Inscenētā ķīmiskā uzbrukuma upuru evakuācija Idlibā. Foto no arhīva

Sievietes, bērni un hlora mucas: Sīrijā uzņem inscenētu ķīmisko uzbrukumu

78
(atjaunots 21:18 12.09.2018)
ASV un to sabiedrotie izmantos kārtējo provokāciju, lai aizbildinātu jaunu raķešu uzbrukumu Sīrijā.

RĪGA, 12. septembris — Sputnik. Idlibas provincē Sīrijā tiek filmēts inscenēts videoieraksts, kurā redzams, kā it kā tiek sniegta palīdzība cietušajiem pēc Sīrijas armijas uzbrukuma ar ķīmiskajiem ieročiem.

"Baltās ķiveres" un anturāža provokācijai

Krievijas karojošo pušu samierināšanas centrs Sīrijā informējis ziņu aģentūru RIA Novosti par to, ka iestudētajā videoierakstā paredzētas ainas, kurās "Civilās aizsardzības" aktīvisti ("Baltās ķiveres") sniegs palīdzību Džisra eš Šugura iedzīvotājiem, kuri it kā cietuši pēc Sīrijas armijas uzbrukuma, kurā izmantotas tā saucamās mucu aviācijas bumbas ar indīgām vielām. 

"Lai panāktu ieraksta "dabiskumu" un "ķivernieki" varētu operatīvi savākt grunts paraugus, no rīta no apdzīvotās vietas Herbeta El Džaza kaujinieki nogādāja Džisra eš Šugurā divas tvertnes ar indīgu vielu uz hlota bāzes," – pastāstīja centra pārstāvji. Šo informāciju apstiprināja sīriešu tiesībsargs un sabiedriskais darbinieks Ammars Džamals.

"Grupa "Balto ķiveru" – 30 cilvēki ātrās palīdzības automašīnās ar Turcijas numuriem ieradās no Darkušas (pierobežas pilsēta) graudu glabātavā (Idlibas provincē)," – paziņoja Džamals.

Iepriekš noskaidrojās, ka teroristi iesaistījuši filmēšanā sagūstīto "Islāma valsts" (Krievijā aizliegts teroristisks grupējums) un bandītisko formējumu kaujinieku ģimenes locekļus, kuros sievietes un bērni tiks atainoti kā Sīrijas armijas ķīmiskā uzbrukuma upuri.

Turklāt Džisrā eš Šugurā ieradušās vairāku Tuvo Austrumu telekanālu uzņemšanas grupas, kā arī ASV vadošā ziņu kanāla reģionālās filiāles darbinieki. Krievijas karojošo pušu samierināšanas centrs Sīrijā atzīmēja, ka visi nofilmētie ieraksti tiks nodoti telekanālu redakcijā.

"Visi Džisrā Eš Šugurā iestudētās provokācijas nofilmētie materiāli tiks nodoti telekanālu redakcijām demonstrācijai ēterā pēc publikācijas sociālajos tīklos," – informēja centra pārstāvji.

Rietumi gatavo jaunu uzbrukumu Sīrijai

Krievijas Aizsardzības ministrijas oficiālais pārstāvis ģenerālmajors Igors Konašenkovs jau augustā informēja, ka kaujinieki gatavo jaunu provokāciju – ķīmiskā uzbrukuma inscenējumu. Provokācijā iesaistīti teroristiskā grupējuma "Haijat Tahkrir aš Šam" ("Džabhat an Nusra") kaujinieki.

Džisrā eš Šugurā nogādātas tvertnes ar hloru un cilvēki, kuri ar britu privātās militārās kompānijas "Oliva" palīdzību apmācīti apieties ar indīgajām vielām. Par "Baltajām ķiverēm" pārģērbtie kaujinieki imitēs ķīmiskā uzbrukuma upuru glābšanu, uzsvēra Konašenkovs.

Ģenerālmajors norādīja, ka ķīmisko ieroču pielietojuma inscenējums iecerēts, lai pamatotu ASV un to sabiedroto – Lielbritānijas un Francijas – raķešu triecienu.

Iepriekš trīs valstis jau veikušas apšaudes, dēvējot tās par atbildi pēc ķīmiskajiem uzbrukumiem. Persijas līcī ienācis ASV eskadras kuģis The Sullivans ar 56 spārnotajām raķetēm, un El Udeidas aviobāzē Katarā ieradies stratēģiskais bumbvedējs B-1B ar 24 spārnotajām raķetēm "gaiss-zeme". Konašenkovs paskaidroja, ka ASV augstāko amatpersonu izteikumi par apņemšanos atbildēt Sīrijas valdībai uz ķīmisko ieroču pielietojumu netieši apstiprina gatavošanos jaunai apšaudei Sīrijā.

Maskava iesaka ASV un to sabiedrotajiem nespert pārsteidzīgus soļus Sīrijā. Piemēram, Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs atgādināja: Maskava sniedz konkrētus faktus par provokācijas gatavošanu, taču Rietumi tos ignorē, un Vašingtona "demonstrē muskuļus". Diplomāts piebilda, ka ASV rīcībā saskatāmas "aizvien satraucošākas nianses".

Krievijas senators Oļegs Morozovs pauda pārliecību, ka Rietumi meklē jebkādus attaisnojumus savai rīcībai Sīrijā.

"Pat, ja rietumvalstis sāks uzbrukumu Sīrijai, ķīmiskajam uzbrukumam noticēs tikai tie, kas to režisē. Taču tas nenozīmē, ka koalīcija neuzbruks. Ķīmiskais uzbrukums ir tikai anturāža, lai būtu iespējams vismaz kaut ko pateikt, lai attaisnotu savas darbības," – norādīja Morozovs.

Krievijas ĀM uzskata, ka "Balto ķiveru"darbība veido tikai daļu no lielas informatīvās kampaņas, kuras mērķis ir nomelnot Sīrijas valdību. SAR prezidents Bašars Asads norādījis, ka "Balto ķiveru" locekļi ir "Al Kaidas" (teroristisks grupējums, aizliegts vairākās pasaules valstīs) sekotāji.

78
Temats:
Ķīmiskās intrigas Sīrijā (23)
Pēc temata
ASV lidmašīnas uzbrukumā Sīrijā izmantoja fosfora bumbas
Krievija atradusi Sīrijas ķīmisko ieroču uzbrukuma inscenējuma video "aktierus"
Krievijas ĀM: Rietumvalstis uzbruka Sīrijai, pamatojoties uz sociālo tīklu datiem
Pārliecinoši pierādījumi: Dumas iedzīvotāji Hāgā stāstīja par inscenēto ķīmisko uzbrukum
ASV pārmet Krievijai "ķīmiskā uzbrukuma" vietas tīrīšanu Sīrijā
"Novērtējumam": OPCW misija apmeklējusi domājamā ķīmiskā uzbrukuma vietu Dumā
Zēns no Dumas pastāstīja par "ķīmiskā uzbrukuma" video ierakstu
KF vēstniecība Vašingtonā, foto no arhīva

Krievijas vēstniecība komentēja apsūdzības pret sešiem KF pilsoņiem ASV

1
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas vēstniecība Vašingtonā noraida ASV apsūdzības Krievijas pilsoņiem par destabilizējošu un hakeru darbību visā pasaulē, sarunā ar RIA Novosti paziņoja diplomātiskās misijas pārstāvis.

Iepriekš ASV Tieslietu ministrija un FIB izvirzīja apsūdzības sešiem Krievijas pilsoņiem par dalību hakeru uzbrukumu sērijā un kaitīgu programmu izplatīšanā ar mērķi uzbrukt citu valstu infrastruktūrai. Cita starpā viņi apsūdzēti par vīrusa NotPetya izplatību 2017. gadā. Apgalvots, ka šīs personas esot Galvenās izlūkošanas pārvaldes darbinieki, kuri cita starpā esot organizējuši kiberuzbrukumus Olimpiādei Dienvidkorejā. Gandrīz vienlaikus Lielbritānijā izskanēja apgalvojumi, ka Krievijas izlūkdienesti esot plānojuši arī kiberuzbrukumu Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā pirms tās tika atliktas.

"Absolūti skaidrs, ka šādām ziņām nav nekā kopēja ar realitāti, to mērķis ir vienkārši saasināt rusofobo noskaņojumu amerikāņu sabiedrībā, "raganu medību" izvēršanos un spiegu māniju. Tāda jau vairākus gadus ir Vašingtonas politiskās dzīves īpatnība. ASV vadība konsekventi grauj agrāk pragmatiskās Krievijas un ASV attiecības un mākslīgi uzspiež iedzīvotājiem toksisku iespaidu par Krieviju un visu, kas ar to saistīts," komentēja vēstniecības pārstāvis. 

Aģentūras sarunbiedrs uzsvēra, ka Krievijai nav un nav arī bijuši nodomi nodarboties ar "destabilizējošām operācijām" visā pasaulē.

"Tas neatbilst mūsu ārpolitikai, nacionālajām interesēm, kā arī mūsu izpratnei par, to, kā veidojas valstu attiecības. Krievija ciena citu valstu suverenitāti un neiejaucas to darīšanās," viņš piezīmēja.

Informācijas avots Ārlietu ministrijā informēja, ka ASV un Lielbritānijas apsūdzības par Krievijas hakeru saiknēm ar dažādiem uzbrukumiem, arī Olimpisko spēļu organizatoriem Tokijā, ir nepamatotas un vērstas pret iekšējo auditoriju.

1
Tagi:
Krievijas vēstniecība, kiberuzbrukums, ASV
Ballistiskās raķetes Trident II D5 palaišana

"Vajag vismaz papūlēties": eksperts uzskata, ka pārrunas par NEW START ir iespējamas

3
(atjaunots 17:46 20.10.2020)
Iespējams, Vašingtonā tomēr ir politiķi, ar ko iespējams diskutēt par līguma NEW START pagarināšanu.

RĪGA, 20. oktobris – Sputnik. Kremlis, komentējot ASV politiķu izteikumus par līguma NEW START pagarināšanu, atzīmēja, ka sarunas ar Vašingtonu stratēģiskās stabilitātes jautājumos turpināsies, neskatoties uz Baltā nama atteikšanos no Krievijas prezidenta Vladimira Putina ierosinājuma pagarināt līgumu par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu uz vienu gadu, paziņoja prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

"Mēs ceram, ka jebkurā gadījumā tiks turpināti kontakti ar ASV. Protams, kopumā, kā jau teica prezidents, līguma pagarināšana dotu mums laiku, dotu šos 12 mēnešus substantīvām un nopietnām pārrunām bruņojuma kontroles jautājumos," Peskova teikto citēja RIA Novosti.

Viņš akcentēja, ka būtu sagaidāmas visai bēdīgas sekas, ja visai pasaulei tiktu atņemts šis "visas pasaules stabilitātes un drošības stūrakmens".

"Tāpēc, protams, mēs vēlētos tomēr izdzirdēt, ka mūsu partneri ASV ir gatavi pagarināt šo dokumentu," atzīmēja prezidenta preses sekretārs.

Pagaidām, pēc viņa vārdiem, vēlamais progress nav redzams. Tomēr tāda situācija nenozīmē, ka "visi kontakti ir pilnībā jāaptur".

Krievijas Zinātņu akadēmijas Drošības problēmu pētījumu centra vadošais zinātniskais darbinieks, amerikānists, politologs Konstantins Blohins radio Sputnik ēterā pauda viedokli, ka līguma liktenis lielā mērā ir atkarīgs no tā, kas uzvarēs gaidāmajās prezidenta vēlēšanās ASV.

"Republikāņu partijas pārstāvis Donalds Tramps, pirmkārt, ienīst Ķīnu un saista NEW START ar Ķīnu. Otrkārt, Republikāņu partija tradicionāli cenšas sagraut bruņojuma kontroli. Atgādināšu, ka Džordža Buša, jaunākā administrācijas laikā amerikāņi izstājās no PRA līguma, pats Tramps izstājās no līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm un Atklāto debesu līguma. Ja viņš uzvarēs vēlēšanās, izstāšanās no NEW START ir ļoti iespējama," uzskata Konstantins Blohins.

Ja uzvarēs demokrātu pārstāvis Džo Baidens, pēc politologa domām, pastāv izredzes pagarināt līgumu.

"Demokrātiskā partija tradicionāli atbalsta dialogu ar krieviem par stratēģisko stabilitāti. Atgādināšu, ka tieši Obamas administrācija kopā ar Medvedevu pagarināja tagadējo līgumu. Tomēr, lai kas uzvarētu, ir gandrīz neiespējami noslēgt jaunu līgumu dažu mēnešu laikā. Tāpēc vismaz jāpapūlas pagarināt esošo līgumu, lai gada laikā noslēgtu jaunu. Šī ideja tomēr ir interesanta," atzīmēja politologs.

Līgums NEW START, kas parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā spēkā esošā Krievijas un ASV vienošanās par bruņojuma ierobežošanu.

Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.

2018. gada 5. februārī pienāca galējais termiņš, līdz kuram Krievijai un ASV bija jāsasniedz kontroles rādītāji saskaņā ar līgumu. Līguma termiņš beidzas 2021. gada februārī. Vašingtona dažādos līmeņos uzsver, ka Pekina jāiesaista pārrunās ar mērķi izstrādāt jaunu trīspusēju kodolvienošanos starp Krieviju, Ķīnu un ASV. Ķīna šo ieceri noraida. Sergejs Lavrovs ne vienu reizi vien ir uzsvēris, ka Maskava atbalsta līguma NEW START pagarināšanu bez iepriekšējiem noteikumiem.

3
Tagi:
NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Putins ierosinājis pagarināt NEW START uz gadu bez jebkādiem noteikumiem
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
Militārais eksperts: ASV nav vajadzīgs NEW START līgums, tās atpaliek no Krievijas
"Solis pretī pasaules galam". Kas sekos pēc ASV izstāšanās no NEW START
Ūdens attīrīšanas iekārta, foto no arhīva

Ūdenstilpēs Latvijā atrasts liels daudzums bīstamu farmaceitisko līdzekļu

0
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Pētījums rāda, ka ūdenstilpēs valstī atrodami tādi farmaceitiskie līdzekļi, kā metoprolols un ibuprofēns vērā ņemamā koncentrācijā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Starptautiskais pētījums "No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi" noslēdzies ar visnotaļ skumjiem slēdzieniem, stāsta Mixnews.lv, atsaucoties uz "Latvijas avīzi".

Pētījuma gaitā noskaidrojies, ka apkārtējā vidē nonāk farmaceitiskie līdzekļi un attīrīšanas iekārtas nespēj no tiem pasargāt upes, ezerus un jūru Latvijā.

Zinātnieki uzskata, ka šogad apkopotie dati ir ļoti satraucoši, jo tamlīdzīgs sārņvielu saturs var būtiski ietekmēt dzīvos organismus un augus.

Pētnieki pieprasa informācijas publiskošanu par iespējamo kaitējumu dabai un iesaka mācīt cilvēkus pareizi utilizēt medikamentus. Vienlaikus vajadzētu pilnveidot tehnoloģijas, ar kuru palīdzību tiek attīrīti notekūdeņi.

Starptautiskais pētījums parādījis, ka upēs, piekrastes ūdeņos, izgāztuvēs, zivsaimniecībās, komunālajos un veselības aprūpes iestāžu notekūdeņos, kā arī dūņās un augsnē atrodamas 75 aktīvas farmaceitiskās vielas.

Attīrīšanas iekārtu nepilnības dēļ ūdeņos visbiežāk nokļūt tādi medikamenti, kā metoprolols – tā maksimālā koncentrācija notekūdeņos sastādījusi 2,1 mikrogramu uz litru, un ibuprofēns – tā reģistrētā koncentrācija ūdenī pārsniedz pat 44 mikrogramus uz litru – šis rādītājs ir ļoti augsts.

Iepriekš Sputnik Latvija jau vairākkārt vēstījis par nezināmu vielu noplūdēm Latvijas ūdenstilpēs. Pēdējo reizi incidents reģistrēts Rīgā – plankums Daugavā sasniedza 500 kvadrātmetrus, divās vietās tika uzstādītas absorbējošās bonas.

2020. gadā konstatēts arī rekordliels piesārņojums pludmalēs. Pētnieki atzīmēja, ka vidēji 100 metrus garā pludmalē atrodamas 254 vienības dažādu atkritumu.

Kampaņas "Mana jūra" ietvaros ekoaktīvisti lielāko daudzumu atkritumu savāca jūrmalā pie Kolkas raga, bet Daugavgrīvas pludmale, kas ilgus gadus ieņēma antilīdera vietu piesārņojuma ziņā, šogad ierindojusies otrajā vietā.

0
Tagi:
ekoloģija, ūdens, Latvija
Pēc temata
Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu
Benzīns, ne ūdens: ezers Rīgā piesārņots ar naftas produktiem
Pasaules ūdens diena: ūdens piesārņojums Latvijā ir vidējs
ES var piespriest sodu Lietuvai par gaisa piesārņošanu