ECB

Bloomberg: vai eirozonas valstis ir gatavas kopā cīnīties ar naudas atmazgāšanu

33
(atjaunots 12:50 26.04.2018)
Cīņā par vienotu ES likumdošanu par pretošanos naudas atmazgāšanai Latvijai izdevies iegūt dažu mazo valstu atbalstu, taču Vāciju Eiropas sadarbība neinteresē.

RĪGA, 26. aprīlis — Sputnik. Pēc skandāliem Baltijas valstu banku sistēmā Eiropa cenšas panākt vienošanos sakarā ar naudas atmazgāšanas apkarošanu, raksta Bloomberg.

Latvija, kur nesen tika slēgta viena no lielākajām bankām, aicina izstrādāt vispārējus Eiropas principus cīņā ar aizdomīgu finanšu plūsmu. Kaut gan tai izdevās iegūt citu mazo valstu atbalstu, tā nespēja pārliecināt Vāciju, kura uzskata, kā šādām pilnvarām ir jāpaliek nacionālā līmenī.

Pēteris Putniņš, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājs, saka, ka neviena  Eiropas valsts nespētu atkārtot ASV centienus, kuri noveda pie šobrīd likvidētās ABLV bankas atmaskošanas.

"Visa Eiropa, protams, spētu to izdarīt. Priekš kam uzturēt šādu infrastruktūru katrā valstī atsevišķi?" pastāstīja viņš intervijā.

Sadarbības un informācijas apmaiņas trūkums ierobežo Eiropas centienus cīņā pret nelikumīgu finanšu plūsmu. Saskaņā ar Europol vērtējumu, izdodas atklāt tikai 1% no apmēram 120 miljardiem eiro, kuri ik gadu tiek atmazgāti ES.

Eiropas Centrālās Bankas (ECB) Banku kontroles nodaļas vadītāja Daneila Nuī uzskata, ka naudas atmazgāšanas apkarošanai nepieciešama starptautisko spēku koordinēšana. Taču Vācijā uzskata, ka valsts tiesībsargājošās iestādes slikti der darbam starptautiskā līmenī.

"Naudas atmazgāšana ir krimināllikuma jautājums. Likumi dažādās valstīs neatbilsts viens otram, savukārt risku raksturs katrā valstī atšķiras. Nacionālais kontrolieris labāk saprot vienas vai otras valsts problēmas," uzskata Torstens Petčs, Vācijas Finanšu uzraudzības federālās pārvaldes (BaFin) vadītājs.

Eirozonas valstis jau ir veikušas pasākumus lielāko banku kontroles centralizācijā, nododot šo atbildību ECB. Eiropas Savienības funkcionāri Briselē izskata likumus par naudas atmazgāšanas apkarošanu ES. Decembrī tika panākta vienošanās par pēdējo likuma versiju, kura ietver sevī kriptovalūtas regulēšanu.

ECB jau vērsušies ar lūgumiem uzmanīgāk sekot līdzi riskiem, kurus rada atsevišķu banku nestingrie iekšējie noteikumi. Eirodeputāts no Vācijas Svens Gigolds uzskata, ka ECB ir jāuzliek sodi bankām-pārkāpējiem.

"Augstākiem finanšu noziegumu riskiem ir jānoved pie augstākas maksas uzraudzības procesā. Es ticu tam, ka jūs turpināsiet sausināt netīrās naudas purvu, kurš saindē mūsu banku reputāciju," uzrakstīja viņš atklātā vēstulē Nuī, kura publicēta viņas mājas lapā.

Putniņš, kurš atradās ECB valdes tikšanās laikā aprīlī, pastāstīja, ka lielās eirozonas valstis neizrādīja interesi pret naudas atmazgāšanas likumdošanas unifikāciju. Taču, pēc viņa sacītā, mazās valstis "būs priecīgas izveidot kaut ko kopā".

"Ļoti neērti, ka mēs esam atkarīgi no ASV, kuras dara šo darbu mūsu vietā," paziņoja Nuī Eiroparlamentam pagājušajā mēnesī, atbildot uz jautājumu par ABLV bankas likteni. Viņa aicināja izveidot "Eiropas iestādi, kura rūpīgi, dziļi, secīgi sekos līdzi šādu likumu ievērošanai eirozonā". Pēc viņas domām, tai nav jābūt ECB.    

33
Pēc temata
Bankas ABLV stāsts varētu atkārtoties Igaunijā
Eirodeputāts no Latvijas apkaros naudas atmazgāšanu
Borovkovs: ASV "aprok" bankas Latvijā, bet tā tikai noliec galvu
Valsts departaments apsolīja atbalstīt Latviju cīņā par spēcīgu finanšu sektoru
Jurijs Svetovs

Politologs par karaspēka ievešanu ASV: valdība atzinusi, ka nespēj tikt galā

5
(atjaunots 12:20 04.06.2020)
Izmantot armiju pret civiliedzīvotājiem nozīmē atzīt, ka varasiestādes nespēj nomierināt protestus sabiedrībā, norādīja politologs Jurijs Svetovs.

RĪGA, 4. jūnijs – Sputnik. Vairāk nekā 1,5 tūkstoši karavīru pārdislocēti uz armijas bāzēm Vašingtonas apkaimē, informēja Pentagona pārstāvis. Karavīri ir "paaugstinātā cīņas gatavībā". ASV galvaspilsētā turpinās protesti pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves dēļ, kam policists aizturēšanas laikā ar ceļgalu saspieda kaklu.

Tādos apstākļos izmantot armiju nozīmē atzīt, ka varasiestādes nespēj nomierināt protestus sabiedrībā, radio Sputnik ēterā pastāstīja politologs, žurnālists Jurijs Svetovs.

"Viena lieta, kad armijas palīdzība tiek izmantota spēcīgu stihisko nelaimju gadījumā, pavisam cita – kad karaspēku vērš pret saviem vēlētājiem," uzsvēra Svetovs.

Viņš pastāstīja, ka daudzi analītiķi uzskata: amerikāņu sabiedrība ir sašķelta, tostarp arī pēc rases pazīmēm.

"ASV armijā ir liels skaits afroamerikāņu karavīru. Kā viņi izturēsies? Vai izpildīs komandieru pavēles? Mediji vēsta, ka policisti atteikušies izpildīt tādus rīkojumus. Jebkurā gadījumā ASV valdība patlaban demonstrē visai pasaulei, ka nespēj tikt galā ar protestiem ar parastām metodēm," konstatēja Svetovs.

Politologs uzskata, ka noteikts sabiedrības loks atbalsta ASV valdības lēmumu izmantot armiju nekārtību apslāpēšanai. Grautiņu laikā cieš cilvēki, un apstākļos, kad iedzīvotāji ar ieročiem rokās aizstāv savu īpašumu, ASV valdība izlēma ievest armiju, piebilda Svetovs.

Līdz ar miermīlīgajiem protestiem Floida bojāejas dēļ vairākus simtus pilsētu ASV pārņemušas masu nekartības. Cilvēki pārkāpj valdības noteikto komandanta stundu un iziet pilsētu ielās naktīs, demolē veikalus, aizdedzina ēkas un automašīnas. Vairāk nekā 20 štatos nemieru apspiešanā iesaistīta Nacionālā gvarde. Visā valstī aizturēti aptuveni 9 tūkstoši nemieru dalībnieku.

Светов: власти США не могут справиться с протестами обычными методами
5
Tagi:
NBS, protesti, ASV
Pēc temata
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
Protesti ASV: kā amerikāņi cenšas uzvelt vainu Krievijai
Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā
Jakovs Kedmi

Politologs pastāstīja, kas notiks ar ASV jebkādā militārā sadursmē ar Krieviju

16
(atjaunots 12:08 04.06.2020)
ASV un Krievijas konflikts nekādos apstākļos neattīstīsies kā konvencionāla "tanku divīziju darbību" apmaiņa.

RĪGA, 4. jūnijs – Sputnik. ASV baidās no jebkādas militāras sadursmes ar Krieviju, jo zina, ka tai nekavējoties sekos kodoltrieciens, paziņoja militāri politiskais eksperts Jakovs Kedmi, stāsta portāls Rueconomics.

Analītiķis konstatēja, ka Pentagona atjaunotā kodoldoktrīna, kas tika pieņemta 2018.gadā, pieļauj ierobežotu kodolieroču pielietojumu ar mērķi panākt lūzumu konvencionālā konfliktā. Tā attiecas uz jebkuru valsti, izņemot Krieviju. Tāpat ASV diezin vai izšķirsies par uzbrukumu Ķīnai, jo to atbalstīs Maskava.

Jakovs Kedmi salīdzināja ASV armijas kodolprincipu ar loteriju valstīm, kam nav iespēju iznīcināt ASV. Tomēr, viņā atgādināja, vienīgā valsts, kas spēj noslaucīt Savienotās Valstis no Zemes virsmas, bija un joprojām ir Krievija.

"Stāvoklis ASV un Krievijas starpā ir tāds, ka jebkurš uzbrukums, jebkādi no Krievijas viedokļa agresīvi amerikāņu armijas soļi pret Krieviju tiks sastapti ar stratēģisko kodoltermisko triecienu. Tātad tas neder," paskaidroja Kedmi.

ASV un Krievijas konflikts nekādos apstākļos neattīstīsies kā konvencionāla "tanku divīziju darbību" apmaiņa, uzsvēra eksperts Iton TV ēterā. Kedmi norādīja, ka ASV var pielietot spēku tikai pret valstīm, kuru rīcībā nav kodolieroču un kas nespēj atbildēt ar pilna mēroga triecienu ASV teritorijā. Kā piemēru analītiķis minēja Irānu, - vēl joprojām ir zināmas šaubas par to, vai valsts rīcībā ir kodolieroči.

Iepriekš Kedmi paziņoja, ka Krievija var iznīcināt ASV, ja tās nolems ar militāru spēku izrēķināties ar Ķīnu. Eksperts ir pārliecināts – sadursme ar Ķīnu neizbēgami novedīs pie Amerikas sadursmes ar Krievijas militāro spēku, un tas ir zināms visiem, arī Vašingtonai.

16
Tagi:
kodolieroči, Krievija, ASV
Pēc temata
Pentagons atzinis, ka militārais "pārākums" pār Krieviju ir zaudēts
Katrs trešais kuģis ar spārnotajām raķetēm: KF atbildēs NATO patrulēšanai
Krievijas aizsardzības ministrs konstatēja, kur atrodas lielākie draudi valstij
Analītiķis paskaidroja, kādēļ ASV nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī"