Kapitolijs

Eksperts: ASV vēlas grozīt kodollīdzsvaru pasaulē

70
(atjaunots 12:16 14.01.2018)
Pazīstamais Krievijas militārais eksperts komentēja ziņojumus par Krievijas "kodolpriekšrocībām" ASV priekšā.

RĪGA, 14. janvāris — Sputnik. ASV valdības izteiktie apsvērumi par to, ka Krievijai esot priekšrocības ASV priekšā kodolieroču ražošanas jomā, ir blefs ar ieganstu attaisnot jaunu bruņošanās sacensību pavērsienu no amerikāņu puses, sarunā ar RIA Novosti paziņoja pazīstamais militārais eksperts, Krievijas Aizsardzības ministrijas sabiedriskās padomes loceklis Igors Korotčenko, vēsta Sputnik Igaunija.

Iepriekš izdevums Huffington Post publicēja ASV jaunās kodoldoktrīnas daļu, ko iespējams atklāt sabiedrībai. Dokumentā uzsvērts, ka Krievijai ir nopietnas priekšrocības salīdzinājumā ar ASV un to sabiedrotajiem kodolieroču ražošanas un nestratēģisko kodolspēku jomās.

Pēc Korotčenko domām, tās ir tikai politiskas manipulācijas no ASV puses. Patlaban spēkā ir Krievijas un ASV līgums par stratēģiskajiem uzbrukuma ieročieem, kas nodrošina paritāti no kodollādiņu un to nesēju viedokļa.

"Nevienam nav nekādu priekšrocību, abas puses nosaka savu kodolieroču triādes struktūru un kodolspēku veidošanas plānus spēkā esošo ierobežojumu ietvaros," — atgādināja Korotčenko.

Eksperts uzsvēra, ka priekšrocību neesamība pašlaik ļauj runāt par savstarpēju garantētu kodolieroču apturēšanu, kas novērš trešo pasaules karu. Komentējot ASV izteikumus par Krievijas priekšrocībām nestratēģisko kodolieroču jomā, Korotčenko izteica apsvērumu, ka runa varētu būt par operatīvi taktiskajiem raķešu kompleksiem "Iskander M" un jūras bāzes spārnotajām raķetēm "Kalibr".

"Tūlīt jāpiebilst, ka "Iskander" nepārkāpj līgumu par vidēja un maza darbības diapazona raķetēm, neskatoties uz Vašingtonas skaļajām apsūdzībām, kuru pamatā nav nekā, izņemot avīžu publikācijas," — uzsvēra eksperts. Viņš atgādināja, ka ASV jau vairākus gadu desmitus ražo "Kalibriem" līdzīgas jūras bāzes spārnotās raķetes "Tomahawk", taču pie tam ASV jau kopš padomju laikiem atsakās apspriest jebkādu šī bruņojuma kontroli.

Pēc Korotčenko domām, Vašingtonas rīcība kaitē stratēģiskajam līdzsvaram pasaulē, tāpēc ASV nāktos vēlreiz rūpīgi izvērtēt, kādas varētu būt bruņošanās sacensību jaunā pavērsiena iespējamās sekas.

"Mēs tajās neiesaistīsimies, taču jebkurā gadījumā Krievija atradīs atbildi, kas padarīs nevērtīgus jebkādus amerikāņu mēģinājumus izrauties priekšā," — konstatēja Korotčenko

ASV un Krievijas (PSRS) noslēgtie līgumi

 

  • Līgums START, ko Krievija un ASV parakstīja 2010. gadā, stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepāsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.
  • Līgums par mazā un vidējā darbības rādiusa raķešu likvidēšanu (INFT) tika parakstīts 1987. gada 8. decembrī Mihaila Gorbačova vizītes laikā Vašingtonā. 1991. gada maijā līgums bija izpildīts pilnībā — PSRS iznīcināja 1752 ballistiskās un spārnotās zemes bāzes raķetes, ASV — 859. Līgumam nav paredzēts noteikts termiņš. Abām pusēm ir tiesības to lauzt, uzrādot pārliecinošus pierādījumus. Pēdējos gados Maskava un Vašingtona regulāri pārmet viena otrai līguma pārkāpumus. ASV kongress decembrī pieņemtajā budžetā atvēlējis līdzekļus raķetes izstrādei, kas tieši pārkāpj līgumu.
70
Pēc temata
Eksperts: NATO var izprovocēt trešā pasaules kara sākumu
Pie sarkanās līnijas: kā ASV plāno "apturēt Krievijas agresiju"
Lavrovs: Maskavai ir aizdomas, ka Vašingtona pārkāpusi INF līgumu
Donalds Tramps apņēmies paplašināt ASV kodolarsenālu
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

12
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
12
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

40
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

40
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Policijas mašīna

IeM vadītājs piedāvā atdot informatoriem daļu konfiscēto līdzekļu

0
(atjaunots 10:44 04.07.2020)
IeM vadītājs Sandis Ģirģens uzskata, ka noziegumu atklāšanu varētu palielināt, leģitimējot izmaksas informatoriem.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Valsts policijas atskaites par to, ka Latvijā samazinās noziedzības līmenis, nav pelnījis uzticību, uzskata IeM vadītājs Sandis Ģirģens. Noziegumu atklāšanai varētu palīdzēt jauni pasākumi, uzskata ministrs, tostarp atlīdzību izmaksa informatoriem, vēsta LSM.

Ģirģens uzsver, ka visnopietnākās problēmas Latvijā, kas ir saistītas ar noziedzības jomu, ir zādzības un izvairīšanās no nodokļu samaksas. Viens no risinājuma ceļiem IeM vadītāja skatījumā ir aktīvākā Valsts un pašvaldības policijas sadarbība. Tostarp noziegumu atklāšanai ir jāizmanto videokameru tīkls. Šobrīd šādas informācijas iegūšana ir apgrūtināta.

Ģirģens piedāvāja vēl trīs, viņaprāt, efektīvus veidus, kuri palīdzēs uzveikt gan organizēto noziedzību, gan korupciju, gan ēnu ekonomiku.

Pirmām kārtām Ģirģens piedāvā aktīvāk attīstīt informatoru institūtu, kuri varētu ziņot par pārkāpumiem dažādās nozarēs – un saņemt no valsts maksu par saviem pakalpojumiem. Taču šim nolūkam vienlaikus nāksies veikt grozījumus Operatīvās darbības likumā.

"Normas nodrošinās praksē šādu mehānismu: ja pateicoties operatīvajai informācijai, kas tiks saņemta no informatora, izdosies konfiscēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, daļu šo līdzekļu – likumā noteiktā apmērā – varēs saņemt pats informators. Šādi mēs spēsim panākt konfidencialitāti un būtiski palielināt iegūtās operatīvās informācijas apjomu. Jo ir zināms, ka mūsu sistēmā šobrīd ir ass operatīvo darbinieku trūkums, viņu iespējas ir ierobežotas – tātad, samazinās operatīvās informācijas apjoms apstrādei. Ar informatoru palīdzību šo caurumu varēs aizpildīt," pārliecināts ministrs.

Otrais piedāvājums – lai konfiscētie līdzekļi – iepriekš noteikts procents – atgriežas atpakaļ tiesībsargājošo iestāžu budžetā materiālās bāzes papildināšanai un infrastruktūras stiprināšanai.

Trešajā punktā Ģirģens piedāvāja parūpēties par birokrātisko šķēršļu mazināšanu, lai uzņēmēji spētu ātri un vienkārši pārbaudīt savus potenciālos biznesa partnerus ar piekļuvi noteiktai datubāzei.

0
Tagi:
Sandis Ģirģens
Pēc temata
Kariņš: Ģirģens dezinformē sabiedrību, taču es ar viņu tikšu galā
Grišins: jaunajam Valsts policijas priekšniekam nāksies pieņemt nepopulārus lēmumus
Latvijā plāno bez maksas "izlabot" seksa industrijas klientus un darbiniekus