Gāzes vada Ziemeļu Straume būvniecība

Frankfurter Allgemeine Zeitung: pasaulē rit atklāts tehnoloģiskais aukstais karš

56
(atjaunots 16:34 31.01.2018)
Atklātais strīds par "Ziemeļu straumi 2" un tehniskās sacensības starp Rietumiem un Ķīnu liecina, ka pasaulē joprojām vērojamas brīvās tirdzniecības grūtības.

RĪGA, 31. janvāris — Sputnik. Starptautisko iepirkumu un tirdzniecības jomā ir nozares, kurā darbs rit bez īpašām problēmām, raksta izdevums Frankfurter Allgemeine Zeitung. Raksta tulkojumu pilnā apjomā publicējis portāls InoSMI.

Pie tām pieder tāda produkcija kā zobu sukas, rotaļlietas smilškastēm, saldējums, skapji viesistabām un – līdz šīs nedēļas sākumam – veļas mazgājamās mašīnas. Uzņēmēji nodarbojas ar biznesu, klientu rīcībā ir aizvien plašāks sortiments, pateicoties papildu ražotājiem ārvalstīs, un rezultātā viņi bieži vien par preci pat maksā lētāk. Tātad viss ir kārtībā.

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Taču ir arī citas, augstākajā mērā kutelīgas nozares, jo runa tajās, no vienas puses, ir "tikai" par naudas pelnīšanu, bet no otras puses, rodas jautājums par politisko varu un ietekmi ilgtermiņa perspektīvā. Starp tādām nozarēm ir modernās tehnoloģijas. Uzņēmumi, kuri tās apvieno ar saprātīgu komerciālo ideju, nodrošina "savām" valstīm ne tikai milzīgu papildu labklājību, bet arī stratēģisko nozīmi. Kā piemēru var minēt nozīmi, kādu Savienotajās Valstīs ieguvusi Silīcija ieleja: tādu koncernu kā Google, Apple, Amazon, Facebook un Microsoft kapitalizācija sasniedz daudzus miljardus. Viņiem ir miljardiem klientu visā pasaulē ar dažiem izņēmumiem, piemēram, Ķīnā.

Pekina bloķē lielāko sociālo tīklu pasaulē un Google meklēšanas sistēmas. Tā vietā 1,4 miljardu ķīniešu lieto vietējos servisus un palīdz tiem kļūt par pasaules līmeņa kompānijām. Tas jau ir noticis: ir parādījies "Alibaba", "Tensent" un "Baidu". Jau sen klīst runas par tehnoloģisko auksto karu: pēdējais, kurš par to brīdināja bija Vācijas federālais ekonomikas ministrs Zigmārs Gabriels. Nepārsteidz fakts, ka federālā valdība lemj, vai tai jāaizsargā noteiktas vācu kompānijas, jāpaglābj no stratēģiski motivētiem pārņemšanas mēģinājumiem.

Enerģētika nav izņēmums

Līdz ar modernajām tehnoloģijām stratēģiski svarīga nozare ir enerģētika. Valstis, kurām nav pašām savu lielo atradņu, nevar izturēties vienaldzīgi pret jautājumu, no kurienes tās saņem naftu un gāzi: piegādātājam vienmēr ir zināma vara, un šajā situācijā nav runa par šokolādes tāfelīti.

Tas ir ļoti svarīgs aspekts, cieši saistīts ar pašreizējo strīdu ap iecerēto gāzesvadu "Ziemeļu straume 2". Vācija varētu ar tā palīdzību saņemt gāzi no Krievijas, apejot Ukrainu un Poliju. Vai šis projekts nostiprina Eiropas enerģētisko drošību, kā uzskata federālā valdība, vai ietekmē to negatīvi, kā kārtējo reizi skaidroja ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons, uzturoties vizītē Varšavā? Pie tam Tilersons vēlreiz apstiprināja, ka viņa valsts šo gāzesvadu nevēlas. Protams, šeit runa ir arī par iespējamiem darījumiem: amerikāņu sašķidrinātā gāze konkurē ar dabasgāzi no Krievijas, kas tiek piegādāta pa cauruļvadu.

Taču šajā jautājumā runa ir arī par Savienoto Valstu stratēģisko ietekmi no vienas puses, un Krievijas ietekmi – no otras. Tas, ka amerikāņi lielā mērā garantē starptautisko tirdzniecības ceļu apsardzi uz lielo militāro izdevumu un amerikāņu nodokļu maksātāju naudas rēķina, ir cits jautājums, kas vienmēr vīd pie apvāršņa, interešu sadursmes fonā.

Tas viss vēlreiz demonstrē, kāpēc iespēju robežās brīva preču un kapitālu kustība ir ekonomiskais mērķis, pietiekami nozīmīgs, lai censtos panākt tā īstenošanu, un kāpēc to patiesībā īstenot nav iespējams. Arī šajā gadsimtā.

56
Temats:
Ziemeļu straume 2 (178)
Pēc temata
Mediji: Vācija aizstāv "Ziemeļu straumi 2" no Eiropas Komisijas
Ekologi pieprasa Merkelei apturēt "Ziemeļu straumi 2"
Šrēders neraizējas par "Ziemeļu straumes 2" likteni
Polijas premjers: "Ziemeļu straume 2" ir Ukrainai nāvējošs projekts
KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova

"Liktenīga kļūda": Zaharova atbildēja uz apsūdzībām KF saistībā ar nekārtībām ASV

13
(atjaunots 17:23 01.06.2020)
Iepriekš bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa paziņoja, ar ASV protesta akcijām un vardarbībām varētu būt saistīta Krievija.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Krievijas apsūdzēšana par iespējamo saikni ar nekārtībām ASV ir netīrs informācijas manipulācijas veids, paziņoja KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Iepriekš bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa paziņoja, ar ASV protesta akcijām un vardarbībām varētu būt saistīta Krievija. Viņa atzīmēja, ka balstās uz savas pieredzes, nesniedzot nekāda vieda pierādījumus.

"Raisas kundze! Savulaik Jūsu partijas biedri pieļāva liktenīgu kļūdu – izdomāja muļķīgāko koncepciju – visā, kas jums nepatīk, vainot Krieviju. (Bijusī ASV valsts sekretāre) Hilarija Klintone un visa (bijušā ASV prezidenta Baraka) Obamas komanda pārliecināja sevi un centās pārliecināt visu pasauli, ka ASV iekšējās problēmas rada un pasliktina kāds no "ārpuses", jeb tieši Krievija. Šo kļūdu jūs cenšaties atkārtot šodien, kopā ar CNN žurnālistu pielietojot netīras informācijas manipulācijas metodes: viltus paziņojumi un nulle faktu to apstiprināšanai. Jūsu intervija CNN – tā ir tā propaganda," uzrakstīja Zaharova Facebook.

Viņa atgādināja, ka tie paši "sociālie tīkli", kurus, pēc ASV domām, krievi izmanto protestu kurināšanai Amerikas pilsētās, "ir reģistrēti ASV, pieder amerikāņiem un tiesiski tiek regulēti arī turpat".

"Jūs atkal cenšaties izspēlēt "krievu kārti"? Jūs esat aizspēlējušies, atgriezieties realitātē. Izejiet pie jūsu cilvēkiem un pasakiet acīs skatīdamies, ka viņus caur YouTube un Facebook vada krievi. Savukārt es paskatīšos uz amerikāņu "ekskluzivitāti" rīcībā," piebilda Marija Zaharova.

Nekārtību vilnis, kas pāršalkušas ASV, sākās Mineapolisā pēc afroamerikāņa Džordža Floida bojāejas, ko pastrādāja policisti.

Kopumā vairāk nekā 40 Amerikas pilsētas, tai skaitā Losandželosa, Sanfrancisko, Beverlihilsa, Čikāga, Orlando, Atlanta, Denvera, Rietumu Holivuda un citas, ieviesa savās teritorijās komandantstundu.

Iepriekš radio Sputnik paziņoja, ka Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps aicināja gubernatorus un mērus no Demokrātiskās partijas iesaistīt situācijas noregulēšanā Nacionālo gvardi.

13
Tagi:
viltus ziņas, protesti, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"

Polijā startējušas mācības "Anakonda": uz sauszemes un jūrā tiks iesaistīti 5000 kareivju

14
(atjaunots 17:11 01.06.2020)
Polijas Karaspēka kareivjiem ir jātrenējas, neraugoties uz pandēmiju, Polija neatcēla mācības "Anakonda".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Polijā startēja liela mēroga mācības "Anakonda", manevros piedalīsies 5 tūkstoši kareivju, paziņoja valsts nacionālās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks.

"Šodien sākas "Anakonda 2020". Tās ir mācības, kurās piedalīsies 5 tūkstoši kareivju. Neraugoties uz koronavīrusa epidēmiju un ieviestajiem ierobežojumiem, mēs neatsakāmies no mācībām. Polijas Karaspēka kareivjiem pastāvīgi ir jātrenējas, jāpaaugstina sava kvalifikācija un jābūt gataviem rīkoties," uzrakstīja Blaščaks Twitter.

​Manevru mērķis - "pārbaudīt dažādu veida karaspēku ar vienu mērķi atklāt uguni". Mācību laikā ir paredzētas darbības uz sauszemes, jūrā, kiberdrošības jomā. Tomēr koronavīrusa Covid-19 pandēmijas dēļ daži mācību elementi tiks atlikti uz gada beigām vai 2021. gadu.

"Anakonda" ir lielākās Polijas armijas mācības, kas tiek rīkotas reizi divos gados. Varšava organizē "Anakonda" manevrus kopš 2006. gada, kopš 2012. gada tās ir iekļautas NATO militāro mācību pasākumu sarakstā. Līdz 2018. gadam tās tika rīkotas tikai Polijas teritorijā, taču pirms diviem gadiem pirmo reizi tajās tika iesaistīti poligoni Baltijas valstīs.

Gadiem ejot, mācību mērogs ir pieaudzis. 2006. gadā manevros piedalījās aptuveni 10 tūkstoši militārpersonu, 2008. un 2010. gadā – ap 7 tūkstošiem, 2012. gadā – 11,5 tūkstoši kareivju, tai skaitā NATO kareivji. 2014. gadā mācībām tika piešķirts karaspēku militāri mācību pasākuma statuss ar praktisko mērķi "apgūt karaspēku rīcības veidus krīzes situācijas eskalācijas apstākļos". Toreiz manevros tika iesaistīti 12,5 tūkstoši kareivju. 2016. gadā mācībās piedalījās aptuveni 31 tūkstotis kareivju.

2018. gadā tajās piedalījās 17,5 tūkstoši kareivju – 12,5 tūkstoši Polijā un aptuveni 5 tūkstoši Lietuvā, Latvijā un Igaunijā. Mācībās tika apgūts jauns elements – iedzīvotāju evakuācija no apdzīvotām vietām Krievijas un Baltkrievijas robežu tuvumā, to atzīmēja arī Krievijas ĀM. "Tostarp pievērsām uzmanību principiāli jaunam momentam. Pēc Pentagona prasības šo mācību gaitā no konflikta zonas, jeb no apdzīvotajām vietām, kuras atrodas Krievijas un Baltkrievijas robežu tuvumā. Iedomājaties, līdz kam noved šo pašu apdzīvoto vietu iedzīvotājus?" komentēja KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

14
Tagi:
militārās mācības, NATO, Polija
Pēc temata
Krievijas aizsardzības ministrs konstatēja, kur atrodas lielākie draudi valstij
Analītiķis paskaidroja, kādēļ ASV nosauca Kaļiņingradu par "dunci Eiropas sirdī"
NATO paskaidroja Krievijai, kāpēc apmāca karavīrus pandēmijas laikā
Zemessargi apgūs kaujas iemaņas Rīgas ielās: bez ieročiem
Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis: Latvijas valdībai iepaticies dzīvot ārkārtējās situācijas režīmā

0
(atjaunots 08:15 02.06.2020)
Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka Latvijas valdība nesteidz atcelt ārkārtējās situācijas režīmu, jo viņiem tas ir iepaticies.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Valdība nesteidz iziet no ārkārtējās situācijas režīma, radio Baltkom ēterā paziņoja Saeimas deputāts, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

"Šeit patiešām ir šāda kurioza situācija. Es atceros, kad tikai sākās runas par ārkārtējo situāciju, marta sākumā, valdība uzvedās ļoti neizlēmīgi. Veselības ministrija nevēlējās izsludināt ārkārtējo situāciju. Sākumā piedāvājums bija aizliegt pulcēties vairāk par 500 cilvēkiem. Un lūk, cik negribīgi valdība iegāja ārkārtējās situācijas režīmā, tikpat negribīgi viņi tagad no tās iziet. Jo stipri iepaticies," sacīja Dombrovskis.

Viņš atzīmēja vairākas pozitīvās ārkārtējās situācijas puses pie varas stāvošajiem.

"Fiskālās disciplīnas vietā – fiskālo iespēju valsts. Strādāt drīkst attālināti, bet valsts sektoram bieži vien tas nozīmē, ka var arī nestrādāt. Bet alga nāk. Valsts iepirkumiem nav jārīko konkurss. Tādēļ, no valdības viedokļa, šajā režīmā ir virkne plusu," teic Dombrovskis.

Taču, viņaprāt, vēl vienu pagarinājumu būtu grūti izskaidrot iedzīvotājiem.

"No otras puses mēs redzam, ka katru dienu jaunu inficēto skaits ir zem desmit. Turklāt sarkanais skaitlis medicīnas sistēmas noslogojumam ir aptuveni 40 cilvēki dienā. Kaimiņos ir Igaunija, arī tā noslēgusi savu ārkārtējo režīmu. Pie tam viņiem ir vairāk inficēto. Un izskaidrot to sabiedrībai ir grūti," atzīmēja Dombrovskis.

0
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, ārkārtējā situācija, saeima, valdība
Pēc temata
Latvijas valdība pieņēmusi stingrākus karantīnas noteikumus
Latvijai it kā vēl viena tauta ir rezervē: kas nav kārtībā ar dīkstāves pabalstiem
Latvijas iedzīvotājiem piedos vecus parādus, taču ne uzreiz