ASV JKS Donald Cook

Atpeldējuši. Ko divi ASV eskadras kuģi var izdarīt ar Sīrijas armiju

131
(atjaunots 16:53 11.04.2018)
Eskadras kuģu Donald Cook un Porter rīcībā ir līdz 120 spārnotās raķetes Tomahawk, kuru darbības rādiuss pārsniedz divus tūkstošus kilometru. Tātad amerikāņu kuģu bruņojuma darbības zonā ir visa valsts teritorija.

RĪGA, 11. aprīlis — Sputnik. ASV JKS karakuģi Donald Cook un Porter pietuvojušies Sīrijas krastiem — tieši gadu pēc raķešu uzbrukuma aviācijas bāzei Šairatā. Tāpat kā 2017. gada aprīlī militārās klātbūtnes paplašināšana reģionā tiek aizbildināta ar neapstiprinātiem mediju ziņojumiem par to, ka Damaska esot pielietojusi ķīmiskos ieročus, šoreiz — Austrumu Gutā.

Amerikāņu prese uzskata, ka eskadras kuģu parvietošanās saistīta ar Donalda Trampa solījumu divu diennakšu laikā izlemt, kā sodīt "Asada režīmu". Par to, ko pie Sīrijas krastiem spēj paveikt eksadras kuģi — materiālā RIA Novosti stāsta komentētājs Andrejs Kocs.

Mērķa izvēle

Ceturtās paaudzes eskadras kuģu Donald Cook un Porter rīcībā ir līdz 120 spārnotās raķetes Tomahawk, kuru darbības rādiuss pārsniedz divus tūkstošus kilometru. Tātad amerikāņu kuģu bruņojuma darbības zonā ir visa valsts teritorija. Taču līdz šim nav saprotams, kādi varētu būt to mērķi, ja Tramps izvēlēsies vardarbīgu scenāriju. Jaunās amerikāņu drošības centra eksperts Nikolass Gerass izdevumā Foreign Policy apgalvo, ka paredzami vairāki mērķi. Pēc viņa domām, pērn aviobāzes Šairatā apšaude ar raķetēm nav devusi rezultātu. Sīrijas armijas lidmašīnas pacēlušās gaisā jau dažas stundas pēc uzbrukuma.

Jāpiebilst, ka toreiz eskadras kuģi Porter un Ross palaida 59 raķetes Tomahawk. Krievijas Aizsardzības ministrija informēja, ka aviobāzi sasniegušas tikai 23 raķetes. Patiešām, pelēcīgs rezultāts: aptuveni divus miljonus dolāru vērtās raķetes iznīcināja ne vairāk kā sešus pavecus trešās paaudzes iznīcinātājus MiG-23, noliktavu, mācību korpusu, ēdnīcu un radiolokācijas staciju. Pacelšanās un nosēšanās josla un piebraucamie celiņi netika bojāti, tāpēc lidosta tika savesta kārtībā īsā laikā.

"Lai nodarītu jūtamu zaudējumu Bašaram Asadam un sniegtu Trampa izpratnē pietiekamu signālu, ASV nāksies uzbrukt lielākam skaitam mērķu, — secināja Gerass. — Tādējādi Sīrijas armijas militārās iespējas tiks ierobežotas."

Jāpiebilst, ka 2011. gadā amerikāņiem un britiem pietika ar 124 jūras bāzes raķetēm Tomahawk, lai gandrīz pilnībā iznīcinātu Muamara Kadāfi pretgaisa aizsardzības sistēmu. Tiesa, lielāko daļu Lībijas GKS zenītraķešu sistēmu daļu veidoja novecojuši padomju laiku kompleksi. Pilnīgi iespējams, ka Sīrijā tādi panākumi izpaliks.

Pat šodien, pēc septiņus gadus ilga pilsoņkara, šīs valsts PGA ir viena no spēcīgākajām reģionā. Sīrijas armijas rīcībā ir simtiem zenītraķešu sistēmu un kompleksu, tostarp arī modernie "Buk M2", "Pancirj S1" un S-125 "Pečora 2M". Fakts, ka līdz Šairatai aizlidoja mazāk nekā puse spārnoto Tomahawk, netieši liecina par Sīrijas zenītartilērijas efektivitāti. Profesionālo prasmu iepriekšējo eksāmenu viņi nokārtoja 8. aprīļa naktī, kad notrieca piecas no astoņām "gaiss-zeme" raķetēm, ko Izraēlas iznīcinātāji palaida pret aerodromu T-4 netālu no Palmīras.

Raķešu aritmētika

Pagaidām nav skaidrs, cik tālu gatavas iet Savienotās Valstis, ka tiks pieņemts lēmums uzbrukt Sīrijai. Ar 120 Tomahawk nepietiks, lai nopietni mazinātu Sīrijas Arābu armijas cīņasspēju un iespējas īstenot lielas uzbrukuma operācijas. Patlaban Vidusjūrā nav nevienas ASV JKS aviācijas bāzes grupas, un tuvākais desanta spēku grupējums līdz ar Iwo Jima klases universālo desanta kuģi atrodas 5. flotes atbildības zonā Persijas līcī.

Patlaban vienkārši nav iespējams ātri pastiprināt militāro klātbūtni pie Sīrijas krastiem, taču zināms, ka Vidusjūru bieži apciemo amerikāņu atomzemūdene ar spārnotajām raķetēm USS Florida, kas piedalījās arī operācijā Lībijā. Tās rīcībā ir veselas 154 Tomahawk, un iespēju ziņās tā pārsniedz abus eskadras kuģus Donald Cook un Porter kopā. Tātad pie Sīrijas krastiem izvērsto spārnoto raķešu skaits var sasniegt 274 vienības. Salīdzinājumam: 1991. gadā amerikāņiem pietika ar 288 Tomahawk, lai paralizēt Irākas PGA un militārās pārvaldes sistēmas operācijas "Tuksneša vētra" gaitā.

Raķešu uzbrukumu var atbalstīt arī reģionā dislocētās ASV GKS lidmašīnas. Gaisā amerikāņu manevra iespējas ir plašākas. Viņu lielākās bāzes atrodas Sīrijas ziemeļos, ko kontrolē kurdu vienības. Starp tām var pieminēt aerodromu Kobani pilsētas apkaimē Alepo provinces ziemeļos un Rumeilana bāzi Haseke apgabala ziemeļaustrumos, caur kurām amerikāņi piegādā "Sīrijas demokrātiskajiem spēkiem" ieročus, munīciju, medikamentus un pārējo ekipējumu. Abi aerodromi spēj uzņemt takstiskās aviācijas lidmašīnas. Turklāt ASV GKS aktīvi izmanto Indžirlikas aviobāzi Turcijā, Vidusjūras ziemeļaustrumu piekrastē.

131
Pēc temata
Eksperts: ASV vēlas grozīt kodollīdzsvaru pasaulē
Krievu lidotāju tikšanās ar amerikāņu eskadras kuģi Donald Cook Baltijas jūrā
Sīrija: pasaule uz jaunas Karību krīzes robežas

Global Times: Rietumi nespēj samierināties ar Krievijas pastāvēšanu

10
(atjaunots 13:07 22.04.2021)
Ķīniešu žurnālists uzskata, ka ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

RĪGA, 22. aprīlisSputnikĶīniešu žurnālists Hu Siczins savā rakstā Global Times pastāstīja, ka Krievija ir milzīgs baltais lācis, pret ko Rietumi pastāvīgi jūt nepatiku, vēsta RIA Novosti.

Žurnālists konstatēja, ka pēdējā laikā pret Kremli uzstājas valstis, kas agrāk bija PSRS sastāvā vai veidoja Varšavas līguma organizāciju. Pēc viņa domām, ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

Raksta autors atgādināja, ka, lai arī Krievija īstenojusi demokrātiskās reformas un kļuvusi par Rietumu parauga konstitucionālu valsti ar daudzpartiju sistēmu, to joprojām dēvē par "autoritatīvu" un nemana valstī notikušās pārmaiņas.

Pēc žurnālista domām, tas ir "ļoti bēdīgi". Viņš izteica pieņēmumu, ka pārmaiņas valsts politiskajā sistēmā nekādi neietekmē Rietumu viedokli: tas atkarīgs no ģeopolitisko attiecību rakstura ar Krieviju, tomēr ar tās pastāvēšanu citas valstis nevar samierināties.

10
Tagi:
Krievija, Rietumvalstis
Pēc temata
Vladimirs Putins: Krievijas nākotnes pamatā ir patriotisms
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām
Putina preses sekretārs novērtēja aukstā kara varbūtību starp ASV un Krieviju
ASV atkal vēlas mācīt, kā dzīvot. Īpaši aicināta Krievija un Ķīna
Jurijs Svetovs

Eksperts: balagāns Čehijā un Baltijā AES dēļ vajadzīgs uzbrukumam "Rosatom"

14
(atjaunots 13:06 22.04.2021)
Skandāls Čehijā un Baltijā radīts tādēļ, ka korporācija "Rosatom" iekarojusi labu reputāciju un būvē elektrostacijas dažādās valstīs, uzskata politologs.

RĪGA, 22. aprīlis – Sputnik. Korporācija "Rosatom" tiks izslēgta no konkursa dalībnieku saraksta par AES "Dukovani" paplašināšanas būvdarbiem Čehijā, pavēstīja valsts rūpniecības un tirdzniecības ministrs Karels Havlīčeks. Pēc viņa vārdiem, ir grūti iedomāties, ka pēc nesenajiem notikumiem Krievijas valsts korporācijai tiks piedāvāts piedalīties drošības pārbaudes procesā.

Runa ir par apsūdzībām, kas Prāgā izskanējušas pret Krievijas specdienestiem – Čehijā uzskata, ka Krievijas izlūki esot organizējuši sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

Politologs Jurijs Svetovs intervijā radio Sputnik pastāstīja, ka tas ir uzbrukums Krievijas korporācijai, kas konkurē ekonomikai nozīmīgā nozarē.

"Mēs novērojam uzbrukumu "Rosatom" no visdažādākajām pusēm, jo tā ir sekmīga kompānija, kas iekarojusi labu reputāciju, kas būvē elektrostacijas dažādās valstīs. paskatieties uz visu balagānu, kas griežas ap AES Baltkrievijā. To uzbūvēja "Rosatom". Tās pamatos ir visas iespējamās pārbaudes izgājis projekts. Tomēr trīs Baltijas valstis pastāvīgi kliedz par to, ka AES "apdraud" visu Eiropu. Krievijai pat izvirzīta prasība, lai tā pierādītu, ka Latvijai un Lietuvai piegādātā elektrība nav ražota BelAES, jo pagaidām visi ir vienā lokā BRELL," norādīja politologs.

Pēc Svetova domām, notikumi Čehijā ir vajadzīgi, lai radītu trokšņa efektu, kas novērsīs pasaules uzmanību no situācijas Baltkrievijā un Prāgas nodoma iepirkt Krievijas vakcīnu "Sputnik V". Viņš piebilda, ka, visticamākais, šajā gadījumā triecienu saņems "Rosatom".

