Suvenīri no Krievijas

Britu politologi pastāstīja, kādēļ Rietumi ienīst Krieviju

90
(atjaunots 17:18 10.11.2018)
Lielbritānijā Krieviju uzskata par ienaidnieku jau kopš XX gadsimta sākuma, savukārt britu vēsturnieki dēvē šo periodu par "pirmo auksto karu".

RĪGA, 10. novembris – Sputnik. Rietumi ienīst Krieviju, jo tā nedara to, ko tai saka. Par to paziņo politologi Tī Džejs Koulzs un Metjū Elfords savā grāmatā Union Jackboot: What Your Media and Professors Don't Tell You About British Foreign Policy, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz tās fragmentu, publicētu izdevumā CounterPunch.

Kā vēsta izdevums, šajā grāmatā, kas sastāv no provokatīviem Elforda jautājumiem un plašām Koulza atbildēm, viņi sniedz savus prātojumus par ASV un Lielbritānijas attieksmi pret Krieviju. Politologi apgalvo, ka Vašingtona no visiem spēkiem cenšas saglabāt savu hegemoniju, taču Maskava ar savu nevēlēšanu tai pakļauties traucē neoliberālās kārtības kundzībai.

Koulzs norāda, ka Lielbritānijā Krieviju uzskata par ienaidnieku jau kopš XX gadsimta sākuma, savukārt britu vēsturnieki dēvē šo periodu par "pirmo auksto karu". Tolaik valstu starpā notika cīņa par stratēģiskiem resursiem un tirdzniecības ceļiem, savukārt līdz ar boļševiku nākšanu pie varas Krievijas tēlam parādījās arī ideoloģiskie draudi.

Tostarp, politologs minēja 1900. gadā dibinātās britu leiboristu partijas piemēru, kuru Vinstons Čerčils dēvēja par boļševiku aizsegu. Turklāt Lielbritānija pirmā izmantoja ķīmisko ieroci Krievijas teritorijā, kad veica Baltās armijas atbalsta operāciju. Tāpat Čerčils atklāti dēvēja šo ieroci par "pareizajām zālēm". "Taču šodien visi kaut kāda iemesla pēc runā par to, ka Maskava apdraud Rietumus, teiksim, ar savu "Novičoku"," pauž nesaprašanu Koulzs.

Pēdējais Krievijas saskaldīšanas plāns. Politekonomisks feļetons
© Иллюстрация РИА Новости . Виталий Подвицкий

Pēc Borisa Jeļcina aiziešanas no Krievijas prezidenta amata valsts sāka virzīties uz "ekonomisko nacionālismu", tirgi pārstāja būt brīvi, amerikāņu korporācijām nācās saskarties ar jaunieviestajām nodevām, norāda eksperts. Lūk kas kļuva par reālo draudu, taču sabiedrībai ko tādu stāstīt nedrīkst – ka Rietumi "ienīst Krieviju, jo tā nedara, ko tai saka". Reālais mērķis attiecībā uz Maskavu ir ASV ekonomiskās hegemonijas un "brīvā tirgus" kultūras saglabāšanā, kamēr Savienotās Valstis pašas sev arī turpmāk paliks protekcionistes.

Turklāt Koulzs kritizē arī Rietumu militārās darbības. Pēc viņa sacītā, amerikāņu militārie speciālisti jau pirms daudziem gadiem teica, ka jebkādi NATO centieni ietekmēt Ukrainu novedīs pie Krimas "aneksijas". Un šobrīd Maskava nevis pēkšņi "uzbrūk" Kijevai, bet gan demonstrē savu reakciju uz NATO rīcību.

"Iedomājieties, ja Skotija atdalītos no Lielbritānijas, un krievi sāktu rīkot militārās mācības pie mūsu robežām, it kā lai atturētu britus no Skotijas ieņemšanas. To pašu mēs darām Ukrainā. Vai arī, ja Krievija sarīkotu savus manevrus Kanādā vai Meksikā, tad to jau būtu klasificējuši kā milzīgu draudu un vismaz, kā ANO Nolikuma pārkāpumu", - paziņo politologs.

"Lai ko arī neapgalvotu lielākie rietumu mediji, Krievija un Ķīna nerada militāro draudu, vienkārši Rietumiem nepatīk "ekonomiskais nacionālisms" un šo valstu attīstība," - uzsver Koulzs.

