Nemirstīgais pulks Ņujorkā. Foto no arhīva

"Nemirstīgais pulks" soļo pa Eiropu un Ameriku

80
(atjaunots 12:49 07.05.2018)
Pirmajās maija brīvdienās – 5. un 6. maijā aktīvisti un sabiedriskie darbinieki, Krievijas tautieši dažādās valstīs Eiropā, kā arī ASV organizēja akciju "Nemirstīgais pulks" Uzvaras dienas priekšvakarā.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. Krievijā un vairākās NVS valstīs 9. maijs – Uzvaras diena – ir valsts svētki, taču Rietumeiropas valstīs un ASV 9. maijs ir parasta darba diena, tāpēc aktīvisti un sabiedriskie darbinieki organizēja akciju "Nemirstīgais pulks" Uzvaras dienas priekšvakarā – 5. un 6. maijā, vēsta Sputnik Igaunija.

Atskaites par akcijām joprojām tiek saņemtas no dažādām Eiropas pilsētām.

"Nemirstīgais pulks" 6. maijā notika Stokholmas centrā. Viena no akcijas organizatorēm Krievu biedrību Zviedrijā savienības priekšsēdētāja Ludmila Sīgele pastāstīja, ka ļoti apmierināta ar akcijas norisi.

Viņa norādīja, ka, pēc Zviedrijas policijas datiem, akcijā piedalījušies aptuveni 500 cilvēki – apmēram tāpat kā pērn. Akcija Zviedrijā notiek jau ceturto gadu.

Nemirstīgais pulks" 6. maijā notika vairākās pilsētās Spānijā. Madridē, pēc organizatoru aplēsēm, tajā piedalījās aptuveni pusotrs tūkstotis cilvēku.

Gājiens devās pa Spānijas galvaspilsētas centrālajām ielām un noslēdzās ar koncertu Kolumba laukumā. Gājiena priekšā nesa Uzvaras Karogu – tā paša karoga kopiju, kas tika uzvilkts virs Reihstāga 1945. gada 1. maijā.

Gājiena dalībnieki nesa PSRS, Otrās Spānijas Republikas, Krievijas, Kazahstānas, Azerbaidžānas, Gruzijas, Baltkrievijas karogus, dziedāja karalaiku dziesmas pazīstamā padomju diktora Jurija Levitāna balss fonā. Tūristi un vietējie iedzīvotāji pārsteigti vēroja akciju un filmēja to.

Акция Бессмертный полк в Мадриде
© Sputnik / Елена Шестернина
"Nemirstīgais pulks" Madridē

Akcijas notika arī Cīrihē un Ženēvā, Mančestrā, Lježā, Vīnē, Ankarā un pie Vatikāna.

"Eirovīzijas" galvaspilsētā skanēja karalaika dziesmas

6. maijā "Nemirstīgais pulks" soļoja Portugāles galvaspilsētā Lisabonā. Akcijā piedalījās 1200 cilvēki.

Kolonnu vadīja dziedātāja Jūlija Samoilova – starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" dalībniece no Krievijas.

Акция «Бессмертный полк» в Лиссабоне
© Sputnik / Владимир Астапкович
"Nemirstīgais pulks" Lisabonā

Gājiena dalībnieki nesa Lielā Tēvijas kara dalībnieku un aizmugures strādnieku portretus karalaika mūzikas un dziesmu pavadījumā. Plīvoja Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Kazahstānas, Gruzijas karogi, Georga lentītes, Uzvaras Dienas karodziņi.

ASV noritēja vērienīga akcija

Akcija "Nemirstīgais pulks" par godu 73. uzvaras gadadienai ASV sākās 5. maijā. Pirmie gājieni ar karavīru portretiem noritēja valsts austrumu daļā. Šogad gājieni notika vairāk nekā 20 pilsētās ASV.

Lielākais no tiem bija gājiens Ņujorkā 5. maijā, kur akcija notika jau ceturto gadu. Hudzonas krastā iznāca aptuveni divi tūkstoši cilvēku ar savu tuvinieku – Otrā pasaules kara dalībnieku fotogrāfijām. Akcijas dalībnieki godināja kritušo piemiņu ar klusuma brīdi, nolika ziedus pie memoriāla un palaida baltus gaisa balonus Marka Bernesa dziesmas "Dzērves" pavadījumā.

Plaša akcija izdevās arī Vašingtonā. Savdabīgu iezīmi gājienam ASV galvaspilsētā piešķīra dziesmas bajāna pavadījumā – "Katjuša", "Uzvaras diena" un citas. Cilvēki ar prieku uzķēra pazīstamās un kopš bērnības iemīļotās melodijas.

Участники акции Бессмертный полк в Вашингтоне
© Sputnik / Алексей Агарышев
"Nemirstīgais pulks" Vašingtonā

5. maijā akcijas notika arī Denverā, Bostonā un Fēniksā. 6. maijā gājieni iznāca Sanfrancisko, Sietlas, Orlando, Filadelfijas, Sandiego, Čikāgas, Hjūstonas, Detroitas, Talahasas ielās. Akcija Maiami notiks 9. maijā. Šogad pasākumā pirmo reizi piedalījās Alabama un Kanzassitija.

80
Pēc temata
"Nemirstīgā pulka" organizatore Rīgā: sabiedrībā jūtams spēcīgs aizvainojums
"Nemirstīgais pulks" šogad Rīgā soļos pa jaunu maršrutu
Ukrainā notiks "Nemirstīgā pulka" gājiens, radikāļi sola izjaukt akciju
Ričarda Lugara vārdā nosauktā laboratorija Gruzijā, foto no arhīva

Krievijas DP tur aizdomās ASV par citu valstu iesaistīšanu bioloģisko ieroču radīšanā

6
(atjaunots 22:58 11.05.2021)
Krievijas Drošības padome norāda, ka ASV un to sabiedrotie būtiski aktivizējuši bioloģiskos pētījumus vairākās pasaules valstīs.

RĪGA, 12. maijs — Sputnik. ASV izstrādā daudzām valstīm individuālos bioloģisko pētījumu plānus, intervijā RIA Novosti paziņoja Krievijas Drošības padomes sekretāra vietnieks Jurijs Averjanovs.

"Pēdējos gados ASV un to sabiedrotie NATO lielā mērā aktivizējuši bioloģiskos pētījumus daudzās pasaules valstīs. Katrai valstij ASV izstrādā individuālos darbu plānus, ņemot vērā nacionālo bioloģisko programmu vajadzības, pārsvarā – militārās nozīmes," teica Averjanovs.

Pie tam Jurijs Averjanovs atklāja, ka DP ir noraizējusies par ASV un NATO bioloģisko laboratoriju izvietošanu pie Krievijas robežām,

"Nāvīgi bīstami mikroorganismi (..) var būt it kā kļūdaini izlaisti apkārtējā vidē, novedot pie pierobežas valstu un Krievijas civiliedzīvotāju masveida inficēšanās," konstatēja Averjanovs.

Pēc viņa vārdiem, bioloģisko pētījumu darbība tiek īstenota, stingri uzspiežot programmas "Globālā partnerība masveida iznīcības bruņojuma neizplatīšanas jautājumā"¸ divpusējās programmas "Kopīgās bioloģiskās saistības" un "Kopīga draudu samazināšana".

Aprīlī Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs intervijā avīzei "Kommersant" pastāstīja, ka pasaulē, it īpaši pie Krievijas un Ķīnas robežām kā sēnes pēc lietus aug aizvien jaunas bioloģiskās laboratorijas, ko kontrolē ASV. Viņš vērtēja, ka ir pamats uzskatīt – tur izstrādā bioloģiskos ieročus.

6
Tagi:
ieroči, ASV, Krievija
Pēc temata
Eksperimenti ar cūkām: Baltijā Pentagons pēta bioloģiskā kara stratēģiju
Vai ASV ražo bakterioloģiskos ieročus Gruzijā?
ASV apmācībās kļūdaini izmantots nāvējošs bioloģisks toksīns
Rietumos apstiprina ASV gatavošanos bakterioloģiskajam karam
"Esam atraduši iespēju apspēlēt Krieviju". Pie kā ķēries Pentagons
ASV karavīri Afganistānā, foto no arhīva

WSJ: ASV var pārvest spēkus no Afganistānas uz Uzbekistānu un Tadžikistānu

22
(atjaunots 17:35 11.05.2021)
Dažas militārpersonas un ASV prezidenta administrācijas pārstāvji uzskata, ka vislabāk būtu izvietot bruņotos spēkus Uzbekistānā un Tadžikistānā, kas robežojas ar Afganistānu.

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. ASV var pārvest militāro kontingentu no Afganistānas uz Vidusāzijas valstīm, stāsta izdevums Wall Street Journal, atsaucoties uz saviem informācijas avotiem.

Izdevums atzīmēja, ka Vašingtonai vajadzīgas bāzes karavīru, bezpilota lidaparātu, bumbvedēju un artilērijas izvietošanai, lai sniegtu atbalstu Kabulai un apturētu radikālās kustības "Taliban" kaujiniekus. ASV valdības un Pentagona pārstāvji informēja, ka bruņoto spēku tālākas dislokācijas vietu vidū tiek izskatītas Afganistānas kaimiņvalstis Vidusāzijā, Persijas līča valstis un atsevišķi JKS kuģi, pastāstīja RIA Novosti.

Dažas militārpersonas un ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas pārstāvji uzskata, ka vislabāk būtu izvietot bruņotos spēkus Uzbekistānā un Tadžikistānā, kas robežojas ar Afganistānu. Tādējādi karavīri varētu ātri nokļūt valstī nepieciešamības gadījumā. Tomēr avoti uzsvēra, ka kontingenta pārvietošana uz šīm valstīm būtu sarežģīta, ņemot vērā Krievijas "lielo militāro klātbūtni" reģionā un Ķīnas augošo ietekmi.

ASV īpašais pārstāvis Afganistānas lietās Zalmajs Halilzads maijā apmeklēja Uzbekistānu un Tadžikistānu, kur apsprieda situāciju kaimiņvalstī. Taškenta un Dušanbe apliecināja, ka nevēlas vardarbības izplatību un pauda bažas par pašreizējo stāvokli.

Nenosauktas amatpersonas pastāstīja avīzei, ka pieprasījumi kontingenta dislokācijai jebkādās Vidusāzijas bāzēs vēl nav bijuši, ASV Aizsardzības ministrija apsver visus argumentus. Lēmuma pieņemšanā piedalās arī Valsts departaments un Baltais nams.
Izdevums atzīmēja, ka iepriekš Savienotajām Valstīm bija divas bāzes Vidusāzijā – Uzbekistānā un Kirgīzijā. Tās izmantoja spēku dislokācijai operācijām Afganistānā. Bāzi Uzbekistānā ASV pameta 2005. gadā, 10 gadus vēlāk – Kirgīzijā.

Neskatoties uz Vašingtonas attiecību pasliktināšanos ar Maskavu un Pekinu, valstis – apgalvo ASV un dažu citu valstu amatpersonas – atbalsta Savienoto Valstu interesi cīņā par stabilitāti reģionā. Savukārt Vidusāzijā ir vēlme radīt pretsvaru Krievijas un Ķīnas ietekmei, raksta avīze.

Izdevums vēsta, ka ASV spēku izvešana varētu beigties jau jūlijā.

Iepriekš ASV administrācija paziņoja, ka līdz 11. septembrim noslēgs spēku izvešanu no Afganistānas pilnā koordinācijā ar sabiedrotajiem. 2020. gadā Katarā ASV un "Taliban" parakstīja mierlīgumu, kas paredz ārvalstu spēku izvešanu 14 mēnešu laikā un dialoga sākumu pēc gūstekņu apmaiņās. Kopš līguma parakstīšanas talibi vairākkārt pārmetuši Vašingtonai vienošanās pārkāpšanu.

22
Tagi:
Uzbekistāna, Tadžikistāna, ASV, taliban
Pēc temata
"Jauna problēma": kāpēc ASV spēku izvešana no Afganistānas ir bīstama Krievijai
ASV un NATO sāk izvest militāro kontingentu no Afganistānas
Politologs: ASV paliks Afganistānā, neskatoties uz skaļajiem solījumiem
Klincēvičs: ASV sāka apmācīt teroristus jau Afganistānā

Apšaude skolā Kazaņā: kadri no traģēdijas vietas

0
(atjaunots 23:07 11.05.2021)
 • 175. ģimnāzijas ēka Kazaņā, kurā iebruka ļaundaris ar šaujamieroci
 • Apšaudes vietā ieradās likumsargi un operatīvo dienestu darbinieki
 • Skolēni stāstīja, ka izdzirdējuši sprādzienu, pēc tam atskanēja šāvieni. Pa skaļruni izskanēja rīkojums palikt kabinetos un aizslēgt durvis
 • Bērni atcerējās, ka uzbrucējs mēģinājis ielauzties kaimiņu klasēs, bija dzirdami dārdi un sitieni pa durvīm
 • Pēc kāda laika skolā iegāja milicijas speciālo uzdevumu vienība, sākās evakuācija
 • Tatarstānas prezidents Rustams Minnihanovs ieradās traģēdijas vietā Kazaņā
 • Tiesībsargājošo iestāžu bruņumašīna pie apšaudē nonākušās skolas Kazaņā
 • Situācija pie skolas Kazaņā pēc bruņotā ļaundara uzbrukuma
 • Liela nelaime. Noticis briesmīgs noziegums – apšaudīti nevainīgi bērni. Noskaidrojam notikušā iemeslus, strādā visi dienesti. Situāciju kontrolēju personīgi, Minnihanovs paziņoja tīklā VKontakte.
Fotoreportāža no skolas Kazaņā, kur otrdienas rītā iebruka ar šaujamieroci bruņots ļaundaris.

11. maija rītā vīrietis atklāja uguni vienā no skolām Tatarstānas galvaspilsētā – Kazaņā. Skolēni stāstīja, ka izdzirdējuši sprādzienu, pēc tam atskanēja šāvieni. Pa skaļruni izskanēja rīkojums palikt kabinetos un aizslēgt durvis. Bērni atcerējās, ka uzbrucējs mēģinājis ielauzties kaimiņu klasēs, bija dzirdami dārdi un sitieni pa durvīm. Pēc kāda laika skolā iegāja milicijas speciālo uzdevumu vienība, sākās evakuācija.

Provizoriskie dati liecina, ka uzbrukumā gājuši bojā septiņi skolēni un divi pieaugušie. 21 cilvēks ievainots. Astoņi viņu vidū ir smagā stāvoklī.

Tatarstānas prezidents Rustams Minnihanovs pastāstīja, ka apšaudi sācis 19 gadus vecs jaunietis, viņam bija oficiāli reģistrēts ierocis. Krievijas Izmeklēšanas komiteja ierosināja krimināllietu.

Republikas vadība palīdzēs bojāgājušo un cietušo ģimenēm materiāli. Šodien republikā izsludinātas sēras.

0
 • 175. ģimnāzijas ēka Kazaņā, kurā iebruka ļaundaris ar šaujamieroci
  © Sputnik / Maksim Bogodvid

  175. ģimnāzijas ēka Kazaņā, kurā iebruka ļaundaris ar šaujamieroci

 • Apšaudes vietā ieradās likumsargi un operatīvo dienestu darbinieki
  © Sputnik / Maksim Bogodvid

  Apšaudes vietā ieradās likumsargi un operatīvo dienestu darbinieki

 • Skolēni stāstīja, ka izdzirdējuši sprādzienu, pēc tam atskanēja šāvieni. Pa skaļruni izskanēja rīkojums palikt kabinetos un aizslēgt durvis
  © Sputnik / Maksim Bogodvid

  Skolēni stāstīja, ka izdzirdējuši sprādzienu, pēc tam atskanēja šāvieni. Pa skaļruni izskanēja rīkojums palikt kabinetos un aizslēgt durvis

 • Bērni atcerējās, ka uzbrucējs mēģinājis ielauzties kaimiņu klasēs, bija dzirdami dārdi un sitieni pa durvīm
  © Sputnik / Maksim Bogodvid

  Bērni atcerējās, ka uzbrucējs mēģinājis ielauzties kaimiņu klasēs, bija dzirdami dārdi un sitieni pa durvīm

 • Pēc kāda laika skolā iegāja milicijas speciālo uzdevumu vienība, sākās evakuācija
  © Sputnik / Maxim Bogodvid

  Pēc kāda laika skolā iegāja milicijas speciālo uzdevumu vienība, sākās evakuācija

 • Tatarstānas prezidents Rustams Minnihanovs ieradās traģēdijas vietā Kazaņā
  © Sputnik / Maksim Bogodvid

  Tatarstānas prezidents Rustams Minnihanovs ieradās traģēdijas vietā Kazaņā

 • Tiesībsargājošo iestāžu bruņumašīna pie apšaudē nonākušās skolas Kazaņā
  © Sputnik / Maxim Bogodvid

  Tiesībsargājošo iestāžu bruņumašīna pie apšaudē nonākušās skolas Kazaņā

 • Situācija pie skolas Kazaņā pēc bruņotā ļaundara uzbrukuma
  © Sputnik / Maxim Bogodvid

  Situācija pie skolas Kazaņā pēc bruņotā ļaundara uzbrukuma

 • Liela nelaime. Noticis briesmīgs noziegums – apšaudīti nevainīgi bērni. Noskaidrojam notikušā iemeslus, strādā visi dienesti. Situāciju kontrolēju personīgi, Minnihanovs paziņoja tīklā VKontakte.
  © Sputnik / Maxim Bogodvid

  "Liela nelaime. Noticis briesmīgs noziegums – apšaudīti nevainīgi bērni. Noskaidrojam notikušā iemeslus, strādā visi dienesti. Situāciju kontrolēju personīgi," Minnihanovs paziņoja tīklā "VKontakte".

Tagi:
terorakts, skola, Krievija
Pēc temata
Apšaude skolā Kazaņā: kā bērni pūlējās glābties un ko stāsta vecāki
Kazaņā apšaudē skolā gājuši bojā 9 cilvēki