Krievijas un ES karogi

Eksperts: "Ziemeļu straumes 2" būvdarbi ir svarīgāki nekā pret Krieviju vērsto sankciju atcelšana

22
(atjaunots 08:59 29.12.2017)
Politiskais elements Krievijas un ES attiecībām joprojām gūst pārsvaru pār racionāli ekonomisko aspektu. Sankciju atcelšana diezin vai ir gaidāma, taču pašlaik svarīgāka ir projekta "Ziemeļu straume 2" īstenošana, uzskata Pāvels Kaņevskis.

RĪGA, 29. decembris — Sputnik. Iespējams, 2018. gadā pret Krieviju vērstās sankcijas tiks atceltas — Eiropas elites aprindās aug neapmierinātība ar ierobežojumiem, informēja Krievijas pastāvīgais pārstāvis ES Vladimirs Čižovs. Politologs Pāvels Kaņevskis, komentējot šos vārdus, paziņojis, ka no Krievijas viedokļa par lielākiem panākumiem uzskatāma gāzesvada "Ziemeļu straume 2" celtniecība, ziņo RIA Novosti.

"(Sankciju atcelšanas — red.) iespēja pastāv. To, cik tā liela, parādīs nākamais gads. Es runāju par šo procesu, kodolfizikas terminos salīdzinot to ar politiskās gribas kritiskās masas uzkrāšanās procesu, lai Eiropas Savienība varētu izvest sevi no strupceļa, kurā tā iedzinusi pati sevi un mūsu attiecības," — paziņoja Čižovs intervijā izdevumam "Izvestija".

Maskavas Valsts universitātes Socioloģijas fakultātes Politoloģijas un politisko procesu socioloģijas katedras docents Pāvels Kaņevskis, komentējot teikto, apšaubīja kardinālu pārmaiņu iespēju.

"Patiešām, kritiskā masa uzkrājas, un šajā ziņā vēstniekam ir taisnība, taču grūti teikt, vai tā sasniegs nepieciešamo līmeni 2018. gadā," — teica Kaņevskis.

Sankciju atcelšanai nepieciešams visu ES dalībvalstu solidārs lēmums, taču to starpā šajā jautājumā vienprātības nav, paskaidroja eksperts. Vairākas valstis ir ieinteresētas atcelt sankcijas, ņemot vērā ciešos ekonomiskos sakarus, bet citās, piemēram, Austrumeiropas un Baltijas valstīs attieksme pret Krieviju ir politizēta.

"Tā ir savstarpēja problēma — mūsu austrumu kaimiņu neuzticība pret Krieviju un otrādi, tuklāt tā pastāv jau labu laiku. Pēdējo 25 gadu laikā puses ir maz paveikušas attiecību progresa labā. Līdz ar to es nedomāju, ka 2018. gadā notiks kardinālas izmaiņas no to puses," — atzīmēja Kaņevskis.

Nord Stream 2 ir svarīgāka

Pēc viņa domām, svarīgāka nekā sankciju atcelšana Krievijai būs "Ziemeļu straumes 2" celtniecība.

"Krievijai tas būs liels izrāviens, ja ES valstis atļaus "Ziemeļu straumes 2" celtniecību, ja EK neiejauksies šajā jautājumā. Iespējams, no ekonomiskā un stratēģiskā viedokļa tas būs pat svarīgāks un reālistiskāks izrāviens nekā sankciju atcelšana," — paziņoja Kaņevskis.

"Ziemeļu straume 2" paredz divu gāzesvada atzarojumu izbūvi no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Tā kopējā plānotā jauda — 55 miljardi kubikmetru gāzes gadā.

Patlaban uz "Ziemeļu straumi 2" neattiecas visi ES iekšējā tirgus un Trešās enerģētikas aktu paketes noteikumi, jo cauruļvads netiek izbūvēts ES valstu teritorijā virz zemes, bet gan jūras dibenā. Tāpēc ES vēlas panākt vienošanos ar KF par virkni pamatprincipu, ko tā grib attiecināt uz cauruļvada darbību.

Starp šiem principiem ir gāzesvada funkcionēšanas pārskatāmība, gāzes transportēšanas likmju noteikšana bez diskriminācijas, trešo pušu piekļuve iespējai transportēt gāzi, kā arī sadalīt darbību gāzes tirdzniecības un transportēšanas jomās.

Sakarā ar to Eiropas Komisija vērsusies pie ES valstīm ar lūgumu piešķirt mandātu gāzesvada projekta "Ziemeļu straume 2" apspriešanai ar Krieviju, taču virkne ES dalībvalstu šo ideju nav atbalstījušas, tātad pagaidām šis mandāts nav piešķirts.

Novembra sākumā EK saskaņoja ierosinājumus par grozījumiem ES Gāzes direktīvā. Grozījumu mērķis — panākt, lai ES enerģētiskās likumdošanas galvenie principi tiktu attiecināti uz visiem gāzesvadiem, kas izbūvēti ES teritorijā vai ved no trešajām valstīm. Tātad jaunie noteikumi, iespējams, tiks attiecināti uz būvējamo jūras gāzesvadu "Ziemeļu straume 2", kura ekspluatācijas sākums plānots 2019. gadā.

22
Pēc temata
Nord Stream 2 varētu paspēt uzcelt pirms Gāzes direktīvas izmaiņām
Eirokomisija atļāva sev regulēt "Ziemeļu straumi 2"
Handelsblatt: "Ziemeļu straumes 2" pozīcijas nostiprinās

Global Times: Rietumi nespēj samierināties ar Krievijas pastāvēšanu

15
(atjaunots 13:07 22.04.2021)
Ķīniešu žurnālists uzskata, ka ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

RĪGA, 22. aprīlisSputnikĶīniešu žurnālists Hu Siczins savā rakstā Global Times pastāstīja, ka Krievija ir milzīgs baltais lācis, pret ko Rietumi pastāvīgi jūt nepatiku, vēsta RIA Novosti.

Žurnālists konstatēja, ka pēdējā laikā pret Kremli uzstājas valstis, kas agrāk bija PSRS sastāvā vai veidoja Varšavas līguma organizāciju. Pēc viņa domām, ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

Raksta autors atgādināja, ka, lai arī Krievija īstenojusi demokrātiskās reformas un kļuvusi par Rietumu parauga konstitucionālu valsti ar daudzpartiju sistēmu, to joprojām dēvē par "autoritatīvu" un nemana valstī notikušās pārmaiņas.

Pēc žurnālista domām, tas ir "ļoti bēdīgi". Viņš izteica pieņēmumu, ka pārmaiņas valsts politiskajā sistēmā nekādi neietekmē Rietumu viedokli: tas atkarīgs no ģeopolitisko attiecību rakstura ar Krieviju, tomēr ar tās pastāvēšanu citas valstis nevar samierināties.

15
Tagi:
Krievija, Rietumvalstis
Pēc temata
Vladimirs Putins: Krievijas nākotnes pamatā ir patriotisms
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām
Putina preses sekretārs novērtēja aukstā kara varbūtību starp ASV un Krieviju
ASV atkal vēlas mācīt, kā dzīvot. Īpaši aicināta Krievija un Ķīna
Jurijs Svetovs

Eksperts: balagāns Čehijā un Baltijā AES dēļ vajadzīgs uzbrukumam "Rosatom"

17
(atjaunots 13:06 22.04.2021)
Skandāls Čehijā un Baltijā radīts tādēļ, ka korporācija "Rosatom" iekarojusi labu reputāciju un būvē elektrostacijas dažādās valstīs, uzskata politologs.

RĪGA, 22. aprīlis – Sputnik. Korporācija "Rosatom" tiks izslēgta no konkursa dalībnieku saraksta par AES "Dukovani" paplašināšanas būvdarbiem Čehijā, pavēstīja valsts rūpniecības un tirdzniecības ministrs Karels Havlīčeks. Pēc viņa vārdiem, ir grūti iedomāties, ka pēc nesenajiem notikumiem Krievijas valsts korporācijai tiks piedāvāts piedalīties drošības pārbaudes procesā.

Runa ir par apsūdzībām, kas Prāgā izskanējušas pret Krievijas specdienestiem – Čehijā uzskata, ka Krievijas izlūki esot organizējuši sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

Politologs Jurijs Svetovs intervijā radio Sputnik pastāstīja, ka tas ir uzbrukums Krievijas korporācijai, kas konkurē ekonomikai nozīmīgā nozarē.

"Mēs novērojam uzbrukumu "Rosatom" no visdažādākajām pusēm, jo tā ir sekmīga kompānija, kas iekarojusi labu reputāciju, kas būvē elektrostacijas dažādās valstīs. paskatieties uz visu balagānu, kas griežas ap AES Baltkrievijā. To uzbūvēja "Rosatom". Tās pamatos ir visas iespējamās pārbaudes izgājis projekts. Tomēr trīs Baltijas valstis pastāvīgi kliedz par to, ka AES "apdraud" visu Eiropu. Krievijai pat izvirzīta prasība, lai tā pierādītu, ka Latvijai un Lietuvai piegādātā elektrība nav ražota BelAES, jo pagaidām visi ir vienā lokā BRELL," norādīja politologs.

