Malaizijas pasažieru lainera Boeing 777 notriekšana 2014. gada vasarā Donbasā

Nīderlande atbalstījusi vienošanos ar Kijevu par MH17 lietas tiesu

40
(atjaunots 18:28 13.06.2018)
Dokuments sniedz Holandei tiesības rīkot tiesu lietā par aviokatastrofu. Visticamāk, klausīšanās notiks Hāgā.

RĪGA, 13. jūnijs — Sputnik. Nīderlande atbalstījusi vienošanos ar Ukrainu par atbildīgo tiesas vajāšanas atvieglošanu sakarā Malaizijas pasažieru lainera Boeing 777 notriekšanu 2014. gada vasarā Donbasā, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz aģentūru France Press.

Izdevums vēsta, ka vienošanās par starptautisko tiesu sadarbību parakstīja pērnā gada jūlijā Ukrainas tieslietu ministrs Pāvels Petrenko un toreizējais Nīderlandes drošības un tieslietu ministrs Stefs Bloks. Dokuments sniedz Holandei tiesības rīkot tiesu lietā par aviokatastrofu.

Vienošanās tika atbalstīta otrdien. Saskaņā ar dokumentu, aizdomās turamo likuma vajāšana notiks Holandes tiesā, visticamāk Hāgā. Vienošanās ietvaros tiesas sēdes var tikt veiktas ar video sakaru starpniecību.

Notiesātie, kuri nevarēs tikt deportēti uz Nīderlandi, izcietīs cietumsodu Ukrainā, atzīmēja aģentūra.

Iepriekš starptautiskā pētniecības grupa (JIT), kurā ietilpst Nīderlandes, Beļģijas, Ukrainas, Austrālijas un Malaizijas pārstāvji, sniedza aviokatastrofas izmeklēšanas starprezultātus. Pēc tās domām, MH17 notriecot raķete no Krievijas Bruņoto spēku Kurskas 53. zenītraķešu brigādei piederošā zenītraķešu kompleksa "Buk". Nīderlande un Austrālija apsūdz Krieviju ZRK "Buk" "piegādē" nemierniekiem Donbasā.

Maskava kategoriski noliedz šīs apsūdzības, dēvējot tos par nepamatotiem, savukārt izmeklēšanu — par neobjektīvu un vienpusīgu. Krievijas prezidents Vladimirs Putins uzsvēra, ka Maskava var atzīt izmeklēšanas rezultātus, tikai ja pilnvērtīgi piedalīsies tajā. Sākotnēji Krievija piedāvāja izmeklēt lainera notriekšanu savstarpēji, taču izmeklēšanas dalībnieki atteicās.

Tikmēr izmeklēšanā piedalās Ukraina, neskatoties uz to, ka Kijeva pārkāpa starptautiskos likumus un neslēdza gaisa telpu virs kaujas darbības teritorijas.  Turklāt pat Nīderlandē pieļāva domu par Ukrainas vainu. Bloks, kurš šobrīd ieņem Nīderlandes ĀM vadītāja amatu, neizslēdza domu par Kijevas vainu traģēdijā, taču paziņoja, ka "legāla pamata" izmeklēšanai pret Ukrainu neesot.

Malaizijas Boeing 777, kas lidoja no Amsterdamas uz Kualalumpuru, cieta katastrofā 2014. gada 17. jūlijā Ukrainas austrumos netālu no Doņeckas. Lidmašīnā bija 298 cilvēki. Viņi visi gājuši bojā.     

40
Pēc temata
Tiesa lietā par MH17 katastrofu Donbasā notiks Nīderlandē
Bellingcat lūdz Krieviju pierādīt apsūdzību nepamatotību MH17 lietā
Austrālijas AM vēlas gada beigās nosaukt personas, kas vainojamas MH17 katastrofā
Ziemeļu straume

"Ziemeļu straumes 2" sertificētājs atteicies sniegt daļu pakalpojumu sankciju dēļ

5
(atjaunots 08:12 27.11.2020)
Norvēģu kompānija "DNV GL" atteikusies no kuģu inspekcijas gāzesvada "Ziemeļu straume 2" projektā, ņemot vērā ASV sankciju draudus.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Gāzesvada "Ziemeļu straume 2" sertificētājs, norvēģu kompānija "Det Norske Veritas — Germanischer Lloyd" ("DNV GL") atteikusies no tālāka darba projektā, ņemot vērā ASV sankciju draudus, vēsta RIA Novosti.

"ASV Valsts departaments publicējis jaunu instrukciju jautājumā par likumu "Par Eiropas enerģētiskās drošības aizsardzību" (PEESA). Šī iemesla dēļ mēs uzskatām, ka uz "DNV GL"darbību, kas pārbauda projektu "Ziemeļu straume 2" apkalpojošos ekipētos kuģus, iespējams attiecināt sankcijas. Tāpēc "DNV GL" ir pārtraukusi pakalpojumu sniegšanu, uz ko var attiecināt PEESA darbība," paziņoja kompānijas pārstāvis.

Nacionālistu gājiens Varšavā, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vēlāk "DNV GL" pārstāvji paskaidroja, ka iepazinušies ar ASV Valsts departamenta jauno instrukciju, kas attiecas uz likumu PEESA un secinājuši: sankcijas attiecinātas uz projektā iesaistīto kuģu un uz tiem uzstādīto iekārtu pārbaudēm. Kompānija uzsvēra, ka arī turpmāk sniegs pakalpojumus, kas saistīti ar maģistrālajiem cauruļvadiem.

"DNV GL" paskaidroja, ka projektā kompānija nodarbojas ar dokumentācijas izskatīšanu un pārbaudīja būvdarbus jautājumā par to atbilstību standartiem. Pakalpojumu kompleksā bija iekļauts arī iekārtu testēšanas un sagatavošanas monitorings, kas tika izmantotas uz kuģiem gāzesvada izbūves laikā. Bez tam "DNV GL" pienākums bija izsniegt atbilstības sertifikātu pēc projekta apmierinoša noslēguma

Kompānija "Nord Stream 2" nesniedza komentārus par situāciju.

"Mēs nevaram atklāt vai komentēt komerciālu informāciju. No nelikumīgām ekstrateritoriālām sankcijām Eiropas kompānijas ir jāaizsargā Eiropas valstu valdībām un Eiropas komisijai," žurnālistiem atgādināja kompānijas pārstāvji.

"Ziemeļu straume 2"

"Ziemeļu straume 2" paredz divu maģistrālo gāzes cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apjomā gadā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai.

Pret gāzesvadu aktīvi strādā Savienotās Valstis, kas vēlas pārdot Eiropā savu sašķidrināto dabasgāzi. 2019. gada decembrī Vašingtona ieviesa sankcijas pret projektu un pieprasīja kompānijām nekavējoties pārtraukt dalību būvdarbos. Šveices "Allseas" toreiz gandrīz nekavējoties apliecināja, ka aptur darbus.

Oktobra vidū Vašingtona paplašināja ekonomiskos ierobežojumus pret "Ziemeļu straumi 2" un attiecināja pret to paketi PEESA. Tagad sankcijas tiek vērstas pret kompānijām, kas sniedz pakalpojumus, iekārtas vai finansējumu projektā iesaistīto kuģu modernizācijai vai ekipējumam.

Tāpat, ziņo mediji, Vašingtona plāno sankcijas pret apdrošināšanas un sertifikācijas kompānijām, kas sadarbojas ar Krievijas kuģiem gāzesvada būvdarbu noslēguma posmā. Vācijas ziņu aģentūra DPA vēstīja, ka patlaban ASV vadība sazinās ar Eiropas uzņēmumiem un brīdina tos par iespējamām sankcijām.

5
Tagi:
Ziemeļu straume 2, ASV Valsts departaments, Dānija, ASV
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
ASV veidos koalīciju pret "Ziemeļu straumi 2": vai tas apturēs būvdarbus?
VFR vēstniecība Krievijā: "Ziemeļu straume 2" būs svarīga Vācijai vismaz līdz 2050. gadam
Eksperts paskaidroja, kāpēc ar "Ziemeļu straumes 2" būvniecību var nesteigties
Džo Baidens var palīdzēt "Ziemeļu straumei 2"? Polijas baisais sapnis

Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā

12
(atjaunots 18:15 26.11.2020)
Trešdien, 25. novembrī Eiropas Komisija visu Eiropas Savienības dalībvalstu vārdā apstiprinājusi vienošanos ar Moderna par vakcīnas iepirkumu. Vispirms plānots iepirkt 80 miljonus devu, pēc tam pasūtīt vēl līdz 80 milj. devu.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Vakcīna tiks piegādāta visām ES dalībvalstīm, tiklīdz būs pierādīts, ka tā ir droša un efektīvi cīnās ar Covid-19, vēsta Mixnews.lv.

Patlaban Eiropas Savienība noslēgusi līdzīgas vienošanās ar farmaceitiskajām kompānijām "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica NV" un "BioNTech-Pfizer", kā arī apstiprinājusi līgumu ar "CureVac". Plašais variantu spektrs garantē, ka Eiropa būs labi sagatavota vakcinācijai, tiklīdz būs pierādīta vakcīnas drošība un efektivitāte. Tāpat dalībvalstis var pieņemt lēmumu arī par vakcīnas ziedojumiem valstīm ar zemu un vidēju ienākumu līmeni vai nodot to citām Eiropas valstīm.

"Moderna" ir ASV kompānija, kuras vakcīnu tehnoloģijas pamatā ir informatīvās RNS molekulas, kas tiek transportētas uz šūnām ar lipīdu nanodaļiņu palīdzību.

Vakcīnu ražošnas platforma izstrādāta pēdējos desmit gadus. Galvenais princips – izmantot šo molekulu kā informācijas nesēju. Pateicoties tai, organisms var patstāvīgi izstrādāt olbaltumvielas un radīt pastāvīgu imunitāti pret Covid-19.

Iepriekš vēstīts, ka pirmās vakcīnas koronavīrusa profilaksei varētu parādīties Latvijā 2021. gada pirmajā ceturksnī. Vispirms tiks vakcinēti riska grupas iekļautie cilvēki. Līdz gada beigām valstī varētu būt pieejamas jau vairāku ražotāju vakcīnas.

12
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Eiropas Savienība, Eiropas Komisija
Pēc temata
Latvija ir gatava vakcinēt 800 tūkstošus cilvēku ar skandalozo AstraZeneca preparātu
Krievijā atklāti dati par vakcīnas "Sputnik V" efektivitāti
Jau pēc dažiem mēnešiem: kas pirmais saņems Covid-19 vakcīnas Latvijā
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju