Koncentrācijas nometne

"Labie puiši" SS formastērpos: veidojies somu leģionāru tēls

119
Somu vēsturnieka grāmata pārliecinoši pierāda, ka somu SS brīvprātīgo bataljona leģionāri nebija nekādi parastie brīvības cīnītāji un nevainīgi upuri.

RĪGA, 30. oktobris — Sputnik. Ilgus gadus somu dalība SS brīvprātīgo bataljonā tika uzskatīta par "tik pieklājīgu, cik vien tas iespējams karā", taču somu vēsturnieka grāmata var mainīt šo viedokli, vēsta Helsingin Sanomat. Materiālu pilnā apjomā pārtulkojis portāls InoSMI.

Hietanīmi kapos Helsinkos novietots piemiņas akmens somu brīvprātīgajiem SS spēkos. Tajā attēlots bronzā liets luterāņu krusts un neliela kareivja figūra nenoteiktā vācu parauga formastērpā.

1983. gadā uzstādītais piemineklis ir spilgts SS brīvprātīgo tēla piemērs. Tas veidojies pēc kara beigām. Somu leģionāri tika parādīti kā vienkārši somu puiši, kuri Ukrainas stepēs un Kaukāza nogāzēs cīnījās tikai Somijas interesēs.

Pie tam SS brīvprātīgo bataljona karadarbības teātris ir Vācijas Austrumu fronte – Otrā pasaules kara gados tā bija ebreju un čigānu nežēlīga genocīda, partizānu kara, masveida slepkavību un terora vieta. Aizsargāties nespējīgu civiliedzīvotāju slepkavības bija rūpīgi pārdomāts un konsekvents Vācijas karadarbības neatņemams elements.

Austrumu frontē nevienam nebija otršķirīgas lomas. Masveida slepkavībās līdz ar Einsatzgruppen (operatīvās soda vienības – red.) piedalījās gan parastās policistu grupas, gan arī SS žandarmi, dažādi drošības spēki, Waffen SS kaujas vienības un parastās vācu armijas vienības neatkarīgi no karaspēku veida. Kā gan somi varēja nezināt, ka notiek pretinieku iznīcināšana idejisku vai rasu principu dēļ, vai turēties no tās tālāk?

Baznīcas vēstures docents Andrē Svanstrēms savā jaunajā grāmatā "Svastikas bruņinieki" pārliecinoši parādīja, ka visiem zināmā somu SS leģiona brīvprātīgo vēsture ir pārāk laba, lai tā būtu patiesība.

Nesen par galveno SS spēku sastāvā dienējušo somu vēsturē tika uzskatīts profesora Mauno Jokipī darbs "Ķīlnieku bataljons", kas tika publicēts 1968. gadā. Grāmata sagatavota ciešā sadarbībā ar SS veterāniem.

Grāmatā "Kara piedzimšana, turpinājums" (1987. gads), kas veltīta šai tēmai, Jokipī paziņoja, ka Somijas un Vācijas kopīgais karš bijis "tik pieklājīgs, cik vien tas iespējams karā". Kaut kāda iemesla dēļ, ko Jokipī nekad nav pieminējis, Somijai it kā esot izdevies doties pa citu ceļu atšķirībā no citām Vācijas sabiedrotajām.

Jokipī atklāti paziņoja, ka viņa ideja SS somu brīvprātīgos aprakstīt kā vienkāršus kareivjus tika smelta no pēckara literatūras, kas attaisnoja Waffen SS darbību. Somijā tam bija jāpievērš nopietna uzmanība jau aukstā kara periodā, taču neviens neriskēja mest izaicinājumu vēsturei.

Ar iepriekš daļēji neizmantotu materiālu palīdzību Svanstrēms rada pavisam citādu somu kustības SS un somu SS bataljona tēlu. Viņš veicis SS brīvprātīgo politisko un reliģisko uzskatu jaunu analīzi, izvērtējis viņu raksturus un sakarus ar hitleriskās Vācijas īstenoto genocīda politiku.

Vēl nesen Somijas Aizsardzības spēku karogu svētkiem veltītajā ikgadējā parādē citu starpā tika pacelts arī SS bataljona karogs. Pēc šīs grāmatas iznākšanas republikas bruņotajiem spēkiem nāksies izdarīt secinājumus un pārtraukt maršus ar SS emblēmu.

119
Tagi:
Somija, SS, leģionāri
Pēc temata
Beļģijā atklāts piemineklis par godu Waffen SS latviešu leģionāriem
Politologs: SS leģionāru glorifikācija Latvijā – baismīgs sveiciens no PSRS propagandas
Nav aizmirsuši SS "ideālus": Rīgā startēja leģionāru maršs
Cīņa par Waffen SS naudu: kādēļ antifašisti zaudēja nacistiem Latvijā
Antoniu Gutērrešs

ANO ģenerālsekretārs: par cilvēces pašnāvniecisko karu ar dabu

16
(atjaunots 16:08 05.12.2020)
ANO ģenerālsekretārs savā uzrunā atgādināja, kā antropogēnās ietekmes rezultātā iet bojā daba un paši cilvēki.

RĪGA, 5. decembris – Sputnik. Cilvēce turpina pašnāvniecisku karu ar dabu, savā uzrunā Kolumbijas universitātē konstatēja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, vēsta RIA Novosti.

"Cilvēce karo ar dabu. Tā ir pašnāvība. Daba vienmēr sagādā atbildes triecienu un dara to jau ar augošu spēku un niknumu," teica Gutērrešs.

Viņš atgādināja, kā sarūk bioloģiskā daudzveidība, miljons sugu ir apdraudētas, ekosistēmas pazūst acu priekšā, tuksneši plešas plašumā.

"Ik gadus mēs zaudējam 10 miljonus hektāru mežu," paziņoja Gutērrešs.

ANO ģenerālsekretārs norādīja, ka "pasaules okeāns ir iztukšots, tas slāpst plastmasas atkritumos", iet boja koraļļu rifi.

"No gaisa un ūdens piesārņojuma ik gadus mirst 9 miljoni cilvēku – šis rādītājs vairāk nekā seškārt pārsniedz pašreizējos zaudējumus pandēmijas rezultātā," viņš uzsvēra.

Gutērrešs atgādināja, ka cilvēki aizvien vairāk ielaužas dzīvnieku dzīves vidē un iznīcina savvaļas platības, "mēs redzam, kā aizvien lielāks skaits vīrusu un citu patogēnu infekciju pāriet no dzīvniekiem pie cilvēkiem".

"Paturēsim prātā, ka 75% jaunu un parādījušos cilvēka infekcijas slimību ir zoonozas," teica vispasaules organizācijas vadītājs.

Viņš atklāja, ka Pasaules meteoroloģiskās organizācijas un ANO Apkārtējās vides programmas atskaites pārliecinošo demonstrē, cik tuva ir klimatiskā katastrofa.

16
Tagi:
Antoniu Gutērrešs, ekoloģija, ANO
Pēc temata
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Arktikā fiksēts temperatūras pieaugums, kāds nav redzēts pēdējos 3000 gadus
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Noskaidrots globālās temperatūras krišanās un sausuma iemesls pirms 2 tūkstošiem gadu
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

26
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

26
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās

Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā

0
(atjaunots 16:42 05.12.2020)
Alkoholu, zobu sukas un automašīnu eļļu brīvdienās būs iespējams nopirkt tikai interneta veikalos.

RĪGA, 5. decembris — Sputnik. Ierobežojumi tirdzniecībai brīvdienās attiecas uz degvielas uzpildes stacijām, taču ne interneta veikaliem, informēja Ekonomikas ministrijas pārstāvis Didzis Bruklītis preses konferencē.

Ierobežojošo pasākumu saraksts, ko Ministru kabinets pieņēmis šonedēļ, paredz, ka brīvdienās aizliegts strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas produktu, kā arī pirmās nepieciešamības preču (medikamenti, higiēnas preces) tirdzniecības vietas.

Ekonomikas ministrija paskaidroja, ka "higiēnas preču" kategorija ietver šampūnus, mutes dobuma higiēnas līdzekļus, zobu sukas, ziepes, ķermeņa mazgāšanai paredzētus līdzekļus, tualetes papīru, kabatlakatiņus, kosmētiskās salvetes, dvieļus, galda salvetes, ieliktņus, tamponus, pamperus un sejas maskas.

Tirdzniecības aizliegums attiecas arī uz DUS. Brīvdienās un svētku dienās nebūs iespējams nopirkt auto kopšanas līdzekļus – šajā periodā DUS tirgos tikai degvielu, pārtikas preces un higiēnas preces. Aizliegums attiecas arī uz tādām precēm, kā, piemēram, stiklu mazgāšanas līdzeklis un autoeļļa.

Tomēr tirdzniecība internetā nav aizliegta – brīvdienās tiešsaistē iespējams nopirkt preces, kuru pārdošana veikalos aizliegta, arī alkoholu un cigaretes.

Domājams, šis lēmums dāvās papildu stimulu interneta tirdzniecības sektora attīstībai valstī. Jau pavasarī, ārkārtējās situācijas režīma darbības pirmajās dienās Latvijā bija vērojams straujš pārtikas preču tirdzniecības uzplaukums internetā.

Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka salīdzinājumā ar pērno gadu par 9% pieaudzis cilvēku skaits, kuri pirkuši preces un pakalpojumus internetā (62,8%). Internetā visbiežāk pirka apģērbu, apavus un aksesuārus (45,4%), datorus, planšetdatorus, mobilos tālruņus vai to aksesuārus (28%), sadzīves tehniku (27,8%).

Aptauja, ko pasta pakalpojumu operators Omniva organizēja oktobrī, apliecināja, ka šogad gandrīz puse (45%) iedzīvotāju plāno nopirkt Ziemassvētku dāvanas internetā.

0
Tagi:
ierobežojumi, internets, tirdzniecība, ministru kabinets
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāji cieš no krāpnieku darbībām, kuri krāpšanas nolūkos izmanto Covid-19
Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Dakteris Internets: katrs trešais Latvijas iedzīvotājs nodarbojas ar pašārstēšanos