Kodolsprādziens. Foto no arhīva

National Interest min, kur varētu sākties Trešais pasaules karš

132
(atjaunots 12:41 23.12.2018)
ASV Kara koledžas profesors Roberts Fārlijs uzskata, ka, ņemot vērā spriedzi ASV un Krievijas attiecībās, pat neliels satricinājums var sagraut trauslo līdzsvaru, kas saglabājas dažu pēdējo gadu laikā.

RĪGA, 23. decembrisSputnik. "Karstākie" reģioni 2019. gadā, kuros varētu sākties Trešais pasaules karš, joprojām būs Dienvidķīnas jūra, Ukraina, Persijas līcis un Korejas pussala, rakstā žurnālā The National Interest stāsta ASV Kara koledžas profesors Roberts Fārlijs.

Pēc Fārlija domām, viens no "karstajiem punktiem" ir Dienvidķīnas jūra, kurā izvērsusies ASV un Ķīnas konfrontācija, kas iesaistījušās tirdzniecības karā. Pagaidām cīņa nav nonākusi tālāk par ekonomiskajām sankcijām un strīdiem par tarifiem, taču, divpusējām attiecībām pasliktinoties, konflikts var iziet ārpus šiem rāmjiem, uzskata autors, par kura rakstu stāsta aģentūra RIA Novosti.

Sīrija. Foto no arhīva.
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Par ticamu pasaules kara sākuma vietu Fārlijs uzskata arī Ukrainu. Viņš atgādināja par neseno incidentu Kerčas šaurumā un atzīmēja, ka tas radījis spriedzes pieaugumu reģionā. Pie tam autors uzskata, ka Krievija, domājams, nevēlas "izjaukt status quo" pirms vēlēšanām Ukrainā, kas savukārt var radīt zināmu nenoteiktību. Ņemot vērā spriedzi ASV un Krievijas attiecībās, pat neliels satricinājums var sagraut trauslo līdzsvaru, kas saglabājas reģionā dažu pēdējo gadu laikā, brīdināja Fārlijs.

Trešais "karstais" reģions, pēc profesora domām, joprojām ir Persijas līcis. Šeit spriedze pieaug pret Irānu vērstā ASV spiediena dēļ, kā arī konfliktos Jemenā un Sīrijā. Ņemot vērā reģiona stratēģisko nozīmi, jebkāda nestabilitātes izpausme šeit var novest pie atklātas sadursmes starp ASV, Krieviju un pat Ķīnu, turpina autors.

Ceturtais spriedzes avots ir Korejas pussala, pat neskatoties uz nesenajām ASV un KTDR miermīlīgajām iniciatīvām, uzskata profesors. Pēc viņa domām, Vašingtonas un Phenjanas attiecības var jebkurā brīdī pasliktināties, turklāt domstarpības Korejas jautājumā ir arī Ķīnai un Japānai.

ASV un Ķīnas attiecību pasliktināšanās "vēsta nelaimi" nākotnē, bet "karstie punkti" laika gaitā var rasties arī citos reģionos, raksta autors. Pie tam ASV militārās hegemonijas un pašreizējās pasaules kārtības krīze liecina, ka tuvākā nākotne kļūs bīstamāka, nekā nesenā pagātne, secināja Fārlijs.

132
Pēc temata
ASV senators informējis par "trešā pasaules kara risku" Donalda Trampa dēļ
Trešā pasaules kara loģistika: kāpēc Eiropu gatavo karam ar Krieviju
Matemātiķis aprēķinājis trešā pasaules kara sākuma termiņus
Trešā pasaules kara rēgs, jeb Kā ASV grauj mieru uz Zemes
ANO

Trampa padomnieks atzinis ASV sakāvi ANO Drošības padomē

1
(atjaunots 09:56 15.08.2020)
ASV prezidenta padomnieks atzina, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Savienotās Valstis cietušas neveiksmi ANO Drošības padomē, cenšoties pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo, intervijā Fox News pastāstīja ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ANO Drošības padomes locekļi neatbalstīja Savienoto Valstu rezolūciju šajā jautājumā. Saskaņā ar vienošanos KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu) ietvaros, militārās tehnikas piegādes Irānai atļautas uz laiku, un šis termiņš beidzas 18. oktobrī. Dokumentu atbalstīja tikai pašas ASV un Dominikāna. Krievija un Ķīna pret to iebilda, pārējie DP locekļi atturējās.

"Šodien mēs cietām sakāvi, taču tās vēl nav beigas," apliecināja O’Braiens.

ASV prezidenta padomnieks intervijā atzina arī to, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos, tomēr nepārsteidz.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis starptautiskajās organizācijās Vīnē Mihails Uļjanovs paziņoja, ka ASV mēģinājums pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo ir izgāzies. Diplomāts pauda pārliecību, ka ASV jau iepriekš pieļāva šādu balsojuma rezultātu, tomēr nolēma "skriet ar pieri sienā".

Savukārt Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasilijs Ņebenzja paziņoja, ka Krievija balsojusi ANO DP pret ASV piedāvāto rezolūcijas projektu, ko konsekventi iebilst pret mēģinājumiem uzspiest Teherānai tamlīdzīgus ierobežojumus.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu. Vairākus mēnešus ilgās diskusijas rezultātā tika pieņemts Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, kura izpilde pilnībā atceļ pret Irānu ieprieks vērstās ANO DP, ASV un ES ekonomiskās un finansiālās sankcijas.

Cita starpā vienošanās paredzēja, ka ieroču embargo tiks atcelts piecu gadu laikā. Militārās tehnikas piegādes iespējamas arī pirms šī termiņa, taču vienīgi ar ANO DP atļauju.

Darījums tā sākotnējā izskatā nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā ASV paziņoja, ka vienpusējā kārtībā izstājas no tā un atjauno stingras sankcijas pret Teherānu.

1
Tagi:
Ņebenzja, Drošības Padome, ANO, Irāna, ASV
Pēc temata
Ķīna un Francija atbalstīja Putina piedāvājumu par ANO DP pastāvīgo locekļu samitu
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
"Mēs viņus novērtējām par zemu": Rietumi atzinuši krievu militāros panākumus Sīrijā
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

4
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

4
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību