NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs

NATO samazina Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības darbinieku skaitu

23
(atjaunots 16:28 28.03.2018)
Ziemeļatlantijas alianse pieņēmusi samazināt par trešdaļu Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības NATO darbinieku skaitu, taču neapturēs Krievijas un NATO Padomes organizācijas darbu.

RĪGA, 28. marts — Sputnik. NATO samazina par 10 cilvēkiem Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības NATO darbinieku skaitu – šāds lēmums pieņemts atbildē pēc incidenta Solsberijā, paziņoja alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs. Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka šādas rīcības rezultātā būtiski samazināsies dialoga iespējas, un Maskava atbildēs uz šo soli, vēsta RIA Novosti.

"NATO Padome samazina Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības NATO darbinieku maksimālo skaitu par 10 cilvēkiem saskaņā ar manu lēmumu. Rezultātā darbinieku skaits sastādīs 20 cilvēkus," – paziņoja Stoltenbergs 27. martā.

NATO ģenerālsekretārs informēja, ka atcēlis alianses piekrišanu Krievijas pastāvīgajā pārstāvniecībā akreditētu septiņu darbinieku iecelšanai, un noraidīs pieprasījumu izsniegt akreditāciju vēl trim pastāvīgās pārstāvniecības darbiniekiem. Viņš norādīja, ka šo soli uzskata par "proporcionālu un juridiskajām saistībām atbilstošu".

"Mūsu darbības atspoguļo nopietnas bažas drošības jautājumā, ko pauž visi sabiedrotie, un tas ir koordinēts starptautiskā darba elements reakcijā uz Krievijas darbību. Tās ir proporcionālas un atbilst mūsu juridiskajām saistībām," – viņš paziņoja žurnālistiem.

Pie tam Stoltenbergs uzsvēra, ka lēmums samazināt Krievijas pārstāvniecības darbinieku skaitu organizācijā negroza alianses politiku attiecībā pret Krieviju, Krievijas un NATO Padomes kārtējās sēdes organizācijas darbs netiek apturēts.

"Šīsdienas lēmums nemaina NATO politiku attiecībā ar Krieviju. NATO joprojām ievēro savu divējādās pieejas politiku, kas savieno spēcīgu aizsardzību un gatavību dialogam, ieskaitot Krievijas un NATO Padomes nākamās sēdes sagatavošanas darbu," – apgalvoja Stoltenbergs.

Atbilde būs

Maskava noteikti atbildēs uz Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības NATO darbinieku skaita samazināšanu, aģentūrai RIA Novosti pastāstīja Krievijas ĀM.

"Šis NATO solis būtiski samazina iespējas tāda dialoga sākšanai (starp Maskavu un aliansi – red.), kas ļoti nepieciešams pašreizējā sarežģītajā situācijā ar drošību Eiropā," – pastāstīja aģentūras sarunbiedrs.

Viņš uzsvēra, ka "atbilde būs noteikti". "Mēs to pārdomāsim un noteikti sniegsim," – piezīmēja informācijas avots Ārlietu ministrijā.

ĀM pārstāvis paskaidroja, ka pēdējā laikā Krievija dzirdējusi "signālus par Stoltenberga vēlmi veicinat dialogu ar Krieviju jautājumos, ko var uzskatīt par neatliekamiem." Viņš piebilda: "Patlaban pastāv ievērojama spriedze, tostarp Eiropā, ņemot vērā NATO lēmumu izpildi par militāro nostiprināšanos mūsu robežu tuvumā. Protams, nepieciešama izlāde."

Iepriekš 16 ES valstis, kā arī ASV, Kanāda, Norvēģija, Ukraina un vairākas citas valstis pieņēma lēmumu izsūtīt Krievijas diplomātus sakarā ar incidentu Solsberijā. Piemēram, ASV valdība informēja, ka tiks izsūtīti 48 diplomāti un 12 Krievijas misijas ANO darbinieki, kā arī slēgts Krievijas Ģenerālkonsulāts Sietlā. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka Krievija noteikti atbildēs uz rietumvalstu "nekaunīgo rīcību".

"Atbildēsim, nešaubieties, jo, protams, neviens nevēlas pieciest tādu nekaunību, un arī mēs to necietīsim," – paziņoja Lavrovs 27. martā Taškentā, kur ieradies darba vizītē.

23
Pēc temata
Londona izsniegusi orderus "apšaubāmu" Krievijas īpašumu arestam
Vairākas ES valstu Ārlietu ministrijas izsaukušas Krievijas vēstniekus
Latvija izsūta Krievijas diplomātu un "Aeroflot" pārstāvniecības vadītāju
Mediji: Tramps ir gatavs sekot ES piemēram un izsūtīt Krievijas diplomātus
Times: aptuveni 20 Eiropas valstis plāno izsūtīt Krievijas diplomātus
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

3
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
3
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

39
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

39
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Мужчина с сотовым телефоном

Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid

0
(atjaunots 18:40 03.07.2020)
Šobrīd Apturi Covid lieto pārāk maz cilvēku, lai lietotne varētu tikt uzskatīta par efektīvu palīgu Slimību profilakses un kontroles centram.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji nepietiekami aktīvi lejupielādē viedtālruņu mobilo lietotni Apturi Covid, un saslimušo cilvēku kontaktus ir grūti izsekot, vēsta Latvijas Radio 4.

Apturi Covid ir lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, to skaitā arī valsts prezidents, aptuveni puse no viņiem lejupielādēja to pirmajā nedēļā pēc lietotnes ieviešanas. Taču, pēc speciālistu domām, tas ir pārāk maz.

Lietotnes autors Andris Bērziņš atgādina, ka šī lietotne, kura palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem kontaktējis pacients, ir izstrādāta, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Taču šobrīd Apturi Covid izmanto pārāk maz cilvēku, lai lietotne tiktu uzskatīta par efektīvu palīgu.

Bērziņš aicina aktīvāk izmantot to, jo "otrais vilnis" nav aiz kalniem:

"Mēs esam ieslīguši kā nācija tādā pašapmierinātā leiputrijā, ka viss [Covid-19 izplatība] ir beidzies. Manuprāt, nenotiek pietiekami aktīva domāšana par to, kas notiks nākamais. Ārpus Latvijas daudzviet vēl plosās Covid-19 izplatības pirmais vilnis. Mēs kaut kur gribam pabraukāt, jo robežas taču ir vaļā. Tas ir tikai laika jautājums, kamēr vīruss atkal nonāks šeit," saka viņš.

Piemēra kārtā viņš minēja neseno gadījumu: SPKC meklē visus pasažierus, kuri brauca ar autobusu Rīga – Valmiera – Valka 26. jūnijā, jo tajā atradās ar Covid-19 inficēts pasažieris.

Pēc Bērziņa sacītā, šobrīd divu nedēļu karantīnā nonāk visi, kas bija autobusā, jo SPKC nevar pateikt, kurš tieši sēdēja blakus inficētajam cilvēkam. Ja vairāk cilvēku lietotu Apturi Covid, šobrīd karantīnā atrastos tikai tie, kas sēdēja blakus, bet pārējie varētu turpināt ierastās dzīves gaitas.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO pastāstīja par zinātnisko izrāvienu Covid-19 ārstēšanā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi
KF Aizsardzības ministrijā pastāstīja par vakcīnas testēšanas dalībnieku stāvokli