Norvēģijas olimpiskās izlases treniņi Phjončhanā

Norvēģija atvedusi uz Olimpiādi "brīnumzāles"

35
(atjaunots 12:30 15.02.2018)
Šis un tas no Norvēģijas olimpiskās izlases aptieciņā atrodamajiem līdzekļiem ir labi pazīstams slavenajiem riteņbraucējiem, kuri atzinušies dopinga lietošanā.

RĪGA, 15. februāris — Sputnik. Olimpiskajās spēlēs Phjončhanā Norvēģijas izlase ieradusies ar aptieciņu, kurā esošajiem preparātiem ir spēcīgāks efekts nekā bēdīgi slavenajam eritropoetīnam, teikts TV 2 Norge materiālā. Rakstu pilnā apjomā pārtulkojis un pārpublicējis portāls InoSMI.

Paņēmuši katram gadījumam

Kad norvēģu telekompānija publicēja informāciju par preparātiem, ko valsts izlases mediķi atveduši uz Olimpiādi, no pirmā acu uzmetiena šķita, ka runa ir par lielu daudzumu pretastmas preparātu. Taču sarakstā ir vielas, kas rezultātus ietekmē vairāk nekā astmas līdzekļi, piemēram, kenakorts un celestons.

Abi preparāti ir kortikosteroīdi ar pretiekaisuma efektu. To lietošana ir ļoti strīdīga, jo tie, vienkāršāk sakot, efektīvi palīdz izvadīt no organisma taukus, neietekmējot kāju muskuļus. Atlēti var izmantot šos preparātus, ja viņiem ir tā saucamā terapeitiskās lietošanas atļauja (TUE), taču principā tie ir aizliegti.

Norvēģijas izlases ārstu grupas vadītāja Mona Kēldsberga paziņoja, ka šos preparātus komanda paņēmusi līdzi "katram gadījumam".

"Kenakorts ir kortizons, ko iespējams izmantot alerģiskas reakcijas, cīpslu vai sinoviālās somiņas iekaisuma gadījumā. Preparāta lietošanai injekcijām muskuļaudos nepieciešama atļauja TUE no SOK vai Antidopinga administrācijas un pārvaldes sistēmas. Šos preparātus paņēmām līdzi katram gadījumam. Kopumā mūsu sportisti šīs zāles lieto reti. Celestons parasti tiek izmantots cīpslu, sinoviālās somiņas un locītavu traumu gadījumos," — paskaidroja sporta mediķe.

Uz jautājumu, vai norvēģu sportistiem ir atļauja preparātu lietošanai sacensību laikā, Kēldsberga attrauca, ka tas ir dienesta noslēpums.

Brīnumdopings

Kenakorts un celestons ir preparāti, kuru lietošanu WADA cenšas aizliegt. Vairākus gadus tos ļaunprātīgi izmantoja lielāko velosipēdistu komandu dalībnieki. Pāris gadu desmitus velosportu viens pēc otra satricināja dopinga skandāli.

2016. gadā noskaidrojās, ka velosportists Bredlijs Viginss trīs gadus pēc kārtas saņēmis atļauju kenakorta lietošanai pirms lielākajām sacensībām — "Tour de France" 2011. un 2012. gadā, kā arī "Giro d'Italia" 2013. gadā. Recepte bija vienkārša: izlikties, ka tev ir iekaisums, saņemt medicīnisko atļauju un lietot preparātu sacensību laikā.

Arī slavenā amerikāņa Lensa Ārmstronga vienīgā pozitīvā analīze 1999. gadā saturēja kenakortu.

Dāņu velobraucējs Mikaels Rasmusens pastāstīja, ka uzmanība jāpievērš arī celestonam.

"Tam ir tikpat spēcīgs efekts kā kenakortam. Tas ir betametazons, ko iespējams pielietot injekcijas formā (diprofoss)," — paskaidroja sportists.

Viņš pastāstīja, ka divās viņa agrākajās komandās šie preparāti izmantoti sistemātiski.

"Mani nepārsteidz (preparātu esamība Norvēģijas izlasē — red.). Var parādīties daudz svarīgu iemeslu tik spēcīgu preparātu (ļaunprātīgai) lietošanai kā kenakorts un celestons. Gan vienu, gan otru aktīvi izmanto kā līdzekļus labāku rezultātu sasniegšanai velosportā un citos sporta veidos, kas prasa izturību," — paziņoja Rasmusens.

Savukārt velobraucējs Devids Millars arzina, ka kenakorts bijis stiprākais dopings no visiem, ko viņš jebkad lietojis.

"Tas ir ļoti spēcīgs kortikosteroīds. Tās trīs reizes, kad lietoju šo vielu, man viss izdevās ļoti viegli. Par velosipēdista vēlmi novājēt bieži nākas maksāt ar spēku zudumu, taču ar mani tā nebija. Es izskatījos kā mašīna, muskuļi reljefi izcēlās, pa visu ķermeni iezīmējās asinsvadi," — atceras sportists.

Millars atzīmēja, ka preparāts ietekmējis viņa prāta spējas.

"Mainījās mans psiholoģiskais stāvoklis, pastiprinājās bezmiegs, bieži mainījās garastāvoklis. Es lietoju eritropoetīnu un testosteronu, kuri rada daudz lielākas izmaiņas asinīs. Tacu kenakorts bija vienīgais preparāts, pēc kura lietošanas cilvēks trīs dienas vēlāk pavisam mainījās," — atzina sportists.

Vācu velosportists Jorgs Jakše norādīja uz kenakorta radīto ārkārtējo efektu.

"Efekts bija ārkārtējs. Cilvēks ļoti novājē. Dopings sadedzina taukus. Ja to izmantot pirms Tour de France, pirmās nedēļas laikā zaudē 1-2 kilogramus. Nepatikšanu ar veselību būs mazāk, nebūsi tik noguris, jo spēki atjaunojas ātrāk pretiekaisuma efekta dēļ. Tas ir "vecās skolas" dopings," — paskaidroja Jakše. 

35
Pēc temata
Olimpiāde bez Krievijas. Gaišredzīgs feļetons
Putinu ieinteresējis jautājums, kas kodis Krievijas sportistu analīžu mēģenes
Eiropols atklāja dopinga piegādes shēmu ar latviešu kurjeru piedalīšanos
Latvijā reģistrēts dopinga lietošanā pieķerto sportistu rekords

ASV uzfilmētā video putns aiznes nagos haizivi

16
(atjaunots 18:34 05.07.2020)
Kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivi nagos.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivij līdzīgu zivi nagos, vēsta Movieweb.

​Ieraksts izplatījies zibenīgi, stāsta RIA Novosti.

Soociālajos tīklos izskanējuši pieņēmumi par to, ka mednieks ir zivjērglis, liels plēsīgs putns, kura spārnu vēziens var sasniegt 1,7 metrus.

Par zivi sākās strīdi. Lasītājiem šķita, ka putns nomedījis nelielu haizivi, taču, iespējams, tā varētu būt spāņu makrele.

16
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Sociālie tīkli, foto no arhīva

Eksperte pastāstīja, un kāpēc mūs izseko sociālie tīkli

76
(atjaunots 10:43 05.07.2020)
Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Tas nav šķitums.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Jebkuru lietotāja darbību tīmeklī iespējams aprakstīt ar mērķētās reklāmas iestatījumu algoritmiem. Par to, kā tas darbojas, radio Sputnik ēterā pastāstīja sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Ja draudzenei nosūtīta sarkanas kleitas fotogrāfija, jūs nekavējoties uzdursieties tieši tādas kleitas reklāmai Instagram?

Tas nav šķitums. Tieši tā darbojas reklāma sociālajos tīklos, lai arī neviens to atklāti nestāsta, uzskata Maskavas blogeru apvienības dibinātāja,  sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

"Skaļi neviens par to nerunā, lai arī daudzi to ir ievērojuši un par pārbaudījuši, tomēr serviss nesniedz nekādus oficiālus paziņojumus, viņi to viseim spēkiem noliedz. Tomēr eksperimenti rāda: ja, piemēram, esat noskatījušies kādus stories par to vai citu kosmētiku, teju vai nākamajā reklāmas publikācijā jums parādīsies šī pati vai konkurējošās firmas kosmētija. Nesen blogere Katja Konosova izdomāja ekspetimentu. Viņa vairākos stories pēc kārtas stāstīja par kaut kādu kosmētiku un palūdza savus lasītājus, nesakot ne vārda, nosūtīt viņai Telegram ekrānuzņēmumus – kāda reklāma viņiem parādīsies. Viņa saņēma milzum daudz ekrānuzņēmumu, kuros redzams: cilvēkiem parādījās tās pašas vai konkurējošās kosmētikas reklāma," Kuliša teikto publicēja RIA Novosti.

Viņa atzīmēja, ka ar to nenodarbojas ne paši blogeri, ne reklamējamā veikala īpašnieki – tas ir vispārējs algoritms. Tiesa, tas, kurš vēlas izplatīt savu reklāmu, var nospraust pietiekami detalizētus iestatījumus, kuri noteiks, kas tieši redzēs reklāmu. Iespējas ir atkarīgas no budžeta.

Facebook
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Ir pietiekami detalizēti mērķētās reklāmas iestatījumi. Reklāmai Instagram ir noteikti iestatījumi Facebook, tie variējas atbilstoši budžetam: jo vairāk naudas jūs paredzat reklāmai, jo precīzākus iestatījumus varat nospraust. Var par izstrādāt iestatījumus tā, lai, piemēram, reklāmu redzētu puiši ar stabilām attiecībām, kuri pie tam patlaban ir tālu no mīļotās meitenes. Tas ir vienreizējs iestatījumus ziedu salonam, kad saki: "Mīļotā ir tālu? Nosūti viņai ziedus." Vai cits variants. Var iestatījumos noteikt, ka tā jāparāda meitenēm, kas interesējas par kosmētiku. Ja meitene pie tam aizraujas ar stories par kosmētiku, šī reklāma mērķēta viņai. Jebkura jūsu darbība jebkurā sociālajā tīklā un visur tīmeklī tai vai citādi ir aprakstīta ar konkrētiem mērķa iestatījumiem atbilstošiem algoritmiem," paskaidroja Kuliša.

Pēc viņas vārdiem, tas ir universāls algoritms reklāmas izplatīšanai visos sociālajos tīklos un platformās.

"Reklāma visur strādā saskaņā ar tādu principu. Ir liels skaits visādu stāstu, kuru autori apgalvo, ka Alisa, Siri un visi pārējie noklausās, par ko runā lietotāji. Reiz es ar vīru WhatsApp apspriedos, ka vajadzētu nopirkt GoPro pašiņu nūju, taču iepriekš nekur to nemeklēju un neskatījos. Tūlīt pēc tam man Yandex Direct no visām šķirbām sāka līst GoPro aksesuāru reklāma," radio Sputnik ēterā atcerējās Kuliša.

76
Tagi:
sociālie tīkli
Pēc temata
WhatsApp sniegs specdienestiem piekļuvi lietotāju čatiem
Priekšvēlēšanu slaktiņš ar motorzāģi: Ingūna Sudraba pārsteidz ar savu aģitāciju
"Ārkārtīgi uzbāzīgi": iedzīvotājus kaitina sociālā reklāma piepilsētas vilcienos

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis