ASV karavīrs. Foto no arhīva

Aprēķināts, kādas summas ASV iztērējusi karos un kādus upurus tie aiznesuši

71
(atjaunots 13:40 16.11.2018)
Brauna universitātes pētnieki nonākuši pie slēdziena par astronomisku summu, ko ASV iztērējušas karadarbībai mazāk nekā divu gadu desmitu laikā. Amerikāņu karavīru darbībās bojāgājušo cilvēku skaits arī ir šokējošs.

RĪGA, 16. novembris — Sputnik. Prestižas privātās augstskolas ASV, Brauna universitātes profesore Neta Krouforda noskaidrojusi, kādas summas Vašingtona tērē karam un kādus upurus prasījusi karadarbība, vēsta Sputnik Igaunija

Pusmiljons cilvēku nogalināti par sešiem triljoniem dolāru

Neta Krouforde veikusi pētījumu par laika periodu no 2001. līdz 2019. finanšu gada beigām, kam Vašingtona jau paredzējusi budžeta līdzekļus, vēsta RIA Novosti. Zinātniece nonākusi pie slēdziena, ka mazāk nekā divu gadu desmitu laikā ASV karam iztērējušas 5,9 triljonus dolāru.

Karadarbībā ar ASV līdzdalību gājuši bojā 480 tūkstoši cilvēku, no kuriem 244 tūkstoši bijuši civiliedzīvotāji. Turklāt amerikāņu karavīru darbību rezultātā Afganistānā, Irākā, Sīrijā un citās valstīs bēgļu gaitās devušies desmit miljoni cilvēku.

Savukārt ASV Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka laikā no 2001. gada 11. septembra līdz 2018. finanšu gada beigām karadarbībām atvēlēti aptuveni 1,7 triljoni dolāru. Šajā summā, pēc militārpersonu vārdiem, iekļauta karadarbība Irākā, Afganistānā un virknē citu valstu.

Savukārt profesore atzīmēja, ka Pentagona izdevumi ietver tikai daļu izdevumu karam. Pēc viņas domām, gadījumā, ja ASV turpinās tēriņus tādā mērogā, pat pabeidzot visus karus līdz 2023. gadam, kopējie izdevumi sasniegs 6,7 triljonus dolāru, neskaitot parāda procentus.

Militārie izdevumi aug starptautiskās palīdzības samazināšanās rezultātā

Iepriekš jau vēstīts, ka neskatoties uz deklarācijām par sava priekšgājēja politiskā kursa maiņu Baltajā namā, ASV prezidenta Donalda Trampa komanda valsts budžeta "melnrakstā" nekavējoties ieteica palielināt aizsardzības izdevumus par 54 miljardiem dolāru, atņemot šo naudu citām programmām.

Satelīta antena. Foto no arhīva
© Sputnik / Николай Козловский

"Mēs palielināsim drošību un ierobežosim programmas ar mazāko prioritāti, lielākā daļa federālo iestāžu saskarsies ar ierobežojumiem," – paziņoja Baltā nama administratīvās un budžeta pārvaldes pārstāvis.

Trampa administrācija ierosināja ievērojami samazināt izdevumus, piemēram, starptautiskās palīdzības programmām. Viņa priekšgājēja Baraka Obamas komanda plānoja tām atvēlēt aptuveni 50 miljardus dolāru. Baltā nama pārstāvis paziņoja, ka "pārējā pasaule piedalīsies" humanitārajās programmās, ko tik dāsni finansē ASV.

71
Pēc temata
National Interest: Baltijas militārās ambīcijas dārgi izmaksās ASV
ASV būvē militāros poligonus Lietuvā
ASV palielinājušas militāro kontingentu Afganistānā
KF Padome: ASV militārā palīdzība Baltijas valstīm – nedraudzīgs solis
Baltija atbalstīja Polijas lūgumu par pastāvīgu ASV militāro bāzi
Ērce, foto no arhīva

Ķīna brīdina par ērču izplatīta nāvējoša vīrusa uzliesmojumu

1
(atjaunots 10:59 09.08.2020)
Acīmredzot, mūsu planētai nebija pietiekami ar Covid-19 pandēmiju: tagad pa Ķīnas provincēm izplatās jauns nāvējošs vīruss.

