ASV un ES karogi

Burbons, sviests, tērauda produkcija: ES sagatavojusi Trampam atbildes nodevas

38
(atjaunots 10:43 08.03.2018)
Eiropas Savienība divu mēnešu laikā varētu ieviest atbildes nodevas amerikāņu precēm, sarakstā ir tērauda, rūpniecības un lauksaimniecības produkcija.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Eirokomisija un ES valstis veic pārrunas, lai ASV pārskatītu savus nolūkus ieviest tērauda un alumīnija nodevas. Ja Donalds Tramps nepārdomā, Eiropas Savienība varētu aplikt ar nodevu amerikāņu tēraudu, rūpniecības un lauksaimniecības produkciju, pagaidu preču saraksts jau ir gatavs, paziņoja tirdzniecības eirokomisāre Sesīlija Malmstrēma, vēsta RIA Novosti.

Marta sākumā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka ASV ieviesīs importa nodevas tēraudam 25% apjomā un alumīnijam pēc 10% likmes. Viņš atzīmēja, ka nodevas būšot spēkā ilgstošā laika posmā. Lēmums par nodevu ieviešanu vēl nav parakstīts, taču, saskaņā ar tirdzniecības eirokomisāres datiem, tas varētu tikt izdarīts jau tuvāko dienu laikā.

Pēc eirokomisāres Sesīlijas Malmstrēmas sacītā, Eirokomisija un ES valstis veic pārrunas, lai ASV pārskatītu savus nolūkus ieviest tērauda un alumīnija nodevas.

"Mēs, komisijā, kā arī dalībvalstis veic intensīvas pārrunas ar mūsu amerikāņu partneriem, mēs jau ilgi nodarbojamies ar to, lai mēģinātu viņiem paskaidrot (mūsu pozīciju — red.) un palūgt Vašingtonai pārdomāt," pateica Malmstrēma.

Pēc viņas sacītā, ja ASV prezidents ieviesīs tērauda un alumīnija importa nodevas, Eiropas Savienība varētu aplikt ar nodevu amerikāņu tēraudu, rūpniecības un lauksaimniecības produkciju.

"Tika apspriest pagaidu saraksts. Tagad tas tiks iesniegts ES dalībvalstu izskatīšanai un tuvākajā laikā varētu tikt publicēts," pateica Malmstrēma, noslēdzot Eirokomisijas sēdi, kurā tika izskatīta situācija.

Pēc Malmstrēmas sacītā, "sarakstā ir tērauda produkcija, rūpniecības un lauksaimniecības produkcija", tostarp, viskijs "burbons", zemesriekstu sviests, apelsīnu sula. Iepriekš aģentūra Bloomberg paziņoja, ka sarakstā varētu tikt iekļauti t-krekli, džinsi, kosmētika un citas patērētāju preces no ASV, motocikli un izklaides kuģi.

Atbildes nodevas amerikāņu produkcijai varētu tikt ieviestas divu mēnešu laikā. Taču Malmstrēma uzsvēra, ka Eirokomisija garantē pasākumu atbilstību tirdzniecības politikai, kuras ES varētu pieņemt atbildes kārtā uz jaunajām ASV nodevām, PTO normām.

"Kas attiecas uz atbilstību PTO normām, mēs EK cieši strādājam ar tiesību dienestu, lai garantētu (apspriežamo pasākumu — red.) stabilitāti, lai visi pasākumi atbilstu PTO normām," pateica eirokomisāre.

Tirzdniecības karos viegli zaudēt

Eiropas Savienības valstu līderi samitā martā apspriedīs interešu aizsardzību no ASV nodevām, tostarp, atbildes pasākumus, paziņoja Eiropas Padomes vadītājs Donalds Tusks.

Donalds Tramps un Sji Dziņpins
© AP Photo / Andy Wong

"Pēc (ASV) prezidenta (Donalda) Trampa paziņojuma parādījušās nopietna tirdzniecības strīda briesmas starp ASV un citām valstīm, tostarp, ES," pateica Tusks. Pēc viņa sacītā, "pienācis laiks visiem politiķiem abās Atlantijas pusēs rīkoties atbildīgi".

"Tā kā prezidenta Trampa paziņojumam var būt sekas mūsu pilsoņiem un Eiropas uzņēmējiem, nerunājot par pasaules ekonomiku, es piedāvāšu ES līderiem sarīkot tirdzniecības jautājumu ārkārtas apspriešanu gaidāmajā samitā," pateica Tusks. Pēc viņa sacītā, ES "ir jāņem vērā skaidrs mērķis: atbalstīt pasaules tirdzniecību un, ja nepieciešams, pasargāt eiropiešus no tirdzniecības satricinājumiem, tostarp, proporcionālas atbildes veidā atbilstoši PTO normām".

Viņš uzsvēra, ka tirdzniecības kari — tas ir slikti un viņos viegli zaudēt. Tā viņš komentēja ASV prezidenta Donalda Trampa vārdus par to, ka "tirdzniecības kari — tas ir labi, un tajos viegli uzvarēt".

"Tramps nesen pateica, ka, es citēju, "tirdzniecības kari — tas ir labi, un tajos viegli uzvarēt". Taču viss ir tieši otrādi. Tirdzniecības kari — tas ir slikti, un tajos viegli zaudēt," pateica Tusks.

"Automobiļu" jautājums

Izņemot nodomus ieviest tērauda un alumīnija nodevas, Tramps paziņoja, ka ASV varētu ieviest 25% nodevas automobiļiem no ES.

"Viņi sūta mašīnas un visu pārējo uz ASV. Viņi var darīt visu, ko vien vēlas, taču, ja viņi to darīs, tad mēs ieviesīsim 25% nodevas viņu automobiļiem. Un, ticiet man, ilgi šādi viņi turpināt nevarēs," pateica Tramps preses konferencē pēc pārrunām ar Zviedrijas premjerministru Stēfanu Lēfvenu.

Atbildot uz to, Eirokomisijā paziņoja, ka uzskata Trampa paziņojumus par Eiropas automobiļu importu par nepareiziem. EK atzīmēja, ka Eiropas autoražotāji rada daudzas darba vietas ASV. Pēc Malmstrēmas sacītā, "ASV vienu vai divus miljonus automobiļu ražo Eiropas kompānijas".

"(Paziņojums) par automobiļiem nav pamatots ar faktiem, mēs būsim priecīgi sniegt faktus, jo tas (Eiropas kompāniju ražošana — red.) rada daudz darba vietu Amerikā," pateica eirokomisāre.

38
Pēc temata
Par ko tad mūs? Vāciju izbrīnījuši ASV plāni ieviest pret viņu sankcijas

Militārais politologs: ASV un Krievijas sadarbības vektors mainās

14
(atjaunots 12:02 21.01.2021)
ASV ievēlētā prezidenta Džo Baidena administrācija plāno izskatīt jautājumu par iespējamo Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līguma-3 (NEW START) pagarināšanu tūlīt pēc inaugurācijas. Radio Sputnik ēterā šos nodomus komentēja militārais politologs Andrejs Koškins.

RĪGA, 21. janvāris - Sputnik. ASV ievēlētā prezidenta Džo Baidena administrācija uzreiz pēc inaugurācijas ķersies klāt Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līgumam-3 (NEW START), paziņojis valsts sekretāra amatam izvirzītais Entonijs Blinkens.

Pēc viņa vārdiem, Baltā nama jaunā komanda strādās pie šī līguma pagarināšanas. Valsts sekretāra kandidāts apliecināja, ka administrācija nepiekritīs nekādiem ierobežojumiem attiecībā uz pretraķešu aizsardzības sistēmu.

Radio Sputnik ēterā šos nodomus komentēja militārais politologs, Pļehanova vārdā nosauktās Ekonomikas universitātes Politoloģijas un socioloģijas katedras vadītājs Andrejs Koškins.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Var tikai apsveikt Baidena administrāciju par to, ka viņi plāno pagarināt NEW START līgumu. Zināmā mērā tas maina mijiedarbības vektoru starp ASV un Krievijas Federāciju. Šī vēlme – saglabāt kodolieroču sacensības apturēšanas mehānismu – droši vien kļūs par Amerikas Savienoto Valstu administrācijas citas politikas sākumu stratēģiskā bruņojuma apturēšanas līdzekļos. Un, visticamāk, veicinās citu līgumu veidošanu, kas varētu pilnībā kontrolēt valstu, tai skaitā ASV, kodollīdzekļus," teica Andrejs Koškins.

Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums ir  samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 lādiņus un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par lādiņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.

Patlaban NEW START ir vienīgais spēkā esošais līgums starp Krieviju un ASV par bruņojumu ierobežošanu, tā termiņš izbeidzas 2021. gada 5. februārī.

14
Tagi:
Džo Baidens, NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Putins ierosinājis pasākumus spriedzes mazināšanai Eiropā
Milzīgs konfrontācijas līmenis pasaulē: KF politiķis pastāstīja par savaldīšanas faktoru
Krievijas ĀM komentēja ASV izteikumus par līgumu NEW START
Par NATO, grēkiem un specdienestiem. Kādus jaunumus atklāja Putins
Vladislavs Žemčugovs

Koronavīruss meklē jaunu saimnieku: eksperts paskaidroja, kas būs pēc pandēmijas

32
(atjaunots 10:51 21.01.2021)
Ar jauno saimnieku, ko koronavīruss sev atradīs pēc "viesošanās" cilvēku populācijā, tas miermīlīgi sadzīvos, gaidot, kad atkal varēs iziet "cilvēkos".

RĪGA, 21. janvāris – Sputnik. Nav pamata cerēt, ka nākotnē koronavīruss pazudīs, drīzāk tas kļūs par endēmisku vīrusu ar nelielu apdraudējuma līmeni, paziņoja Pasaules veselības organizācija. Ir jānovēro patogēna evolūcija un vakcinācijas gaita vairāku sezonu ritumā, lai sniegtu precīzāku prognozi, piezīmēja PVO.

Koronavīruss ir viens no akūtu respiratoru slimību ierosinātājiem, un Covid-19 kļūs par vienu no akūtajām RVI, radio Sputnik ēterā konstatēja medicīnas zinātņu doktors, speciālists īpaši bīstamu infekciju jautājumos Vladislavs Žemčugovs.

Эксперт, доктор медицинских наук, врач-иммунолог Владислав Жемчугов
© Foto : из архива Жемчугова Владислава

Vēl nāksies noskaidrot, kā slimība būs saistīta ar sezonalitāti, atzīmēja eksperts.

"Vispirms ir jāsagaida, ar ko beiksies pandēmija. Pēc manām domām, Covid-19 pārvērtīsies par dabisku perēkļu slimību. Kad cilvēku vidu būs sasniegts apmēram 70% imunitātes slānis, tas aizies dabā un atradīs tur sev jaunu saimnieku. Šī saimnieka imūnsistēma nenogalinās vīrusu, bet vīruss – saimnieku. Tur viņš gaidīs cilvēces imūnā slāņa samazināšanos, lai atkal izietu "cilvēkos" – cilvēku populācijā. Tā iekārtota vīrusa evolūcija," paskaidroja Žemčugovs.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020.gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 96 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divi miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģstrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Жемчугов рассказал, как поведет себя коронавирус по окончании пандемии
32
Tagi:
epidēmija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves
Mediķis brīdināja: pasauli pārņem par koronavīrusu bīstamāka epidēmija
Ārsts-imunologs pastāstīja, kad vīruss sāks apstāties pats

Ko nu iesākt? Igauņu armiju pārvarējis ģenerālis Sals

0
(atjaunots 16:36 21.01.2021)
Igaunijā noticis tas, par ko visi tur nopietni bažījās. Republikas bruņotos spēkus neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks.

Šoziem igauņu karavīri beidzot visu ir sapratuši par valsts nacionālā karoga krāsām. Viņu karogs apzimē baltu sniegu apakšā, aukstas zilas debesis augšā un vienu treknu melnu joslu pa vidu. Pēc visiem tiem manevriem svaigā gaisā acīs tumst un zobi klab, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Tapas poligonā ar vareno igauņu armiju gadījusies varena nelaime. Noticis tas, no kā visi baidījās. Armiju neitralizējis un sakāvis reālais, ne iedomātais pretinieks. Tātad tomēr iebrucis. Un ne jau kaut kur pamalē, - viņu pašu mācībās. Tur, kur igauņi paši, nu, vai pēc  vecāko brāļu scenārija lemj, ko un kā viņiem uzvarēt. Uzvar gan vienmēr vienus un tos pašus krievus.

Bet te... varbūt pandēmija iejaucās, varbūt puiši neiespringa pēc svētkiem, tomēr viņi pavisam piemirsuši, ka ģenerālis Sals dien Krievijas armijā. Jāpiebilst gan, ka pie viņiem bija -12. No krievu viedokļa tas drīzāk bija kapteinis Vēsums. Tik un tā igauņu karavīri dabūja cepures, bet izrādījās, ka tās nemaz nesilda pat tādā laikā. Bet citu viņiem nav. Tikai vieglas galvassegas ar sintētisko kažoku. Kepkas.

Tikai puteņos kļūst skaidrs, ka jēgas no tām pamaz. Ātri uzsūc valgmi, pārklājas ar ledu. Piedevām vēl tik tikko turas uz galvas – krīt nost ne tikai aktīvu kustību dēļ – to pat vējš nopūš. Nav jau gluži tā, ka igauņi būtu tādi siltumnīcas dīgsti, tomēr sals it nemaz nevairo cīņasspēju, ja ekipējums, tā sakot, neiet krastā. Varēja tak paši tos manevrus "nosačkot". Būtu vismaz pagaidījuši. Citādi tak skudriņas skrien. Nē, nekā nebija. Lūdzu, te jums būs apstākļi, tur – klajas debesis. Nē, sals veselībai par labu nenāk, tie ir tīrie meli. Krievu propaganda.

Igauņi teju vai nepameta kvazicīņas lauku. Jā, karsti gan ir igauņu puiši, bet ar nosalušām ausīm neko daudz nesakarosi. Labi, ka komandieri apžēlojās un atļāva puišiem uzvilkt kapuces, lai arī noteikumi to neparedz. Vismaz sasildījas, ja ne uzvarēja.

Pavisam cita lieta ir ausaines: siltas, uzticamas, ar dabisku kažokādu – tagad atceras tie, kam gadījies ostīt pulveri vēl padomju laikos. Paklusām gan, jo te par tādām atmiņām var pa taisno no Tapas uz etapu aiziet. It īpaši, ja ar tādām pašām skumjām atcerēsies kokardi, kas to ausaini rotāja.

Bet Igaunijā pat bez īsta sala pagadās īsti atsaldētie. Tie, kas ar Krieviju karo, paši savos kabinetos sēdēdami. Bet karavīri jau nav pie vainas. Viņiem dota pavēle. Protams, viņi gatavi pildīt jebkuru pavēli, pat nosaldēt ausis, lai vecmāmiņai iespītētu. Vecmāmiņai – ne jau ļaunākajam ienaidniekam. Ja nu kļūs kurli pašā nepiemērotākajā brīdī un nesadzirdēs ienaidnieka doto, iespējams, labāko padomu viņu dzīvītē – padodieties vai tiksiet iznīcināti.  

0
Tagi:
armija
Pēc temata
Eksperts paskaidroja, kāpēc pat NATO Baltija nevar iztikt bez Krievijas
Labs biznesa projekts: 15 gadu laikā NATO izsūknējusi no Latvijas 5 miljardus eiro
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"