ECB

Bloomberg: Latvija nav vienīgā ECB problēma

50
(atjaunots 16:26 12.04.2018)
Bulgārija nevēlas pieļaut ECB pārbaudi savās bankās, Slovēnija var iecelt kādu nepiemērotu cilvēku valsts bankas prezidenta postenī, bet Latvija un Igaunija iejauktas naudas atmazgāšanas skandālā.

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadītāju Mario Dragi nogurdinājušas nepatikšanas eirozonas austrumos, raksta Bloomberg.

Vasarā ECB sēdēs iztrūks Latvijas un Slovēnijas pārstāvju: pirmais nevar pamest valsti, jo ir apsūdzēts par korupciju, otrs gatavojas pamest posteni. ECB apstrīd Eiropas tiesā Latvijas lēmumu ierobežot valsts centrālās bankas prezidenta Ilmāra Rimšēvica pārvietošanos.

Tās ir tikai pēdējās nepatikšanas ES austrumos: Polija visiem spēkiem atliek iestāšanos eirozonā, Bulgārija nevēlas pieļaut ECB pārbaudi savās bankās, bet Latvija un tās kaimiņiene Igaunija šogad nokļuvušas naudas atmazgāšanas skandāla centrā.

Februārī ekonomisti prognozēja, ka līdz gada bleigām ECB atteiksies no obligāciju iepirkuma programmas. Šīs programmas liktenis, iespējams, tiks izlemts 14. jūnijā Rīgā. Taču Rimšēvičam aizliegts pildīt Latvijas Bankas prezidenta pienākumus, tāpēc nav skaidrs, kurš sastādīs kompāniju Dragi preses konferencē, jo parasti to dara uzņēmējvalsts centrālās bankas galva.

Rimšēvičam aizliegts pamest Latviju, tāpēc viņš izlaidis divas ECB sēdes, un Dragi vērsies ES tiesā, lai noskaidrotu, vai šāda situācija ir likumīga.

Nepatikšanas no Austrumiem

Austrumeiropā ir arī citas problēmas. Bulgārija — nabadzīgākā valsts ES — šovasar apņēmusies pievienoties Eiropas valūtas kursu regulēšanas mehānisma (ERM-2) sistēmai. Tas ir solis īsi pirms iestāšanās eirozonā.

Taču mēģinājumi ieviest ES kontroli Bulgārijas bankās — īpaši aktuāli pēc trešās lielākās valstī bankas "Korporativna trgovska banka" bankrota — palēninājušies, un Bulgārijas valdība paziņojusi, ka tas notiks tikai pēc pārejas uz eiro.

Divas lielākās ekonomikas reģionā — Polija un Čehija — atsakās iestāties eirozonā un integrēt savas banku sistēmas ar ES. Tas neatbilst Francijas un Vācijas vēlmei ieviest vienotu valūtu visā Eiropā. ECB sastrīdējusies arī ar Ungāriju, kuras centrālā banka izniegusi fondiem miljardu eiro investīcijām valsts parādā, nekustamajos īpašumos un mākslas priekšmetos, kā arī apsolījusi atcelt naudas finansējuma aizliegumu, kas ieviests ES centrālajām bankām.

Tiesa, patlaban uzmanības centrā ir Latvija un Slovēnija. Slovēnijas Bankas prezidents Boštjans Jazbecs aizvadītajā mēnesī paziņojis par savu atkāpšanos no amata — viņš strādās ES Banku finansiālās atveseļošanas vienotajā padomē, taču Slovēnija neiecels jaunu centrālās bankas prezidentu pirms vēlēšanām (tās notiks maijā vai jūnijā). ECB padomes sēdes apmeklēs viņa vietnieks, taču pagaidām vēl nav izlemts, vai viņam tiks piešķirtas balsstiesības.

Slovēnijas Bankas jaunais prezidents tiks izraudzīts vēlēšanās. Aptauju rezultāti liecina, ka līdera vietu ieņēmis komiķis Marjans Šarecs, kurš jau apsolījis ieviest lielas izmaiņas valsts institūcijās. Tātad vēlēšanu rezultāts ECB var sagādāt pārsteigumu.    

