Bulgārijas karogs, foto no arhīva

Eiropas valstīs ieradušies tūkstošiem cilvēku ar viltotu Bulgārijas pilsonību

35
(atjaunots 19:31 31.10.2018)
Brisele atteikusies komentēt masveida arestus starp ierēdņiem Sofijā, atsaucoties uz izmeklēšanas noslēpumu lietā par tūkstošiem viltotu dokumentu pārdošanu, kas dod tiesības dzīvot ES.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Briselē radušās aizdomas par to, ka ES teritorijā, iespējams, uzturas desmitiem tūkstošu cilvēku ar viltotu Bulgārijas pilsonību, kam dokumentus izsnieguši korumpēti ierēdņi Sofijā. Bulgārijas galvaspilsētā gandrīz pilnā sastāvā arestēti Ārvalstīs dzīvojošo tautiešu lietu departamenta darbinieki, kuri desmit gadu laikā paspējuši izsniegt vairāk nekā 115 tūkstošus izziņu valsts pilsonības saņemšanai, kas dod tiesības brīvi pārvietoties Eiropas Savienībā, portālā Sputnik Igaunija vēsta Aleksejs Toms.

Pagaidām nav zināms, cik izziņas izsniegtas klientiem no Maķedonijas, Moldovas un Ukrainas, kuri maksāja 5 tūkstošus eiro par dokumentu.

Pagaidām zināms, ka departaments ARBD izsniedzis pa trim desmitiem izziņu nedēļā – aptuveni 115 tūkstošus pēdējo 10 gadu laikā. Bulgārijas likumi dod tiesības saņemt pilsonību ārvalstniekiem, kuri var pierādīt, ka vismaz viens no viņu priekštečiem bijis bulgārs. Izziņas, kas apstiprina šāda priekšteča esamību izsniedza departaments, ko līdz aresta brīdim 29. oktobrī vadīja Petars Haralampijevs.

Spriežot pēc Sofijas ziņu aģentūras informācijas par to, ka Haralampijevs aģentūras vadību uzņēmies 2017. gada maijā, viņu iespējams apsūdzēt par viltotu dokumentu izsniegšanu aptuveni viena gada periodā. Taču Bulgārijas prokuratūra īsumā norādīja, ka bijušais departamenta vadītājs un aptuveni divi desmiti darbinieku tiek turēti aizdomās par krimināla grupējuma izveidi organizācijā.

Diezin vai pat īpaši talantīgam noziedzīgu organizāciju iniciatoram izdotos sapulcēt "bandu" tik īsā laikā. Tātad departamentam izdevies organizēt izziņu tirgošanu jau pirms Haralampijeva stāšanās amatā.

Brisele izmanto skandālu, lai "pievilktu skrūves"

Ziņu aģentūra vēsta, ka valsts tiesībsargājošās iestādes organizējušas vērienīgu operāciju, lai aizturētu arī darījumu vidutājus, veiktu kratīšanas un materiālu izņemšanu. Tas liecina par rūpīgiem un ilgiem operācijas priekšdarbiem un pierādījumu vākšanu par aizdomās turamo vainu.

Bulgārijas un citu valstu mediji pievērsuši īpašu uzmanību skandālam, jo, domājams, fiktīvo ES pilsonību saņēmuši desmitiem tūkstošu trešo valstu pilsoņu ar iespējamu kriminālu biogrāfiju, kuri pašlaik brīvi uzturas dažādās ES valstīs vai ceļo pa tām.

Brisele atteikusies komentēt notikumus Sofijā, jo izmeklēšana viltoto dokumentu lietā tikai sākusies un pagaidām nevienam nav detalizētas informācijas. Domājams, ES izmantos skandālu, lai pilnībā pārtrauktu ES valstu tā saucamo "zelta pasu" izsniegšanu ārvalstu investoriem, kuri ieguldījuši "jaunās dzimtenes" ekonomikā lielas naudas summas.

Bulgāri vēsta, ka daudzi bijuši informēti par Ārvalstu tautiešu lietu departamenta ierēdņu lielo aizņemtību no 2007. gada, kad valsts iestājusies ES. Protams, nav iespējams, ka to nebūtu zinājušas arī augstu stāvošas amatpersonas Bulgārijas valdībā un specdienesti. Bulgāru tulkotāji, ko pieņēmuši darbā dažādu Rietumeiropas valstu policijas dienesti, atzīmējuši, ka ar viņu līdzdalību noritējušās Bulgārijas pilsoņu nopratināšanās noskaidrojies, ka aizdomās turamie ne mazākajā mērā nepārvalda bulgāru valodu, atgādināja portāls Euraсtiv, un tamlīdzīga situācija bija vērojama ilgus gadus.

35
Tagi:
pase, pilsonība, Austrumeiropa, Eiropa
Pēc temata
Divi Latvijas pilsoņi un ukrainis Londonā radījuši viltotu pasu "fabriku"
Pasi – pret naudiņu: britiem piedāvās iespēju nopirkt ES pilsonību
Mediji ziņo, ka briti pēc Brexit interesējas par iespēju saņemt Īrijas pasi

ASV uzfilmētā video putns aiznes nagos haizivi

14
(atjaunots 18:34 05.07.2020)
Kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivi nagos.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivij līdzīgu zivi nagos, vēsta Movieweb.

