Džordžs Soross

Soross atzinis savu sakāvi cīņā ar Krieviju

149
(atjaunots 09:52 25.01.2018)
Laiks, lai pilnībā atrisinātu Krievijas jautājumu, jau ir palaists garām. Agrāk Soross vēl varēja cerēt uz Krievijas ekonomikas kolapsu, taču tagad viņš uz tādu scenāriju vairs necer.

Džordžs Soross ir viens no retajiem augstu stāvošajiem rusofobiem, kuri spēj atzīt paši savas kļūdas. Amerikāņu oligarhs, kurš savulaik "uzlauza" Anglijas banku, pareģoja Krievijas Federācijas bankrotu 2017. gadā, taču prognoze nepiepildījās portālā RIA Novosti atzīmēja bloga Crimson autors Ivans Daņilovs. 

Starp mediju ekspertiem un politiķiem, kuru dienesta pienākums ir ražot negatīvas prognozes Krievijai, tādos gadījumos vienkārši pieņemts atlikt kolapsa datumu uz vēlāk laiku. Soross – principiālais Maskavas oponents – ir pelnījis cieņu. Viņš īsteno vecu biržas noteikumu: ja mainās fakti, ir jāmaina viedoklis. 

Problēmu rada tikai tas, ka jaunos faktus par Krieviju leģendārais finansists un politisko intrigu meistars, šķiet, smēlies no amerikāņu jaunās un skandalozās nacionālās drošības koncepcijas, kurā Maskava un Ķīna pasludinātas par ASV galvenajām sāncensēm.

Intervijā britu biznesa izdevumam Financial Times finansists pēkšņi mainīja savu viedokli par Krieviju, turklāt izmantoja to kā piemēru, lai uzsvērtu, cik ļauni klājas Eiropas Savienībai. Savā tradicionāli agresīvajā stilā Soross klāstīja, ka "Eiropas Savienība ir organizācija, kas stāv un kraha sliekšņa", bet "Krievija ir uz nacionālisma pamatiem atdzimstoša lielvalsts".

Interesanti, ka šajā intervijā nav ne vārda par to, ka Krievijā viss esot slikti un drīz būs vēl sliktāk. Soross pielaiko "aizvainota brīvības cīnītāja" masku, kuram pretī stājoties Putins personīgi. Dīvaini, taču ar šādu metodi viņš tikai pastiprina Krievijas prezidenta pozitīvo imidžu, jo daudzi lasītāji rietumvalstīs itin labi spēj savirknēt vienkāršu loģisko ķēdīti: Džordžs Soross, ietekmīgs politiskais spēlmanis, kurš var atļauties nobārt pašu Angelu Merkeli, sūdzas par to, cik efektīvs ir Putina starptautiskais uzbrukums Sorosa organizācijai. Secinājums ir acīmredzams: Krievijas prezidents ir daudz spēcīgāks, brīvāks un ietekmīgāks nekā augstākie politiķi Eiropā.

Amerikāņu oligarha skumjas ļoti atgādina frustrāciju, ko atspoguļo ASV nacionālās drošības jaunā stratēģija. ASV Aizsardzības ministrijas pamata dokumentā figurē kā "revizionisma valstis", kas metušas izaicinājumu amerikāņu interesēm un izveidotajai pasaules kārtībai, kuras pamatā ir Savienoto Valstu hegemonija. Principā, Soross sūkstās par to pašu, tikai viņš uzsver draudus, ko "atdzimstošā lielvalsts" Krievija nes Eiropas Savienībai.

Zīmīgi, ka gan Soross, gan Baltais nams, pēc būtības, pārmet Krievijai vienu un to pašu – tā jaucot pasaules kārtību, ko raksturoja vispāratzīta "Krievijas nāve" un agrākā lielvalsts statusa zudums.

No šī viedokļa pats Krievijas atdzimšanas fakts, pēc Sorosa domām, ir revizionisms Vašingtonas varasvīru acīs. Starp citu, attiecībā uz Ķīnu viņi, domājams, jūt kaut ko līdzīgu, tikai no viņu viedokļa Maskava ir "mirusi" pēc sakāves aukstajā karā 1991. gadā, bet Pekina – jau XIX gadsimtā pēc "opija kariem". Eksistenciālās šausmas, ko virknei rietumu politiķu iedveš Krievijas un Ķīnas nostiprināšanās, šķiet, radījusi apziņa, ka viņu acu priekšā augšāmceļas pretinieki, ko viņi jau sen uzskatījuši par mirušiem.

Sorosa apgalvojumi liecina, ka viņš neliekuļoti tic: Krievijas atdzimšanas iemesls ir "nacionālisms", taču būtu nepareizi interpretēt šo pozīciju burtiski. Prakse liecina, ka, no amerikāņu finansista un politiskā aktīvista viedokļa, ikviens politiķis, kurš nevēlas kļūt par marioneti viņa rokās, automātiski kļūst par nacionālistu un bīstamu radikāli, ko nekādā gadījumā nevar laist "pieklājīgā sabiedrībā".

Ja iztulkosim viņa paziņojumu no Sorosa valodas, var teikt: Soross sūkstās par to, ka Krievija atdzimst, pateicoties patriotismam, un tas viņu biedē. Ņemot vērā viņa agrākās prognozes par Krieviju, viegli manāms viņa panikas iemesls: bankrota un sabrukuma vietā valsts ir stabila, un ar pašu savas pastāvēšanas faktu rāda piemēru tam, kā efektīvi aizstāvēt savas nacionālās intereses, neskatoties uz Vašingtonas piepūli.

Tātad Putins Eiropas politiķu acīs ir tāda kā "slikta kompānija" un visiem demonstrē, kā konfrontācija ar amerikāņu eliti, tostarp arī ar Sorosu var kļūt par veiksmīgu taktiku, kas nodrošina ne tikai ģeopolitiskās priekšrocības, bet arī ievērojamas vēlētāju simpātijas.

Ne velti Krievijas prezidentu dēvēja par pirmo populistu Eiropā, kurš ar savu piemēru iedvesmo tādus politiķus, kā Viktors Orbans un Marina Lepēna.

Pirmkart, viņam ir tieša pieeja rietumu elites augšējiem stāviem, otrkārt, viņš atbilstoši savam postenim skatās uz nākotnes riskiem, nevis pagātnes uzvarām. Lai saprastu viņa uztraukuma iemeslus, atliek tikai pavērot Berlīnes un Varšavas konfliktu, Vācijas valdības pārliecinošo ceļu pretī "divu ātrumu Eiropai", tam, kā Vācijas Centrālā Banka ieved juaņu zelta valūtas rezervēs par labu dolāram, uz to, cik augstu reitingu saņēmuši populisti – eiroskeptiķi no itāļu "Piecu zvaigžņu kustības", kas, iespējams, vēl sagādās pārsteigumu gaidāmajās parlamenta vēlēšanās.

Laiks, lai pilnībā atrisinātu Krievijas jautājumu, jau ir palaists garām. Agrāk Soross vēl varēja rēķināties ar Krievijas ekonomikas kolapsu, taču tagad viņš uz tādu scenāriju vairs necer. Vēl vairāk: ietekmīgā amerikāņu banka Goldman Sachs publicēja negaidīti optimistisku valsts ekonomikas izaugsmes prognozi, kuras parametri pārsniedz pat labākos Krievijas valdības izstrādātos vērtējumus.

Ja amerikāņu elite rīkotos racionāli, pēc "ekonomiskā blickrīga" izgāšanās tai vajadzētu pamēģināt vienoties ar Maskavu, taču pagaidām uz to nav ko cerēt, jo pārāk lieli spēki un līdzekļi tika izšķiesti mediju mītam par "baismīgajiem Krievijas draudiem".

Taču agri vai vēlu pat spītīgākie rusofobi būs spiesti iet Džordža Sorosa pēdās: vispirms noliegt Krievijas tiesības pastāvēt, pēc tam cerēt, ka Krievija "nupat nupat jau bankrotēs", pēc tam – depresija par to, ka Krievija nav sabrukusi, un galu galā rūgts atzinums: Krievija pastāvēs mūžos.

149
Pēc temata
ASV pret Sorosu: 70 tūkstoši amerikāņu parakstījuši petīciju pret finansistu
Eksperts: Sorosa fonds nodarījis kaitējumu Itālijai 48 miljardu dolāru apmērā
Eiropieši vēlas atbrīvoties no Džordža Sorosa
Tūkstošiem amerikāņu pieprasa Džordža Sorosa izraidīšanu no ASV
Soross: Krievija kļūst par pasaules dižvalsti uz ES sabrukšanas fona
Vladimirs Kozins

ASV aizvākušas tankus no Lietuvas: eksperts pastāstīja, kas sagaidāms Baltijā

39
(atjaunots 14:00 03.06.2020)
Krievija piedāvājumus neatkārtos – NATO ir labs iemesls padomāt par Maskavas ierosinājumu samazināt militāro aktivitāti Baltijas reģionā.

RĪGA, 3. jūnijs – Sputnik. Smagie tanki Abrams ASV bruņoto spēku mehanizētā bataljona sastāvā rotācijas ietvaros pamet Lietuvu, vēstīja Sputnik Lietuva. Uz dzelzceļa platformām bruņutehnika dodas uz Vāciju, bet no turienes pa jūru atgriezīsies ASV.

Līdz ar tanku bataljona aiziešanu konfrontācijas līmenis šajā Eiropas daļā ir nenozīmīgi mazinājies, atzīmēja Krievijas Militāro zinātņu akadēmijas profesors, Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Militāri politisko pētījumu centra vadošais eksperts Vladimirs Kozins.

"Domāju, ka tā ir amerikāņu iespējamā reakcija pēc Maskavas paziņojuma par to, ka Krievija neorganizēs liela mēroga militārās mācības saskarsmes zonā Eiropā. Par to iepriekš paziņoja Krievijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba Galvenās operatīvās pārvaldes priekšnieks ģenerālpulkvedis Sergejs Rudskojs," paskaidroja Kozins sarunā ar Sputnik Latvija.

Eksperts pieļāva, ka amerikāņu tanki Lietuvā vēl atgriezīsies.

"Visas piecas amerikaņu stratēģijas paredz saglabāt ASV militāro klātbūtni Baltijas reģionā augstā līmenī. šeit paliek smagais bruņojums – artilērija un bruņutransportieri, paliek amerikāņu aviācija, turklāt dubultās nozīmes lidmašīnas, kas sertificētas ne tikai parasto aviācijas bumbu, bet arī kodolbumbu nogādei. Tātad situācija Baltijā joprojām ir saspringta arī bez tankiem Abrams," teica eksperts.

Viņš norādīja, ka pašai Lietuvai nav nekādas nepieciešamīas turēt amerikāņu spēkus savā teritorijā – situāciju reģionā sakaitē tieši ASV.

"Latvija, Lietuva un Igaunija jau tērē militārajiem mērķiem 2% no IKP, un šo valstu iedzīvotājiem nepatīk, ka tik milzīga nauda tiek izšķiesta neproduktīviem mērķiem. Iespējams, Krievijas iniciatīvas kontekstā amerikāņi apdomāsies un mazinās spriedzi reģionā, jo tieši viņi taču ir lielo militāro mācību iniciatori Baltijā," konstatēja Kozins.

Viņš atgādināja, ka NATO Austrumeiropā un Dienvideiropā, netālu no Krievijas robežām organizē līdz 300 dažāda kalibra mācības gadā. "Tā vietā ASV vajadzētu padomāt par cīņu ar koronavīrusu un efektīvas vakcīnas izstrādi, lai nepieļautu mirstības viļņa atkārtošanos, kāds pie viņiem notika," piebilda Kozins.

Aizbildinoties ar izdomātu Krievijas "agresijas" ieganstu NATO nepārtraukti paplašina karavīru un militārās tehnikas skaitu pie Krievijas robežām. KF valdība jau vairākkārt uzsvērusi, ka nelolo nekādus uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā, taču ir spiesta spert adekvātus soļus, ņemot vērā alianses spēku pieaugumu pie savām robežām.

США забрали танки из Литвы: Козин объяснил, что изменится в Балтии
39
Tagi:
militārās mācības, Krievija, NATO, Baltija, ASV
Pēc temata
Amerikāņu medijs pastāstīja par Krievijas kompleksu, no kura baidās NATO
"Kur nu vēl tuvāk": kurp ASV vēlas pārvest savu kodolarsenālu
NATO paskaidroja Krievijai, kāpēc apmāca karavīrus pandēmijas laikā
Krievijas aizsardzības ministrs konstatēja, kur atrodas lielākie draudi valstij
Ēdiena pagatavošana, foto no arhīva

Pētījums: sievietes koronavīrusa dēļ ir cietušas vairāk, nekā vīrieši

12
(atjaunots 17:41 02.06.2020)
Dzīvesveids pandēmijas laikā pastiprinājis dzimumu nevienlīdzību visā Eiropā, paziņo tiesību aizstāvji un pētnieki.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Saskaņā ar aptauju datiem, krīzes ekonomiskās un sociālās sekas daudz negatīvāk ir ietekmējuši sievietes, savukārt uzlabojumi, kas tika panākti cīņā par sieviešu tiesībām, pamazām zūd, raksta Bb.lv.

Skolu un bērnudārzu slēgšana, attālināts darbs vai, tieši pretēji, atlaišana kļuva par iemeslu tam, ka sievietes atgriezušās pie "tradicionālo" pienākumu izpildes. Tie ietver sevī ēdiena gatavošanu, uzkopšanu, bērnu aprūpi pieaugušās darba slodzes vai finanšu patstāvības zaudēšanas fonā.

Spānija

Valstī vairāk nekā 178 tūkstoši cilvēku parakstīja petīciju, kurā pieprasa valdībai sieviešu atbalsta pasākumus. Iespējamo pasākumu skaitā ir darbs no mājām, darbadienas saīsināšana ar līdzšinējā algas apmēra saglabāšanu, kā arī palīdzība personāla darba apmaksā, kurš palīdz bērnu pieskatīšanas darbos.

Vairāk nekā 4 miljoni ģimeņu ar bērniem saskārās ar darba un mājas lietu apvienošanu attālinātā darba apstākļos.

"Šīs krīzes rezultātā daudzas sievietes ir spiestas atteikties no apmaksāta darba, lai rūpētos par savām ģimenēm," teikts petīcijā.

Vēl pirms pandēmijas spānietes tērēja vidēji 2,5 stundas mājas darbiem, turklāt daudzas ģimenes vērsās pēc palīdzības pie vecmātēm un vectēviem, kas koronavīrusa dēļ kļuvis neiespējami.

Saskaņā ar 12,6 tūkstošu sieviešu aptauju, 80% no viņām saskārušās ar problēmām nepieciešamības dēļ apvienot darbu ar bērnu aprūpēšanu. Aptuveni 13% pateica, ka karantīnas dēļ ir uzņēmušās vairāk mājas darbu, nekā parasti.

Saskaņā ar Valensijas Universitātes pētījuma datiem, lielākoties sievietes seko tam, lai bērni apmeklē tiešsaistes mācības un pilda mājasdarbus, kas noved pie stresa un uztraukuma līmeņa kāpuma. Pēdējo nedēļu laikā Spānija mīkstina ierobežojumus, taču joprojām nav skaidrs, kad tiks atvērtas skolas.

Francija

Kopš marta, kad valstī slēdza skolas un bērnudārzus, savukārt darbinieki pārgāja pie attālinātā darba, sieviešu slodze mājās palielinājusies trīs reizes. Tas tiek skaidrots ar to, ka sievietes strādā, nodarbojas ar mājas darbiem, kā arī tagad seko līdzi bērnu mācībām, saka feministu organizācijas Osez le Féminisme vadītāja Selīna Pika.

58% Francijas sieviešu paziņoja, ka dara vairāk mājas darbu, nekā vīrieši. Vīrieši, kuri uzskata, ka pārstrādājas mājas darbu dēļ, izrādījies 21%. Ģimenei gatavo 63% sieviešu un tikai 28% vīriešu.

Vācija

Saskaņā ar Vācijas Ekonomisko pētījumu institūta aptauju, vairāk nekā ceturtā daļa sieviešu ar bērniem, kas ir jaunāki par 14 gadiem, velta darbam mazāk laika, nekā pirms karantīnas, salīdzinot ar 16% vīriešu. Turklāt sievietes pāriet pie attālināta darba, lai būtu kopā ar bērniem.

Analītiķi raizējas, ka no tā cietīs sieviešu karjeras, ienākumi un pensijas. Kanclere Angela Merkele solīja izkontrolēt, lai ierobežojumi neietekmētu vienādas iespējas vīriešiem un sievietēm.

"Daudz vairāk apspriež alus restorānu, autosalonu atvēršanu un futbola maču atjaunošanu, nekā bērnudārzu atvēršanu," saka grāmatvede un divu bērnu māte Suzanna no Hamburgas.

Īrija

Īrijā, līdzīgi citām valstīm, mazumtirdzniecībā un viesnīcu biznesā strādā daudz vairāk sieviešu, nekā vīriešu. Tieši šo sektoru kompānijas tika slēgtas pandēmijas laikā, kas stipri ietekmēja darbinieču ienākumus.

Pēc ierobežojumu pakāpeniskās mīkstināšanas Eiropā darba devēji sākuši pieprasīt darbiniekiem atgriezties birojos, neraugoties uz daļēji vai pilnībā slēgtajām skolām un bērnudārziem. Atsevišķas sievietes aiziet no darba vai arī ņem neapmaksātu atvaļinājumu, lai paliktu mājās ar bērniem līdz skolu atvēršanai.

12
Tagi:
Eiropa, karantīna, koronavīruss
Pēc temata
Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem
Kurš mājā ir saimnieks: Latvija uzdod toni sieviešu un vīriešu līdztiesības jautājumā
Elektrības pārvades līnijas

Galīga kapitulācija: Lietuva atzinusi Latvijas tiesības pirkt enerģiju no BelAES

0
(atjaunots 17:17 03.06.2020)
Baltijas valstu vienošanās par elektroenerģijas iepirkumiem trešajās valstīs paredz atšķirīgu pieeju: Latvija un Igaunija atzīst Lietuvas tiesības nepirkt elektroenerģiju BelAES, bet Lietuva – kaimiņu tiesības to iepirkt. Tiks ieviesti elektrības izcelsmes sertifikāti.

RĪGA, 3. jūnijs — Sputnik. Baltijas valstis izstrādājušas vienošanos par elektroenerģijas tirdzniecību ar trešajām valstīm līdz 2025.gadam, kad Latvija, Igaunija un Lietuva izstāsies no BRELL. Lietuvas valdība izskatīs to šodien, taču valstī jau sākusies diskusija par noteikumiem, kas skar elektroenerģijas iegādi no BelAES, vēsta LRT.

Lietuvas enerģētikas ministrs Žigimants Vaičūns apliecināja, ka vienošanās ļaus valdībai un ministrijai īstenot likuma prasības par elektroenerģijas piegādēm no Baltkrievijas. "Mūsu viedoklis paliek konsekvents, precīzs un nemainās – Lietuvā tās nenotiks (elektroenerģijas piegādes no Baltkrievijas – red.), un mūsu infrastruktūra netiks izmantota," viņš paziņoja.

Enerģētikas ministrija vēstīja, ka jaunā metodika tiks izmantota tūlīt pēc Baltkrievijas AES ekspluatācijas sākuma un tirdzniecības aizlieguma pa Lietuvas un Baltkrievijas pieslēgumu.

Ar mērķi īstenot Lietuvas likumu (kas aizliedz elektroenerģijas importu no Baltkrievijas) tiks ieviesta sertifikātu sistēma – tā ļaus identificēt importētās elektroenerģijas izcelsmi, lai Lietuvā nenokļūtu elektroenerģija no Baltkrievijas, informēja EM.

Tāpat plānots ieviest jaunu infrastruktūras nodokli, lai izdevumi par elektropārvades līniju izmantošanu importam tiktu taisnīgi kompensēti un impoertētā elektroenerģija tiktu aplikta ar nodokli.

Saskaņā ar 20212.gadā apstiprināto trīspusējo metodiku tirdzniecībai ar citām valstīm, elektroenerģijas tirdniecība Baltijas valstīs notiek tikai caur Lietuvu, taču šī metodika zaudēs spēku, kad darbu sāks BelAES. Ne Latvijai, ne Igaunijai nav tieša EPL savienojuma ar Baltkrieviju.

Kritika

Vienošanos negaktīvi novērtēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs un EP deputāts Petrs Auštrēvičs.

Linkēvičs uzskata, ka vienošanās neatbilst Lietuvas interesēm, un apņēmies aicināt valstību neatbalstīt enerģētikas ministra Žigimata Vaičūna ierosinājumu, jo kompromisi, kas ļauj Baltijas valstīm ieņemt atšķirīgas pozīcijas jautājumā par elektroenerģijas iepirkumiem no BelAES, "nevar būt pieņemami".

"Manuprāt, šis vienošanās projekts neatbilst Lietuvas interesēm, un es neuzskatu, ka valdībai tas būtu jāapstiprina. Es to norādīju arī savam kolēģim – enerģētikas ministram," atklāja Linkēvičs.

"Mūsu principiālais viedoklis ir tāds, ka Baltijas valstīm ir jāieņem koordinēta pozīcija, vienota jautājumā par atteikšanos no elektroenerģijas iegādēm no šī visos aspektos nedrošā objekta, mums ir noteikta sapratne arī Eiropas Komisijā," stāstīja kministrs.

Savukārt Auštrēvičs paziņoja, ka vienošanās ļaus Latvijai pirkt lelektrienerģiju no BelAES un pārdot to Lietuvai, un tā ir Viļņas galīga kapitulācija.

"Nodevības kontūras kļūst skaidrākas. Caur Latviju mēs pirksim elektrību no Astravjecas! Prezidenta administrācijas iemīļotais (enerģētikas – red.) ministrs Žigimants Vaičūns ir sagatavojis politisku vienošanos ar Latviju un Igauniju. Tajā Latvija un Igaunija atzīst mūsu tiesības nepirkt elektroenerģiju no Astravjecas (acīmredzama atteikšanās no suverenitātes), bet mēs vienlaikus – viņu tiesības pirkt," viņš uzrakstīja savā lapā Facebook.

Eirodeputāts atzīmēja, ka enerģētikas ministrs iesniedzis Seimā arī likumu par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, "kurā galvenā ieinteresētā elektroenerģijas tirdzniecības kompānija ir Latvenergo".

"Nespēja pārliecināt tuvākos kaimiņus – Latviju un Igauniju – demonstrē Lietuvas vājās pozīcijas un nacionālo interešu noniecināšanu. Ar tādu vēsturisku nodevību nevar samierināties," viņš klāstīja.

BelAES starts

Baltkrievijas AES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 km attālumā no Viļņas. BelAES veidos divi energobloki. Tās būvdarbiem izraudzīts AES-2006 projekts — Krievijā izstrādāts jaunās paaudzes atomstacijas tipveida projekts "3+" ar uzlabotiem tehniski ekonomiskajiem rādītājiem, atbilstošs mūsdienu "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības, sanitārajām un higiēnas normatīvajiem aktiem. BelAES pirmā energobloka starts ieplānots 2020. gadā, otro energobloku - 2021. gadā, tajā jau veikti vairāk nekā 70% celtniecības un montāžas darbu.

Lietuva kopš būvdarbu sākuma izvirza pretenzijas pret atomelektrostaciju, un ar likumu atzinusi BelAES par "faktoru, kas apdraud nacionālo drošību". Lietuvā pieņemts likums, ar kuru plānots ierobežot elektroenerģijas importu no Baltkrievijas. Tāpat Viļņa aicināja citas valstis boikotēt elektrostaciju, taču iniciatīvu atbalstījusi tikai Polija.

0
Pēc temata
Nausēda turpina cīnīties ar BelAES: kas sagaida Baltijas valstis
Lietuva salst, pateicoties enerģētiskajai "neatkarībai" no Krievijas
Baltijas valstis palielinājušas Baltkrievijas elektroenerģijas iegādi
"Tas ir paradokss": eksperts pastāstīja, kādu cenu Baltija maksā par mītisko vienotību