Kapitolijs

Eksperts: ASV vēlas grozīt kodollīdzsvaru pasaulē

72
(atjaunots 12:16 14.01.2018)
Pazīstamais Krievijas militārais eksperts komentēja ziņojumus par Krievijas "kodolpriekšrocībām" ASV priekšā.

RĪGA, 14. janvāris — Sputnik. ASV valdības izteiktie apsvērumi par to, ka Krievijai esot priekšrocības ASV priekšā kodolieroču ražošanas jomā, ir blefs ar ieganstu attaisnot jaunu bruņošanās sacensību pavērsienu no amerikāņu puses, sarunā ar RIA Novosti paziņoja pazīstamais militārais eksperts, Krievijas Aizsardzības ministrijas sabiedriskās padomes loceklis Igors Korotčenko, vēsta Sputnik Igaunija.

Iepriekš izdevums Huffington Post publicēja ASV jaunās kodoldoktrīnas daļu, ko iespējams atklāt sabiedrībai. Dokumentā uzsvērts, ka Krievijai ir nopietnas priekšrocības salīdzinājumā ar ASV un to sabiedrotajiem kodolieroču ražošanas un nestratēģisko kodolspēku jomās.

Pēc Korotčenko domām, tās ir tikai politiskas manipulācijas no ASV puses. Patlaban spēkā ir Krievijas un ASV līgums par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročieem, kas nodrošina paritāti no kodollādiņu un to nesēju viedokļa.

"Nevienam nav nekādu priekšrocību, abas puses nosaka savu kodolieroču triādes struktūru un kodolspēku veidošanas plānus spēkā esošo ierobežojumu ietvaros," — atgādināja Korotčenko.

Eksperts uzsvēra, ka priekšrocību neesamība pašlaik ļauj runāt par savstarpēju garantētu kodolieroču apturēšanu, kas novērš trešo pasaules karu. Komentējot ASV izteikumus par Krievijas priekšrocībām nestratēģisko kodolieroču jomā, Korotčenko izteica apsvērumu, ka runa varētu būt par operatīvi taktiskajiem raķešu kompleksiem "Iskander M" un jūras bāzes spārnotajām raķetēm "Kalibr".

"Tūlīt jāpiebilst, ka "Iskander" nepārkāpj līgumu par vidēja un maza darbības diapazona raķetēm, neskatoties uz Vašingtonas skaļajām apsūdzībām, kuru pamatā nav nekā, izņemot avīžu publikācijas," — uzsvēra eksperts. Viņš atgādināja, ka ASV jau vairākus gadu desmitus ražo "Kalibriem" līdzīgas jūras bāzes spārnotās raķetes "Tomahawk", taču pie tam ASV jau kopš padomju laikiem atsakās apspriest jebkādu šī bruņojuma kontroli.

Pēc Korotčenko domām, Vašingtonas rīcība kaitē stratēģiskajam līdzsvaram pasaulē, tāpēc ASV nāktos vēlreiz rūpīgi izvērtēt, kādas varētu būt bruņošanās sacensību jaunā pavērsiena iespējamās sekas.

"Mēs tajās neiesaistīsimies, taču jebkurā gadījumā Krievija atradīs atbildi, kas padarīs nevērtīgus jebkādus amerikāņu mēģinājumus izrauties priekšā," — konstatēja Korotčenko

ASV un Krievijas (PSRS) noslēgtie līgumi

 

  • Līgums START, ko Krievija un ASV parakstīja 2010. gadā, stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepāsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.
  • Līgums par mazā un vidējā darbības rādiusa raķešu likvidēšanu (INFT) tika parakstīts 1987. gada 8. decembrī Mihaila Gorbačova vizītes laikā Vašingtonā. 1991. gada maijā līgums bija izpildīts pilnībā — PSRS iznīcināja 1752 ballistiskās un spārnotās zemes bāzes raķetes, ASV — 859. Līgumam nav paredzēts noteikts termiņš. Abām pusēm ir tiesības to lauzt, uzrādot pārliecinošus pierādījumus. Pēdējos gados Maskava un Vašingtona regulāri pārmet viena otrai līguma pārkāpumus. ASV kongress decembrī pieņemtajā budžetā atvēlējis līdzekļus raķetes izstrādei, kas tieši pārkāpj līgumu.
72
Pēc temata
Eksperts: NATO var izprovocēt trešā pasaules kara sākumu
Pie sarkanās līnijas: kā ASV plāno "apturēt Krievijas agresiju"
Lavrovs: Maskavai ir aizdomas, ka Vašingtona pārkāpusi INF līgumu
Donalds Tramps apņēmies paplašināt ASV kodolarsenālu
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

24
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

24
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

20
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

20
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Covid-19

Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši

0
(atjaunots 18:28 05.12.2020)
Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 8695 Covid-19 testi, apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem.

RĪGA, 5. decembris - Sputnik. Pēdējo 24 stundu laikā valstī fiksēti 794 Covid-19 gadījumi. Diennakts laikā veikti 8695 Covid-19 testi, tātad apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdztekus publicēta informācija par 11 pacientu nāvi ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Trīs no viņiem piederēja pie 60-70 gadu vecuma grupas, seši cilvēki – pie 75-85 gadu vecuma grupas, divi bija vecāki par 85 gadiem.

Kopš pandēmijas sākuma valstī reģistrēti 20 787 koronavīrusa gadījumi.

Iepriekš vēstīts, ka no 3. decembra smagās epidemioloģiskas situācijas fonā spēkā stājušies jauni ierobežojumi. Tagad visiem iedzīvotājiem jāievēro princips "2+2": cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, var tikties tikai divatā, viņiem jāievēro 2 metru distance. Aizliegti privāti pasākumi, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Maskas jāvalkā visas telpās, arī darba vietā. Izņēmums pieļaujams mājās.

Veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam tagad jānodrošina 15 kvdrātmetru telpa. Noteikti arī citi ierobežojumi.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos