Bulgārijas karogs, foto no arhīva

Eiropas valstīs ieradušies tūkstošiem cilvēku ar viltotu Bulgārijas pilsonību

35
(atjaunots 19:31 31.10.2018)
Brisele atteikusies komentēt masveida arestus starp ierēdņiem Sofijā, atsaucoties uz izmeklēšanas noslēpumu lietā par tūkstošiem viltotu dokumentu pārdošanu, kas dod tiesības dzīvot ES.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Briselē radušās aizdomas par to, ka ES teritorijā, iespējams, uzturas desmitiem tūkstošu cilvēku ar viltotu Bulgārijas pilsonību, kam dokumentus izsnieguši korumpēti ierēdņi Sofijā. Bulgārijas galvaspilsētā gandrīz pilnā sastāvā arestēti Ārvalstīs dzīvojošo tautiešu lietu departamenta darbinieki, kuri desmit gadu laikā paspējuši izsniegt vairāk nekā 115 tūkstošus izziņu valsts pilsonības saņemšanai, kas dod tiesības brīvi pārvietoties Eiropas Savienībā, portālā Sputnik Igaunija vēsta Aleksejs Toms.

Pagaidām nav zināms, cik izziņas izsniegtas klientiem no Maķedonijas, Moldovas un Ukrainas, kuri maksāja 5 tūkstošus eiro par dokumentu.

Pagaidām zināms, ka departaments ARBD izsniedzis pa trim desmitiem izziņu nedēļā – aptuveni 115 tūkstošus pēdējo 10 gadu laikā. Bulgārijas likumi dod tiesības saņemt pilsonību ārvalstniekiem, kuri var pierādīt, ka vismaz viens no viņu priekštečiem bijis bulgārs. Izziņas, kas apstiprina šāda priekšteča esamību izsniedza departaments, ko līdz aresta brīdim 29. oktobrī vadīja Petars Haralampijevs.

Spriežot pēc Sofijas ziņu aģentūras informācijas par to, ka Haralampijevs aģentūras vadību uzņēmies 2017. gada maijā, viņu iespējams apsūdzēt par viltotu dokumentu izsniegšanu aptuveni viena gada periodā. Taču Bulgārijas prokuratūra īsumā norādīja, ka bijušais departamenta vadītājs un aptuveni divi desmiti darbinieku tiek turēti aizdomās par krimināla grupējuma izveidi organizācijā.

Diezin vai pat īpaši talantīgam noziedzīgu organizāciju iniciatoram izdotos sapulcēt "bandu" tik īsā laikā. Tātad departamentam izdevies organizēt izziņu tirgošanu jau pirms Haralampijeva stāšanās amatā.

Brisele izmanto skandālu, lai "pievilktu skrūves"

Ziņu aģentūra vēsta, ka valsts tiesībsargājošās iestādes organizējušas vērienīgu operāciju, lai aizturētu arī darījumu vidutājus, veiktu kratīšanas un materiālu izņemšanu. Tas liecina par rūpīgiem un ilgiem operācijas priekšdarbiem un pierādījumu vākšanu par aizdomās turamo vainu.

Bulgārijas un citu valstu mediji pievērsuši īpašu uzmanību skandālam, jo, domājams, fiktīvo ES pilsonību saņēmuši desmitiem tūkstošu trešo valstu pilsoņu ar iespējamu kriminālu biogrāfiju, kuri pašlaik brīvi uzturas dažādās ES valstīs vai ceļo pa tām.

Brisele atteikusies komentēt notikumus Sofijā, jo izmeklēšana viltoto dokumentu lietā tikai sākusies un pagaidām nevienam nav detalizētas informācijas. Domājams, ES izmantos skandālu, lai pilnībā pārtrauktu ES valstu tā saucamo "zelta pasu" izsniegšanu ārvalstu investoriem, kuri ieguldījuši "jaunās dzimtenes" ekonomikā lielas naudas summas.

Bulgāri vēsta, ka daudzi bijuši informēti par Ārvalstu tautiešu lietu departamenta ierēdņu lielo aizņemtību no 2007. gada, kad valsts iestājusies ES. Protams, nav iespējams, ka to nebūtu zinājušas arī augstu stāvošas amatpersonas Bulgārijas valdībā un specdienesti. Bulgāru tulkotāji, ko pieņēmuši darbā dažādu Rietumeiropas valstu policijas dienesti, atzīmējuši, ka ar viņu līdzdalību noritējušās Bulgārijas pilsoņu nopratināšanās noskaidrojies, ka aizdomās turamie ne mazākajā mērā nepārvalda bulgāru valodu, atgādināja portāls Euraсtiv, un tamlīdzīga situācija bija vērojama ilgus gadus.

35
Tagi:
pase, pilsonība, Austrumeiropa, Eiropa
Pēc temata
Divi Latvijas pilsoņi un ukrainis Londonā radījuši viltotu pasu "fabriku"
Pasi – pret naudiņu: britiem piedāvās iespēju nopirkt ES pilsonību
Mediji ziņo, ka briti pēc Brexit interesējas par iespēju saņemt Īrijas pasi
ES karogi pie Eiropas Komisijas ēkas, foto no arhīva

ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas

20
(atjaunots 22:45 24.09.2020)
Krievija paplašinājusi ES amatpersonu sarakstu, kam liegta iebraukšana valstī, ņemot vērā nesenos ES nedraudzīgus soļus attiecībā uz Krieviju un Krievijas pilsoņiem.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Eiropas Savienība noraida Krievijas izsludinātās atbildes sankcijas. Savienība uzskata tās par nepamatotām paziņoja ES oficiālais pārstāvis Pīters Sano, vēsta RIA Novosti.

Trešdien Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova informēja, ka Krievijas puse pieņēmusi lēmumu paplašināt atbildes sarakstu ar ES dalībvalstu un institūciju pārstāvjiem, kuriem aizliegta iebraukšana Krievijā, atbildot uz Eiropas Savienības darbībām.

Viņa norādīja: "Krievijas saraksta figurantu skaits palielināts līdz paritātei ar esošo Eiropas Savienības sarakstu."

Norādītie ierobežojumi ieviesti atbilstoši 1996. gada 15. augusta federālajam likumam par iebraukšanu Krievijā un izbraukšanu".

Zaharova paziņoja, ka "pēdējā laikā Eiropas Savienība ir atzīmējusies ar virkni nedraudzīgu soļu attiecībā uz mūsu valsti un Krievijas pilsoņiem".

"Mēs noraidām šīs atbildes sankcijas, ko izsludinājusi Krievija, tāpat kā jebkuras citas Krievijas atbildes sankcijas, piemēram, lauksaimniecības sektorā, jo tās ir neattaisnotas," klāstīja Pīters Stano.

ES oficiālais pārstāvis paskaidroja, ka ES sankcijas, kas pieņemtas pret Krieviju un Krievijas pilsoņiem "ir adresētas un atbilst starptautiskajām tiesībām".

"Iekļaušana (ES – red.) sarakstos notiek uz precīzu kritēriju un juridiski pamatotu pierādījumu pamata," viņš skaidroja.

ES pārstāvis piezīmēja, ka ES sankcijas noteiktas ar mērķi "mainīt konkrētu uzvedību". Tāpat viņš aicināja Krievijas Ārlietu ministriju precizēt minēto sankciju ieviešanas iemeslu un juridisko pamatu.

20
Tagi:
sankcijas, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
Opozīcijas līderis Melnkalnē uzskata, ka sankcijas pret Krieviju ir kļūda
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
Pret Krieviju vērstās sankcijas apstādina vilcienus Latvijā
Krievijas prezidenta V. Putina uzstāšanos ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā

KF vēstniecība: Valsts departaments demonstrē nekompetenci ar Putina iniciatīvas kritiku

10
(atjaunots 22:25 24.09.2020)
Marta beigās Vladimirs Putins koronavīrusam veltītajā G20 samita laikā ieteica, ka krīzes periodā vajadzētu veidot tā saucamos zaļos koridoros, kas būtu brīvi no tirdzniecības kariem un sankcijām, savstarpējām medikamentu, pārtikas, iekārtu un tehnoloģiju piegādēm.

RĪGA, 25. septembris - Sputnik. ASV Valsts departaments demonstrējis savu nekompetenci, komentējis Krievijas prezidenta Vladimira Putina ideju veidot "zaļos koridorus" tirdzniecībai bez tirdzniecības kariem un sankcijām krīzes periodā, norādīja KF vēstniecība Vašingtonā.

Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs
© Sputnik / Владимир Астапкович

Vladimirs Putins otrdien, uzstājoties ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā, paziņoja, ka Krievijas ierosinājums ieviest "zaļos koridorus" vēl joprojām ir aktuāls, vēsta RIA Novosti.

ASV Valsts departamenta oficiālā pārstāve Morgana Ortagusa, komentējot viņa ieceri, nosauca "zaļo koridoru" jēdzienu par kļūdainu, ko amerikāņu sankcijas nav attiecinātas uz produktiem, medikamentiem un individuālās  aizsardzības līdzekļiem. Viņa klāstīja Twitter, ka "Krievija aizliegusi daudzu ASV lauksaimniecības produkcijas veidu piegādes kā atbildes pasākumu uz ASV un ES sankcijām par Krievijas darbībām Ukrainā", un, "lai importētu vairāk pārtikas, Krievijai jāatceļ embargo".

Krievijas diplomāti savukārt atgādināja Twitter tīklā, ka iniciatīva par "zaļajiem koridoriem pirmo reizi tika ierosināta G20 ārkārtas samitā martā".

"Runa nav par Krieviju. Taču, kad jums Maskavā nav atašeja lauksaimniecības jautājumos, kurš varētu pastāstīt par Krievijas augošo pārtikas produktu eksportu, paziņojums izskatās visnotaļ nekompetents," atzīmēja vēstniecība.

Marta beigās Vladimirs Putins koronavīrusam veltītajā G20 samita laikā ieteica, ka krīzes periodā vajadzētu veidot tā saucamos zaļos koridoros, kas būtu brīvi no tirdzniecības kariem un sankcijām, savstarpējām medikamentu, pārtikas, iekārtu un tehnoloģiju piegādēm.

2014. gada augustā Krievija aizliedza vairāku lauksaimniecības produkcijas, izejvielu un produktu importu no valstīm, kas ieviesušas sankcijas pret Krieviju – tostarp arī no ASV, ES valstīm, Kanādas, Austrālijas un Norvēģijas. Embargo sarakstā iekļauta gaļa, desas, zivis un jūras produkti, dārzeņi, augļi, piena produkcija. Pakāpeniski, pagarinoties ierobežojumiem, Maskava pagarināja arī savus atbildes pasākumus. Šobrīd importa aizliegums ir spēkā līdz 2020. gada beigām.

10
Tagi:
ASV Valsts departaments, Krievijas vēstniecība
Pēc temata
"Neskatoties uz strīdiem un neuzticību". Ko ANO Ģenerālajai asamblejai piedāvāja Putins
ASV gatavas sagraut ANO, Krievija apņēmusies to glābt
"Kopīga nākotne": Putins ierakstīja uzstāšanās video priekš ANO Ģenerālās Asamblejas
Profesors, ķīmisko zinātņu doktors Leonīds Rinks

"Novičok" izstrādātājs salīdzināja efektivitāti ar kodolbumbu

0
(atjaunots 13:01 25.09.2020)
Izstrādātāju uzdevums bija panākt, lai ķīmiskais ierocis būtu maksimāli efektīvs kaujas laukā, taču ar īsu dzīves ciklu – lai tā kaitīgo ietekmi neizjustu uzbrūkošās padomju armijas vienības.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Indīgā kaujas viela "Novičok" efektivitātes ziņā salīdzināma ar tāda paša apjoma vai svara kodolbumbu, intervijā RIA Novosti pastāstīja vielas izstrādātājs Leonīds Rinks.

"Taču tas ("Novičok" – red.) bija daudz lētāka, un, to pielietojot, visa pretinieka materiālā daļa paliktu neskarta. Visas ēkas, visa tehnika. Atliktu to tikai nomazgāt un varētu pielietot saviem mērķiem," paskaidroja zinātnieks.

Izstrādātāju uzdevums bija panākt, lai ķīmiskais ierocis būtu maksimāli efektīvs kaujas laukā, taču ar īsu dzīves ciklu – lai tā kaitīgo ietekmi neizjustu uzbrūkošās padomju armijas vienības.

Aģentūras sarunbiedrs pastāstīja, ka karaspēks varēja ieiet teritorijā pēc "Novičok" pielietošanas, šķērsot to un "nodarboties ar nākamajiem uzdevumiem".

Iepriekš Rinks pastāstīja: pēc tam, kad uz ASV aizbraukušais Vils Mirzajanovs publicēja grāmatu, kurā aprakstīja "Novičok", to varēja izgatavot jebkura ķīmiskā laboratorija pasaulē.

Vācijas valdība apgalvo, ka Aleksejs Navaļnijs, kurš 20. augustā tika steidzami hospitalizēts no lidmašīnas Omskā, bet pēc tam nogādāts klīnikā "Charite" Berlīnē, saindēts ar vielu no grupas "Novičok". Tomēr Vācija atsakās publicēt veikto ekspertīžu rezultātus.

Pie tam zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND kopš 90. gadiem bija piekļuve "Novičok". Vielu pētīja arī aptuveni 20 rietumvalstis, taču Krievija jau 1992. gadā pārtrauca darbus ķīmisko ieroču jomā, savukārt 2017. gadā iznīcināja visas tamlīdzīgu vielu rezerves OPCW uzraudzībā.

0
Tagi:
Novičok
Pēc temata
"Novičok" izstrādātājs komentēja Mirzajanova atvainošanos Navaļnijam
"Novičok" izstrādātājs vērtē "saindētas" pudeles parādīšanos Navaļnija lietā
Vācijā paziņoja, ka Navaļnijs esot saindēts ar "Novičok" indi
Laboratorija Lielbritānijā nav identificējusi "Novičok" izcelsmi