​Ieraksts izplatījies zibenīgi, stāsta RIA Novosti.

Soociālajos tīklos izskanējuši pieņēmumi par to, ka mednieks ir zivjērglis, liels plēsīgs putns, kura spārnu vēziens var sasniegt 1,7 metrus.

Par zivi sākās strīdi. Lasītājiem šķita, ka putns nomedījis nelielu haizivi, taču, iespējams, tā varētu būt spāņu makrele.

14
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Sociālie tīkli, foto no arhīva

Eksperte pastāstīja, un kāpēc mūs izseko sociālie tīkli

72
(atjaunots 10:43 05.07.2020)
Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Tas nav šķitums.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Jebkuru lietotāja darbību tīmeklī iespējams aprakstīt ar mērķētās reklāmas iestatījumu algoritmiem. Par to, kā tas darbojas, radio Sputnik ēterā pastāstīja sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Ja draudzenei nosūtīta sarkanas kleitas fotogrāfija, jūs nekavējoties uzdursieties tieši tādas kleitas reklāmai Instagram?

Tas nav šķitums. Tieši tā darbojas reklāma sociālajos tīklos, lai arī neviens to atklāti nestāsta, uzskata Maskavas blogeru apvienības dibinātāja,  sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

"Skaļi neviens par to nerunā, lai arī daudzi to ir ievērojuši un par pārbaudījuši, tomēr serviss nesniedz nekādus oficiālus paziņojumus, viņi to viseim spēkiem noliedz. Tomēr eksperimenti rāda: ja, piemēram, esat noskatījušies kādus stories par to vai citu kosmētiku, teju vai nākamajā reklāmas publikācijā jums parādīsies šī pati vai konkurējošās firmas kosmētija. Nesen blogere Katja Konosova izdomāja ekspetimentu. Viņa vairākos stories pēc kārtas stāstīja par kaut kādu kosmētiku un palūdza savus lasītājus, nesakot ne vārda, nosūtīt viņai Telegram ekrānuzņēmumus – kāda reklāma viņiem parādīsies. Viņa saņēma milzum daudz ekrānuzņēmumu, kuros redzams: cilvēkiem parādījās tās pašas vai konkurējošās kosmētikas reklāma," Kuliša teikto publicēja RIA Novosti.

Viņa atzīmēja, ka ar to nenodarbojas ne paši blogeri, ne reklamējamā veikala īpašnieki – tas ir vispārējs algoritms. Tiesa, tas, kurš vēlas izplatīt savu reklāmu, var nospraust pietiekami detalizētus iestatījumus, kuri noteiks, kas tieši redzēs reklāmu. Iespējas ir atkarīgas no budžeta.

Facebook
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Ir pietiekami detalizēti mērķētās reklāmas iestatījumi. Reklāmai Instagram ir noteikti iestatījumi Facebook, tie variējas atbilstoši budžetam: jo vairāk naudas jūs paredzat reklāmai, jo precīzākus iestatījumus varat nospraust. Var par izstrādāt iestatījumus tā, lai, piemēram, reklāmu redzētu puiši ar stabilām attiecībām, kuri pie tam patlaban ir tālu no mīļotās meitenes. Tas ir vienreizējs iestatījumus ziedu salonam, kad saki: "Mīļotā ir tālu? Nosūti viņai ziedus." Vai cits variants. Var iestatījumos noteikt, ka tā jāparāda meitenēm, kas interesējas par kosmētiku. Ja meitene pie tam aizraujas ar stories par kosmētiku, šī reklāma mērķēta viņai. Jebkura jūsu darbība jebkurā sociālajā tīklā un visur tīmeklī tai vai citādi ir aprakstīta ar konkrētiem mērķa iestatījumiem atbilstošiem algoritmiem," paskaidroja Kuliša.

Pēc viņas vārdiem, tas ir universāls algoritms reklāmas izplatīšanai visos sociālajos tīklos un platformās.

"Reklāma visur strādā saskaņā ar tādu principu. Ir liels skaits visādu stāstu, kuru autori apgalvo, ka Alisa, Siri un visi pārējie noklausās, par ko runā lietotāji. Reiz es ar vīru WhatsApp apspriedos, ka vajadzētu nopirkt GoPro pašiņu nūju, taču iepriekš nekur to nemeklēju un neskatījos. Tūlīt pēc tam man Yandex Direct no visām šķirbām sāka līst GoPro aksesuāru reklāma," radio Sputnik ēterā atcerējās Kuliša.

72
Tagi:
sociālie tīkli
Pēc temata
WhatsApp sniegs specdienestiem piekļuvi lietotāju čatiem
Priekšvēlēšanu slaktiņš ar motorzāģi: Ingūna Sudraba pārsteidz ar savu aģitāciju
"Ārkārtīgi uzbāzīgi": iedzīvotājus kaitina sociālā reklāma piepilsētas vilcienos

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis