ASV un ES karogi

Burbons, sviests, tērauda produkcija: ES sagatavojusi Trampam atbildes nodevas

38
(atjaunots 10:43 08.03.2018)
Eiropas Savienība divu mēnešu laikā varētu ieviest atbildes nodevas amerikāņu precēm, sarakstā ir tērauda, rūpniecības un lauksaimniecības produkcija.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Eirokomisija un ES valstis veic pārrunas, lai ASV pārskatītu savus nolūkus ieviest tērauda un alumīnija nodevas. Ja Donalds Tramps nepārdomā, Eiropas Savienība varētu aplikt ar nodevu amerikāņu tēraudu, rūpniecības un lauksaimniecības produkciju, pagaidu preču saraksts jau ir gatavs, paziņoja tirdzniecības eirokomisāre Sesīlija Malmstrēma, vēsta RIA Novosti.

Marta sākumā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka ASV ieviesīs importa nodevas tēraudam 25% apjomā un alumīnijam pēc 10% likmes. Viņš atzīmēja, ka nodevas būšot spēkā ilgstošā laika posmā. Lēmums par nodevu ieviešanu vēl nav parakstīts, taču, saskaņā ar tirdzniecības eirokomisāres datiem, tas varētu tikt izdarīts jau tuvāko dienu laikā.

Pēc eirokomisāres Sesīlijas Malmstrēmas sacītā, Eirokomisija un ES valstis veic pārrunas, lai ASV pārskatītu savus nolūkus ieviest tērauda un alumīnija nodevas.

"Mēs, komisijā, kā arī dalībvalstis veic intensīvas pārrunas ar mūsu amerikāņu partneriem, mēs jau ilgi nodarbojamies ar to, lai mēģinātu viņiem paskaidrot (mūsu pozīciju — red.) un palūgt Vašingtonai pārdomāt," pateica Malmstrēma.

Pēc viņas sacītā, ja ASV prezidents ieviesīs tērauda un alumīnija importa nodevas, Eiropas Savienība varētu aplikt ar nodevu amerikāņu tēraudu, rūpniecības un lauksaimniecības produkciju.

"Tika apspriest pagaidu saraksts. Tagad tas tiks iesniegts ES dalībvalstu izskatīšanai un tuvākajā laikā varētu tikt publicēts," pateica Malmstrēma, noslēdzot Eirokomisijas sēdi, kurā tika izskatīta situācija.

Pēc Malmstrēmas sacītā, "sarakstā ir tērauda produkcija, rūpniecības un lauksaimniecības produkcija", tostarp, viskijs "burbons", zemesriekstu sviests, apelsīnu sula. Iepriekš aģentūra Bloomberg paziņoja, ka sarakstā varētu tikt iekļauti t-krekli, džinsi, kosmētika un citas patērētāju preces no ASV, motocikli un izklaides kuģi.

Atbildes nodevas amerikāņu produkcijai varētu tikt ieviestas divu mēnešu laikā. Taču Malmstrēma uzsvēra, ka Eirokomisija garantē pasākumu atbilstību tirdzniecības politikai, kuras ES varētu pieņemt atbildes kārtā uz jaunajām ASV nodevām, PTO normām.

"Kas attiecas uz atbilstību PTO normām, mēs EK cieši strādājam ar tiesību dienestu, lai garantētu (apspriežamo pasākumu — red.) stabilitāti, lai visi pasākumi atbilstu PTO normām," pateica eirokomisāre.

Tirzdniecības karos viegli zaudēt

Eiropas Savienības valstu līderi samitā martā apspriedīs interešu aizsardzību no ASV nodevām, tostarp, atbildes pasākumus, paziņoja Eiropas Padomes vadītājs Donalds Tusks.

Donalds Tramps un Sji Dziņpins
© AP Photo / Andy Wong

"Pēc (ASV) prezidenta (Donalda) Trampa paziņojuma parādījušās nopietna tirdzniecības strīda briesmas starp ASV un citām valstīm, tostarp, ES," pateica Tusks. Pēc viņa sacītā, "pienācis laiks visiem politiķiem abās Atlantijas pusēs rīkoties atbildīgi".

"Tā kā prezidenta Trampa paziņojumam var būt sekas mūsu pilsoņiem un Eiropas uzņēmējiem, nerunājot par pasaules ekonomiku, es piedāvāšu ES līderiem sarīkot tirdzniecības jautājumu ārkārtas apspriešanu gaidāmajā samitā," pateica Tusks. Pēc viņa sacītā, ES "ir jāņem vērā skaidrs mērķis: atbalstīt pasaules tirdzniecību un, ja nepieciešams, pasargāt eiropiešus no tirdzniecības satricinājumiem, tostarp, proporcionālas atbildes veidā atbilstoši PTO normām".

Viņš uzsvēra, ka tirdzniecības kari — tas ir slikti un viņos viegli zaudēt. Tā viņš komentēja ASV prezidenta Donalda Trampa vārdus par to, ka "tirdzniecības kari — tas ir labi, un tajos viegli uzvarēt".

"Tramps nesen pateica, ka, es citēju, "tirdzniecības kari — tas ir labi, un tajos viegli uzvarēt". Taču viss ir tieši otrādi. Tirdzniecības kari — tas ir slikti, un tajos viegli zaudēt," pateica Tusks.

"Automobiļu" jautājums

Izņemot nodomus ieviest tērauda un alumīnija nodevas, Tramps paziņoja, ka ASV varētu ieviest 25% nodevas automobiļiem no ES.

"Viņi sūta mašīnas un visu pārējo uz ASV. Viņi var darīt visu, ko vien vēlas, taču, ja viņi to darīs, tad mēs ieviesīsim 25% nodevas viņu automobiļiem. Un, ticiet man, ilgi šādi viņi turpināt nevarēs," pateica Tramps preses konferencē pēc pārrunām ar Zviedrijas premjerministru Stēfanu Lēfvenu.

Atbildot uz to, Eirokomisijā paziņoja, ka uzskata Trampa paziņojumus par Eiropas automobiļu importu par nepareiziem. EK atzīmēja, ka Eiropas autoražotāji rada daudzas darba vietas ASV. Pēc Malmstrēmas sacītā, "ASV vienu vai divus miljonus automobiļu ražo Eiropas kompānijas".

"(Paziņojums) par automobiļiem nav pamatots ar faktiem, mēs būsim priecīgi sniegt faktus, jo tas (Eiropas kompāniju ražošana — red.) rada daudz darba vietu Amerikā," pateica eirokomisāre.

38
Pēc temata
Par ko tad mūs? Vāciju izbrīnījuši ASV plāni ieviest pret viņu sankcijas
Militārais eksperts Viktors Ļitovkins

Eksperts: ASV biedē Baltiju ar Krieviju, lai slēptu savus nedarbus

1
(atjaunots 10:41 05.06.2020)
ASV biedē cilvēkus Eiropā ar "Krievijas draudiem" un pieprasa aizvien jaunus izdevumus aizsardzībai: uz eiropiešu naudas rēķina plaukst amerikāņu militārā rūpniecība.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Poļu izdevums Sieci nāca klajā ar "Krievijas uzbrukuma" scenāriju Baltijas valstīm un Polijai, stāsta Sputnik Lietuva. Slēdzieni, uz kuru pamata būvēts scenārijs, tapuši pēc Krievijas bruņoto spēku mācību, Krievijas politiķu un militārpersonu izteikumu, kā arī stratēģisko dokumentu analīzes, stāsta raksta autori.

Tamlīdzīgu analīžu un scenāriju jēga slēpjas ASV militārās rūpniecības kompleksa atbalstā, sarunā ar Sputnik Latvija paskaidroja militārais eksperts Viktors Ļitovkins.

"Krievija nevienam neuzbrūk un uzbrukt netaisās. Tikai ASV un NATO karo pēdējos 20 gadus – Dienvidslāvijā, Afganistānā, Irākā un Lībijā. Tagad viņi nelikumīgi uzturas Sīrijas teritorijā un zog tur naftu. Lai slēptu savus noziedzīgos nodarījumus, ASV apsūdz Krieviju par nosodāmiem nodomiem un biedē vienkāršos iedzīvotājus Eiropā, liekot viņiem maksāt lielāku naudu NATO," norādīja Ļitovkins.

Eksperts atzīmēja, ka NATO dalībvalstu aizsardzības izdevumi 2% apmērā no IKP amerikāņus vairs neapmierina.

"Biedējot ar Krievijas militāro agresiju, Tramps pieprasa 4% no IKP, pieprasa, lai eiropieši pirktu ASV militāro tehniku. Tāda ir ASV militārās rūpniecības kompleksu apkalpojošo pārskatu jēga. Baltijas satelīti ir gatavi pirkt amerikāņu ieročus, taču tam viņiem nav naudas, bet Polija pērk ar prieku. Vēl vairāk, Varšava gatava izdot divus miljardus dolāru amerikāņu divīzijas uzturēšanai savā teritorijā," atzīmēja Ļitovkins.

Gadu no gada NATO savelk karavīrus un militāro tehniku pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar izdomātu Krievijas agresijas ieganstu. Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nelolo uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā. Noraizējusies par NATO aktivitāti pie savām robežām, Krievija ir spiesta spert adekvātus soļus, atzīmēja valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Pēc viņa vārdiem, rietumu stratēģiskais virziens patlaban rada lielākos draudus Krievijas militārajai drošībai.

1
Tagi:
Eiropa, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Bez ASV būs beigas: NATO vadītājs biedē Eiropas Savienību ar sabrukumu
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Lietuvas prezidents nosauca ASV par "faktoru Krievijas savaldīšanai"
Kā sākās karš Afganistānā
Amerikāņu karavīrs, foto no arhīva

Polijā sākušās mācības, kas varēja kļūt par ASV spēku masveida pārvietošanu uz Eiropu

6
(atjaunots 22:17 04.06.2020)
Polija informēja, ka sākas mācības Defender Europe 2020. Pirms Covid-19 pandēmijas bija plānots, ka to ietvarā notiks amerikāņu spēku lielākā pārvietošana uz Eiropu pēdējo 25 gadu laikā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Koronavīrusa pandēmijas rezultātā NATO bija spiesta grozīt šogad ieplānoto militāro mācību programmu.

Piemēram, mācību "Defender Europe 2020" ietvaros no februāra līdz aprīlim amerikāņi plānoja pārvietot uz Eiropu 20 tūkstošus kareivju. Saskaņā ar ieceri, mācībām vajadzēja kļūt par amerikāņu karaspēka vērienīgāko dislokāciju Eiropā pēdējo 25 gadu laikā.

Tomēr iejaucās Covid-19, un termiņus nācās mainīt, mācību mērogu – ierobežot. Tomēr, spriežot pēc visa, nekādas kaites netraucēs amerikāņiem vairot savus spēkus Eiropā. Par to Polija viņiem no visas sirds pateicas.

Ceturtdien, 4. jūnijā, Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks atklāja mācības "Defender Europe 2020", vēsta RIA Novosti.

Uzstājoties Dravas poligonā valsts ziemeļrietumos, Blaščaks "aizkustinoši" piezīmēja: "Epidēmija ir mainījusi mūsu plānus, taču pats galvenais, ka mēs zibenīgi pielāgojāmies realitātei, un poļu karaspēks ne uz mirkli nezaudēja cīņas gatavību."

Protams, aizsardzības ministrs nepiemirsa reveransu ASV bruņoto spēku vadībai. Viņš pateicās par to, ka amerikāņi ieradušies trenēties Polijā, "neskatoties uz problēmām, ar ko cīnās visa pasaule".

Protams, Covid-19 epidēmija ietekmējusi šos "treniņus". Manevros Dravas poligonā tagad piedalīsies tikai aptuveni seši tūkstoši kareivju, kuru vidū ir 2 tūkstoši poļu un 4 tūkstoši amerikāņu.

Mācībās tiks izmantoti apmēram 2 tūkstoši tehnikas vienību: 100 tanki un vairāk nekā 230 kaujas mašīnas, artilērija, raķešu kompleksi un aviācija.

Mācību galvenais mērķis esot "stratēģiskās gatavības un mijiedarbības uzlabošana, pateicoties ASV spēku ātras izvēršanas iespējai Eiropā, kā arī uzņēmējvalstu iespēju pārbaude uzņemt sabiedroto atbalstu".

Plānots izspēlēt Polijas un ASV spēku mijiedarbību, kā arī ūdenstilpes šķērsošana ar tanku un gaisa desanta spēku dalību.

Iepriekš bija plānots, ka mācībās "Defender Europe" piedalīsies aptuveni 37 tūkstoši karavīru no dažādām valstīm. Tikai amerikāņi vien plānoja izmantot 13 tūkst. tehnikas vienību.

Maskava un Minska jau ir paudušas savu viedokli par manevriem. Krievija un Baltkrievija paziņoja, ka NATO un ASV mācības ir provokatīvas un pārsvarā notiek saskaņā ar scenārijiem, kas vērsti pret Krieviju.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka plašie manevri "Defender Europe" norāda: alianse neplāno stiprināt deeskalācijas pasākumus. Viņš atzīmēja, ka Maskava nesaskata nekādas problēmas Baltijas jūras reģionā, kas prasītu militāru risinājumu.

6
Tagi:
ASV, Polija, militārās mācības, NATO
Pēc temata
Baltkrievijas prezidents informēja par mierīgāku reakciju uz NATO mācībām
Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām
Politologs: ASV stratēģus Eiropā totāli sakāvis koronavīruss
ASV ierobežo mācību "Defender Europe" mērogu Lietuvā
Koronavīruss samaitājis Pentagona un NATO plānus Eiropā