Avārijas dienesta darbinieks strādā Solsberijas London Road Cemetery. 2018. gada 10. marts

Nervu paralītiskais efekts, jeb Kam izdevīga Skripaļa nāve

242
(atjaunots 14:06 16.03.2018)
Londonā turpinās dramatiskā izrāde ķīmiskās aizsardzības kostīmos.

Avīze The Times 12. martā informēja, ka premjerministre Terēza Meja "gandrīz gatava izvirzīt Krievijai oficiālas apsūdzības" par bijušā izlūka Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu ar nervus paralizējošu vielu Solsberijā. Policija un izlūkdienesti bija gatavi iesniegt premjerei pierādījumus, bet Meja – gatava pielietot sankcijas līdz pat Krievijas diplomātu izsūtīšanai.

Tieši tāpat notika pēc bijušā FDD darbinieka Aleksandra Ļitviņenko – oligarha Borisa Berezovska miesassarga – saindēšanas ar poloniju. Un tomēr atmaskotā, apžēlotā un no cietuma pirms daudziem gadiem izlaistā spiega nāve Maskavai nav vajadzīga. Tā ir bezjēdzīga un pat kaitīga no visām pusēm – no ārpolitikas viedokļa un ņemot vērā Krievijas prezidenta vēlēšanas 18. martā.

Citi Krievijā pazīstami pārbēdzēji, Rezuns un Gordijevskis sveiki un veseli dzīvo Rietumos ilgus gadus (raksta grāmatas, dod intervijas, rīko ekskursijas). Pērnvasar AV it kā esot miris 64 gadus vecais Krievijas ārējās izlūkošanas dienesta bijušais darbinieks Aleksandrs Potejevs, taču speciālisti šo informāciju uzskata par amerikāņu liecinieku aizsardzības programmas elementu.

Krievijas specdienestiem noteikti ir daudz svarīgākas lietas darāmas, nekā pavecā pārbēdzēja likvidācija ar eksotiskām metodēm. Skaidrs, ka saindēšana ar tālāko pārspīlēto teātri Solsberijā viņiem nav izdevīga. Kurš tad to īsti organizējis?

Motīvi un metodes

Domājams, mūsu acu priekšā izvēršas izlietotu pārbēdzēju utilizācija. Viņi jau ir nodevuši visus, ko vien varēja, nodevuši visu un vēl spēj lasīt lekcijas rietumu izlūku skolās, taču pēc veca paraduma var arī "nopludināt" informāciju sāņus. Nodevējiem neviens neuzticas. Likvidācijas finansiālais labums ir skaidrs: MI-6 papildu finansējums (cīņai ar Krievijas "naidīgo darbību). Saceltajā tracī var pabiedēt krievu "oligarhus" un "izkratīt" viņu kontus Londonas bankās. Ietekmīgā avīze The Guardian saka pavisam atklāti: "Pieklājība nelīdz – pienācis laiks sākt stingru spēli ar Lielbritānijā dzīvojošajiem bagātajiem krieviem." Vēl vairāk, tā piebilst: "Mums ir jāpadzen viņu bērni". Avīze apgalvo: "Krievijā nav iespējams kļūt bagātam, ja nedraudzējaties ar Putinu. (..) Tāpēc, ja Mejas valdība vēlas sūtīt Krievijas prezidentam signālu, tā var anulēt viņa tuvākā loka pārstāvju vīzas vai, iespējams, praksē pārbaudīt jauno likumu par orderiem nenoskaidrotas izcelsmes mantībai. Pēc tam būs jālikvidē mehānismi, ar kuru palīdzību krievi atmazgā naudu Lielbritānijā."

Taču bijušais ieslodzītais, Maskavas apgabala administrācijas, Ārlietu ministrijas un izlūkošanas bijušais darbinieks Skripaļs nekādi nav saistīts ar bagātajiem Krievijas pilsoņiem. Viņš saņēma patvērumu Lielbritānijā pēc ASV un KF organizētās izlūku apmaiņas 2010. gadā. Iztikai līdzekļus pelnīja ar lekcijām Karaliskajā Kara akadēmijā Sandhērstā. Dzīvoja labklājīgajā Solsberijā uz rietumiem no Londonas. Gadu pēc "apmaiņas brauciena" pie viņa ieradās sieva Ludmila, dēls Aleksandrs un meita Jūlija. Tagad MI-6 lauza galvas: vai ģimenei nejauši izdevās satikties tik ātri?

Skripaļa sieva mira pēc onkoloģiskas slimības 2012. gadā, dēls – aknu mazspējas rezultātā atvaļinājumā Krievijā pērnvasar. Mirstīgās atliekas tika nogādātas Lielbritānijā, un tagad Londonas speciālistiem ir aizdomas, ka tādējādi (slepkavība un signālbāka pie līķa) Krievijas specdienesti mēģinājuši noskaidrot, kur dzīvo Sergejs Skripaļs. It kā sešus gadus ilgā ieslodzījuma laikā Krievijā nebija ne mazāko iespēju vajadzības gadījumā klusiņām likvidēt nodevēju.

No tuviniekiem Sergejam Skripaļam palika tikai 33 gadus vecā meita Jūlija, kuras pastāvīgā dzīvesvieta ir Londonā. Viņi tikās reti, taču 4. martā tēvs ar meitu kopā pusdienoja itāļu restorānā Zizzi, kur, iespējams, viņi saņēma kaut kādu vielu. Drīz vien viņus atrada uz soliņa tuvējā skvērā, bez samaņas. Tālāk – vesels versiju salūts par iespējamiem indes avotiem – no picas līdz ziedu pušķim (protams, Krievijas "specdienestu garajās rokās). Nonāca pat līdz izrakumiem Solsberijas kapos, kur atdusas Skripaļa sieva un dēls.

Informācijas cena

Izlūkdienestu iegūta informācija var ienest valstij tik daudz naudas, ka vairākkārt atmaksāsies visi dienesta uzturēšanai vajadzīgie izdevumi. Atsauksim atmiņā kādu senāku stāstu – tas palīdzēs izprast spiegošanas graujošo efektu. Viens no pirmajiem padomju "iniciatīvas speciālistiem" apakšpulkvedis Pjotrs Popovs nodeva Rietumiem vairāk nekā 80 padomju kara izlūkošanas darbiniekus (rietumu avoti stāsta par 650 cilvēkiem). Popova ziņojumi ļāva Pentagonam ietaupīt uz zinātniski pētniecisko programmu rēķina apmēram 500 miljonus dolāru. Un var tikai netieši iedomāties, kādi bija PSRS zaudējumi. Pēc tiesas sprieduma Popovs tika nošauts 1960. gadā.

Neapšaubāmi, Skripaļs to zināja, kad 35 gadus vēlās Spānijā sāka darbu britu izlūkdienesta labā. Viņš tika uzskatīts par vērtīgu ieguvumu. Līdz arestam 2004. gadā viņš atklāja aptuveni 300 Krievijas izlūkdienesta darbiniekus un aģentus dažādās pasaules valstīs. Nodevēja ilggadējās pūles briti apbalvoja ar summu aptuveni 100 dolāru apmērā, taču Skripaļa darbību nav iespējams vērtēt naudas izpausmē. Komplekss problēmas vērtējums liecina, ka kaitējums Krievijai bija milzīgs.

2006. gada janvārī telekanāls "Rossija" demonstrēja Arkādija Mamontova filmu, kurā Lielbritānijas vēstniecības sekretārs Kristofers Pirts pastaigājās kādā Maskavas skvērā un domīgi apstājās pie slēptuves – ar spiegošanas aparatūru pildīta akmeņa, kas uztvēra un nodeva informāciju pa šifrētu Bluetooth kanālu. Šī iekārta lika pamatus Skripaļa atmaskošanai. Pēc tam uzpeldēja ziņas par kontu bankā Spānijā, kas bija atvērts viņa vārdā dienesta laikā.

2010. gada jūnijā ASV varasiestādes arestēja desmit Krievijas pilsoņus aizdomās par spiegošanu. Neilgi pēc aresta viņi tika apmainīti pret zinātnieku Igoru Sutjaginu un par spiegošanu Krievijā notiesātajiem bijušajiem specdienestu darbiniekiem: Sergeju Skripaļu, Aleksandru Zaporožski un Genādiju Vasiļenko. Apmaiņa notika Vīnes lidostā. Tēma bija slēgta. Tālākās kolīzijas ir rietumvalstu darīšana, kurās apmetās "vērtīgie aģenti" no Krievijas cietumiem.

242
Temats:
Lielbritānijas indīgais gaiss (88)
Pēc temata
Lielbritānijā izstrādās radaru pret "Krievijas agresiju" gaisā
Lielbritānijas Ģenerālštāba priekšnieks komentējis "Krievijas draudus"
Krievijas senators: situācija ar Kaspersky Lab Lielbritānijā ir kārtēja rusofobijas izpausme
Krievijas vēstniecība Lielbritānijā izsmējusi RT un Sputnik veltītu rakstu Daily Mail
Lielbritānijas premjere nosauca Krieviju par naidīgu valsti
Ārsts. Foto no arhīva

Vai ar koronavīrusu var slimot mūžīgi? Zinātnieki izsaka pieņēmumus

24
(atjaunots 08:27 08.03.2021)
Amerikāņu zinātnieki veica pētījumu un secināja, ka cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu var slimot ar Covid-19 daudz ilgāk nekā pārējie.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Dienvidkalifornijas Universitātes zinātnieki noskaidroja, ka daži cilvēki var slimot ar koronavīrusu ļoti ilgi, jo novājinātas imunitātes dēļ viņu organisms nespēs veidot antivielas, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz pētījumu medRxiv portālā.

Pētījuma autori izanalizējuši trīs cilvēku datus — divu bērnu vecumā līdz pieciem gadiem un vīrieša vecumā no 20 līdz 25 gadiem — kuri cieš no leikēmijas un bija inficēti ar Covid-19. Tika konstatēts, ka vīrusa pēdas palikušas pacientu organismā 162 dienu laikā kopš inficēšanās brīža.

Zinātnieki secināja, ka cilvēki ar novājinātu imunitāti nespēj pretoties koronavīrusam. Turklāt pētījuma dalībnieku organismos tika atrastas mutācijas, daļa no kurām var "palīdzēt" vīrusam paslēpties no imūnsistēmas.

Sakarā ar pētījuma rezultātiem, amerikāņu zinātnieki aicina pārskatīt infekcijas kontroles pasākumus pacientu ar novājinātu imunitāti kopšanai. Pēc speciālistu domām, šādiem pacientiem pastāvīgi jānovēro vīrusa iespējamās mutācijas organismā.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

24
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukts vitamīns, kura deficīts saistīts ar smagu Covid-19 gaitu
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Latvijā aprēķināja, cik izmaksā Covid-19 ierobežojumi
Vīrietis ar koferi, foto no arhīva

Lido nezināmā virzienā: aviokompānija Austrālijā pārdod "noslēpumainos reisus"

19
(atjaunots 13:24 07.03.2021)
Austrālijas aviokompānija laidusi apgrozībā reisus pēc aviolidojumu "un nekurieni" piemēra, tikai Austrālijā plāno pārdot biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem".

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Aviokompānija Austrālijā nolēmusi izklaidēt cilvēkus, kuri ilgu laiku iztikuši bez ceļojumiem, un pārdod biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem", stāsta RIA Novosti.

Pasažieri, pērkot biļeti uz tādu reisu, nezinās, kurp viņi lido. Zināms tikai tas, ka lidojums paredzēts kontinenta robežās, jo starptautiskās robežas ir slēgtas.

Kopā plānoti trīs šādi lidojumi ar lidmašīnām Boeing 737. Lidmašīnas izlido no Brisbenes, Sidnejas un Melburnas lidostām 27. martā, 18. aprīlī un 1. maijā.

Biļetes iespējams rezervēt jau no 4. marta. Zināms, ka lidojumu mērķis būs ārpus lielajām pilsētām.

Šī nav pirmā "noslēpumaino ceļojumu" pieredze austrāliešu aviopārvadājumiem. 90. gados tūristi lidostā tieši tāpat saņēma biļeti uz jebkuru regulāru reisu, nonāca pie mērķa, kur pavadīja veselu dienu, bet pēc tam lidoja atpakaļ.

Arī šoreiz pie mērķa tūristus gaidīs dažādas izklaides, un viņi nezinās, kādi pasākumi gaidāmi. Rezervējot biļeti viņi var cerēt tikai uz nelieliem mājieniem par to, ko ņemt līdzi bagāžā.

Latvijā tas jau ir bijis

Tādus pašus avioreisus jau pērnā gada oktobrī mēģināja ieviest citu valstu, arī Latvijas aviokompānijas. Tikai pārlidojumi bija plānoti bez pieturvietām. Saskaņā ar plāniem lidmašīnām vajadzēja lidot virs valsts vai tās kaimiņvalstu teritorijām un atgriezties izlidošanas punktā.

Tādi reisi kļuva visai populāra. Piemēram, ziņots, ka StarLux Airlines, piedāvājot biļetes, izpārdeva visas 188 vietas piecu minūšu laikā.

Rīgā "lidojumus uz nekurieni" piedāvāja tūrisma aģentūra Balt-Go. Reisa Rīga-Rīga ieplānotais ilgums – 1 stunda un 25 minūtes. Pasažieriem piedāvāja speciālu ēdienkarti ar ēdienu no 1937. gada pavārgrāmatas, ekskursijas vadītāja lomā bija aktieris Andris Bulis.

19
Tagi:
lidojumi, Austrālija
Pēc temata
Rīga pievienojās pilsētu sarakstam, no kurām ir iespējams "aizlidot uz nekurieni"
Izbeidziet izvazāt Covid-19 pa pasauli: PVO aicina kārtīgi apdomāt ceļojumu nepieciešamību
Aicinām nekur nebraukāt: valdība ierobežojusi iebraukšanu un izbraukšanu
Ielaiž, bet uzliek sodu: jebkurš ES pilsonis drīkst ieceļot Latvijā bez svarīga iemesla

"Grims kamuflāža" un ziedi veterānēm: Krievijā apsveic sievietes 8. martā

0
(atjaunots 11:40 08.03.2021)
Krievijas iedzīvotājas saņem apsveikumus no vīriešiem Starptautiskajā sieviešu dienā. Skatieties, kas notiek raķešu vienībās, un kā apsveica veterānes.

Skaistules ar Kalašņikova automātiem rokās no raķešu vienībām un daiļa dzimuma pārstāves Lielā Tēvijas kara veterānu vidū.

Skatieties, kā viņas saņēma apsveikumus 8. martā.

0