Suvenīri no Krievijas

Britu politologi pastāstīja, kādēļ Rietumi ienīst Krieviju

91
(atjaunots 17:18 10.11.2018)
Lielbritānijā Krieviju uzskata par ienaidnieku jau kopš XX gadsimta sākuma, savukārt britu vēsturnieki dēvē šo periodu par "pirmo auksto karu".

RĪGA, 10. novembris – Sputnik. Rietumi ienīst Krieviju, jo tā nedara to, ko tai saka. Par to paziņo politologi Tī Džejs Koulzs un Metjū Elfords savā grāmatā Union Jackboot: What Your Media and Professors Don't Tell You About British Foreign Policy, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz tās fragmentu, publicētu izdevumā CounterPunch.

Kā vēsta izdevums, šajā grāmatā, kas sastāv no provokatīviem Elforda jautājumiem un plašām Koulza atbildēm, viņi sniedz savus prātojumus par ASV un Lielbritānijas attieksmi pret Krieviju. Politologi apgalvo, ka Vašingtona no visiem spēkiem cenšas saglabāt savu hegemoniju, taču Maskava ar savu nevēlēšanu tai pakļauties traucē neoliberālās kārtības kundzībai.

Koulzs norāda, ka Lielbritānijā Krieviju uzskata par ienaidnieku jau kopš XX gadsimta sākuma, savukārt britu vēsturnieki dēvē šo periodu par "pirmo auksto karu". Tolaik valstu starpā notika cīņa par stratēģiskiem resursiem un tirdzniecības ceļiem, savukārt līdz ar boļševiku nākšanu pie varas Krievijas tēlam parādījās arī ideoloģiskie draudi.

Tostarp, politologs minēja 1900. gadā dibinātās britu leiboristu partijas piemēru, kuru Vinstons Čerčils dēvēja par boļševiku aizsegu. Turklāt Lielbritānija pirmā izmantoja ķīmisko ieroci Krievijas teritorijā, kad veica Baltās armijas atbalsta operāciju. Tāpat Čerčils atklāti dēvēja šo ieroci par "pareizajām zālēm". "Taču šodien visi kaut kāda iemesla pēc runā par to, ka Maskava apdraud Rietumus, teiksim, ar savu "Novičoku"," pauž nesaprašanu Koulzs.

Pēdējais Krievijas saskaldīšanas plāns. Politekonomisks feļetons
© Иллюстрация РИА Новости . Виталий Подвицкий

Pēc Borisa Jeļcina aiziešanas no Krievijas prezidenta amata valsts sāka virzīties uz "ekonomisko nacionālismu", tirgi pārstāja būt brīvi, amerikāņu korporācijām nācās saskarties ar jaunieviestajām nodevām, norāda eksperts. Lūk kas kļuva par reālo draudu, taču sabiedrībai ko tādu stāstīt nedrīkst – ka Rietumi "ienīst Krieviju, jo tā nedara, ko tai saka". Reālais mērķis attiecībā uz Maskavu ir ASV ekonomiskās hegemonijas un "brīvā tirgus" kultūras saglabāšanā, kamēr Savienotās Valstis pašas sev arī turpmāk paliks protekcionistes.

Turklāt Koulzs kritizē arī Rietumu militārās darbības. Pēc viņa sacītā, amerikāņu militārie speciālisti jau pirms daudziem gadiem teica, ka jebkādi NATO centieni ietekmēt Ukrainu novedīs pie Krimas "aneksijas". Un šobrīd Maskava nevis pēkšņi "uzbrūk" Kijevai, bet gan demonstrē savu reakciju uz NATO rīcību.

"Iedomājieties, ja Skotija atdalītos no Lielbritānijas, un krievi sāktu rīkot militārās mācības pie mūsu robežām, it kā lai atturētu britus no Skotijas ieņemšanas. To pašu mēs darām Ukrainā. Vai arī, ja Krievija sarīkotu savus manevrus Kanādā vai Meksikā, tad to jau būtu klasificējuši kā milzīgu draudu un vismaz, kā ANO Nolikuma pārkāpumu", - paziņo politologs.

"Lai ko arī neapgalvotu lielākie rietumu mediji, Krievija un Ķīna nerada militāro draudu, vienkārši Rietumiem nepatīk "ekonomiskais nacionālisms" un šo valstu attīstība," - uzsver Koulzs.

91
Pēc temata
Rasisms, huligānisms, homofobija… Cik taisnīgi ir ļaunākie stereotipi par Krieviju?
"Paldies, nevajag". Rietumi iesaka Krievijai atteikties no zemēm un armijas
Britānija atkal aicina sodīt Krieviju. Kāpēc Maskava neatbild
Ekonomikas stāvoklis Krievijā. Paskatīsimies uz īsto Krieviju
Rietumu jaunais ierocis: pret Krieviju liek lietā stulbumu
Dīzeļelektriskā zemūdene, foto no arhīva

Amerikāņu izdevums stāsta par bīstamāko Krievijas zemūdeni

28
(atjaunots 23:44 16.05.2021)
Amerikāņu publicists pastāstīja par jauno Krievijas zemūdeni, kuras tuvošanos ir gandrīz neiespējami pamanīt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas izstrādātās projekta "Lada" zemūdenes jaunā spēkiekārta padara to tik beztrokšņainu, ka ir gandrīz neiespējami pamanīt tās tuvošanos, raksta amerikāņu publicists Kālebs Larsons rakstā žurnālā National Interest, vēsta RIA Novosti.

