Raķešu uzbrukuma norise Damaskas debesīs 2018. gada 14. aprīlī

ASV gatavas apšaudīt Sīriju un izmantot spēku pret Krieviju

34
(atjaunots 07:55 19.04.2018)
ASV valdība paziņojusi, ka Krievijas un ASV stratēģiskie mērķi Sīrijā nesakrīt, un pieļāvusi jauna uzbrukuma iespēju, turklāt "nepieciešamības gadījumā" – pa Krievijas spēku pozīcijām.

RĪGA, 19. aprīlis — Sputnik. ASV var izdarīt jaunu uzbrukumu Sīrijai, ja valstī netiks izbeigta ķīmisko ieroču pielietošana, paziņojis ASV Pārstāvju palātas Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Eds Roiss, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz RIA Novosti.

ASV iepriekšēji raķešu apšaudi viņš nosauca par "likumīgu un attaisnotu" atbildi uz Sīrijas valdības "barbarisko uzbrukumu" civiliedzīvotājiem. Nepārprotamos pierādījumus tam, ka "ķīmiskais uzbrukums" Dumas pilsētā Sīrijā bija rupjš inscenējums, Vašingtona vēl joprojām ignorē.

Pie tam Valsts departaments pieļauj arī iespējamu konfrontāciju ar Krieviju, kuras spēki dislocēti Sīrijā. To citastarp apgalvoja ASV valsts sekretāra palīgs Vess Mičels. Viņaprāt, ASV netiecas pēc konfrontācijas ar Krieviju Sīrijā, taču "gatavas likt lietā nepieciešamu un proporcionālu spēku, lai aizsargātu sevi".

Tomēr politiķis uzsvēra, ka ASV iepriekšējā uzbrukuma laikā izdarījušas visu nepieciešamo, lai izvairītos no militāras eskalācijas ar Krieviju. "Mēs uzturējām incidentu novēršanai izveidotos kanālus, lai izvairītos no sadursmēm aizvien vairāk noslogotajā un sarežģītajā militārajā telpā," — viņš skaidroja.

Rietumi labprāt izmanto provokācijas

Vess Mičels atzīmēja, ka Krievijas stratēģiskie mērķi Sīrijā neatbilstot ASV mērķiem. Viņš pārmeta Krievijai vēlmi radīt plaisu starp ASV un to sabiedrotajiem un uzsvēra, ka Maskavu it kā nemaz neuztraucot Sīrijas tautas liktenis.

Viņš apgalvoja, ka ASV galvenais mērķis esot uzvara pār grupējumu ISIS (Krievijā un vairākās citās valstīs aizliegts teroristisks grupējums — red.), pār ko Vašingtona ieplānojusi lielu uzvaru tuvākajā laikā. "Tuvākajās dienās un nedēļās ASV un mūsu sabiedrotie novājinās un uzvarēs ISIS, atbalstīs stabilu Sīriju un ierobežos Irānas kaitīgās ietekmes izplatīšanos," — teica Mičels debatēs ASV Kongresa Pārstāvju palātā.

Krievijā Valsts departamenta teikto par Krievijas un ASV atšķirīgajiem stratēģiskajiem mērķiem Sīrijā paskaidroja ar to, ka laikāi kad Rietumi varēja nesodīti ignorēt Krievijas intereses, jau ir pagājuši. Piemēram, Valsts domes Aizsardzības komitejas vadītājs Vladimirs Šamanovs uzskata, ka rietumu koalīcija pūlas mazināt Krievijas lomu Sīrijas konflikta atrisināšanā.

"Viņi saformējuši valstu koalīciju un pūlas samazināt Krievijas lomu, un izšķiras par dažādām provokatīvām darbībām, kas jau izgājušas ārpus saprāta robežām," — norādīja Šamanovs.

Krievija nepieļaus provokācijas

Žurnāla "Nacionaļnaja oborona" galvenais redaktors, militārais eksperts Igors Korotčenko, atbildot uz radio Sputnik programmas vadītāja politologa Armena Gasparjana jautājumu par ASV un to sabiedroto iespējamiem jauniem raķešu triecieniem Sīrijā, teica:

"Viss būs atkarīgs no situācijas attīstības pašā Sīrijā. Līdz ar Austrumgutas atbrīvošanu karš Sīrijā, pēc būtības ir beidzies: ir deeskalācijas zonas, ir zonas, kurās valstis atbild par drošības uzturēšanu. Jautājums ir par to, kāda nākotne gaida Sīriju."

Pēc viņa domām, ir ļoti svarīgi īstenot vienošanās, kas tika panāktas 2017. gadā Sočos Krievijas, Turcijas un Irānas vadītāju apspriedē. Tās saistītas ar Sīrijas Konstitucionālās komisijas izveidi, kura izstrādās jaunu valsts pamatlikumu.

"Lai amerikāņi uzbruktu no jauna, vajadzīga jauna vērienīga provokācija, mēs (Krievija — red.) pacentīsimies to nepieļaut," — uzsvēra Igors Korotčenko.

Vairāk nekā simt raķetes

Iepriekš vēstīts, ka 14. aprīlī ASV prezidents Donalds Tramps nāca klajā ar uzrunu nācijai un paziņoja, ka pret Sīriju sākts raķešu uzbrukums. Militārajā operācijā pret Sīrijas valdības spēkiem piedalījās arī Lielbritānija un Francija. Krievijas Aizsardzības ministrijas rīcībā esošā informācija liecina, ka rietumu koalīcija apšaudē izmantojusi vairāk nekā simt "gaiss-zeme" tipa spārnotās raķetes, turklāt tās vērstas gan pret militārajiem, gan civilajiem objektiem. Sīrijas bruņoto spēku ģenerālštābs informēja, ka pārsvarā nodarīti materiāli zaudējumi, taču cietuši arī trīs civiliedzīvotāji. ASV informēja, ka uzbrukums vērsts pret objektiem, kuri it kā esot saistīti ar "Sīrijas režīma ķīmisko ieroču programmu". Pie tam mērķi ar nodomu izraudzīgi tā, lai "minimizētu Krievijas spēku iesaistīšanās risku".

34
Temats:
Ķīmiskās intrigas Sīrijā (23)
Pēc temata
Krievijas ĀM: Rietumvalstis uzbruka Sīrijai, pamatojoties uz sociālo tīklu datiem
WSJ: Tramps bija gatavs veikt triecienuzbrukumu Krievijas objektiem Sīrijā
Krievija atradusi Sīrijas ķīmisko ieroču uzbrukuma inscenējuma video "aktierus"
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

12
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
12
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

40
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

40
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Ugunsgrēks

Liels ugunsgrēks Jūrmalā: izglābts viens cilvēks

0
(atjaunots 11:51 04.07.2020)
Jūrmalā dzīvojamā mājā noticis ugunsgrēks, notikuma vietā strādā trīspadsmit ugunsdzēsēju brigādes; viens cilvēks ir izglābts.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Sestdien no rīta, 4. jūlijā, divstāvu mājā Jūrmalā izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, raksta jauns.lv ar atsauci uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvi Agritu Vītolu.

Pēc viņas sacītā, izsaukumu dispečeru punkts saņēma plkst. 8:48. Notikuma vietā glābēji atklāja spēcīgu atklāto liesmu vienā no dzīvokļiem. Viens cilvēks tika izglābts no degošās dzīvojamās platības, viņš atrodas mediķu uzraudzībā.

Kopējā uzliesmojuma platība pagaidām nav noteikts, notikuma vietā strādā 13 ugunsdzēsēju brigādes ar četrām ugunsdzēsības autocisternām.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka valstī ir izsludināts paaugstināts ugunsgrēku bīstamības periods. Atklātu uguni aizliegts izmantot mežu teritorijā, aizliegta transportlīdzekļu kustība ārpus ceļa, izņemot ugunsdzēsības mašīnas un citu ārkārtas dienestus, kā arī speciālo tehniku, kas ir paredzēta mežsaimniecības darbiem.

Valsts meža dienestā atzīmēja, ka visi pārkāpumi tiks rūpīgi izmeklēti, soda kārtā ir paredzēta gan administratīvā atbildība, gan kriminālatbildība.

Meteorologi atzīmē, ka ugunsgrēki liecina ne vien par cilvēku bezatbildīgo attieksmi, kuri bieži vien kļūst par vainīgiem uzliesmojumā, bet arī par būtiskām klimata izmaiņām.

VUGD aicina Latvijas iedzīvotājus nepalikt malā un, ieraugot ugunsgrēku, zvanīt pa tālruni 112.

0
Tagi:
ugunsdzēsēji, ugunsgrēks, Jūrmala
Pēc temata
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Latvijā jauns rekords: 98 kūlas ugunsgrēki diennakts laikā
Ugunsgrēka dūmi no Černobiļas nonākuši līdz Kijevai. Apdraudēta Krievija un Baltkrievija