ASV aviācijas bāzeskuģis Harry Truman

Krievijas admirāļi: ASV aviācijas bāzeskuģi nevarēs ienākt Baltijas jūrā

139
(atjaunots 10:00 06.12.2018)
ASV aviācijas bāzeskuģu izmantošana Baltijas jūrā ir diezgan apgrūtinoša saistībā ar to, ka tur nepietiek vietas to iziešanai un izvēršanai.

RĪGA, 6. decembris – Sputnik. Krievijas admirāļi komentēja uzskatu, ka ASV varētu iegūt piekļuvi stratēģiski svarīgiem Krievijas rajoniem ar aviācijas bāzeskuģu palīdzību, raksta RIA Novosti.

Šonedēļ nesen atjaunotās ASV Otrās flotes viceadmirālis Endrjū Luiss sarunā ar izdevumu Business Insider paziņoja par īpaši svarīgu Krievijas karaspēku taktiku, saskaņā ar kuru Krievija pastāvīgi paplašina ārvalstu karaspēku piekļuves bloķēšanas sistēmu stratēģiski svarīgiem rajoniem, tostarp – Krimai un Kaļiņingradai. Luiss paziņoja, ka ASV piekļuves bloķēšanas apstākļos varētu rīkoties ar aviācijas bāzeskuģu un sauszemes spēku palīdzību.

Bijušais Melnās jūras flotes komandieris (1998.-2002. gads), admirālis Vladimirs Komojedovs un bijušais Baltijas jūras flotes komandieris (2001.-2006. gads), admirālis Vladimirs Valujevs atgādināja, ka ASV aviācijas bāzeskuģu izmantošana Melnajā jūrā nav iespējama, saskaņā ar konvenciju par šaurumu statusu, savukārt Baltijas jūrā – apgrūtinoša saistībā ar to, ka tur trūkst vietas to iziešanai un izvēršanai.

"ASV ir 11 aviācijas bāzeskuģu, tie visi ir kodola kuģi, uz katra ir ap 90 lidmašīnām, tie ir ātrgaitas kuģi, un amerikāņi var izvietot tos visur, kur vien uzskatīs par vajadzīgu. Taču viņi ne visur varēs iziet cauri, piemēram, Baltijas jūrā aviācijas bāzeskuģa kuģošana ir apgrūtinoša. Melnajā jūrā caur Bosfora un Dardaneļu šaurumu viņi vispār nevar nokļūt, jo to kuģošana ir aizliegta saskaņā ar Montrē konvenciju par šaurumu statusu," pateica Komojedovs.

Valujevs pauda solidaritāti Komojedovam, uzsverot, ka vēl nav bijuši tādi gadījumi, kad ASV aviācijas bāzeskuģi ienāktu Melnajā jūrā un Baltijas jūrā savu uzdevumu risināšanai.

Saskaņā ar Montrē konvenciju (1936. gads), aviācijas bāzeskuģi nevar iet cauri Melnās jūras šaurumiem, izņemot gadījumus, kad Turcija ir bruņota konflikta puse vai saskata tiešus militāros draudus tai.

Šī gada vasarā amerikāņu izdevums National Interest norādīja, ka amerikāņu "Nimics" un "Ford" klases aviācijas bāzeskuģi ir pārāk lieli uzdevumu veikšanai Baltijas jūrā un, konflikta gadījumā, kļūs par vieglu mērķi Krievijas "Oniks" raķetēm. Militārais eksperts Viktors Murahovskis uzsvēra, ka ASV diez vai iesaistīs savus aviācijas bāzeskuģus militārās agresijas gadījumā pret Krieviju Kaļiņingradas apgabalā, jo anklāvā izvērsts Krievijas Bruņoto spēku grupējums garantē to iznīcināšanu.

139
Pēc temata
ASV karaflotes helikopters nokritis amerikāņu aviācijas bāzes kuģī Filipīnu jūrā
ASV aviācijas bāzes kuģis pirmo reizi 27 gadu laikā ieradies Arktikā
Trejzobja trieciens. Kāpēc NATO mācības var dārgi izmaksāt Eiropai
"Anakonda 2018": Polijas mācības pirmo reizi notiks Baltijas valstīs
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Amerikāņu analītiķis pastāstīja, Rietumu kolēģus "apspēlējis" Lavrovs

10
(atjaunots 12:45 12.05.2021)
Analītiķis nosaucis vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem".

