Korupcija. Foto no arhīva

Sputnik aptauja parādīja korupcijas mērogu Eiropā un ASV

68
(atjaunots 16:55 27.12.2018)
Lielāko rietumvalstu iedzīvotāji novērtēja kā augstu korupcijas līmeni viņu varasiestādēs.

RĪGA, 27. decembris – Sputnik. Vadošo rietumvalstu iedzīvotāju uzskata varasiestāžu korupcijas līmeni par augstu, liecina Sputnik.Viedokļi aptauja. Korupcijas uztvere zināmā mērā veidojas mediju un nacionālās kultūras ietekmē, uzskata Sputnik Latvija aptaujātie eksperti.

Divas trešdaļas ASV iedzīvotāju (66%), vairāk nekā puse francūžu (52%), 41% britu un vairāk nekā trešdaļa vāciešu (34%) nosauca savas valsts varasiestādes par korumpētām. Par zemu korupcijas līmeni valsts iestādēs nosauca 21% Vācijas pilsoņu, 15% Lielbritānijas piederīgo, 10% Francijas iedzīvotāju un 6% ASV pilsoņu.

Saskaņā ar jaunākajiem Transparency International datiem, ASV kopā ar Franciju, Lielbritāniju un Vāciju iekļūst valstu Top 25 ar zemāko korupcijas līmeni. Ikgadējais Transparency International korupcijas uztveres indekss balstās uz aptaujām, kurās ir iesaistīti starptautiskie finanšu un tiesību aizsardzības eksperti.

Informācijas aģentūras un radio Sputnik pasūtīto aptauju veica franču socioloģiskā kompānija Ifop no 2018. gada 9. līdz 20. augustam. Pētījumā ir atspoguļots 4033 respondentu viedoklis vecumā no 18 gadiem. Maksimālā atlases kļūda apkopotajos datos katrā valstī sastāda 3,1% ar iespējamo patiesīgumu 95%.

Korupcijas uztveri ietekmē mediji

Rietumos pilsoņu attieksme pret korupciju veidojas mediju iespaidā, uzskata Eiroparlamenta deputāts no Latvijas Miroslavs Mitrofanovs.

"Šajās valstīs ir brīva prese, un dažādu mediju starpā pastāv augsta konkurence. Tāpat mediji daudz raksta par politiķiem un par korupciju, kā rezultātā pilsoņiem rodas iespaids, ka augstākās varasiestādes ir korumpētas, kamēr valstīs, kurās par to mazāk raksta un mazāk par to runā, šāds iespaids neveidojas," - paziņoja Mitrofanovs Sputnik Latvija.

Tramvajs Barona ielā Rīgā
© Sputnik / Сергей Мелконов

Tai pašā laikā, pēc politiķa sacītā, nacionālā kultūra rada vērā ņemamu ietekmi uz korupcijas uztveri dažādās valstīs.

"Skandināvijas valstīs un daļēji Vācijā iecietība pret korupciju ir ļoti zema. Sabiedrība pārsvarā nosoda šādu izpausmi. Jā, nevar teikt, ka, piemēram, Dānijā par simts procentiem nav korupcijas augstākajās varasiestādēs, taču ja salīdzina ar Austrumeiropas un Dienvideiropas valstīs, tad var teikt, ka tās tur praktiski nav, kaut gan ievērojama daļa sabiedrības var uzskatīt, ka korupcijas līmenis ir augsts," - paskaidroja parlamentārietis.

Līdzīgs viedoklis ir arī Tirgus uz sabiedriskā viedokļa pētījumu centra direktors, sociologs Arnis Kaktiņš.

"Domāju, ka šajā jautājumā respondentu atbildes ļoti lielā mērā ir atkarīgas no diskursa, kurš dominē publiskajā telpā. Ja mēs runājam par korupciju varas augstākajos ešelonos, tad parastam pilsonim vienkārši nevar būt tiešas pieredzes, lai viņš spētu izdarīt objektīvu secinājumu par to, kā tur lietām klājas," - norādīja sociologs.

Ja cilvēkam nav tiešu zināšanu, tad viņa viedoklis veidojas viņa dzirdētā, lasītā un vai medijos redzētā iespaidā, paskaidroja Kaktiņš.

"Tāpēc, es domāju, ka šīs atšķirības, kādēļ Rietumeiropas valstīs vairāk cilvēku uzskata, ka pie viņiem korupcijas līmenis varasiestāžu vidū ir lielāks, nekā pārējās, ir saistītas ar šādu tematu parādīšanās biežumu presē," - noslēgumā sacīja eksperts.

Savukārt Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns, profesors Juris Rozenvalds uzskata, ka aptaujas rezultāti rietumvalstīs norāda uz sabiedrības vilšanās pakāpi un ir saistīti ar populisma vilni, kurš ieskāvis vairākas valstis.

"Cilvēki ir vīlušies tradicionālajos demokrātiskā procesa mehānismos. no tā izriet arī viņu pārliecība, ka tur augšā katrs pirmais ir korumpēts," - norāda eksperts.

68
Pēc temata
"Nebrīnos, ka pie Rīgas domes piebrauca KNAB "busiņš": Ķirsis par korupciju
Aptauja: vai Latvijas iedzīvotāji saskaras ar korupciju
"Grībauskaites plāns" pret korupciju Ukrainā
Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs apskauž Krieviju – tur par korupciju arestē

No Honkongas aizbēgusī virusoloģe apsūdzēja Ķīnu patiesības par Covid-19 slēpšanā

12
(atjaunots 18:20 12.07.2020)
Lī Mena Jaņa pastāstīja, ka vēl 2019. gadā viņai gadījies nodarboties ar jaunā tipa koronavīrusa izpēti – pirms tam, kad ĶTR varasiestādes paziņoja par šīs slimības uzliesmojumu.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Virusoloģe no Honkongas Lī Mena Jaņa aizbēga no Honkongas uz ASV, kur sniedza interviju telekanālam Fox News, kurā apsūdzēja Ķīnas varasiestādes patiesības par Covid-19 slēpšanā, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Tostarp Lī Mena Jaņa pastāstīja, ka vēl 2019. gadā viņai gadījies nodarboties ar jaunā tipa koronavīrusa izpēti – pirms tam, kad ĶTR varasiestādes paziņoja par šīs slimības uzliesmojumu. Viņa strādāja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) referentu laboratorijā, un viņas zinātniskais vadītājs doktors Leo Puns uzdeva viņai izpētīt SARS (atipisko pneimoniju) atgādinošo saslimšanas gadījumu izlasi.

Tāpat viņa paziņoja, ka zinātnieks no Ķīnas Slimību profilakses un kontroles centra, ar kuru viņa bija draugos, paziņoja viņai, ka jaunais vīruss var tikt nodots no cilvēka cilvēkam, vēl pirms tam, kad šādu varbūtību atzina ĶTR un PVO.

Jaņa apgalvo, ka viņas vadītāji it kā ignorēja veiktos izmeklējumus, savukārt viens no PVO referentu laboratorijas vadītājiem profesors Maliks Peiris bijis notiekošā lietas kursā, taču nekādas darbības šajā sakarā neveica.

PVO un Ķīnas vēstniecības ASV komentāri

Fox News atzīmē, ka PVO pārstāvji noraidīja apsūdzības par informācijas slēpšanu, paziņojot, ka Jaņa, Puns un Peiris nekad nav strādājuši šajā organizācijā.

Savukārt Ķīnas vēstniecībā ASV paziņoja Fox News, ka neko nezina par Jaņu.

"Mēs nekad neko neesam dzirdējuši par šo sievieti. Uzreiz pēc epidēmijas sākuma Ķīnas valdība reaģēja uz Covid-19 uzliesmojumu ātri un efektīvi," teikts vēstniecības elektroniskajā paziņojumā.

Nav jau pirmā apsūdzība

ASV varasiestādes, tai skaitā prezidents Donalds Tramps, regulāri izvirza Ķīnai apsūdzības par faktu slēpšanu, nesavlaicīgu reakciju, kā arī nespēju savaldīt koronavīrusa izplatību. Turklāt Baltā nama vadītājs apsūdzēja PVO, ka organizācija, rīkojoties Ķīnas interesēs, slēpj Covid-19 epidēmijas mērogu. Tramps nosūtīja Kongresam oficiālu ziņu par ASV izstāšanos no organizācijas.

ĶTR ĀM nosauca Trampa lēmumu lauzt attiecības ar PVO par egoismu un izvairīšanos no atbildības. Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova arī paziņoja, ka vairāku rietumvalstu nepamatotie uzbrukumi un centieni uzvelt visu atbildību par Covid-19 pandēmiju uz Ķīnu un PVO ir absolūti nevietā.

Ķīnas varasiestādes 2019. gada 31. decembrī informēja Pasaules Veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu valsts centrālajā daļā Uhaņas pilsētā, Hubei provincē. Speciālisti noskaidroja, ka par slimības ierosinātāju kļuvis koronavīruss. Pēcāk infekcija saņēma oficiālu nosaukumu – Covid-19. PVO 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē jau ir reģistrēti vairāk nekā 12,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 568 tūkstoši cilvēku nomira, vairāk nekā 7,5 miljoni izveseļojās.

12
Tagi:
koronavīruss, Ķīna, ASV
Pēc temata
Jau sen pielietojam: akadēmiķis novērtēja "izrāvienu" Covid-19 ārstēšanā
Petraviča pastāstīja, kāds būs palīdzības plāns Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi
ASV prezidents Donalds Tramps

Tramps pirmo reizi koronavīrusa pandēmijas laikā izgāja publikā sejas maskā

2
(atjaunots 13:05 12.07.2020)
Iepriekš Tramps nelietoja sejas masku publiskos pasākumos, lai gan prātoja par to, ka izskatīsies maskā labi – ne sliktāk par vesternu varoņiem.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps pirmo reizi pandēmijas laikā publiski parādījies medicīniskajā maskā, vēsta RIA Novosti.

Valsts vadītājs sestdien apmeklēja Walter Reed hospitāli Vašingtonas piepilsētā, kur tostarp ārstējas militārpersonas, kas ir guvušas ievainojumus karadarbību zonās. Tramps parādījās tumši zilas krāsas sejas maskā. Maskas sānā gozējās zelta prezidenta zīmogs.

"Es domāju, ka tas ir brīnišķīgi – nēsāt sejas masku. Es nekad neesmu bijis pret maskām. Taču visam ir savs laiks un vieta," sacīja žurnālistiem Tramps.

Iepriekš Tramps nelietoja sejas masku publiskos pasākumos, lai gan prātoja par to, ka izskatīsies maskā labi – ne sliktāk par vesternu varoņiem.

Daudzi ASV štati koronavīrusa epidēmijas fonā nosaka sejas masku lietošanu publiskās vietās.

2
Tagi:
Tramps, ASV
Pēc temata
Politologs izskaidroja, kāpēc Tramps nolēma lauzt attiecības ar PVO
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Viņķele: par otro vilni vēl ir pāragri runāt
Krievijas ĀM vadītājs nosauca negaidītu koronavīrusa draudu
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins pastāstīja par savu attieksmi pret viņam pausto kritiku

0
(atjaunots 18:34 12.07.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, prātojot par viņam pausto aso kritiku, paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts, taču kritika kritikas labad viņu neinteresē, vēsta RIA Novosti.

"Vienmēr ir cilvēki, kuri domā citādāk, nekā tu, un viņiem liekas, ka viņiem ir labāki risinājumi, nekā tie, kurus piedāvā esošie varas pārstāvji, tai skaitā valsts vadītājs. Es, vispār, lai cik dīvaini tas nešķiet, uzskatu par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek deklarēts, vai tajā, kas tiek piedāvāts – ja kaut kas vispār tiek piedāvāts, izņemot kritiku, jo ja tā ir kritika kritikas labad, tad tas vienkārši nav interesanti, bet ja ir arī konstruktīvi piedāvājumi, tad, protams, ar prieku tajos ieklausos," sacīja viņš intervijā telekanālam "Rossija 1" atbildot uz jautājumu, kā viņš attiecas pret viņam pausto aso kritiku.

Putins atzīmēja, ka tas, ka viņš ieklausās piedāvājumos, nenozīmē, ka viņš "īstenos to, ko ir izdzirdējis". "Taču zināt viedokļu, vērtējumu un piedāvājumu dažādību – tas ir lietderīgi," nobeigumā sacīja viņš.

0
Tagi:
Putins, Krievija
Pēc temata
"Jauns strīdu raunds". National Interest ir pārliecināts par Putina raksta panākumiem
"Nevarēja atspēkot nevienu faktu": Krievijas vēstniecība ar godu atbildēja Latvijas ĀM
Putins parakstīja dekrētu par grozījumiem Krievija Konstitūcijā