RĪGA, 9. augusts — Sputnik. Tagad Ķīnas epidemiologus satraucis vīruss SFTS. Tas izplatās ar ērču starpniecību, un 60 cilvēki Ķīnā jau inficējušies ar to, bet septiņi miruši, vēsta RIA Novosti.

SFTS nav jauns vīruss. Infekcijas ierosinātāji tika atklāti 2011. gadā, taču tagad, 2020. gadā tas "saķerts" Dzjansu provincē Ķīnā un ļoti ātri pārcēlies uz Aņhui provinci.

Šī vīrusa simptomus viegli sajaukt ar gripas vai – interesanti – ar Covid-19 indikācijām. To vidū ir augsta temperatūra, klepus, kā arī leikocītu un trombocītu līmeņa samazināšanās asinīs.

Tomēr ar šo vīrusu nav tikpat vienkārši inficēties kā Covid-19 gadījumā. Inficēties iespējams pēc inficētas ērces koduma. Pēc tam no viena cilvēka pie otra vīruss pāriet caur asinīm un gļotādu, uzskata eksperti0.

Atgādināsim, ka patlaban cilvēce cīnās ar Covid-19 pandēmiju.

2019. gada 31. decembrī Ķīnas valdība informēja Pasaules veselības organizāciju par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņas pilsētā valsts centrālajā daļā (Hubei province). Speciālisti konstatēja, ka slimību ierosina jauns koronavīruss.

Vispirms PVO atzina slimību par starptautiskas nozīmes ārkārtēju situāciju un piešķīra slimībai oficiālu nosaukumu – Covid-19. Jau 11. martā PVO bija spiesta izsludināt jaunās koronavīrusa infekcijas pandēmiju.

1
Tagi:
ērce, vīruss, Ķīna
Pēc temata
Kā pasargāties no ērču koduma
Nosaukti bīstamākie ērču izplatības reģioni Latvijā
Valstī liels inficēto skaits: speciālisti brīdina par ērču nesto risku
Latvijā pieaudzis ērču encefalīta gadījumu skaits
Protesti Beirūtā, foto no arhīva

Protestos Beirūtā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki

2
(atjaunots 10:54 09.08.2020)
Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs.

RĪGA, 9. augusts - Sputnik. Sadursmēs starp protestu akciju dalībniekiem un varasiestāžu darbiniekiem Beirutā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki, informē RIA Novosti, atsaucoties uz Kataras telekanāla Al Jazeera sniegtajām ziņām.

Iepriekš Libānas armija atbrīvoja valsts Ārlietu ministrijas galveno mītni, kā arī Ekonomikas un Enerģētikas ministriju ēkas, ko sestdien ieņēma protestu dalībnieki. Saskaņā ar telekanāla "Al Hadath" rīcībā esošajiem datiem, Beirutas ielās atkal valda miers.

"Vairāk nekā 728 cilvēki ievainoti protestos Libānas galvaspilsētā," ziņoja telekanāls.

Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs. Demonstranti ieņēma četru ministriju un banku asociāciju ēkas. Iekšlietu ministrija ziņoja par viena kārtības sarga bojāeju.

4. augustā Beirūtas jūras ostas rajonā, netālu no Libānas Jūras kara spēku bāzes atskanēja spēcīgs sprādziens. Tā vilnis sagrāva un sapostīja desmitiem māju un automašīnu, daudzos galvaspilsētas kvartālos izsisti logi. Vietējās varasiestādes ziņoja, ka sprādziens izcēlies, kad detonēja 2750 tonnas amonija salpetra, kas glabājās noliktavā kopš 2014. gada, kad ķimikālijas konfiscēja valsts muitas dienests. Sprādzienā dzīvības zaudējuši 158 cilvēki, vairāk nekā 6 tūkstoši guvuši ievainojumus.

2
Tagi:
protesti, Beirūta
Pēc temata
Vairāk nekā simt upuru, tūkstošiem cietušo: baismīgais sprādziens Beirūtas ostā
Desmitiem cilvēku gāja bojā sprādziena rezultātā Beirūtas ostā