50
Pēc temata
Bloomberg: Latvijas naudasvads tiek slēgts
ABLV Bank krahs Latvijai varētu izmaksāt 8 miljardus eiro
Bloomberg: Latvijas tests Eiropas Centrālajai bankai
Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks. Foto no arhīva

Igaunijas Aizsardzības ministrijas vadītājs uzsvēra Atvērto debesu līguma nozīmi

18
(atjaunots 13:14 25.05.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības".

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Atvērto debesu līgums ir svarīgs Igaunijai un citām nelielām valstīm, kurām, atšķirībā no ASV, nav citu līdzekļu citu valstu militāro objektu kontrolei, uzskata Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks, vēsta RIA Novosti.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Vašingtona izstājas no Atvērto debesu līguma un būs ārpus vienošanās, kamēr Krievija "neizpildīs savas saistības". Taču viņš neizslēdz iespēju, ka tiks izstrādātas jaunas vienošanās. Krievija vairākkārt noraidījusi ASV apsūdzības saistībā ar Līguma pārkāpumiem. Krievijas ĀM paziņoja, ka Maskava vienosies ar ASV, tai skaitā par Līgumu, tikai uz savstarpēja pamata, savukārt jebkāda veida ultimāti no Vašingtonas puses ir nepieņemami.

"Amerikāņiem ir arī citi informācijas vākšanas līdzekļi, pirmām kārtām satelīti. Taču nelielām valstīm, tai skaitā Igaunijai, šim līgumam ir ļoti liela vērtība," pateica pirmdien Igaunijas televīzijai Luiks, paužot cerību, ka vienošanos tomēr izdosies saglabāt. "Es uzskatu, ka šobrīd ļoti lielu lomu spēlē diplomāti, lai pacenstos izglābt šo līgumu. Ja ASV tomēr izstāsies, tad mums visiem nāksies lemt, ko darīt tālāk," atzīmēja ministrs.

Atvērto debesu līgums tika parakstīts 1992. gadā un kļuva par vienu no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara beigām. Tas ir spēkā kopš 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atvērti ievākt informāciju par līguma pušu bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumu parakstījušas 34 valstis.

18
Tagi:
Atvērto debesu līgums
Pēc temata
Trampa padomdevējs nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī".
NATO valstis aicina ASV neizstāties no Atvērto debesu līguma
Krievijā komentējuši izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Lavrovs pastāstīja par KF atbildi uz ASV iespējamo izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Kims Čenuns

Pēc trīs nedēļas ilgas prombūtnes Kims Čenuns no jauna parādījies publikā

13
(atjaunots 08:37 25.05.2020)
Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. KTDR līderis Kims Čenuns aizvadījis paplašinātu Korejas Darba partijas Centrālās militārās komitejas sēdi, vēsta Sputnik Baltkrievija ar atsauci uz Korejas Centrālā telegrāfa aģentūru.

Informācija par sēdi tika publicēta svētdien, taču tās norises datums netiek precizēts. Bet ir zināms, ka rīkojumi, kas tika parakstīti šīs sēdes rezultātā, tika publicēti 23. maijā.

Šopavasar Kims Čenuns jau otro reizi uz ilgu laiku pazūd no publikas redzesloka: arī aprīlī viņu publikā neredzēja aptuveni trīs nedēļas, pa šo laiku paspēja parādīties baumas, ka KTDR līderis ir smagi slims un pat miris. Pēc tam 1. maijā Kims Čenuns piedalījās minerālmēslojumu rūpnīcas atklāšanas ceremonijā, pēc kuras atkal uz laiku pazuda.

13
Tagi:
Kims Čenuns
Pēc temata
Kims Čenuns izmēģinājis "jaunu ieroci"
Kims Čenuns ir dzīvs: Ziemeļkorejas valsts radio pastāstīja, kas noticis
Kims Čenuns pirmo reizi 20 dienu laikā parādījies publikas priekšā
Ruslans Pankratovs

Ruslans Pankratovs norāda, kādu risku atspoguļo incidents restorānā Jūrmalā

0
(atjaunots 07:12 26.05.2020)
Restorāna "Kūriņš" īpašnieka izturēšanās ir spilgta neonacisma izpausme, un Nacionālās apvienības paustais atbalsts paceļ ideju valsts līmenī, uzsvēra politiķis Ruslans Pankratovs.

RĪGA, 26. maijs – Sputnik. Jūrmalas restorāna "Kūriņš" apmeklētāji, ko iestādes īpašnieks Arnis Ābelītis 9.maijā izraidīja Georga lentītes dēļ, sakarā ar incidentu vērsušies tiesībsargājošajās iestādēs.

Iesniegumi uzrakstīti vairākām iestādēm, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja starptautiskās tiesību aizsardzības organizācijas "Latvijas krievu pasaule" priekšsēdētājs, politiskās partijas "Rīcība" līderis Ruslans Pankratovs, kurš sniedza atbalstu cietušajiem.

"Mēs uzrakstījām septiņus iesniegumus: Valsts policijai, iekšlietu ministram, Ģenerālprokuratūrai, tiesībsargam, Patērētāju tiesību aizsardzības centram, kā arī divām Saeimas komisijām. No Kriminālā likuma viedokļa "Kūriņa" īpašnieka darbībās ir diskriminācija un etniskā naida kurināšana līdz ar Administratīvā kodeksa pārkāpumiem," pastāstīja Pankratovs.

Pēc viņa domām, valda viedoklis: ja jau iestāde ir privāta, īpašnieks var rīkoties, kā vēlas, taču tie ir maldi.

"Jebkuram restorānam ir sociālā slodze, ņemot vērā to, ka pakalpojumu joma ir publiska. Nekādā gadījumā nav pieļaujama nekāda diskriminācija, par to paredzama atbildība pēc likuma," paskaidroja Pankratovs.

Viņš uzsvēra, ka restorāna īpašnieka izturēšanās ir satraucoša pazīme no iekšpolitiskās situācijas viedokļa.

"Latents nacionālisms valstī vienmēr ir bijis, tomēr Ābelīša uzvedība pārkāpj visas pieklājības robežas, bet Nacionālās apvienības vadītājs sāk tādu cilvēku demonstrēt kā piemēru. Tas ir absolūti nepieļaujami. Mēs redzam situācijā spilgtu neonacisma izpausmi un šīs idejas "iecementēšanu" valsts līmenī. Tas ir trauksmains signāls," paziņoja Pankratovs.

Politiķis norādīja, ka nekādi normatīvie akti neaizliedz Georga lenti Latvijā, un Ābelīša darbības jebkurā gadījumā ir pārkāpums. "Šī parkāpuma pakāpe jānosaka tiesībsargājošajām iestādēm, un mēs ceram, ka mūsu iesniegumi vismaz kādu vedīs pie prāta," piebilda Pankratovs.

Iepriekš rīdziniece Nadja Petrova pastāstīja, ka 9.maijā restorāna "Kūriņš" īpašnieks paziņoja, ka viņas ģimenei jānoņem Georga lentītes, vai arī viņiem nebūs iespējams apmeklēt iestādi. NA līderis Raivis Dzintars atzinīgi novērtēja Ābelīša soli.

Панкратов объяснил опасность инцидента с русскими в Юрмале
0
Tagi:
Ruslans Pankratovs, Arnis Ābelītis, nacionālisms, Georga lentīte
Pēc temata
Atteicās apkalpot krievus: kādus likuma pantus pārkāpis restorāns Jūrmalā
"Kurus vēl neielaidīs?": latviešu reklāmas speciālists nosodīja antikrievisko kafejnīcu
Patriots ar puvuma smaku. Ko slēpj restorāna īpašnieks, kurš atteicās apkalpot krievus