Ukraiņu pases

"Uz mājām, kurvas!" ukraiņu strādniekus sagaida Eiropā

408
(atjaunots 11:12 01.01.2018)
Bezvīzu režīma ieviešana starp Eiropas Savienību un Kijevu stimulē valsts iedzīvotāju masveida pārcelšanos uz Rietumiem. Saskaņā ar Ukrainas Humanitāro stratēģiju fondu, iespējams, uz ES peļņā nelegāli devušies līdz 10 miljoni ukraiņu.

RĪGA, 1. janvāris — Sputnik. Straujais viesstrādnieku pieplūdums jau fiksēts Čehijā. Kā ziņo "Radio Prāga", pēdējos mēnešos vietējās varasiestādes bija spiestas vairākas reizes palielināt kvotas ukraiņu imigrantu uzņemšanai. Tas draud ar darba tirgus sabrukumu valstī, vēsta RIA Novosti.

"Karuseļa metode"

2017. gadā Kijeva noslēdza ar ES valstu līgumu par vīzu atcelšanu. Līgums ļauj ukraiņiem atrasties Eiropas Savienībā 90 dienas kā tūristiem bez iespējas legāli iekārtoties darbā. Taču kur ir likums — tur ir arī pārkāpēji. Tie, kuri vēlas apiet aizliegumu, atrod iespējas palikt Eiropā bez atļaujas, taču riskē saniknot policiju un vietējus iedzīvotājus.

"Kriminālās struktūras, kas nodarbojas ar nelegālo migrāciju, pastāv arī Eiropas valstīs, —RIA Novosti pastāstīja Krievijas Zinātņu akadēmijas speciālists Pjotrs Iskenderovs. — Tomēr ukraiņi var arī iztikt bez tiem."

"Visbiežāk tiek izmantota tā saucamā karuseļa metode. Dokumenti 90 dienu termiņam tiek noformēti kādā no valstīm, pēc tam nelegālis pārceļas uz citu valsti — un tā pēc nepieciešamības pa apli," — pastāstīja eksperts. Pirmie par to, kā veidā apiet likumu, uzzināja Balkānu iedzīvotāji, uz kuriem bezvīzu režīms tika attiecināts jau pirms 10 gadiem.

Ukrainas pase
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Ukraiņi bieži iekārtojas uzņēmumos, kuri darbojas pelēkajā sfērā. Uz Eiropu vilina darba sludinājumi, kuru piedāvājumi it nemaz neatbilst ES darba kodeksu normām. Darbiniekiem, kuri pēc 90 dienām kļūst par nelegāļiem, tiek piedāvāts strādāt 10-12 stundas diennaktī ar vienu brīvdienu nedēļā. Netiek norādīts arī tas, ka situācijā, ja karuseļa metode netiek savlaicīgi piemērota, ukraiņu imigrants nokļūst tiešā atkarībā no sava darba devēja, kuram ir zināms, ka darbinieks Eiropas Savienībā atrodas nelegāli.

Lēti kvalificētu vietā

Darba migranti nokļuvuši divu politiķu — Ukrainas ārlietu ministra Pavlo Klimkina un Polijas premjera Mateuša Moravecka strīda centrā: Moraveckis paziņojis, ka, pieņemot viesstrādniekus, viņa valsts "palīdz mazināt spriedzi ES austrumu flangā".

Klimkins uzskatīja viņa teikto par aizvainojošu.

"Mēs esam izglābuši Polijas ekonomiku, jo ukraiņi pie jums strādā. Es zinu reālus gadījumus, kad viņiem piedāvā lielāku algu, jo viņi elastīgāki un orientēti uz darbu," — sacījis politiķis.

Patiesībā augsta alga ukraiņiem ir liels retums, jo lielākā daļa migrantu veic vietējo iedzīvotāju vidū nepievilcīgākos darbus.

ES ir arī atbraukušiem ukraiņiem nelabvēlīgi noskaņotas personas. Starp tiem pret Austrumu imigrantiem vissliktāk uzturas vietējās arodbiedrības. Viņuprāt, postpadomju pilsoņi rīko dempingu ES darba tirgū, ar savu darbu mazinot algas gandrīz visiem. "Radio Prāga" citē Čehijas parlamenta deputātu Ļubomiru Zaoraleku, kurš žēlojas par "lēto darbaspēku no Ukrainas", lai arī Prāga cerējusi uz "kvalificētiem" speciālistiem.

"Visi ukraiņi drīz būs pie mums"

Postpadomju valstu iedzīvotāju pārcelšanās uz Austrumeiropu rada arī saskarsmi ar vietējo kultūru, ko joprojām piesātina atmiņas par XX gadsimta notikumiem. Krievijas politiķis un politologs Sergejs Stankevičs pastāstīja RIA Novosti, ka Polijas sabiedrībai ir raksturīga paasināta vēstures dramatisko notikumu uztvere, pagātnes pārdzīvošana, it kā tā būtu tagadne. Poļiem naidīgi noskaņotā Stepana Banderas iekļaušana Kijevas slavas panteonā ietekmējusi arī ukraiņu viesstrādnieku stāvoklī. Policija reģistrē dažādus nacionālistu uzbrukumus imigrantiem no Austrumiem. 

Ultralabējo vidē daudzi uzskata Rietumu Ukrainu par zaudētajām poļu zemēm. 11. novembrī Neatkarības dienai veltītā manifestācijā nacionālisti izstaigāja Varšavas centru ar plakātu "Atceramies Viļņu, atceramies Ļvovu". Šajā fonā valstī notiek skandalozi uzbrukumi austrumu izcelsmes personām.

Neatkarības dienas svinēšana Varšavā
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Piemēram, Varšavā tika piekauta ukraiņu grupa tikai par to, ka viņi runāja dzimtajā valodā. Pie Gdaņskas nacionālisti aplenca māju, kur dzīvoja ukraiņu viesstrādnieki un apmētāja ar akmeņiem. Kā rakstīja poļu Gazeta Wyborcza, uzbrucēji izmantoja arī beisbola nūjas, piebilstot: "Polija poļiem" un "Uz mājām, kurvas!"

Savukārt valstīs, kurām nav pretenziju Kijevai, bažas rada darbaspēka migrācijas apmēri. Kā pastāstīja Sputnik čehu politologs Jans Miklass, ukraiņi ieņem otro vietu ārzemju diasporas skaita ziņā. "Baidos, ka ar šo lēmumu (bezvīzu režīma ieviešanu — red.) tuvākajā laikā mēs pārvietosim pie mums visus 43 miljonus Ukrainas iedzīvotājus.

Lielākā daļa ukraiņu vēlēsies uzlabot savu sarežģīto ekonomisko stāvokli, dodoties uz Eiropu," – saka čehu parlamenta deputāts Zdeneks Ondračeks.

408
Pēc temata
Sociālajos tīklos izsmiets Porošenko kļūmīgais izteikums par "Ukrainas režīma nelietību"
Lazdiņš: Latvija neizbēgami aicinās viesstrādniekus no Ukrainas un Baltkrievijas
Visā Eiropā tiek aizturēti nelegālie strādnieki no Ukrainas
Viesstrādnieki uz starta: Ukrainu, Gruziju un Moldovu aicina uz Šengenu

Pirmo reizi aprakstīta baismīgākā katastrofa Zemes vēsturē

5
(atjaunots 16:42 25.10.2020)
Zinātnieki detalizēti aprakstījuši katastrofu, kuras rezultātā uz Zemes izmiruši 95% jūras un 75% sauszemes dzīvnieku.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Okeāna pētījumu centra un Helmholca vārdā nosauktā Ģeoloģijas pētījumu centra (Vācija) zinātnieki pirmo reizi detalizēti aprakstījuši globālo katastrofu, kas notikusi uz Zemes pirms 252 miljoniem gadu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Portālu EurekaAlert.

Katastrofas rezultātā uz Zemes izmiruši 95% jūras un 75% sauszemes dzīvnieku. Valda uzskats, ka to izraisīja vulkāniskā aktivitāte tagadējās Sibīrijas teritorijā perma un triasa periodu mijā, tomēr līdz šim tam nebija nekādu precīzu pierādījumu, stāsta izdevums.

Pētījumu gaitā zinātnieki izmantoja pārakmeņojušos brahiopodu gliemežvākus, kuru pēdas atstātas pirms 252 miljoniem gadu Tetisa okeāna seklo šelfa jūru dibenā. Izmērot bora izotopus pārakmeņojošos gliemežvāku sastāvā, zinātniekiem izdevās fiksēt jūras ūdens pH lieluma izmaiņas pirms un pēc sugu masveida izzušanas. pH līmeni ietekmē ogļskābās gāzes līmenis atmosfērā, pētniekiem radās iespēja rekonstruēt arī šos datus.

Izrādījās, ka plaši magmas izverdumi atbrīvoja milzīgu daudzumu siltumnīcu gāzes. Tās uzkrāšanās atmosfērā ilga vairākus gadu tūkstošus un noveda pie ūdens temperatūras un skābuma līmeņa pieauguma okeānā. Galu galā izzuda kalcificējošie jūras organismi.

Siltumnīcas efekta ietvaros cēlās temperatūra un ķīmiskā dēdēšana uz sauszmes. Okeānos nokļuva liels daudzums uzturvielu, tos pārlieku barojot, pieauga mirušās zonas, kurās zuda skābeklis. Vairāki faktori vienlaikus iznīcināja dažādu grupu dzīvniekus.

Metāna hidrātu šķīšana – vēl viens potenciālais katastrofas iemesls – atzīts par mazticamu.

Pētnieku grupas vadītāja Hana Jurikova paskaidroja, ka senos vulkānu izvirdumus nevar salīdzināt ar antropogēnajiem ogļražu izmešiem – pat visas fosilās degvielas sadegšana nenovedīs pie tāda ogļskābās gāzes apjoma pieauguma atmosfērā, kāds notika perma un triasa periodu mijā.

"Vienlaikus bažas rada fakts, ka siltumnīcas gāzes uzkrāšānās patlaban 14 reizes pārsniedz tempus, kādi bija novērojami lielākās bioloģiskās katastrofas laikā Zemes vēsturē," piezīmēja zinātniece.

5
Tagi:
katastrofa, zinātnieki
Pēc temata
Zinātnieki noskaidrojuši, kāda temperatūra bija uz Zemes ledus laikmetā
Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Bija vēl kāds – cilvēka genomā atrastas nezināma priekšteča pēdas
Viedtālrunis

Eksperts pastāstīja, atslēgt izsekošanu ar viedtālruņa starpniecību

7
(atjaunots 15:49 25.10.2020)
Iespējams atbrīvoties, ja ne no specdienestu uzmanības, ja esat tos ieinteresējis, tad vismaz no tiem, kas seko abonentiem reklāmas nolūkos.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Abonenta izsekošanu viedtālrunī iespējams atslēgt, pastāstīja programmatūras izstrādātāja "Reksoft" IT nodaļas vadītājs Jevgeņijs Čertoks, vēsta RIA Novosti.

Viņš norādīja, ka neizdosies pilnībā atslēgt šo iespēju specdienestiem, ja abonents piesaistījis viņu uzmanību, tomēr, izdzēšot virkni lietotņu, izdosies atbrīvoties no tiem, kas izspiego abonentus reklāmas nolūkos, eksperts pastāstīja sarunā ar aģēntūru "Praim".

"Seko gandrīz visas jūsu iestatītās lietotnes. Ja uzstādīsiet trafika analizatoru, kļūs redzami simtiem nezināmu savienojumu no telefona ar pasauli. Pārsvarā tiek vākti dati par ģeolokāciju, meklējumiem," konstatēja Čertoks.

Uzstādot mobilās lietotnes, mēs paši dodam tām piekļuvi kamerai, mikrofonam, īsziņām, viņš atgādināja.

Savukārt ar piekļuvi viedtālruņa kamerai situācija nav tik vienkārša. Izrādās, gandrīz vienīgā situācija, kurā kāds, izņemot viedtālruņa īpašnieku, var piekļūt gadžeta kamerai, iespējama tikai ar kaitniecisko programmu palīdzību, pastāstīja Krievijas kvalitātes kontroles iestādes "Roskačestvo" Digitālās ekspertīzes centra vadītājs Antons Kukanovs.

Pēc viņa domām, šajā gadījumā kamera var uzņemt fotogrāfijas, bet ļaundari – šantažēt iekārtas īpašnieku ar šiem uzņēmumiem.

"Iespēja, ka jūsu tālruņa kamera varētu ieinteresēt korporācijas – iekārtu ražotājus vai tādus pielikumus kā Instagram, ir ļoti niecīga. Drīzāk gan spiegot varētu ārēji nevainīga lietotne (piemēram, organaizers vai lukturītis), kas patiesībā ir maskējies kaitnieks," piezīmēja eksperts.

7
Pēc temata
Ārsti paskaidroja, kā viedtālruņi un datori pārvērš smadzenes par "izgāztuvi"
Zinātnieks pastāstīja, kā neizgulēšanās maina raksturu
Psiholoģe aprakstījusi galvenos draudus, ko nes sociālie tīkli
Wired: kā viedtālruņi glābj planētu
Lietuvas Seima ēka

Mediķis pārliecināts, ka Lietuvā neizbēgami tiks ieviesta totāla karantīna

0
(atjaunots 16:53 25.10.2020)
Pēdējās dienās Lietuvā strauji pieaug fiksēto Covid-19 gadījumu skaits – ceturtdien un piektdien reģistrēti vairāk nekā 850 gadījumi.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Šauļu pilsētas mera padomnieks Justīns Švegžds un mediķis Mārtiņš Gedmins intervijā pastāstīja, ka, ņemot vērā Covid-19 gadījumu lielo skaitu Lietuvā (ceturtdien un piektdien valstī reģistrēti vairāk nekā 850 infekcijas gadījumi diennaktī), valdība parāk vēlu spērusi soļus cīņā ar vīrusa izplatību, un tie bijuši nepietiekami, vēsta Tvnet.lv.

Švegžds atzīmēja, ka pēdējo divu nedēļu laikā situācija bijusi stabila. "Labākos rezultātus cīņā ar vīrusu mēs panācām skolās. Visās vecākajās klasēs mācības notiek attālināti. Augstākajām mācību iestādēm ieteikts darīt to pašu."

Šauļu pilsētas mēra padomnieks paziņoja, ka tas devis pozitīvu rezultātu.

"Vienlaikus situāciju apdraud cilvēki, kuri dodas uz darbu ar Covid-19 simptomiem, jo tas būtiski apgrūtina infekcijas avotu izsekošanu," paskaidroja Švegžds.

Vienlaikus mediķis Gedmins paziņoja, ka situācija nav uzlabojusies, jo koronavīrusa uzliesmojums notiek vienlaikus ar vēlēšanām.

"Pavasarī mums nebija tik daudz slimnieku, tomēr bija ieviesti stingrāki ierobežojumi. Cilvēki cieta totālās karantīnas dēļ, daudziem sākās depresija," teica ārsts.

Gedmins atzīmēja, ka sekas jūtamas jau tagad – valstī būtiski pieaudzis pašnāvību skaits.

"Tagad nekas netiek darīts, tāpēc cilvēkiem rodas iespaids, it kā situācija nebūtu tik nopietna."

Mediķis ir pārliecināts, ka Lietuvas valdības lēmums par jaunajiem ierobežojumiem nacionālajā līmenī ir pieņemts pārlieku vēlu un tie nav pietiekami.

Viņš norādīja, ka tuvākajās nedēļās saslimušo skaits turpinās augt un totālas karantīnas ieviešana šķiet neizbēgama.

Vakar Latvijā reģistrēti 259 jauni koronavīrusa gadījumi, veikti 5632 testi. Miruši 4 cilvēki ar apstiprinātu koronavīrusa diagnozi. Viņu vidū ir viens cilvēks 45-50 gadu vecuma grupā, trīs – 80-90 gadu vecuma grupā.

Pandēmijas laikā Latvijā inficēti 4 467 cilvēki. 1357 pacienti ir izveseļojušies. Šobrīd Covid-19 izmeklējumu apstiprinošo rezultātu daļa sasniegusi jau 4,6%.

0
Tagi:
koronavīruss, Lietuva
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Latvija atļāva ārzemniekiem ar Covid-19 izbraukt uz dzimteni
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi