie ierobežojumi ieviesti atbilstoši 1996. gada 15. augusta federālajam likumam par iebraukšanu Krievijā un izbraukšanu".

Zaharova paziņoja, ka "pēdējā laikā Eiropas Savienība ir atzīmējusies ar virkni nedraudzīgu soļu attiecībā uz mūsu valsti un Krievijas pilsoņiem".

"Mēs noraidām šīs atbildes sankcijas, ko izsludinājusi Krievija, tāpat kā jebkuras citas Krievijas atbildes sankcijas, piemēram, lauksaimniecības sektorā, jo tās ir neattaisnotas," klāstīja Pīters Stano.

ES oficiālais pārstāvis paskaidroja, ka ES sankcijas, kas pieņemtas pret Krieviju un Krievijas pilsoņiem "ir adresētas un atbilst starptautiskajām tiesībām".

"Iekļaušana (ES – red.) sarakstos notiek uz precīzu kritēriju un juridiski pamatotu pierādījumu pamata," viņš skaidroja.

ES pārstāvis piezīmēja, ka ES sankcijas noteiktas ar mērķi "mainīt konkrētu uzvedību". Tāpat viņš aicināja Krievijas Ārlietu ministriju precizēt minēto sankciju ieviešanas iemeslu un juridisko pamatu.

35
Tagi:
sankcijas, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
Opozīcijas līderis Melnkalnē uzskata, ka sankcijas pret Krieviju ir kļūda
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
Pret Krieviju vērstās sankcijas apstādina vilcienus Latvijā
Krievijas prezidenta V. Putina uzstāšanos ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā

KF vēstniecība: Valsts departaments demonstrē nekompetenci ar Putina iniciatīvas kritiku

13
(atjaunots 22:25 24.09.2020)
Marta beigās Vladimirs Putins koronavīrusam veltītajā G20 samita laikā ieteica, ka krīzes periodā vajadzētu veidot tā saucamos zaļos koridoros, kas būtu brīvi no tirdzniecības kariem un sankcijām, savstarpējām medikamentu, pārtikas, iekārtu un tehnoloģiju piegādēm.

RĪGA, 25. septembris - Sputnik. ASV Valsts departaments demonstrējis savu nekompetenci, komentējis Krievijas prezidenta Vladimira Putina ideju veidot "zaļos koridorus" tirdzniecībai bez tirdzniecības kariem un sankcijām krīzes periodā, norādīja KF vēstniecība Vašingtonā.

Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs
© Sputnik / Владимир Астапкович

Vladimirs Putins otrdien, uzstājoties ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā, paziņoja, ka Krievijas ierosinājums ieviest "zaļos koridorus" vēl joprojām ir aktuāls, vēsta RIA Novosti.

ASV Valsts departamenta oficiālā pārstāve Morgana Ortagusa, komentējot viņa ieceri, nosauca "zaļo koridoru" jēdzienu par kļūdainu, ko amerikāņu sankcijas nav attiecinātas uz produktiem, medikamentiem un individuālās  aizsardzības līdzekļiem. Viņa klāstīja Twitter, ka "Krievija aizliegusi daudzu ASV lauksaimniecības produkcijas veidu piegādes kā atbildes pasākumu uz ASV un ES sankcijām par Krievijas darbībām Ukrainā", un, "lai importētu vairāk pārtikas, Krievijai jāatceļ embargo".

Krievijas diplomāti savukārt atgādināja Twitter tīklā, ka iniciatīva par "zaļajiem koridoriem pirmo reizi tika ierosināta G20 ārkārtas samitā martā".

"Runa nav par Krieviju. Taču, kad jums Maskavā nav atašeja lauksaimniecības jautājumos, kurš varētu pastāstīt par Krievijas augošo pārtikas produktu eksportu, paziņojums izskatās visnotaļ nekompetents," atzīmēja vēstniecība.

Marta beigās Vladimirs Putins koronavīrusam veltītajā G20 samita laikā ieteica, ka krīzes periodā vajadzētu veidot tā saucamos zaļos koridoros, kas būtu brīvi no tirdzniecības kariem un sankcijām, savstarpējām medikamentu, pārtikas, iekārtu un tehnoloģiju piegādēm.

2014. gada augustā Krievija aizliedza vairāku lauksaimniecības produkcijas, izejvielu un produktu importu no valstīm, kas ieviesušas sankcijas pret Krieviju – tostarp arī no ASV, ES valstīm, Kanādas, Austrālijas un Norvēģijas. Embargo sarakstā iekļauta gaļa, desas, zivis un jūras produkti, dārzeņi, augļi, piena produkcija. Pakāpeniski, pagarinoties ierobežojumiem, Maskava pagarināja arī savus atbildes pasākumus. Šobrīd importa aizliegums ir spēkā līdz 2020. gada beigām.

13
Tagi:
ASV Valsts departaments, Krievijas vēstniecība
Pēc temata
"Neskatoties uz strīdiem un neuzticību". Ko ANO Ģenerālajai asamblejai piedāvāja Putins
ASV gatavas sagraut ANO, Krievija apņēmusies to glābt
"Kopīga nākotne": Putins ierakstīja uzstāšanās video priekš ANO Ģenerālās Asamblejas

RT piedāvāja darbu Trampam. Kas no iznācis

0
(atjaunots 21:13 25.09.2020)
ASV prezidenta vēlēšanām veltītais RT amizantais video ieraksts šausmīgi satraucis medijus: izdevumi angļu valodā steigšus ziņo, ka tas pierāda Trampa pakļautību Kremlim.

