Tanks T-72

Polijas apbruņojumā atgriezīsies padomju tanki T-72

116
(atjaunots 09:16 23.06.2018)
Vairāki desmiti veco tanku T-72, kas bija paredzēti pārdošanai Jordānijai, varētu atgriezties Polijas armijā.

RĪGA, 23. jūnijs — Sputnik. Polijas bruņojumā atgriezīsies padomju tanki, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz izdevumu Rzeczpospolita.

"Vairāki desmiti veco tanku T-72, kuri atceras vēl Varšavas līguma laikus un bija sagatavoti modernizācijai un pārdošanai Jordānijā, saskaņā ar jaunākajām pavēlēm, paliks valstī. Pēc modernizācijas, domājams, tie atgriezīsies ierindā," — liecina informācija.

Taču Militārā īpašuma aģentūras direktors Kšištofs Falkovskis šo informāciju apstiprināja tikai netieši.

"Mēs atbildam uz bruņoto spēku vajadzībām. Es varu apstiprināt tikai to, ka ar vienu no Ziemeļāfrikas valstīm plānotais darījums ir apturēts," — teica Falkovskis.

Patlaban Polijas armija apbruņota ar vietējā ražojuma tankiem PT-91 Twardy, kā arī Leopard 2A5 un Leopard 2A4, ko ražo Vācijā.

Poļu speciālists aizsardzības jomā Voicehs Lučaks uzskata, ka lēmums par tanku T-72 atgriešanos, ja informācija par to apstiprināsies, iespējams, saistīta ar valsts armijas skaitlisko pieaugumu.

"Polija pieņēmusi lēmumu izveidot jaunu smago divīziju un palielināt mehanizēto spēku potenciālu valsts austrumu flangā. Patlaban mums nav citas iespējas, kā ātri un salīdzinoši lēti apgādāt ar tankiem jaunas tanku brigādes," — viņš paskaidroja.

Iepriekš Polijas aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks apstiprināja, ka republika koriģē bruņoto spēku ekipēšanas plānus. Blaščaks atzīmēja, ka Polijas iepriekšējā valdība "gribējusi radīt armiju, kas pārsvarā paredzēta ekspedīcijas operācijām". "Mūsu priekšgājēji cerēja uz labām attiecībām ar Krieviju un bija pārliecināti, ka no austrumiem nekas nedraud," — piebilda ministrs.

Transformatoru apakšstacijas un elektropārvades līnija AES teritorijā
© Sputnik / Oksana Dzadana

Urālu vagonu rūpnīcā ražotie tanki T-72 ir plaši izmantoti otrās paaudzes tanki. PSRS tos pieņēma bruņojumā 1973. gadā. Tam ir liels skaits modifikāciju. Tanki T-72 izmantoti NVS valstu armiju bruņojumam, tie tika eksportēti uz Varšavas līguma valstīm, Somiju, Indiju, Irānu, Irāku un Sīriju.

Frāzes par "Krievijas draudiem" no rietumvalstu politiķu puses izskan periodiski, visbiežāk — no Polijas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas puses. Pie tam Maskava vairākkārt uzsvērusi, ka Krievija nekad neuzbruks nevienai NATO valstij. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka NATO ir ļoti labi informēta par to, ka Maskava neplāno nevienam uzbrukt, taču aizbildinas ar šo ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu pie Krievijas robežām.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu konstatēja, ka trīs gadu laikā NATO ir septiņas reizes palielinājusi militāro kontingentu Austrumeiropā un Baltijā. "Polijas un Baltijas valstu valdību histērijas fonā par it kā gatavojamo Krievijas agresiju NATO kontingents Baltijā, Polijā, Rumānijā un Bulgārijā kopš 2015. gada pieaudzis no 2 tūkstošiem līdz 15 tūkstošiem cilvēku. Mācību laikā NATO grupējums pieaug līdz 40-60 tūkstošiem karavīru," — teica Šoigu.

Pie tam ministrs uzsvēra, ka Krievijas Bruņotie spēki nepalielina karaspēku skaitu pie NATO valstu un Krievijas saskares līnijas. Viņš atgādināja, ka visi Krievijas BS attīstības pasākumi notiek valsts teritorijā, pilnveidojot pārvaldes sistēmas un organizācijas struktūras pašreizējā skaitliskā sastāva robežās.    

116
Pēc temata
NATO karavīri mācīsies aizstāvēt Latviju tieši uz ielām, starp civiliedzīvotājiem
Polija gatava dāsni samaksāt par kodolapokalipsi pašu mājās
Krievijas ĀM: Baltijas valstis pārvērtušās par piefrontes zonu
Dīzeļelektriskā zemūdene, foto no arhīva

Amerikāņu izdevums stāsta par bīstamāko Krievijas zemūdeni

11
(atjaunots 23:44 16.05.2021)
Amerikāņu publicists pastāstīja par jauno Krievijas zemūdeni, kuras tuvošanos ir gandrīz neiespējami pamanīt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas izstrādātās projekta "Lada" zemūdenes jaunā spēkiekārta padara to tik beztrokšņainu, ka ir gandrīz neiespējami pamanīt tās tuvošanos, raksta amerikāņu publicists Kālebs Larsons rakstā žurnālā National Interest, vēsta RIA Novosti.

Autors atzīmēja, ka tās korpusam ir piliena veida forma, tāpēc zemūdenei ir ļoti efektīva aerodinamika. Tā ļauj izvairīties no turbulences un neradīt manāmu troksni. Īpaši liela nozīme ir ūdeņraža-skābekļa degvielas elementam, kas ražo elektrību dzenskrūvēm – tas palīdz mazināt troksni.

Neskatoties uz dīzeļa ģeneratoriem, tāpat kā citām dīzeļelektriskajām zemūdenēm, projekta "Lada" zemūdenēs elektrība tiek ražota arī uz ķīmiskas reakcijas rēķina. Tas ļauj izvairīties no dzinēja dārdošā trokšņa. Jaunie paraugi varētu būt klusāki par virkni kodolzemūdeņu, jo sūknis, kas pārsūknē šķidrumu reaktora dzesēšanai, ir visnotaļ skaļš.

Patlaban Krievija būvē divu tipu dīzeļelektriskās zemūdenes – "Varshavyanka" un "Lada" projektus. "Varshavyanka" radīta uz padomju projekta "Paltus" bāzes. Melnās jūras flote jau saņēmusi sešus tādus kuģus, bet līdz 2024. gadam sešas zemūdenes plānots nodot Klusā okeāna flotes.

Iepriekš kuģubūves uzņēmuma "Admiralteiskije verfi" direktors Aleksandrs Buzakovs pastāstīja, ka pirmās divas sērijveida 4. paaudzes dīzeļelektriskās zemūdenes no projekta "Lada" plānots apbruņot ar spārnotajām raķetēm "Kalibr".

Zemūdenes "Kronshtadt" un "Velikiye Luki" plānots nodot Jūras kara flotei nākamgad. Projekta pirmā zemūdene "Sankt-Peterburg", bruņota tikai ar mīnu un torpēdu bruņojumu, papildināja floti jau 2010. gadā.

11
Tagi:
zemūdenes, bruņotie spēki, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO

Google "prokrieviskā" attieksme pret boršču radījusi sašutumu Ukrainā

31
(atjaunots 22:30 16.05.2021)
Sašutumu Kijevā izraisījusi informācija Google Arts & Culture projekta ietvaros – borščs ir starp krievu ēdieniem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Fakts, ka amerikaņu kompānija Google pieminējusi boršču kā krievu virtuves ēdienu, nav pieļaujams. To apgalvo Ukrainas kultūras ministrs Aleksandrs Tkačenko pēc iepazīšanās ar tīmekļa giganta un Krievijas organizācijas "Rosturizm" kopīgo projektu.

"Borščs ir etnisks ukraiņu ēdiens. Piesavināties teritorijas, pagātni, etnosus – tas ir kremlinieku stilā jau vairāk nekā simt gadus," ukraiņu politiķis uzrakstīja Telegram kanālā.

Pēc Tkačenko domām, Google ir jāatsakās no tamlīdzīgas boršča pozicionēšanas, jo UNESCO jau iesniegts Kijevas lūgums iekļaut "ukraiņu boršča pagatavošanas kultūru" starptautiskās organizācijas nemateriālā mantojuma sarakstā.

"Esmu pārliecināts, pasaule atzīs mūsu nacionālo ēdienu. Var radīt tik daudzas interneta lappuses ar boršča reklāmu, cik gribi, tik un tā tas nebūs krievu!" pasludināja Ukrainas ministrs.

Iepriekš Google projekts Arts & Culture iekļāva boršču krievu ēdienu sarakstā, kļuvuši vēsturiski. Ukraiņu borščs norādīts kā viens no daudziem krievu ēdiena variantiem, kas tiek gatavots ar sasmalcinātu speķi un ķiplokiem.

Nesen Ukrainā jau klīda runas par to, ka nav pieņēmams saukt par krievu spēkavīriem pazīstamās Viktora Vasņecova gleznas varoņus. Kijevas eksperti, kuri sevi uzskata par speciālistiem vēsturē un filoloģijā, apgalvoja, ka Iļja Muromietis, Aļoša Popovičs un Dobriņa Ņikitičs esot ukraiņi.

Pēc tā saucamo "zinātnieku" domām, Iļjas Muromieša īstais vārds esot Iļja Čobitjko, jeb Iļja Murovietis. Kijevā skaidro, ka spēkavīrs esot dzimis nevis netālu no Muromas pilsētas Krievijā, bet gan Morovskas ciemā pie Čerņigovas.

Skolnieki Ļvivā
© Sputnik / Павел Паламарчук

Aļošu Popoviču, klāsta ukraiņu "pētnieki", saukuši par Oļeško: viņš bijis bruņinieks, nevis bajārs. Pēc viņu domām, Aļoša dzimis Pirjatinas pilsētā Poltavas apgabalā, nevis Rostovā

Savukārt Dobriņa Ņikitičs, apgalvo "eksperti", jāuzskata par "kņaza Vladimira Lielā vojevodu". Šis personāžs dzīvojis Kijevas Krievzemes teritorijā tagadējā etniskajā Ukrainā, kas turklāt esot pletusies uz ziemeļiem – līdz pat Novgorodai.

31
Tagi:
Krievija, Ukraina
Pēc temata
Ukrainā būs sava Ņujorka: ciems atgūs savu vēsturisko nosaukumu
"Uz mājām, kurvas!" Kā ukraiņu strādniekus sagaida Eiropā
"Ķersies pie mietiem": Ukrainas ģenerālis piedraudējis Polijai ar strādnieku sacelšanos
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības