Ziemeļu straume 2

Vācu medijs: "Ziemeļu straume 2" ir savienojošais posms starp Rietumiem un Austrumiem

23
(atjaunots 10:28 09.04.2018)
Krievija un Eiropas Savienība nevar vienmēr iet pa atsvešināšanās ceļu, tādēļ "Ziemeļu straume 2" ir viens no iespējamajiem veidiem savienot Austrumus un Rietumus.

RĪGA, 9. aprīlis — Sputnik. Krievijas un ES attiecību zemākajā punktā svarīgi panākt pārmaiņas ar tirdzniecības palīdzību, raksta vācu izdevums Handelsblatt. Pilnu raksta tulkojumu krievu valodā sniedz portāls InoSMI.

No skaļiem paziņojumiem Ukrainas prezidents Petro Porošenko atturas reti. Visskaļākais ieplānotā gāzesvada "Ziemeļu straume 2" pretinieks kritizē "gadsimta projekta" atbalstītājus, dēvējot viņus par "Krievijas līdzdalībniekiem tās hibrīdajos karos".

Piecdesmit divus gadus vecais prezidents neko nevēlas tik stipri kā to, lai Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa noindēšana Solsberijā neatgriezeniski izjauktu gāzesvada celtniecības plānus no Krievijas uz Vāciju.

Porošenko motīvi ir caurspīdīgi. Jo Ukrainai līdz ar "Ziemeļu straumes 2" celtniecību draud ne vien savu pozīciju zaudēšana kā "kakliņam" Centrāleiropas gāzes nodrošināšanā, bet arī divu miljardu eiro zaudēšana ikgadējos tranzīta ienākumos. Ar 1,2 tūkstošu kilometru gara gāzesvada palīdzību nākotnē uz Vāciju un citām Centrāleiropas valstīm būs jāpiegādā papildus 55 miljardus kubikmetru gāzes.

Nodevīgā Skripaļa noindēšana un savstarpēja diplomātu izsūtīšana atmetusi Krieviju un ES valstis pie jauna zemākā punkta. Pēkšņi atkal atdzīvojas atmiņas par auksto karu. Klusēšana un saprašanas trūkums abās pusēs sasnieguši sen neredzētu mērogu.

Tieši šajā spiediena un draudu fāzē ir jāatskatās atpakaļ. Tā bija Egona Bara formulētā un Villija Branta īstenotā politika attiecībā pret Krieviju ar izmaiņu paradigmu uz satuvināšanās rēķina, kura savulaik radīja pamatu aukstā kara beigām starp Austrumiem un Rietumiem. Gandrīz pēc pusgadsimta Eiropai nepieciešama jauna toreizējās sociāli-liberālās koalīcijas ārpolitiskās doktrīnas interpretācija.

Izolācija un atsvešināšanās neatrisinās problēmu

Izolācijas un atsvešināšanās spirāle starp ES un Krieviju nedrīkst griezt bezgalīgi. Tā vietā ekonomiski stiprajai ES ir jāizdara likme uz pārmaiņām ar tirdzniecības nozares palīdzību. Tieši šī iemesla dēļ gāzesvada projekts no Krievijas uz Vāciju nav vienkārši svarīgs enerģētisks projekts. "Ziemeļu straume 2", Krievijas lielākā koncerna Gazprom un vairāku Rietumeiropas koncernu, tādu kā Wintershall, Uniper, OMV, Engie projekts, ir savienojošs elements, kuram jānāk par labu Rietumiem un Austrumiem.

Krievija līdz ar "Ziemeļu straumi 2" saņems vēl vienu drošu gāzes piegādes ceļu uz Centrāleiropu. Galu galā, tur atrodas svarīgākie Gazprom klienti. ES nevar diversificēt savas piegādes un panāks vēl lielāku Austrumu un rietumu ekonomiku sapīšanu kopā.

Acīmredzami, ka agresīvā gāzes eksportētāja ASV nav priecīga par šādu notikumu attīstību. ASV vēlas nākotnē pārdot Eiropas Savienībai pēc iespējas vairāk SDG. Tas ir pareizi un labi, ja arī cenas ir labas.

"Ziemeļu straumes" reputācija, neapšaubāmi, ir cietusi. Sekojot bijušajam kanclerim Gerhardam Šrēderam, projektu kopš nesena laika lobē arī bijušais Austrijas finanšu ministrs Hans Jorgs Šelings. Turklāt iesaistītā Gazprom "meita" iekārtojusies Šveices nodokļu paradīzē. Tas viss neizraisa īpašas simpātijas pret desmit miljardu eiro vērtu projektu.

