Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja

Business Insider: Lielbritānija varētu atbildēt Krievijai

61
(atjaunots 09:36 14.03.2018)
Konflikts starp Lielbritāniju un Krieviju varētu attīstīties diapazonā no sīkām nepatikšanām līdz pilnvērtīgam kiberkaram starp abām valstīm.

RĪGA, 14. marts – Sputnik. Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja devusi Krievijai laiku līdz otrdienas pusnaktij, lai sniegtu "uzticības cienīgu" paskaidrojumu sakarā ar notikumu ar dubultaģentu Sergeju Skripaļu, pēc kā solīja piemērot atbildes pasākumus. To, kā tieši Meja varētu izteikt savu neapmierinātību Krievijai, cenšas noskaidrot Business Insider.

Izsūtīt Krievijas diplomātus

2012. gadā Lielbritānija jau izsūtīja Krievijas diplomātus sakarā ar "pierādītu Krievijas specdienestu darbību pret Lielbritānijas interesēm". Šāda rīcība salīdzinoši plaši izplatīta diplomātiskajā praksē, un tā parasti rīkojas pēc jebkāda starptautiska incidenta.

Cik lielā mērā tas ir iespējams?

Visticamāk, vismaz daži Krievijas diplomāti tiks izraidīti, tomēr Lielbritānija vēlēsies saglabāt diplomātiskus sakarus ar Krieviju savā teritorijā.

Nesūtīt valsts pārstāvjus uz Pasaules čempionātu futbolā

Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas ĀM vadītājs Boriss Džonsons izteica mājienu, ka būtu neslikti, ja angļu futbola komanda atceltu savu piedalīšanos gaidāmajā Pasaules čempionātā Krievijā. Taču ĀM darbinieki steigšus paskaidroja, ka runa bija par valsts oficiālajām amatpersonām, nevis par futbolistiem.

Cik lielā mērā tas ir iespējams?

Ļoti iespējams, ka Lielbritānija neatsūtīs oficiālos pārstāvjus uz Pasaules čempionātu kā protestu pret notikumu Solsberi pilsētā. Taču ir grūti pateikt, cik nopietns trieciens Krievijas valdībai būs prinča Viljama neierašanās.

Atņemt licenci telekanālam RT

Aizvakar Kopienu palātā Mejai vairākkārt jautāja par Krievijas valsts telekanāla RT darbu Lielbritānijā. Kaut arī viņa kritizējusi šos politiķus, tostarp leiboristu līderu Džeimsu Korbinu, par to ka viņi uzstājušies kanāla ēterā, skaidru solījumu, ka RT tikšot atņemta licence, viņa nav devusi.

Cik lielā mērā tas ir iespējams?

Jebkādu lēmumu par RT licenci pieņems nevis Mejas valdība, bet gan neatkarīgs regulators Ofcom. Taču Ofcom pārstāvis jau paziņojis, ka šis jautājums tiks izskatīts, tādēļ visai iespējams, ka RT varētu pazaudēt licenci.

Kiberkarš

Iekšlietu ministre Embera Rada iepriekš jau runājusi par atbildes kiberuzbrukumiem pret Krieviju par tās iespējamo iejaukšanos rietumu vēlēšanās. Tie varētu būt DoS uzbrukumi pret Krievijas valsts iestāžu mājaslapām vai portāliem, kuri tiek izmantoti valsts propagandas izplatīšanai. Taču šāds solis nozīmēs ievērojamu spriedzes palielināšanos abu valstu starpā un var novest pie kiberkara starp tām.

Cik lielā mērā tas ir iespējams?

Steidzams Lielbritānijas kiberuzbrukums Krievijai ir pārāk riskants un tādēļ maz iespējams. Taču šis ierocis varētu palikt britu arsenālā.