90
Pēc temata
Rasisms, huligānisms, homofobija… Cik taisnīgi ir ļaunākie stereotipi par Krieviju?
"Paldies, nevajag". Rietumi iesaka Krievijai atteikties no zemēm un armijas
Britānija atkal aicina sodīt Krieviju. Kāpēc Maskava neatbild
Ekonomikas stāvoklis Krievijā. Paskatīsimies uz īsto Krieviju
Rietumu jaunais ierocis: pret Krieviju liek lietā stulbumu
Donalds Tramps

Tramps apsolījis bloķēt ASV aizsardzības budžeta projektu

13
(atjaunots 11:26 04.12.2020)
Likumprojekts cita starpā paredz paplašinātas sankcijas pret Krievijas gāzesvadu "Ziemeļu straume 2".

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka bloķēs saskaņoto aizsardzības budžeta projektu, jo kongresmeņi nav iekļāvuši tajā strīdīga panta grozījumus, vēsta RIA Novosti.

"Ļoti skumji mūsu tautai. Šķiet, senators Džims Inhofs neiekļaus aizsardzības budžetā grozījumu par 230. panta dzēšanu. (..) Pēdējā iespēja ir palaista garām. Es uzlikšu veto!" Tramps pastāstīja savā lapā Twitter.

Iepriekš Baltā nama preses sekretāre Keilija Makinani informēja, ka Tramps bloķēs budžetu, ja no likuma par ētikas normu ievērošanu publikācijās netiks dzēsts 230. pants. Tas atbrīvo interneta platformas no atbildības par lietotāju komentāru saturu, kā arī dāvā servisiem iespējas veikt moderāciju.

Tramps uzsvēra, ka pants apdraud nacionālo drošību un vēlēšanas.

Likumprojekts cita starpā paredz paplašinātas sankcijas pret Krievijas gāzesvadu "Ziemeļu straume 2"  (Nord Stream 2). Piemēram, ierobežojumus plānots attiecināt uz kompānijām, kas veicina gāzesvada būvdarbiem nepieciešamo cauruļvadu izbūves kuģu pārdošanu, nomu vai piešķiršanu. Saskaņā ar iniciatīvu, ASV prezidents var atcelt sankcijas pret kādu no to subjektiem, ņemot vērā nacionālās intereses.

Savienotās Valstis, kas cenšas pārdot Eiropai savu sašķidrināto dabasgāzi, aktīvi iebilst pret Krievijas projektu. Oktobrī Vašingtona paplašināja sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2" un vērsa tās pret uzņēmumiem, kas sniedz pakalpojumus cauruļvada izbūvē iesaistītajiem kuģiem. Šie ierobežojumi veido daļu no paketes PEESA "Par Eiropas enerģētiskās drošības aizsardzību". Sertificējošā kompānija "Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd" (DNV GL) jau ziņoja, ka ierobežo plānoto pakalpojumu sniegšanu.

Novembrī Vācijas valdība negatīvi novērtēja eksteritoriālās sankcijas pret Krievijas gāzesvada projektu. Berlīne uzsvēra, ka koordinēs tālākos soļus ar partneriem Eiropā, Eiropas Komisiju un gāzesvada būvdarbos iesaistītajām kompānijām.

13
Tagi:
Ziemeļu straume 2, budžets, aizsardzība, Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Bild: Baidens apglabās gāzesvadu "Ziemeļu straume 2"
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
"Ziemeļu straumes 2" sertificētājs atteicies sniegt daļu pakalpojumu sankciju dēļ
Izšķirošā cīņa par "Ziemeļu straumi 2". Ar ko Baidens draud projektam
Irānas karogs. Foto no arhīva

Teherāna uzskata, ka Vašingtona atgriezīsies pie kodoldarījuma

11
(atjaunots 09:11 04.12.2020)
2018. gada maijā Savienotās Valstis ar vienpusēju lēmumu izstājās no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ar Irānu un ieviesa pret to sankcijas.

RĪGA, 4. decembris – Sputnik. Teherāna cer, ka ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atkal iekļaus ASV kodoldarījumā, ekskluzīvā intervijā Sputnik pastāstīja Irānas vēstnieks Baltkrievijā Saids Jari.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu.

Vairākus mēnešus ilgās pārrunas noslēdzās ar Kopīgā visaptverošā rīcības plāna pieņemšanu. Tā izpilde anulēja pret Irānu vērstās ekonomiskās un finansiālās sankcijas no ANO Drošības padomes, ASV un ES puses.

Darījums nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā Savienotās Valstis ar vienpusēju lēmumu izstājās no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ar Irānu un atjaunoja pret to vērstās stingrās sankcijas.

"Mēs sagaidām, ka demokrāti labos Trampa kļūdas. Ceram, ka amerikāņi atkal sāks pildīt savas starptautiskās saistības," paziņoja Irānas vēstnieks Baltkrievijā.

Pēc viņa vārdiem, Tramps vienpusēji pieņēmis lēmumu izstāties no KVRP. Viņš negatīvi iespaidoja ne tikai kodoldarījumu, bet arī daudzus citus starptautiskos līgumus.

"Mēs, protams, nekad nevarēsim aizmirst amerikāņu noziedzīgos nodarījumus pret irāņu tautu. Viņu spiediens – stingrākās sankcijas pret Irānu – turpinās. Mēs uzskatām, ka amerikāņiem nevar uzticēties un paļauties uz viņiem," diplomāts atzīmēja. 

Viņš norādīja, ka Irāna atzinīgi novērtēs amerikāņu soli, ja ASV atgriezīsies pie savām starptautiskajām saistībām. "Mēs ceram, ka tā notiks. Domājams, demokrāti rīkosies prātīgāk nekā Tramps. Ceram, ka tā notiks ne tikai attiecībā pret Irānu, bet arī pret Baltkrieviju," uzsvēra vēstnieks.

"Atgriešanās pie KVRP un visām savām starptautiskajām saistībām ir saprātīga politika. ASV ir jāciena starptautiskās saistības, ko tās uzņēmušās," piezīmēja Irānas diplomāts.

11
Tagi:
Irāna, ASV
Pēc temata
NYT: Tramps plānojis uzbrukumu kodolobjektam Irānā
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
BelAES

Parūpējieties par produktu krājumiem: lietuviešus gatavo avārijai BelAES

0
(atjaunots 17:29 04.12.2020)
Lietuvas Iekšlietu ministrija nākusi klajā ar instrukciju par to, kā rīkoties Baltkrievijas AES avārijas apstākļos.

RĪGA, 4. decembris – Sputnik. Lietuvas Iekšlietu ministrija publicējusi savā lapā Facebook instrukciju valsts pilsoņiem par to, kā rīkoties Baltkrievijas AES avārijas apstākļos, vēsta RIA Novosti.

"Saņemot informāciju par iespējamu avāriju BelAES, katra iedzīvotāja rīcībā jābūt pārtikas un ūdens krājumam vismaz 72 stundām, līdz jūs saņemsiet speciālo dienestu palīdzību," rekomendācijas paziņoja valsts Iekšlietu ministrijas preses dienesta vadītājs Mindaugs Bajarūns nacionālās televīzijas programmā.

Starp produktiem, kuru sarakstu Facebook publicēja IeM, iekļauti gaļas un dārzeņu konservi, putraimi, eļļa, cukurs, garšvielas, sāls, medus, tēka, kā arī 12 litri minerālūdens. Sniegti norādījumi, kur un kā glabāt produktus. Evakuācijas gadījumam resors ieteica parūpēties par atbilstošu somu.

Lietuvas valdība jau pirms BelAES ekspluatācijas sākuma iepirka 4 miljonus joda tablešu. Ar tām apgādās iedzīvotājus 100 km rādiusā no BelAES. Jods tabletēs tiek izmantots kodolavāriju apstākļos, lai aizsargātu organismu no radiācijas ietekmes. Bija plānots, ka tabletes izdosies izdalīt līdz 17. novembrim, tomēr vien 40% iedzīvotāju atsaukušies uz aicinājumu nodrošināt preparāta krājumus.

Lietuva sāka kritizēt Baltkrievijas topošo atomelektrostaciju jau pirms tās būvdarbiem un tagad cenšas aizliegt Baltkrievijas elektroenerģijas importu ES.

Novembra sākumā Astravjecā, Baltkrievijā notika BelAES ekspluatācijas sākuma oficiālā ceremonija. Tai bija izraudzīts Krievijā izstrādātais AES projekts ar 3+ paaudzes reaktoriem VVER-1200, kas atbilst augstākajām starptautiskajām drošības prasībām. Stacijas pirmā bloka ekspluatācija pilnā mērā sāksies 2021. gada pirmajā ceturksnī, otrs bloks tiks ieslēgts 2022. gadā.

0
Tagi:
BelAES, Lietuva
Pēc temata
Baltija sadedzina tiltus uz Baltkrieviju. Labumu gūs Vācija
Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes
Latvija bloķē Baltkrieviju un pieprasa no KF elektroenerģijas izcelsmes pierādījumus
Lietuvā palielinās sirēnu skaitu BelAES "avārijas" gadījumam