Pēc Svetova domām, notikumi Čehijā ir vajadzīgi, lai radītu trokšņa efektu, kas novērsīs pasaules uzmanību no situācijas Baltkrievijā un Prāgas nodoma iepirkt Krievijas vakcīnu "Sputnik V". Viņš piebilda, ka, visticamākais, šajā gadījumā triecienu saņems "Rosatom".

17
Tagi:
skandāls, Rosatom, Baltija, Čehija
Pēc temata
AES "Akkuyu": kā Krievija būvē pirmo atomstaciju Turcijā
Galvenais – lai kaimiņa govs nosprāgtu: eksperts par Lietuvas skaudību par BelAES
Kāpēc Baidenam vajadzīga krievu izraidīšana no Čehijas?
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām

Arī bērni slimo ar Covid-19: infekcionisti bīstas no skolu Dziesmu svētkiem

0
(atjaunots 17:53 22.04.2021)
Bērni bieži vien smagi pārcieš Covid-19, taču Dziesmu svētku laikā viņiem būs grūtāk nekā pieaugušajiem ievērot ierobežojumus.

RĪGA, 22. aprīlis — Sputnik. Bērnu slimību speciālisti ļoti piesardzībi vērtē ieceri organizēt Skolēnu dziesmu un deju svētkus: bērniem gribas būt kopā, taču tas ir tiešs vīrusa izplatības ceļš, paziņoja LSM.lv.

Šogad Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) hospitalizēti 64 bērni ar Covid-19. Otrdien, 20. aprīlī BKUS Infektoloģijas nodaļā ārstējās 4 bērni ar Covid-19. Viens no viņiem ir tikai mēnesi vecs. Viņam ir abpusējs plaušu karsonis.

"Bērni slimo, pašlaik ir četri karantīnas nodaļā, citā nodaļā ir meitenīte, kam ir ļoti smagas sekas. Mēs nevaram teikt, ka Covid bērniem nav smaga saslimšana. Mīts par vieglu Covid-19 bērniem ir tiešām mīts. Un daļai bērnu tas norit smagi," skaidroja BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

"Mums ir 16 pacienti, kuriem ir multi sistēmu iekaisuma sindroms, ko saucam par Covid komplikācijām. Paiet viena, divas, četras nedēļas. Ir izslimots asimptomātiski. Un tad ir straujš veselības stāvokļa pasliktinājums. Augsta temperatūra, izsitumi," viņa piezīmēja.

Šonedēļ valdība noklausījās informāciju par iespēju šovasar organizēt XII Skolēnu dziesmu un deju svētkus. Galīgais lēmums par svētku formātu tiks pieņemts maija beigās. Likums paredz, ka Dziesmu svētki notiek Mežaparka Lielajā estrādē, taču tas šovasar nav iespējams.

Bērnu ārsti ar interesi noklausījušies ziņas par svētkiem.

"Tas, ko mēs šeit redzam, no epidemioloģiskā viedokļa, ir arī atrašanās kopā vienā transportā, ja jādomā, kā jāpārvietojas. Un ir jau arī sadzīve. Bērniem ir jāpaēd. Un jāatpūšas starp koncertiem. Bērniem pašiem par sevi ir grūti ievērot distanci. Īpaši, kad ilgi nav tikušies," sacīja Pavāre.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Dzintars Mozgis norādīja, ka mazāki pasākumi skolēnu dziesmu svētkos varētu notikt pie 20 saslimušajiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Pēc viņa domām, šāds rādītājs nozīmētu, ka risks būtu zems, taču, ņemot vērā pašreizējos rādītājus, to nevarētu sasniegt pat vasaras otrajā pusē.

"Saprotams, ka risks palielinās, ja cilvēki atrodas blakus. Runa ir par bērniem, kuriem ir raksturīgs tas, ka viņi vēlas komunicēt, rotaļāties, svētku noskaņā viņi var piemirst epidemioloģiskos noteikumus," sacīja SPKC pārstāvis.

0
Tagi:
bērni, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā reģistrēti pirmie vidēji smagas Covid-19 gaitas gadījumi bērniem
"Eksperimentālā" Eirovīzija: konkurss notiks ar skatītājiem