Iesaldēt krievu oligarhu aktīvus

Aizvakar uz Meju tika izdarīts spiediens ar mērķi izveidot "Magņitska saraksta" britu versiju, kas ļautu Lielbritānijai iesaldēt krievu oligarhu aktīvus. Pēdējo gadu laikā Londona kļuvusi par vienu no populārākajām pilsētām bagāto krievu vidū, daudziem no kuriem ir lietišķas intereses valstī. Kā aizvakar atzīmēja Korbins, bagātie krievi tāpat finansē Konservatīvo partiju, pie kuras pieder Meja.

Cik lielā mērā tas ir iespējams?

Konservatoru valdība līdz šim brīdim pretojusies visām prasībām ierobežot krievu naudu Lielbritānijā. Pēc Solsberi viss varētu mainīties. Taču līdz šim brīdim nekas nenorāda uz to, ka tā būtu Mejas prioritāte.

Starptautiskās attiecības

Lielbritānija var pieņemt tikai ierobežotu soļu skaitu pret pasaules otro lielāko pēc sava spēka kodola lielvalsti. Tādēļ jebkādai nopietnai atbildei ir jātiek pieņemtai Eiropas vai NATO līmenī. Telefonsarunā aizvakar naktī Francijas prezidents Emanuels Makrons apsolīja Lielbritānijai savu atbalstu, un abu valstu valdības koordinēs savu rīcību izmeklēšanas gaitā arī pēc Krievija atbildes.

NATO arī izlaidusi paziņojumu, kurā tika teikts, ka "jebkāda nervus paralizējoša līdzekļa izmantošana ir šausmīga un absolūti nepieņemama. Lielbritānija ir augsti vērtējams sabiedrotais, un šis incidents izraisa nopietnas NATO raizes. NATO uztur sakarus ar Lielbritānijas varas iestādēm sakarā ar šo jautājumu".

Cik lielā mērā tas ir iespējams?

Iespējams, NATO palielinās savu klātbūtni austrumos. Taču diezgan šaubīgi ir tas, ka starptautiska sabiedrība izšķirsies spert nopietnus soļus pret Krieviju viena incidenta dēļ. Statfor analītiķis pieļauj, ka pret Krievijas augstākajiem ierēdņiem varētu tikt ieviestas sankcijas, taču uzskata par "ārkārtīgi maz iespējamu" to, ka alianse vēl kaut ko izdarīs.

"Grimpenas purvs"

Krievijas Ārlietu ministrijas atbilde uz Mejas paziņojumu jau sekoja. Resora oficiālā pārstāve Marija Zaharova viņai raksturīgajā stilā nosauca Londonas vārdus par "cirka izrādi britu parlamentā" un "Grimpenas purvu, kas joprojām glabā savus noslēpumus".

"Secinājums ir acīmredzams: kārtējā informatīvi politiskā kampaņa, kas balstīta uz provokācijas," – viņa pirmdien paziņoja žurnālistiem.

Tāpat Zaharova atgādināja, ka rietumu mediji izvērsuši plašu kampaņu ar mērķi diskreditēt Krieviju – pasaules čempionāta futbolā organizatori.

"Kā jau domājām, īpaši aktīvi ir angļi, kuri nekādi nevar piedot Krievijai, ka tieši mūsu valsts godīgā cīņā ieguva tiesības organizēt 2018. gada pasaules čempionātu futbolā. Britu mediji aktīvi tiražē aicinājumus boikotēt gaidāmo Pasaules kausu. Tamlīdzīgi ieteikumi skan ne tikai no žurnālistiem, bet arī no oficiālu amatpersonu puses, piemēram, no ārlietu ministra Borisa Džonsona un Kopienu palātas Ārlietu komitejas priekšsēdētāja Tugendhata puses. Par ieganstu kļuva Skripaļa saindēšana, kuras izmeklēšana ne tikai vēl nav noslēgta, bet, pēc būtības, vēl nemaz nav sākusies," – atzīmēja ĀM.

61
Temats:
Lielbritānijas indīgais gaiss (88)
Pēc temata
Terēza Meja apsūdzējusi Krieviju par uzbrukumu Sergejam Skripaļam
Nervu paralītiskais efekts, jeb Kam izdevīga Skripaļa nāve
RT

"Reportieri bez robežām" nosodīja Latviju un Lietuvu par situāciju ar RT

2
(atjaunots 18:24 11.07.2020)
Organizācijā atzīmēja, ka Baltijas republikas varēja rīkoties savādāk – pieprasīt redakcijas neatkarības garantijas.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām" (RSF) nosauca Latvijas un Lietuvas RT retranslācijas aizliegumu, kā arī aizliegumu attiecībā pret aģentūru Sputnik par "ļaunprātīgu ES sankciju politikas izmantošanu", vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz organizācijas paziņojumu.

RSF nosodīja Baltijas valstu rīcību un atzīmēja, ka ES sankcija nav likumīgs vai piemērots instruments "Krievijas propagandas" apkarošanai.

"Lai arī ir likumīgi aizsargāt un virzīt neatkarīgas un drošas ziņu reportāžas, RSF izskata šīs slēgšanas kā ļaunprātīgu ES sankciju politikas izmantošanu. Mediju aizliegšana vai slēgšana nav daļa sankciju, kuras tika pieņemtas pret [mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju] Kiseļovu," teikts paziņojumā.

Organizācijā piebilda, ka aizlieguma vietā Baltijas valstis varēja pieprasīt no visiem medijiem redakcijas neatkarības garantijas. Likumīgu saistību neizpildīšanas gadījumā viņi "drīkst piemērot likumīgas sankcijas ar tiesas kontroles nosacījumu, kas tiks noteikts".

"Vienādu prasību noteikšana visiem masu medijiem (neatkarīgi no to izcelsmes valsts) ļauj izvairīties no atbildes pasākumiem no valstu puses, kuras veic informācijas karus," uzsver RSF.

Kā jau iepriekš stāstījām, trešdien Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) paziņoja par piecu RT telekanālu retranslācijas aizliegumu valstī - RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary.

Iepriekš telekanālu RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, RT TV retranslāciju aizliedza Latvija, kura turklāt aicināja ES valstis rīkoties analoģiskā veidā. Gan Viļņa, gan Rīga argumentēja savu lēmumu ar to, ka telekanālus vada mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors Dmitrijs Kiseļovs, pret kuru ir spēkā Eiropas Savienības sankcijas.

Taču Kiseļovs ir mediju grupas "Rossija segodņa" ģenerāldirektors, kamēr RT vadītāja ir Margarita Simoņana, pret kuru nav ieviestas nekādas ES sankcijas. Arī pret mediju grupu "Rossija segodņa" nav ieviestas nekādas sankcijas. Šīs kompānijas ir divas atsevišķas juridiskas personas, šī informācija ir sen zināma un ir publiski pieejama.

Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova paziņoja, ka Baltijā ir manāmi cirkulējoši pasākumi attiecībā pret Krievijas medijiem. Pēc viņas sacītā, Baltijā arvien sliktāk slēpj savu apsēstību ar rusofobiju un nolūkus jebkādos veidos atbrīvoties no Krievijas informatīvās klātbūtnes savā mediju telpā.

2
Tagi:
vārda brīvība, Sputnik, RT
Pēc temata
Simoņana komentēja Igaunijas vēlmi aizliegt telekanālu RT
Eksperts: RT var vērsties tiesā aizlieguma Latvijā un Lietuvā dēļ
RT retranslācijas aizliegums: Rietumi aizmirsuši, kā strādāt pret Krieviju
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām

Eurostat: Latvija un Bulgārija visstraujāk ES zaudē iedzīvotāju skaitu

19
(atjaunots 12:15 11.07.2020)
Vislielākais dabiskais iedzīvotāju skaita kritums 2019. gadā atzīmēts Bulgārijā un Latvijā – nāvju skaits šajās valstīs pārsniedz dzimstību.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Eiropas Savienības Statistikas dienests publicējis jaunākos datus par ES iedzīvotāju skaitu.

2020. gada 1. janvārī ES iedzīvotāju skaits sastādīja 447,7 miljonus cilvēku, par 12,3% mazāk, nekā pērn. Taču tas ir saistīts ar Lielbritānijas izstāšanos no ES. Ja neņem vērā Brexit sekas, ES iedzīvotāju skaits ir palielinājies par 0,9 miljoniem cilvēku. Tiesa, tas noticis pateicoties migrācijai, ES iedzīvotāju dabiskais pieaugums paliek negatīvs kopš 2012. gada. 2019. gadā tika reģistrēti 4,7 miljoni mirušo un 4,2 miljoni jaundzimušo.

Starp visām ES valstīm vislielākais iedzīvotāju skaits ir Vācijā (83,2 miljoni cilvēku, 18,6% no visiem ES iedzīvotājiem), Francijā (67 miljoni, 15%), Itālijā (60 miljoni, 13,5%), Spānijā (47,3 miljoni, 10,6%) un Polijā (38 miljoni, 8,5%). Vismazāk iedzīvotāju ir Maltā.

Pēdējā gada laikā iedzīvotāju skaits pieaudzis 18 ES dalībvalstīs un 9 valstīs tas ir krities. Visvairāk pieaudzis mazās Maltas iedzīvotāju skaits – par 41,7%. Tāpat vairāk cilvēku ir kļuvis Luksemburgā (+19,7%), Īrijā (+12,1%) un Zviedrijā (+9,5%). Vismanāmāk samazinājies iedzīvotāju skaits Bulgārijā (-7%), Latvijā (-6,4%), Rumānijā (-5%), Horvātijā (-4,4%) un Itālijā (-1,9%).

2019. gadā ES piedzima par 2,2% mazāk bērnu, nekā iepriekšējā gadā. Vidējais dzimstības līmenis sastādīja 9,3 bērnus uz tūkstoti iedzīvotāju. Visaugstākais dzimstības līmenis bija Īrijā (12,1 bērns uz tūkstoti iedzīvotāju), Francijā (11,2), Zviedrijā (11,1), Kiprā (10,9) un Igaunijā (10,6). Viszemākais – Itālijā (7), Spānijā (7,6), Grieķijā (7,8), Somijā (8,3) un Portugālē (8,4).

Mirstības līmenis ES samazinājies par 0,9%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un sastādīja 10,4 nāves uz tūkstoti cilvēku. Viszemākais mirstības līmenis ir Īrijā (6,3 uz tūkstoti cilvēku), Kiprā (6,8), Maltā (7,3) un Zviedrijā (8,6). Visaugstākais – Bulgārijā (15,5), Latvijā (14,5), Lietuvā (13,7), Rumānijā (13,4) un Ungārijā (13,3).

Tādējādi 2019. gadā valsts, kurā bijis lielākais dzimstības pārsvars pār mirstību, izrādījās Īrija, ar dabisko iedzīvotāju pieaugumu 5,8% apmērā. Manāms pieaugums bijis arī Kiprā (4,1%), Luksemburgā (+3,1%), Zviedrijā (+2,5%) un Francijā (+2,1%).

Valsts, kurā tika atzīmēts vislielākais dabiskais iedzīvotāju skaita kritums, izrādījās Bulgārija (-6,7%), tai seko Latvija (-4,7%), Lietuva, Grieķija un Horvātija (katrā -3,9%).

19
Tagi:
Eurostat
Pēc temata
Eurostat: kāda ir parasta ģimene Latvijā
Latvija tērē kultūrai visvairāk ES valstu vidū
Eurostat: vecāka gadagājuma sievietes Latvijā dzīvo vientulībā