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. Amerikāņu analītiķis Toms Rogans rakstā izdevumam Washington Examiner nosauca vairākus rietumvalstu diplomātus par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova "dumjajiem kolēģiem", vēsta RIA Novosti.

"Viņš (Lavrovs – red.) meistarīgi apspēlē viņus, piemēram, Žozepu Borelu, pārlieku lētticīgo Džonu Keriju vai pārlieku pašpārliecināto Hilariju Klintoni," viņš rakstīja izdevumā.

Žurnālists savā publikācijā uzsvēra, ka Rietumu oponenti cita starpā var ciest sakāvi Krievijas diplomāta konsekvento izteikumu dēļ.

Pie tam Rogans īpaši izcēla Maiku Pompeo, kurš, viņa ieskatā, ir spējīgs pats uz savu spēli.

 

10
Tagi:
Sergejs Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Nevar ticēt Vašingtonai: Lavrovs atzinis ASV sankciju politikas aprobežotību
Gaisa uzraudzības lidmašīna Tu-214 (Atvērtās debesis)

Militārais eksperts: Krievija kompensēs izlūkošanas iespējas bez ADL

10
(atjaunots 12:41 12.05.2021)
Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma denonsāciju. Militārais eksperts atklāja, kādu iemeslu dēļ Krievijas dalība līgumā kļuvusi bezjēdzīga.

RĪGA, 12. maijs – Sputnik. Krievijas prezidents iesniedzis Valsts domē likumprojektu par Atvērto debesu līguma (ADL) denonsāciju. Par to liecina parlamenta apakšpalātas datu bāze.

Aprīlī Krievijas delegācijas vadītājs pārrunās Vīnē militārās drošības un bruņojuma kontroles jautājumos Konstantīns Gavrilovs paziņoja, ka Krievija līdz maija beigām noslēgs visas procedūras, kas paredzētas pirms izstāšanās no ADL.

Žurnāla "Nacionalnaja oborona" galvenais redaktors, militārais eksperts Igors Korotčenko radio Sputnik ēterā uzsvēra, ka pēc ASV lēmuma izstāties no līguma Krievijas tālāka dalība tajā kļuvusi bezjēdzīga.

"Atklāto debesu līgums bija ārkārtīgi svarīgs, tam bija stabilizējoša loma starptautiskajā militāri politiskajā situācijā. Taču diemžēl Vašingtonas politika, kas ņem vērā šauri egoistiskas intereses, novedusi tiktāl, ka šis līgums zaudējis spēku – tas nav dzīvotspējīgs. Un Krievija tikai konstatēja šo situāciju. Pamatojoties uz mūsu valsts interesēm, tālāka dalība šajā līgumā bez ASV ir vienkārši bezjēdzīga.

Mūsu izlūkošanas iespējas tiks kompensētas uz satelītu un radioelektroniskās izlūkošanas līdzekļu rēķina," konstatēja militārais eksperts.

Atvērto debesu līgums bija parakstīts 1992. gadā un stājās spēkā no 2002. gada. Tas bija viens no pasākumiem ar mērķi stiprināt uzticību militārajā jomā pēc aukstā kara beigām. Līguma dalībvalstis saņēma tiesības aplidot viena otras teritoriju, izmantojot noteiktām prasībām atbilstošu aparatūru. Līgumam pievienojās 34 valstis, taču 2020. gada 22. novembrī ASV no tā izstājās. 2021. gada janvāra vidū Krievija informēja, ka iniciēta analoģiska procedūra.

10
Tagi:
Krievija, Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Lidojumu vairs nebūs: Krievija izstājas no Atvērto debesu līguma
Atbilde ASV: politologi komentēja KF izstāšanos no Atvērto debesu līguma
ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie kā tas novedīs
Ieroču kontroles sistēma ir apdraudēta: ASV izstājās no Atvērto debesu līguma