Dzelzceļš

Krievija uzbūvēs dzelzceļu līdz Vīnei: Ķīnas preces ies apkārt Latvijai

107
(atjaunots 15:56 22.02.2018)
Tranzīta apjoms no Ķīnas un Eiropu pieaug, un Krievija aktīvi sadarbojas ar partneriem, lai piesaistītu kravas. Viens no maršrutiem ved cauri Ukrainai un Slovākijai līdz Vīnei, kur plānots izbūvēt platsliežu ceļu, lai saīsinātu laiku, kas nepieciešams vagonu "pāraušanai" šaursliežu ceļu vajadzībām.

RĪGA, 22. februāris — Sputnik. Latvijas dzelzceļš, kā arī transporta un ekspedīcijas kompānija IKAU pārstāvēs Latviju forumā "Stratēģiskā partnerība 1520: Centrāleiropa", kas sāka darbu 21. februārī Vīnē. Galvenās tēmas — Jaunais zīda ceļš un platsliežu dzelzceļa izbūve līdz Vīnei, vēsta RIA Novosti.

Foruma ietvaros NVS, Baltijas un Eiropas valstu dzelzceļnieki apspriedīs arī investīciju piesaistīšanu infrastruktūras projektiem.

Pasākumu atklāja Krievijas transporta ministrs Maksims Sokolovs un Austrijas transporta, novāciju un tehnoloģiju ministra vietnieks Gerhards Gērtlihs. Krievijas dzelzceļa delegāciju forumā vada kompānijas ģenerāldirektors Oļegs Belozerovs. Dalībnieki no Latvijas spīkeru sarakstā netika manīti.

Foruma sēdēs piedalīsies Austrijas, Baltkrievijas, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas dzelzveļu pārstāvji, kā arī Krievijas un Eiropas kravas pārvadātāji un ierēdņi no Eiropas komisijas.

1520 milimetri — dzelzceļa sliežu platums Krievijā, NVS valstīs, Baltijā, Mongolijā un Somijā. To kopējais garums šajā teritorijā pārsniedz 150 tūkstošus kilometru. To mēdz dēvēt par platsliežu dzelzceļu pretēji tā saucamajam šaursliežu ceļam, kas tiek izmantots, piemēram, Ziemeļamerikas un Eiropas valstīs un Ķīnā.

Jaunais zīda ceļš

Programmas centrālais pasākums — plenārdiskusija "Koridots "Eirāzija un Jaunais zīda ceļš. Pretī viens otram", kuras gaitā dalībnieki izskatīs iespējas palielināt dzelzceļa tranzīta satiksmes ātrumu un kvalitāti maršrutā Austrumi-Rietumi. Atsevišķas sesijas veltītas starptautiskās loģistikas problēmām, dzelzceļa infrastruktūras finansējumam un celtniecībai, 1520 un 1435 tehnoloģiskās mijiedarbības uzlabošanai.

Starptautisko pārvadājumu projekta "Jaunais zīda ceļš" ietvaros no 2011. gada atklāti aptuveni 60 maršruti, kuri saista Ķīnas pilsētas ar Eiropu. Pašlaik gandrīz visi pārvadājumi rit cauri Polijai un Baltkrievijai, kā arī Vācijai.

Arī Latvija, tāpat kā citas Baltijas valstis, arī cer iekļauties Jaunajā zīda ceļā. Preces, ar ko var rēķināties Baltijas valsts, vēlams tālāk nosūtīt pa jūru uz Vāciju, citi maršruti ir garāki. Līdz šim cauri Latvijai devies tikai viens konteineru vilciens no Ķīnas. Konteineru vilciena jaunais maršruts Urumči-Altinkola-Rīga-Roterdama tika organizēts ar Ķīnas, Kazahstānas, Krievijas un Latvijas dzelzceļu sadarbību.

Platsliežu ceļš līdz Vīnei

Krievija un Austrija par savu prioritāti uzskata jauna Eirāzijas transporta koridora izveides projekts, kas ietver 1520 mm plata dzelzceļa līnijas izbūves no Košices līdz Bratislavai Slovākijā un Vīnei, kā arī starptautiska loģistikas centra izveidi Vīnes-Bratislavas rajonā. Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Austrijas, Slovākijas un Ukrainas dzelzceļa adminstrācijām un transporta resoriem. Plānots, ka jaunais platsliežu maršruts no Košices līdz Vīnei ļaus samazināt kravu piegādes laiku no Āzijas uz Eiropu līdz 15 dienām.

Darbs rit kopuzņēmuma Breitspur Planungsgesellschaft ietvaros, kas tika nodibināts 2009. gadā ar Krievijas, Ukrainas, Slovākijas un Austrijas dalību. Tas reģistrēts Austrijā.

Pēc "Austrijas dzelzceļa" (OBB Holding AG) ģenerāldirektora Andreasa Matte vārdiem, projekta īstenošanai nepieciešamas investīcijas 6,7 miljardu eiro apmērā. Pašlaik puses izvērtē projekta pievilcību un gatavo dokumentus ekoloģiskajā aspektā.

"Ungārijas" maršruts

Iepriekš caur Krieviju, Slovākiju un Ukrainu jau bija organizēts konteineru maršruts no Ķīnas uz Ungāriju. Projektā piedalījās arī ZSSK Cargo — Slovākijas dzelzceļa meitasuzņēmums.

Pirmais vilciens — 41 konteiners ar apģērbiem, elektroniku un dažādām iekārtām devās no Čanšas pilsētas 2017. gada 27. maijā un 15. jūnijā ieradās Budapeštā. Kravas atmuitošana, fitokontrole, kā arī kravu pārkraušana šaursliežu ceļa vajadzībām notika Slovākijā. Tranzīta laiks valstīs ar 1520 mm sliežu ceļiem sastādīja 13 dienas: Mongolijā — 3 dienas, Krievijā — 7 dienas, Ukrainā — 3 dienas.

107
Pēc temata
Latvija cīnās par Ķīnas tranzītu: pirmo vilcienu gaidījām gadu
Krievijas ostas un dzelzceļš noskaidrojis, kā "atņemt" baltkrievu kravas Baltijai
Polija bloķē Jauno Zīda ceļu
Covid-19

Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam

7
(atjaunots 08:29 02.03.2021)
Vienīgais veids, kā pasaules mērogā panākt kolektīvo imunitāti, ir vakcinācija, uzsver eksperti.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Bez vakcinācijas kolektīvā imunitāte nevar būt sasniedzama – gada laikā mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, paziņojusi Pasaules Veselības organizācijas galvenā zinātniskā darbiniece Sumija Svaminatana.

​"PVO seko līdzi šiem seroloģiskiem pētījumiem, saskaņā ar pēdējām aplēsēm, tādu bija aptuveni 500. Un, ja to izskatam kopā, izrādās, ka mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir antivielas pret šo vīrusu," paziņoja Svaminatana.

Kā rāda Covid-19 perēkļu dažādās pasaules pilsētās pētījumu rezultāti, lai gan pašlaik pusei vai vairāk pilsētas iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, tas neļauj runāt par kolektīvās imunitātes sasniegšanu.

"Protams, vietām, piemēram, blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, ir perēkļi, kuros 50 – 60% iedzīvotāju bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un viņiem izveidojušās antivielas. Taču no tā neizriet tas, ka visa pilsēta, province vai valsts ir sasniegusi kolektīvo imunitāti," atzīmēja Svaminatana.

Pēc viņas vārdiem, kad tādas apdzīvotas vietas iedzīvotāji, kuriem nav antivielu, izbrauc ārpus tās robežām, viņi joprojām ir pakļauti inficēšanās riskam.

Vienīgais veids, kā panākt kolektīvo imunitāti pasaules mērogā, ir vakcinācija, uzsvēra Svaminatana.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

7
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums
Čehijas prezidents Milošs Zēmans, foto no arhīva

Vēl viena ES valsts lūdz Krieviju piegādāt "Sputnik V": pie Putina vērsies Zēmans

33
(atjaunots 16:05 01.03.2021)
Koronavīrusa britu paveida izplatība un pirmie Dienvidāfrikas paveida infekcijas gadījumi radījuši smagu situāciju Čehijā. Valsts prezidents Milošs Zēmans paziņoja, ka valsts reģistrēs "Sputnik V", negaidot ES lēmumu.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Čehijas prezidents Milošs Zēmans vērsies pie Krievijas valsts vadītāja Vladimira Putina ar lūgumu piegādāt vakcīnu koronavīrusa profilaksei "Sputnik V", vēsta RIA Novosti.

Sputnik V
© Sputnik / Илья Питалев

Ziņots, ka prezidenta lēmums iepriekš saskaņots ar valsts premjerministru Andreju Babišu.

Intervijā Prāgas telekanālam "CNN Prima News" Zēmans pastāstīja, ka, saskaņā ar viņa rīcībā esošo informāciju, Čehijas lūgums par "Sputnik V" piegādēm tiks apmierināts. Jautājumā par preparāta sertifikāciju ES Zēmans apliecināja, ka viņam pietiks ar Čehijas Valsts zāļu kontroles institūta sertifikātu.

Čehijas pirātu partijas līderis Ivans Bartošs pastāstīja, ka Zēmans jau februāra vidū ieteicās, ka būtu iespējams sekot Ungārijas un Serbijas piemēram, kas pirmās ES nolēma negaidīt "Sputnik V" reģistrāciju Eiropas zāļu aģentūrā (EMA) un reģistrēja preparātu savu valstu līmenī.
Babišs pat apmeklēja Ungāriju un Serbiju, kur pētīja Covid-19 profilaksei paredzētās vakcīnas iepirkuma un izmantošanas pieredzi, ko Krievija izgudrojusi pirmā pasaulē. Spriežot pēc tālākajiem notikumiem, premjers palika apmierināts ar redzēto.

Patlaban Čehija ieņēmusi pirmo vietu koronavīrusa infekcijas gadījumu skaita ziņā. Šobrīd inficējušies 143 379 cilvēki. Hospitalizēti 7 266 cilvēki. Kopš pandēmijas sākuma valstī miruši 20 194 cilvēki, februārī – aptuveni četri tūkstoši.

Ziņots, ka Čehijā fiksēts ne tikai koronavīrusa britu paveids, bet arī Dienvidāfrikas paveids. Valdība pagarinājusi ārkārtējo situāciju līdz 28. martam un pieņēma stingrākus ierobežojumus.

Latvija aizliegusi iebraukšanu valstī bez nopietna iemesla, bet čehiem no 1. marta aizliegts bez iemesla pamest savas dzīves vietas rajonus. Ieviesti tirdzniecības ierobežojumi un komandanta stunda. Sabiedriskās vietās cilvēki nēsā respiratorus.

Jāpiebilst, ka šobrīd Krievijas "Sputnik V" reģistrēts jau 30 valstīs.

To vidū ir Baltkrievija, Argentīna, Bolīvija, Serbija, Alžīra, Palestīna, Venecuēla, Paragvaja, Turkmēnija, Ungārija, AAE, Irāna, Gvinejas Republika, Tunisija, Armēnija, Meksika, Nikaragva, Serbu Republika (Bosnijas un Hercegovinas entitāte), Libāna, Mjanma, Pakistāna, Mongolija, Bahreina, Melnkalne, Sentvinsenta un Grenadīnas, Kazahstāna, Gabona un Sanmarīno.

29. janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds iesniedza EMA pieteikumu vakcīnas reģistrācijai ES. EMA informēja, ka Gamaleja centrā izstrādātais preparāts, iespējams, tiks reģistrēts marta sākumā.

33
Tagi:
Milošs Zēmans, Putins, Sputnik V, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Bloomberg nosauca "Sputnik V" par favorītu cīņā ar Covid-19 pandēmiju
Dodiet Eiropai "Sputnik V": Čehijā uzskata par neētisku likt šķēršļus Krievijas vakcīnai
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Lancet publicējis "Sputnik V" pētījumu trešās fāzes rezultātus
Biroja darbinieks

Visiem pietiks vietas: savu darbību uz Latviju pārcēluši jau 13 Baltkrievijas uzņēmumi

0
(atjaunots 16:06 02.03.2021)
Nestabilas politiskās situācijas dēļ "bēgušie" Baltkrievijas uzņēmumi pilnā sparā iekārtojas Latvijā, pilnvērtīgu darbību uzsākušas jau 13 firmas, vēl 5 uzņēmumi ir "procesā".

RĪGA, 2. marts — Sputnik.  Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Kaspars Rožkalns informēja, ka kopš 2020. gada rudens Latvijā no Baltkrievijas pārcēlušies 13 uzņēmumi, raksta Lsm.lv. Tāpat piecas firmas ir "procesā".

Visi uzņēmumi jau atraduši telpas un nokārtojuši visas formalitātes, tostarp ar bankas kontiem. Piemēram, Daugavpilī uzsāka darbu uzņēmums Webhelp, kas sniedz digitālos pakalpojumus.

Atgādinām, ka vairākas valstis ir iesaistījušās cīņā par baltkrievu IT speciālistiem, kuri pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā apsver iespēju pārcelt savu darbību uz citām valstīm.

Piemēram, Polijas valdība paziņoja par projekta "Polija - patvērums" projekta palaišanu – tā ir valsts un privāto instanču iniciatīva, kuras vēlas atbalstīt baltkrievu sabiedrību grūtajos laikos. Projekta ietvaros startē relokācijas programma Baltkrievijas IT kompānijām Poland Business Harbour. Arī labākie baltkrievu jaunuzņēmumi varēs pārcelties uz Poliju un piedalīties akselerācijas programmā.

Lietuvas ĀM plānoja vienkāršot vīzu izsniegšanu Baltkrievijas pilsoņiem: tās tiks izsniegtas uz pusgadu, savukārt noformēšanai būs nepieciešama minimāla dokumentu pakete. Procedūras paātrināšanai migrācijas departaments plānoja sākt izskatīt Baltkrievijas IT speciālistu iesniegumus vēl pirms viņu ierašanās Lietuvā.

Latvijas varasiestādes izveidoja speciālu komandu no Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvjiem, kura paātrinātā kārtībā izskata Baltkrievijas IT biznesu pieteikumus. Paralēli rit darbs ar Latvijas finanšu iestādēm "zaļā koridora" izveidošanai ārzemju kompānijām, kuras nolēmušas pārcelt savu darbību uz Latviju.

0
Tagi:
Uzņēmēji, Baltkrievija, Latvija
Pēc temata
Tiešā tirdzniecība ir aizgājusi: kāpēc veikalos nav Latvijas liellopu steiku
Izsole bez pieteikumiem: kā pārdos Liepājas lielākā šprotu ražotāja mantu
Lietuva reaģēja uz Baltkrievijas tranzīta novirzīšanu uz Krieviju
Dombrovskis: Grindeks un Olainfarm varētu nopelnīt uz Krievijas vakcīnas rēķina