Taču imidža zaudējumiem nedrīkst vest malā no fakta, ka gāzesvads ir attiecību padziļināšanas projekts starp Krieviju un ES. ES vēsturisko kļūdu vidū bija sekojošā: pēc "dzelzs priekškara" krišanas netika veikti centieni, lai stiprāk piesietu Krieviju sev.

Bīstama spēlēšana ar muskuļiem konstruktīvu attiecību vietā

Konstruktīvu attiecību vietā jau gandrīz trīsdesmit gadu garumā pēc aukstā kara beigām vērojama spēlēšana ar muskuļiem. Tā izpaužas ne tikai pilsoņu karā Ukrainā vai Krievijas okupētajā Krimā par spīti starptautiskā likuma normām, bet arī atsevišķu nelielu valstu ignorēšanā, tādas kā, piemēram, nemierīgais Piedņestras reģions ar tā "iesaldēto konfliktu".

Pārvēlētā Krievijas prezidenta Vladimira Putina pagrieziens "iluzoro demokrātiju", tādu kā Turcija vai Irāna, virzienā, rāda, ka Krievija atrod jaunus draugus ārpus ES robežām, kuriem enerģētikas politikas nozarē piemīt ievērojams spēks.

ES steidzami ir jāpārvar savu histēriju, kuru izraisījusi dubultā aģenta Skripaļa noindēšana un sasteigtās diplomātiskās sekas. Antikrieviskie noskaņojumi Polijā vai arī Baltijas valstīs nedrīkst aizklāt kopējo ainu.

Politiskā stabilitāte Eiropā ir iespējama tikai ar Krieviju, nevis pret Krieviju. Kā teicis austriešu filozofs Ludvigs Vitgenšteins (Ludwig Wittgenstein): "Nevar vēlēties, nedarot." Tādēļ "Ziemeļu straumes 2" celtniecība ir visa kontinenta projekts, no kura nedrīkst atteikties.  

23
Temats:
Ziemeļu straume 2 (262)
Pēc temata
Lietuva cer sadarboties ar ASV SDG piegādēs uz Latviju un Igauniju
Eksperts: salā Latvija par Krievijas gāzi nežēlojās
Cīņa par Eiropu: Valsts departaments raizējas par Baltijas valstīm un savu gāzi
Ukraina arestē "Gazprom": nav ko zaudēt
Elektropadeves līnija, foto no arhīva

Baltkrievijas energosistēmas atslēgšana no Lietuvas: kas notika ar cenām

42
(atjaunots 13:28 13.04.2021)
Baltkrievijas energosistēmas izmēģinājumi, kuru laikā bija atslēgtas četras elektropadeves līnijas starp Baltkrieviju un Lietuvu, parādīja, ka tā var darboties bez pieslēguma Lietuvas tīklam, paziņoja Baltkrievijas Enerģētikas ministrijā.

RĪGA, 13. aprīlis - Sputnik. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija paziņoja, ka republikas energosistēmas izmēģinājumi, kuru laikā tika atslēgtas pārrobežu elektropārvades līnijas, bija veiksmīgi, vēsta RIA Novosti.

"Izmēģinājumi... demonstrēja baltkrievu energosistēmas tehnisko iespēju strādāt bez lietuviešu energosistēmas," teikts Baltkrievijas Enerģētikas ministrijas preses dienesta ziņojumā, atsaucoties uz "Belnergo" ģenerāldirektora vietnieku, galveno dispečeru Denisu Kovaļevu.

8. un 11. aprīlī Baltkrievija veica savas enerģētiskās sistēmas izmēģinājumus, kuru laikā tika atslēgtas četras elektropadeves līnijas ar 330 kW jaudu starp Baltkrieviju un Lietuvu. Pēc laikraksta "Komersant" datiem, Latvija šajās divās dienās ir pārtraukusi elektroenerģijas komerciālo importu no Krievijas. Turklāt "Inter RAO" (Krievijas elektroenerģijas eksporta operators) ziņoja, ka elektroenerģijas piegāde uz Lietuvu no RF Kaļiņingradas apgabala netika pārtraukta.

Pēc laikraksta datiem, Baltkrievijas energosistēmas darbības izmēģinājumu laikā Baltijā palielinājās elektrības cenas. Piemēram, 8. aprīlī Lietuva importa kompensēšanai no Baltkrievijas palielināja iepirkšanas apjomus no Polijas (3,5 gigavatstundu) un Zviedrijas (3,3 gigavatstundas). Rezultātā tūlītējās cenas Lietuvā palielinājās par 4 eiro par 1 megavatstundu, sasniedzot 51 eiro. 11. aprīlī tūlītējā cena Lietuvā bija aptuveni 40 eiro par 1 megavatstundu.

Baltijas valstis vēl joprojām strādā sinhronā režīmā ar pēcpadomju energosistēmu tā saucamajā BRELL lokā un ir atkarīga no dispečeru dienesta Maskavā un Krievijas elektroenerģijas tīkla. Lietuva, Latvija un Igaunija paziņojušas, ka plāno līdz 2025. gadam atslēgties no BRELL loka.

Saskaņā ar apstiprināto scenāriju, sinhronizācija notiks caur saslēgumu LitPol Link un jauno jūras kabeli starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronajiem kompensatoriem, ko uzstādīs Baltijas valstīs.

Iepriekš Krievija vairākkārt veica Kaļiņingradas apgabala energosistēmas izolētas darbības izmēģinājumus.

42
Tagi:
BRELL, elektroenerģija, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Lietuvā atzina, ka saņems elektroenerģiju no BelAES
Principa lieta. Cik Baltijai izmaksās "neatkarība" no Krievijas
Eksperts: sals parādīja, ar ko Lietuva riskē pēc atslēgšanās no BRELL
Būs kā Teksasā: Latvijai prognozē enerģētisko kolapsu
Valletas ielās, foto no arhīva

Saņemiet 200 eiro par ceļojumu: kāda ES valsts izdomājusi, piesaistīt tūristus

41
(atjaunots 01:10 12.04.2021)
Tūrisma bizness pēc Covid-19 pandēmijas ir bēdīgā stāvoklī, taču daudzas valstis neskumst un izdomā, kā piesaistīt ceļotājus

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Kāda Eiropas Savienības valsts nolēmusi ar neparastu metodi piesaistīt tūristus, raksta Bb.lv.

Maltas Tūrisma ministrija informēja, ka izmaksās tūristiem 200 eiro, lai tikai viņi apmeklētu valsti un celtu tūrisma nozari pēc lejupslīdes Covid-19 pandēmijas un ar to saistīto ierobežoto avioceļojumu rezultātā.

Maltas tūrisma ministrs Kleitons Bartolo paskaidroja, ka valdība plāno izmaksāt naudu tūristiem, kuri pavadīs valstī vairāk nekā trīs dienas, kā arī rezerves naktsmītni caur vietējo viesnīcu. Jāpiebilst, ka izmaksas variēsies atbilstoši rezervētajiem apartamentiem. Piemēram tūristiem, kuri izvēlēsies pieczvaigžņu numurus, izmaksās 200 eiro, par četrzvaigžņu numuriem piedāvās 150 eiro, bet par trīszvaigžņu numuru valdība kompensēs 100 eiro.

Bez tam Kleitons pastāstīja, ka kompensācija tiem, kuri nolēmuši apstāties Maltas arhipelāgam piederošajā Gozo salā, būs par 10% lielāka.

"Shēmas mērķis ir panākt, lai Maltas viesnīcas būtu konkurētspējīgas, atjaunojoties starptautiskajam tūrismam," ieceri komentēja tūrisma ministrs.

Saskaņā ar drosmīgākajām prognozēm, Maltu gada laikā vajadzētu apmeklēt vismaz 35 tūkstošiem tūristu.

Iepriekš vēstīts, ka marta beigās Latvijā radās neizpratne par izbraukšanas noteikumiem uz trešajām valstīm nenozīmīgu iemeslu dēļ – lai arī tieša aviosatiksme ar vairākām valstīm ir organizēta, tūristus turp nelaida.

Ziņots, ka spēkā palicis noteikumus, saskaņā ar kuru ārvalstnieki var iebraukt Latvijā tikai svarīgu iemeslu dēļ: darbs, mācības, ģimenes apvienošanās, ārstēšanās, tranzīts vai nepilngadīgo pavadīšana, atgriešanās pastāvīgajā dzīves vietā, vai bēres. Tiem, kam ir nopietns iemesls Latvijas apmeklēšanai, pirms brauciena jāaizpilda blanka vietnē Сovidpass.lv. Iebraucot jāuzrāda dokumenti, kas apliecina brauciena nepieciešamību.

Atgriežoties no brauciena uz trešajām valstīm bez svarīga iemesla, uz sava rēķina jāveic Covid-19 tests. Ja tā rezultāts ir negatīvs, cilvēks var doties mājup un ievērot 10 dienas ilgu pašizolāciju. Ja testa rezultāts ir apstiprinošs, vai cilvēks atteicies to veikt, viņam jādodas obligātajā izolācijā uz vienu no viesnīcām, kas nodrošina šādu pakalpojumu.

41
Tagi:
Eiropas Savienība, koronavīruss, tūrisms
Pēc temata
Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā
Pat pēc vakcinācijas brīva ceļošana atsāksies ne agrāk par vasaru
Ģimenes ārsti neizsniedz igauņiem izziņas ieceļošanai Latvijā
"Bezizejas stāvoklis". ES valstis interesējas par "Sputnik V"
Jauniešu organizācijas Protests pikets par LGBT tiesībām

Jurists: ES var piespiest Latviju mainīt Satversmi LGBT labā

0
(atjaunots 08:22 14.04.2021)
Laulības definīcijas maiņa Latvijas Satversmē var izraisīt konfliktu ar Eiropas Savienības likumdošanu.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Ja tiks pieņemti Satversmes grozījumi, kuri nosaka ģimeni kā savienību starp vīrieti un sievieti, Eiropas Cilvēktiesību tiesa var uzlikt Latvijai grozīt Satversmi un izmaksāt kompensāciju viendzimuma pāriem, pastāstīja Eiropas Parlamenta konsultants jurists Aleksejs Dimitrovs, radio Baltkom.

Pēc tam, kad Latvijas Satversmes tiesa atzinusi, ka valsts pienākumu aizsargāt un atbalstīt arī viendzimuma partneru ģimenes, Nacionālā apvienība iesniegusi Saeimā likumprojektu ar grozījumiem Satversmē, piedāvājot nostiprināt ģimenes jēdzienu kā vīrieša un sievietes savienību. Likumprojekts paredz trīs likumīgus ģimenes izveides veidus: uz laulības pamata, ja vecākiem ir kopīgs bērns, vai adopcijas rezultātā.

Pēc Dimitrova vārdiem Saeima var izdarīt grozījumus valsts Satversmē un ņemt vērā tikai likuma pēdējo redakciju, taču šajā gadījumā Eiropas Savienība var pieprasīt Latvijai mainīt likumdošanu.

"Ja pieņemsim, ka Satversmē ierakstīs šādas normas, teorētiski varētu iedomāties, ka mēs esam mainījuši Satversmi, tāpēc Satversmes tiesas lēmumi, kas balstīti uz vecās redakcijas, mēs vienkārši ignorējam. Bet pēc tam tiek radīts risks, ka cilvēki vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Un tā, neskatoties uz šīm konstitucionālajām normām, teiks, ka Latvija pārkāpj viendzimuma pāru tiesības. Latvijai būs jāizmaksā kompensācija un jāmaina Satversme," atzinis Dimitrovs.

Pagājušajā nedēļā Satversmes tiesa pieņēma otro lēmumu par labu viendzimuma pāriem - tā atzina par neatbilstošu Satversmei Ministru kabineta "Noteikumu par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā" 13.punktu, jo tas attiecas uz mantojuma atstājēja pārdzīvojušo tā paša dzimuma partneri, kuram ar mantojuma atstājēju bija izveidota ģimene.

Embrijs, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Поляков

Tāpat tiesa nolemj, ka Saeimai līdz 2022. gada 1. jūnijam jāpieņem likumi par visu ģimeņu atzīšanu, aizsardzību un atbalstu.

Latvija ir viena no sešām ES valstīm (līdz ar Lietuvu, Rumāniju, Poliju, Slovākiju un Bulgāriju), kurās netiek atzītas laulības vai partnerattiecības starp viendzimuma cilvēkiem. Satversmes 110. pants nosaka laulību kā savienību starp vīrieti un sievieti.

0
Tagi:
LGBT, Satversme, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Valdošā koalīcija Igaunijā var izjukt LGBT dēļ
Igaunijā varētu legalizēt vai uz visiem laikiem aizliegt viendzimuma laulības
Satversmes tiesa: likumam ir jāaizsargā arī viendzimuma ģimenes
LGBT šantāža Eiropas Savienībā: ievērojiet tiesības, citādi maksāsiet sodu