ASV un ES karogi

Latvija būs spiesta izvēlēties starp ES un ASV

81
(atjaunots 13:12 09.06.2018)
Eiropas Komisija vēlas saglabāt Eiropas kompāniju biznesu Irānā, ASV pieprasa pārtraukt uzņēmējdarbību ar Irānu. Latvija ir samulsusi.

RĪGA, 9. jūnijs — Sputnik. ASV Finanšu ministrijas sekretāra vietnieks terorisma apkarošanas jautājumos Maršals Bilingslijs palūdza Latviju iebilst pret Eiropas Investīciju bankas (EIB) iespējamo darbību Irānā, vēsta LTV programma "Panorāma".

Latvijas Finanšu ministrija un Ārlietu ministrija pagaidām neatklāj, kāds būs valsts oficiālais viedoklis šajā jautājumā, taču Saeimas deputāti noskaņoti nostāties ES pusē, kas, droši vien radīs ASV iebildumus.

"Esmu šeit ieradies tāpēc, ka mums kā sabiedrotajiem NATO izveidojusies cieša sadarbība. Esmu pārliecināts, ka no mūsu viedokļa Latvijas finanšu ministrs veic lielu darbu. Mēs apspriedām virkni jautājumu, tostarp arī situāciju Irānas jautājumā mūsu divpusējo transatlantijas attiecību aspektā," – viņš pastāstīja.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pastāstīja, ka par Irānu puses runājušas starptautiskā kontekstā no ES viedokļa.

Viņa norādīja, ka patlaban ES dalībvalstis pūlas atrast iespēju sadarboties ar Irānu, tostarp piešķirt mandātu vai pat uzdot Eiropas Investīciju bankai investēt Irānā, taču no ASV puses izskanējis lūgums Latvijai iebilst pret šādu ideju, ņemot vērā to, ka sankcijas pret Irānu būs nopietnas, tātad Eiropas līmenī iespējams finanšu institūciju apdraudējums.

Ne FM, ne ĀM nepaskaidroja, ko nozīmē Bilingslija lūgums un kā to izvērtēt.

Morāla izvēle amorālā situācijā

Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Aldis Austers uzskata, ka Latvija nonākusi sarežģītā situācijā, jo konkrētais gadījums ir morāla izvēle amorālā situācijā.

"Abas puses ir mūsu partneri, un mēs esam spiesti izvēlēties starp šiem partneriem. Tas ir ļoti nepateicīgs uzdevums," – teica Austers.

Dzelzceļš
© Sputnik / Сергей Пятаков

Saeimas Starptautisko lietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš uzsvēra, ka komisijas locekļu – koalīcijas un opozīcijas deputātu viedoklis ir vienprātīgs. Viņš pauda nožēlu, ka radušās tādas pretrunas. Politiķis atgādināja, ka Latvijai izveidojušās labas attiecības ar pārējām ES valstīm, un pauda cerību, ka radīsies iespēja pārliecināt amerikāņus mainīt savu viedokli.

LTV aptaujātie eksperti neuzskata, ka ASV varētu atteikties no drošības garantijām reģionā, ja Latvija nostāsies ES pusē, lai arī izteiks piezīmes. Taču daudzi norādīja, ka ASV, tāpat kā Krievija attiecībās ar Eiropu sākušas izmantot politiku "Skaldi un valdi".

IZZIŅA

ASV prezidents Donalds Tramps 2018. gada 8. maijā paziņoja, ka ASV izstāsies no Teherānas kodolprogrammas vienošanās un valdība sāks sankciju atjaunošanu pret Irānu. Tramps solīja "augstākā līmeņa" sankcijas pret Irānu, turklāt norādīja, ka ir gatavs ieviest sankcijas pret jebkuru valsti, kas varētu palīdzēt Teherānai iegūt kodolieročus.

ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons pieļāva, ka šī lēmuma rezultātā sankcijas, iespējams tiks attiecinātas uz Eiropas kompānijām, kas saglabājušas lietišķas attiecības ar Irānu. EIB finansējuma piesaistīšanu Eiropas Komisija uzskatīja par iespēju glābt ES uzņēmumu biznesu Irānā. Taču EIB pakļāvās ASV spiedienam un informēja, ka EK plāns atbalstīt biznesu ar Irānu ASV sankciju apstākļos ir neiespējams.

Tomēr ASV un ES turpina pārrunas Irānas problēmas jautājumā.

81
Pēc temata
ES atteikusies pildīt ASV prasības jautājumā par kodoldarījumu ar Irānu, vēsta diplomāts
Tramps vaino Irānu par Ziemeļkorejas finansēšanu
Irānas ĀM vadītājs pastāstīja par ASV nolūkiem Sīrijā
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

7
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

7
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

6
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

6
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

0
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

0
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā