Pludmale

Tikai ne krējums: ko darīt, ko - ne saules apdegumu gadījumā

82
(atjaunots 08:48 16.07.2018)
Kā paglābties no saules apdegumiem un kāpēc nav ieteicams ieziest apdegumus ar skābpiena produktiem.

RĪGA, 16. jūlijs — Sputnik. Laika prognozes šovasar ir ļoti piemērotas cilvēkiem, kam patīk pagozēties saulē un pēc tam palepoties ar vienmērīgu iedegumu. Tomēr ieteicams padomāt arī par to, kā mūsu āda jutīsies pēc sauļošanās, un iepriekš sagatavoties, lai prieks par atpūtu nenestu mokošas sāpes un  mums nenāktos pa logu vērot, kā citi dodas uz pludmali, vai pat atvaļinājumu pavadīt viesnīcas numurā.

Sputnik Baltkrievija ir sagatavojis materiālu par to, kā gatavoties pirms sauļošanās un ko iesākt, ja tomēr nav izdevies ādu pasargāt.

Ko darīt, ja esat apdeguši

Vispirms ieteicams pēc iespējas ātrāk pārtraukt sauļošanos. Vēlams noteikti ieiet vēsā dušā: ūdens temperatūra — aptuveni 26-30 grādi.

Ja ūdens strūklas sagādā sāpes, pārklājiet apdegušās vietas ar dvieli un aplaistiet to.

Vēsā ūdenī samitrinātu dvieli var pielikt apdegumiem arī pēc aplaistīšanās — vēsa komprese mazliet atvieglos stāvokli.

Ko paņemt uz pludmali

Ja gatavojaties sauļoties, parūpējieties par līdzekli apdegumu ārstēšanai. Tas varētu būt gēls ar alveju saturā vai visiem pazīstamais pantenols.

Kas jāveic iepriekš

Ļoti svarīgs ir arī līdzeklis pret saules apdegumiem, jo profilakse ir labākā metode. Tas jāuzklāj 20-30 minūtes pirms sauļošanās. Paturiet prātā: nav nozīmes uzklāt krēmu pret apdegumiem sauļošanās laikā. Pievērsiet uzmanību tam, ka līdzekļa sastāvā jābūt titāna dioksīdam vai cinka oksīdam. Ja krēma sastāvā šo vielu nav, tas jūsu ādu pasargāt nespēs.

Izvēloties līdzekli pret saules apdegumiem, jāpievērš uzmanība arī SPF. Optimālākais variants ir līdzeklis ar SPF 30 — tas ļauj droši uzturēties saulē pusstundu. Pēc peldes krēmu ieteicams uzklāt atkārtoti.

Jāpiebilst, ka vēlams izraudzīties ūdensdrošu krēmu.

Ko nevajag lietot saules apdegumu gadījumā

Daži "ārstēšanās" paņēmieni tikai nodarīs ļaunu jūsu veselībai.

Viens no biežākajiem maldiem ir pieņēmums, ka saules apdegumus ieteicams ieziest ar krējumu. Tas ir skābpiena produkts, tāpēc ievainojumos rada labvēlīgus apstākļus mikrobiem, kuri var novest pie infekcijas. Tas pats attiecas arī uz kefīru. Piedevām abi produkti rada taukainu plēvīti uz ādas, kas tikai kavēs sadzīšanu.

Pirmo 24 stundu laikā pēc apdeguma nevajag izmantot līdzekļus, kuru sastāvā ir eļļas un tauki — plēvīte, ar ko pārklāsies āda, neļaus apdegumam sadzīt.

Tāpat saules apdeguma gadījumā nevajag izmantot rīvētu kartupeli — populāro "vecmāmiņas metodi". Saules apdegums ir ievainojums, tātad tajā viegli var iekļūt infekcija.

Protams, visus minētos ieteikumus var mainīt atbilstoši individuālajām īpatnībām, tāpēc pirms atpūtas ieteicams konsultēties ar ārstu.

Un paturiet prātā: ir ļoti viegli izvairīties no saules apdegumiem un to nepatīkamajām sekām, ja ievērosiet elementārus profilakses noteikumus.    

82
Pēc temata
Ķeriet vasaru: sinoptiķi pastāstīja par gaidāmo laiku nedēļas nogalē
Lietavas cīnīsies ar sausumu Latvijā
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

4
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

4
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Covid-19 antivielu testi, foto no arhīva

ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

2
(atjaunots 15:56 20.09.2020)
Fotoizstāde, ko organizē Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar mediju grupu "Rossija segodņa", norisinās projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. KF pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa" atvēra pasaules organizācijas galvenajā mītnē fotoizstādi par Krievijas ārstu un brīvprātīgo cīņu ar Covid-19 pandēmiju. Par to, kā raksta RIA Novosti, paziņoja pastāvīgās pārstāvniecības preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

No 21. līdz 29. septembrim ANO galvenā biroja sienās notiks 75. ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļa. Vēl saglabājošos ar koronavīrusa saistīto risku apstākļos pieņemts rīkot galveno gada politisko pasākumu hibrīdā formātā. Valstu līderu un ministru uzstāšanās tiks translētas Ģenerālās Asamblejas zālē videoierakstu formātā. Telpās tajā laikā būs pa vienam pārstāvim no katras valsts.

"No 18. septembra delegātiem no visām ANO dalībvalstīm, kuri piedalās ANO Ģenerālās Asamblejas "augstā līmeņa" nedēļā, ir iespēja apskatīt galvenajā ēkā fotoizstādi, kuru organizēja Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa". Tā notiek projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros un ir veltīta Krievijas ārstu un brīvprātīgo pūliņiem cīņā ar Covid-19," teic Stržižovskis.

Ekspozīcijā ir pārstāvēti Krievijas fotogrāfu labākie darbi, kas tika uzņemti pandēmijas periodā.

"Turklāt izstādē ir prezentēti foto materiāli un informācija par pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V", kas izstrādāta mūsu valstī," uzsvēra Stržižovskis.

"Neraugoties uz to, ka šogad klātienē 75. ANO ĢA sesijas atklāšanās piedalīsies tikai dalībvalstu pastāvīgo pārstāvniecību vadītāji, viņiem visiem būs iespēja novērtēt mūsu medicīnas sasniegumus un mūsu speciālistu pašaizliedzīgo darbu veselības aprūpes nozarē," piebilda viņš.

Ņujorka, kur atrodas ANO galvenais birojs, sākumā izrādījās koronavīrusa epidēmijas centrā ASV. Sliktākajās dienās Ņujorkas štatā diennakts laikā nomira vairāk nekā 700 cilvēku. Šādā epidemioloģiskajā situācijā kļuva skaidrs, ka ikgadējā ANO Ģenerālas Asamblejas augstā sesijas augstā līmeņa nedēļa nenotiks ierastajā formātā.

2
Tagi:
ārsti, Krievija, ANO
Pēc temata
Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Kāpēc Rietumi zaudē vakcīnu sacīkstēs: Krievija jau ir atmaskota
Mediji: ES atpaliek no ASV un Lielbritānijas Covid-19 vakcīnas sacensībās