Autors atzīmēja, ka tās korpusam ir piliena veida forma, tāpēc zemūdenei ir ļoti efektīva aerodinamika. Tā ļauj izvairīties no turbulences un neradīt manāmu troksni. Īpaši liela nozīme ir ūdeņraža-skābekļa degvielas elementam, kas ražo elektrību dzenskrūvēm – tas palīdz mazināt troksni.

Neskatoties uz dīzeļa ģeneratoriem, tāpat kā citām dīzeļelektriskajām zemūdenēm, projekta "Lada" zemūdenēs elektrība tiek ražota arī uz ķīmiskas reakcijas rēķina. Tas ļauj izvairīties no dzinēja dārdošā trokšņa. Jaunie paraugi varētu būt klusāki par virkni kodolzemūdeņu, jo sūknis, kas pārsūknē šķidrumu reaktora dzesēšanai, ir visnotaļ skaļš.

Patlaban Krievija būvē divu tipu dīzeļelektriskās zemūdenes – "Varshavyanka" un "Lada" projektus. "Varshavyanka" radīta uz padomju projekta "Paltus" bāzes. Melnās jūras flote jau saņēmusi sešus tādus kuģus, bet līdz 2024. gadam sešas zemūdenes plānots nodot Klusā okeāna flotes.

Iepriekš kuģubūves uzņēmuma "Admiralteiskije verfi" direktors Aleksandrs Buzakovs pastāstīja, ka pirmās divas sērijveida 4. paaudzes dīzeļelektriskās zemūdenes no projekta "Lada" plānots apbruņot ar spārnotajām raķetēm "Kalibr".

Zemūdenes "Kronshtadt" un "Velikiye Luki" plānots nodot Jūras kara flotei nākamgad. Projekta pirmā zemūdene "Sankt-Peterburg", bruņota tikai ar mīnu un torpēdu bruņojumu, papildināja floti jau 2010. gadā.

28
Tagi:
zemūdenes, bruņotie spēki, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO

Google "prokrieviskā" attieksme pret boršču radījusi sašutumu Ukrainā

33
(atjaunots 22:30 16.05.2021)
Sašutumu Kijevā izraisījusi informācija Google Arts & Culture projekta ietvaros – borščs ir starp krievu ēdieniem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Fakts, ka amerikaņu kompānija Google pieminējusi boršču kā krievu virtuves ēdienu, nav pieļaujams. To apgalvo Ukrainas kultūras ministrs Aleksandrs Tkačenko pēc iepazīšanās ar tīmekļa giganta un Krievijas organizācijas "Rosturizm" kopīgo projektu.

"Borščs ir etnisks ukraiņu ēdiens. Piesavināties teritorijas, pagātni, etnosus – tas ir kremlinieku stilā jau vairāk nekā simt gadus," ukraiņu politiķis uzrakstīja Telegram kanālā.

Pēc Tkačenko domām, Google ir jāatsakās no tamlīdzīgas boršča pozicionēšanas, jo UNESCO jau iesniegts Kijevas lūgums iekļaut "ukraiņu boršča pagatavošanas kultūru" starptautiskās organizācijas nemateriālā mantojuma sarakstā.

"Esmu pārliecināts, pasaule atzīs mūsu nacionālo ēdienu. Var radīt tik daudzas interneta lappuses ar boršča reklāmu, cik gribi, tik un tā tas nebūs krievu!" pasludināja Ukrainas ministrs.

Iepriekš Google projekts Arts & Culture iekļāva boršču krievu ēdienu sarakstā, kļuvuši vēsturiski. Ukraiņu borščs norādīts kā viens no daudziem krievu ēdiena variantiem, kas tiek gatavots ar sasmalcinātu speķi un ķiplokiem.

Nesen Ukrainā jau klīda runas par to, ka nav pieņēmams saukt par krievu spēkavīriem pazīstamās Viktora Vasņecova gleznas varoņus. Kijevas eksperti, kuri sevi uzskata par speciālistiem vēsturē un filoloģijā, apgalvoja, ka Iļja Muromietis, Aļoša Popovičs un Dobriņa Ņikitičs esot ukraiņi.

Pēc tā saucamo "zinātnieku" domām, Iļjas Muromieša īstais vārds esot Iļja Čobitjko, jeb Iļja Murovietis. Kijevā skaidro, ka spēkavīrs esot dzimis nevis netālu no Muromas pilsētas Krievijā, bet gan Morovskas ciemā pie Čerņigovas.

Skolnieki Ļvivā
© Sputnik / Павел Паламарчук

Aļošu Popoviču, klāsta ukraiņu "pētnieki", saukuši par Oļeško: viņš bijis bruņinieks, nevis bajārs. Pēc viņu domām, Aļoša dzimis Pirjatinas pilsētā Poltavas apgabalā, nevis Rostovā

Savukārt Dobriņa Ņikitičs, apgalvo "eksperti", jāuzskata par "kņaza Vladimira Lielā vojevodu". Šis personāžs dzīvojis Kijevas Krievzemes teritorijā tagadējā etniskajā Ukrainā, kas turklāt esot pletusies uz ziemeļiem – līdz pat Novgorodai.

33
Tagi:
Krievija, Ukraina
Pēc temata
Ukrainā būs sava Ņujorka: ciems atgūs savu vēsturisko nosaukumu
"Uz mājām, kurvas!" Kā ukraiņu strādniekus sagaida Eiropā
"Ķersies pie mietiem": Ukrainas ģenerālis piedraudējis Polijai ar strādnieku sacelšanos
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības