Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Irānas prezidents Hasans Ruhani

Krievija palīdzēs Irānai apiet ASV sankcijas, vēsta mediji

39
(atjaunots 18:03 15.10.2018)
Irāna piegādās naftu Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām Kaspijas jūrā, bet pēc tam šī nafta nonāks starptautiskajā tirgū.

RĪGA, 15. oktobris — Sputnik. Krievija palīdzēs Irānai izstrādāt mehānismu, kas dāvās iespēju apiet ASV sankcijas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz izdevumu Mako.co.il, kā rīcībā nonācis Izraēlas Ārlietu ministrijas slepens dokuments.

Atzīmēts, ka šo mehānismu atzinīgi novērtējuši Krievijas, Irānas un Turcijas līderi trīspusējā samitā, kas notika Teherānā 7. septembrī.

Raksta autore Dana Vaisa savā lapā Twitter paskaidrojusi, ka Irāna piegādās naftu Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām Kaspijas jūrā, bet pēc tam šī nafta nonāks starptautiskajā tirgū kā Krievijas produkts.

Turklāt, žurnāliste apgalvoja, ka tamlīdzīga mehānisma izveidi atbalstīs arī Eiropas valstis, kas tādējādi cenšas saglabāt kodoldarījumu ar Irānu.

Eiropas Savienības karogi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Iepriekš "piecnieka" valstis (Lielbritānija, Vācija, Francija, Ķīna un Krievija) un Irāna pēc ministru tikšanās ANO kopējā paziņojumā vēstīja, ka ES radīs finanšu mehānismu norēķiniem ar Irānu, apejot ASV sankcijas.

2015. gada 14. jūlijā Irāna un starptautiskie vidutāji (Krievija, ASV, Lielbritānija, Ķīna, Francija un Vācija) panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu. Tika pieņemts Kopējais vispārējais darbības plāns, kura izpildes rezultātā no Irānas tika atceltas ekonomiskās un finansiālās sankcijas, ko noteica ANO Drošības padome, ASV un Eiropas Savienība.

Maijā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no kodoldarījuma ar Irānu un atjauno visas pret šo valsti vērstās sankcijas, tostarp arī sekundārās, tas ir, ierobežojošos pasākumus pret valstīm, kas sadarbojas ar Irānu. Pārējie kodoldarījuma locekļi iebilda pret ASV soli. Valstis, kas saglabāja kodoldarījumu, izstrādā pasākumus ar mērķi aizsargāt kompānijas no ASV sankcijām par sadarbību ar Irānu.

39
Tagi:
kodoldarījums, Irāna
Pēc temata
ASV kritizē Eiropas Savienību par līdzekļu piešķiršanu Irānai
ES atteikusies pildīt ASV prasības jautājumā par kodoldarījumu ar Irānu, vēsta diplomāts
Donalds Tramps paziņojis par ASV izstāšanos no kodoldarījuma ar Irānu
ASV senators informējis par "trešā pasaules kara risku" Donalda Trampa dēļ
COVID-19

Ņujorkā reģistrēts jauns koronavīrusa variants

16
(atjaunots 13:59 26.02.2021)
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Zinātnieki uzskata, ka tā variācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitāti.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.

Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.

"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.

Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.

Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.

Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.

Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.

16
Tagi:
ASV
Pēc temata
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Nosauktas metodes plaušu nostiprināšanai pirms un pēc Covid-19
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Ko varam gaidīt no "EpiVakKorona". Informācija par peptīdu vakcīnu Covid-19 profilaksei
Kodolsprādziens. Foto no arhīva

ASV pastāstīja, NATO mācības teju vai izraisījušas kodolkaru ar PSRS

29
(atjaunots 10:36 26.02.2021)
1983. gada 2. novembrī Vācijas Demokrātiskajā Republikā dislocētā 16. Sarkankarogotā aviācijas armija bija kaujas gatavībā – ar kodolraķetēm bruņotajām lidmašīnām bija jāiznīcina pretinieka mērķi pirmajā līnijā.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. 1983. gadā NATO plašo mācību "Able Archer" dēļ PSRS gatavojās kodolkaram ar ASV, stāsta izdevums The Drive, atsaucoties uz ASV Valsts departamenta atslepenotajiem materiāliem.

Dokumentā sniegta detalizēta informācija par nestabilo situāciju, kas radās 1983. gadā, publicēts arī gandrīz nerediģētais augstu stāvoša ASV izlūkdienesta ierēdņa, ģenerālleitnanta Leonarda Perruta ziņojums, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar šiem materiāliem, 1983. gada 2. novembrī Vācijas Demokrātiskajā Republikā dislocētā 16. Sarkankarogotā aviācijas armija bija kaujas gatavībā – ar kodolraķetēm bruņotajām lidmašīnām bija jāiznīcina pretinieka mērķi pirmajā līnijā.

PSRS gatavošanos karam eksperti skaidroja ar nopietno saprašanās trūkumu NATO mācību "Able Archer" rezultātā. Manevru mērķis bija "Eiropā un aiz tās robežām dislocēto alianses spēku spēju reālistiska pārbaude piedalīties kodolkarā".

Saskaņā ar Prezidenta konsultaltīvās ārējās izlūkošanas padomes (PFIAB) atskaiti, PSRS un Varšavas līguma organizācijas reakcija uz mācībām "Able Archer" bija neredzēta.

"1983. gadā mēs varējām netīši novest mūsu attiecības ar Padomju Savienību līdz mata tiesai no kodolkara," secināja PFIAB.

Iepriekš portāla Overt Defence autors, balstoties uz Militārā jūras analītiskā centra datiem, atklāja Ziemeļatlantijas alianses preventīvā trieciena scenāriju Kaļiņingradas apgabalam. Tas ietver raķešu kompleksu "Iskander" un sistēmu S-400 iznīcināšanu, Baltijas blokādi un bruņoto spēku likvidāciju.

29
Tagi:
Vēsture, militārās mācības, PSRS, NATO, ASV
Pēc temata
Pēdējais ASV vēstnieks PSRS: kodolkarš nav risinājums
Kodolkarš ģenerāļa Klauzevica acīs
Simt sekundes līdz Pastardienai. Zinātnieki prognozē globālo katastrofu
Viens solis no atomelles. Kļūdas, kas varēja maksāt cilvēcei dzīvību

Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī

0
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Sputnik Latvija rīcībā nonācis video ieraksts, kurā redzams, kā pa ielu Jēkabpilī brauc traktors ar priekšmetu – tas ļoti atgādina lielgabalu no padomju karavīriem veltītā monumenta postamenta. Lielgabals tika nolaupīts 23. februāra naktī.

Vietējie iedzīvotāji, kuri 23. februārī atnāca nolikt ziedus pie monumenta par godu Tēvijas aizstāvja dienai, nākamajā dienā konstatēja – lielgabals ir nolaupīts. Sabiedriskie darbinieki ziņoja pašvaldībai un policijai. Policijas Zemgales reģionālā pārvalde ierosinājusi kriminālprocesu par lielgabala zādzību.

Krievijas vēstniecība Rīgā un KF pastāvīgā pārstāvniecība EDSO nosodīja padomju varoņiem-atbrīvotājiem veltītā pieminekļa apgānīšanu un aicināja vietējās varasietādes pienācīgi izmeklēt incidentu.

"Notiekošo vērtējam kā īstākā neonacistiskā revanšisma izpausmi, kam nav un nevar būt vietas civilizētā Eiropas valstī," paziņoja diplomātiskā misija.

0