Kā RT piedāvāja darbu Trampam...

22. septembrī telekanāls RT laida klajā amizantu video ierakstu. Tajā redzams, kā izskatītos ASV pašreizējā prezidenta Donalda Trampa darbs telekanālā, ja viņš zaudētu gaidāmajās prezidenta vēlēšanās. Tramps balotējas otram prezidentūras termiņam, viņa galvenais sāncensis ir Demokrātiskās partijas kandidāts Džo Baidens.

Video ierakstā 2020. gada novembrī Tramps melnā limuzīnā ierodas RT ofisā Maskavā un ieiet kabinetā ar plāksnīti, uz kuras norādīts viņa vārds un amats – raidījuma vadītājs. Viņš stāsta, ka darba piedāvājums nācis no Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Tramps "ar prieku piekritis".

"Kā tad vēl man cīnīties ar melu ziņām? Ar reportieriem un kanāliem, kuri melo? CNN vispār ir viens vienīgs negatīvs," Tramps stāsta ierakstā.

Pēc tam amerikāņu prezidents iejūtas redakcijā un gatavojas ēteram. Viņš uzliek cepurīti ar RT logotipu savas sarkanās cepurītes vietā. Pie tam, pastaigājoties pa Maskavas centru, viņš uzliela Kremļa sienu. "Lieliska siena: es no tām kaut ko saprotu!" atzīmēja ASV prezidents.

Tramps pusdieno RT kafetērijā un, paņemot paplāti, piebilst, ka par viņa pusdienām "samaksās Meksika".

"Trampa kungs, ja ar Balto namu nekas neiznāks, uzskatiet to par oficiālu piedāvājumu," teikts ieraksta noslēgumā.

...un kas no tā iznācis

Uz ierakstu reaģēja virkne lielo angļu valodā iznākošo mediju. Izdevums The Daily Beast laida klajā materiālu "Krievijas valsts kanāls publicējis lielu melu ziņu, kurā Tramps atainots kā Putina marionete". Ierakstu viņi nosauca par "ekstravagantu un ārkārtīgi šokējošu".

"Mēs visi zinām, ka Vladimira Putina attieksme pret viņa mūža darbu – amerikāņu demokrātijas graušanu un pašu Rietumu civilizācijas pamatu iznīcināšanu – ir ļoti nopietna, taču tas nenozīmē, ka viņš un viņa medijpakalpiņi nevar laiku pa laikam par to pajokot," paziņoja izdevums.

Raksta autors pievērsa uzmanību kadram, kurā Tramps demonstrē ar RT parakstīto līgumu, kurā redzama ar flomasteru pierakstīta summa "$1 000 0 00 000", un saka: "Pats Putins piedāvāja." Citā katrā telekanāla darbinieks piedāvā "Trampam" dažādus raidījumu variantus, kuru vidū ir nosaukums "Putina kandidāts", bet pats Tramps tajā redzams kopā ar Krievijas prezidentu.

The Daily Beast klāstīja, ka "ieraksts atklāti liek manīt, ka Tramps ir liels Putina pielūdzējs un ASV prezidentu kontrolē Kremlis".

Izdevums HuffPost materiālā "Krievijas valsts kanāls izsmej Trampu, solot pieņemt viņu darbā, ja vēlēšanās tiks ciesta sakāve", raksta, ka RT reklamē savus informatīvos materiālus par vēlēšanām ASV ar darba piedāvājumu prezidentam Donaldam Trampam sakāves gadījumā. Izdevums atzīmēja: lai arī ieraksts tapis "joka pēc", amerikāņu izlūkdienesti uzskata, ka Krievija patiešām sper soļus, lai iejauktos 2020. gada vēlēšanās, tikai izsmalcinātākus – kā tas bija 2016. gadā, kad tā palīdzēja Trampam".

Savukārt avīze Daily Mail atzīmē, ka ierakstā izmantoti īsti audio ieraksti, kuros "Tramps iztop Putinam, slavē Kremli un kritizē centrālos medijus".

"RT video mērķis, acīmredzot, bija pasmieties par kritiķiem, kuri pārmeta Trampam Putina ietekmi, ņemot vērā augošās bažas par to, ka Krievijas vadība mēģinās iejaukties vēlēšanās ASV tāpat kā 2016. gadā," teikts rakstā.

Savukārt izdevums The Moscow Times paziņoja, ka telekanāls RT esot "nolēmis praktiski pierādīt savu galvenā "biedēkļa" reputāciju amerikāņu vēlēšanās un publicējis video ierakstu ar piedāvājumu ASV prezidentam Donaldam Trampam kļūst par "speciālo raidījuma vadītāju", ja viņš cietīs sakāvi 2020. gada vēlēšanās". Publikācijā teikts, ka RT esot "pārcēlis Trampu par 44 dienām nākotnē, kur viņš pieņem Krievijas prezidenta Vladimira Putina piedāvājumu strādāt RT pēc sakāves vēlēšanās 3. novembrī".

"Joku ierakstā Trampa seja un balss apvienota ar aktiera spēli, lai parādītu, kā varonis pierod pie sava jaunā darba Maskavā," teikts publikācijā.

0
Tagi:
ASV, prezidenta vēlēšanas, RT, Tramps