14
Tagi:
skandāls, Rosatom, Baltija, Čehija
Pēc temata
AES "Akkuyu": kā Krievija būvē pirmo atomstaciju Turcijā
Galvenais – lai kaimiņa govs nosprāgtu: eksperts par Lietuvas skaudību par BelAES
Kāpēc Baidenam vajadzīga krievu izraidīšana no Čehijas?
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām
Taliban

Amerikāņu spēku izvešanu no Afganistānas vada talibi

0
(atjaunots 17:43 22.04.2021)
Teroristiskā organizācija "Taliban" diktē Savienotajām Valstīm skarbus noteikumus bruņotā kontingenta izvešanai no Afganistānas un piespiež Vašingtonu atgriezties daudzpolārās pasaules realitātē.

13. aprīlī Baltais nams informēja par amerikāņu kontingenta izvešanu no Afganistānas līdz 11. septembrim. Talibi ultimatīvā formā pieprasīja ASV spēku izvešanu līdz 1. maijam (saskaņā ar 2020. gada 29. februārī Dogā parakstītās vienošanās noteikumiem". "Taliban" uzstājīgi aicināja "Ameriku un visas okupējošās valstis beigt aizbildināt kara ievilkšanu garumā un nekavējoties izvest visus savus spēkus no Afganistānas". Tālāk sekoja atklāti "Islāma Emirāta modžahedu" draudi, atgādināja militārais analītiķis Aleksands Hroļenko.

ASV administrācija operatīvi reaģēja un paziņoja, ka 1. maijā sāksies spēku izvešana no Afganistānas. Sabiedrotie NATO tajā pašā dienā pieņēma līdzīgu lēmumu par misijas "Apņēmīgais atbalsts" spēku izvešanu. Visi mēģināja šajā interešu konfliktā saglabāt reputāciju.

Aizvadītajā nedēļā ASV prezidents Džo Baidens paziņoja, ka amerikāņu karavīru klātbūtne Afganistānā nepalīdzēs veidot pagaidu valdību. ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins atzīmēja, ka armija uzdevumu Afganistānā ir izpildījusi un "padarījusi iespējamu progresu ekonomikas, pilsoniskās sabiedrības un politikas jomās".

Vai bija vērts Pentagonam un tā sabiedrotajiem tērēt simtiem miljardu dolāru operācijām Afganistānā, zaudēt tūkstošiem kareivju, lai tik skumīgi pamestu cīņas lauku un visu nelaimīgo valsti vakarējam ienaidniekam – talibiem? Tas ir retorisks jautājums.

1. maija spēka demonstrācija

14. aprīlī CIP direktors Viljams Bērns paziņoja, ka bruņoto spēku izvešana saistīta ar ievērojamu risku un prognozēja iespējamu "Islāma valsts" un "Al Kaida" (KF un vairākās citās pasaules valstīs aizliegtas teroristiskas organizācijas) ietejmes atjaunošanos Afganistānā pēc ASV militārās klātbūtnes beigām. ASV prezidenta bijušais padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons ir pārliecināts, ka spēku izvešana nozīmē varas nodošanu "Taliban".

Vienlaikus talibi ir gatavi atsākt karadarbību – "džihādu" pret ārvalstu spēkiem, ja ASV un NATO neiekļausies iepriekš atrunātajā termiņā – līdz 1. maijam. "Taliban" viedokli iepriekš pauda Zabiulla Modžaheds: "Baidens teica, ka ir grūti izvest spēkus līdz maijam, taču mēs uzskatām, ka Dohā parakstītā vienošanās ir jāpilda, jo tā īstenošana ir vienīgā iespēja atrisināt problēmas Afganistānas un ASV attiecībās."

No loģistikas viedokļa 3-5 tūkstošu karavīru pārvietošanai ar transporta lidmašīnām laika ir pietiekami. Nepārprotami, ASV un NATO spēku izvešanu bremzē permanentās karadarbības ar talibiem, "mācekļu" nespēja vienoties varas pilnvaru sadales jautājumā nākamajā valsts aparātā ar pašreizējo (proamerikānisko) Afganistānas valdību.

AIR Nacionālās samierināšanās augstākajai padomei izdevās apvienot programmā vairāk nekā divus desmitus ierosinājumu, ieskaitot prezidenta Ašrafa Gani miera plānu. Taču 14. aprīlī "Taliban" atteicās piedalīties pārrunās par Afganistānas nākotni (kārtējais posms bija ieplānots Turcijā). Talibu bruņotās vienības gaida ASV un NATO kontingenta un militārās tehnikas izvešānu, lai panāktu militāru uzvaru pār valdības spēkiem. Kabula "aplenkumā" pārsvarā turas, pateicoties amerikāņu aviācijas uzlidojumiem teroristiem. Tuvākajā laikā Afganistāna var pārvērsties par "Islāma Emirātu".

Pēc 20 gadus ilgās kara darbības Afganistānā (kuras platība ir mazāka nekā Teksasai) un kaunpilnā miera noslēgšanas ar talibiem amerikāņiem vajadzētu piesardzīgāk žvadzināt ieročus un kļūt pieticīgākiem starptautiskajā arēnā. Tomēr viņiem vēsture nedod nekādu mācību. Pie tam atkal vainīga ir Krievija.

Ameikāņu izlūkdienesti ar "zemu vai vidēju pārliecības līmeni" uzskata, ka Krievijas izlūki finansiāli atbalstīja "Taliban" uzbrukumus ASV un koalīcijas kareivjiem Afganistānā 2019. gadā un agrāk. Datu avoti nav ne mazākās uzticības vērti un nav pārbaudāmi. Krievija šādas apsūdzības atspēko.

Mērķi mainās

Pentagona vadītājs Loids Ostins uzskata, ka vairāku tūkstošu amerikāņu karevju izvešana no AIE ļaus "mainīt centienu mērķus", savaldīt vai uzvarēt "nākamos pretiniekus" – Ķīnu un Krieviju, kas pūlas "grozīt pasaules kārtību". Neticis galā ar relatīvi nelielajiem teroristiskajiem grupējumiem uz opija magoņu plantāciju bāzes, Pentagons meklē pretinieku starp kodollielvalstīm. Tikai tāpēc, ka kaut kādas to darbības "neatbilst ASV nacionālajām interesēm".

Pēc amerikāņu "mērķu nomaiņas" Afganistānai un tās kaimiņiem Centrālāzijā nāksies patstāvīgi risināt līdzāspastāvēšanas problēmu ar agresīvu militāri reliģisku kustību. Talibu varā (līdz 2001. gadam) AIR sievietēm nebija pieejama izglītība, par laulības pārkāpumu sodīja ar nāvi pilsētas laukumā, zagļiem cirta nost rokas, televīzija bija aizliegta līdz ar teātri un mūziku.

Fakti ir spītīga lieta. 12. aprīlī Afganistānas Nacionālās drošības pārvalde ziņoja, ka ASV un "Taliban" vienošanās Dohā nav sekmējusi stabilizāciju – kopš 2020. gada 29. februāra talibu uzbrukumu skaits valstī pieaudzis par 24%. "Taliban" Kataras ofisa vadītājs mulla Abduls Gani Baradars 12. aptīlī pateicās Uzbekistānas prezidentam Šavkatam Mirzijojevam par iniciatīvu kopīgo ekonomisko projektu īstenošanā Afganistānā, taču tas negarantē miermīlīgu sadarbību. Militāri reliģiskā kustība no sava sastāva, viedokļu un mērķu viedokļa ir ļoti daudzveidīga.

"Taliban" savu taktiku nemaina, nemazina vardarbības līmeni valstī, nesarauj sabiedroto vai partneru attiecības ar "Al Kaida".  

0
Tagi:
taliban, bruņotie spēki, Afganistāna, ASV
Pēc temata
Kāpēc amerikāņi nepamet Afganistānu
Kāpēc Krievija gatava glābt Ameriku no kara un apkaunojuma
"Taliban" pastāstīja, kur ņem ieročus
Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem